[Çözüldü] Unity'e Başlamak...

Başlatan MuhbirKedi, 18 Kasım 2015 - 17:27:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhbirKedi

Merhabalar. Ben Unity üzerinden oyun yapmak istiyorum fakat sadece tasarım üzerine. Yardımcı olabilecek arkadaş var mı veya kaynak önerebilen? Ve bu Unity güzel bir oyun yapmaya olanak verir değil mi?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

Reverser

Bu konuda başlangıç için en iyi kaynak youtube olacaktır.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

natgho

Unity ile oyun yapmanın getirileri ve götürüleri mevcut.
Öncelikle internette yığınla kaynağı mevcut, kendi sitesinde efsane tutorialleri mevcut (ingilizce) bu nedenle öğrenmesi kolay, unityscript ya da C# ile kodlanabilmekte.
Kendi assetstore'undan hiç  modelleme yapmadan oyun yapabilirsiniz.

Tabii bu kadar getirinin götürüsü de var, Unity performans problemleri olan bir sistem öncelikle, telefona yaptığınız oyun çok yer kaplamakta, verimli çalışmamakta, çünkü Unity çoklu platform desteklemekte, bu nedenle tam optimizasyon sağlayamamakta (tahminimce.)

Unity güzel bir oyun yapmaya olanak verir mi?
Elbette verir, sınırlar sadece hayal gücünüzle sınırlıdır :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

MuhbirKedi

@natgho Mesela ben bu oyun motorunu kullanırken yazılım dili bilmeme gerek yok değil mi? Mesela CS:GO gibi bir oyun yapsak yapabilir miyiz?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

natgho

Alıntı yapılan: MuhbirKedi@natgho Mesela ben bu oyun motorunu kullanırken yazılım dili bilmeme gerek yok değil mi? Mesela CS:GO gibi bir oyun yapsak yapabilir miyiz?
Elbette var, hemde fena halde gerek var.
Oyunun senaryosunu nasıl uygulayacaksın? Mesela silahların ateşleme mekanizmaları, damage miktarları, bu tarz oyuna özel detaylar kodla yapılmakta.
Oyunlar bilgisayar sektörünün sınırları gibiler, tavsiyem python gibi bir dille önce programlamayı öğrenmen, ardından oyunlara girişmen :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

MuhbirKedi

@natgho peki ben sadece map veya silahları kodlama bilmeden hazır kalıplarla vs. yapabilir miyiz?

Amenofis

Alıntı yapılan: MuhbirKedi@natgho peki ben sadece map veya silahları kodlama bilmeden hazır kalıplarla vs. yapabilir miyiz?
Eğer aklındaki oyun söylediğin gibi kalıplaşmış rutinlerden oluşuyorsa evet kod yazmadan birçok şey yapabilirsin, hatta oyunu baştan sona da tasarlayabilirsin. Zaten hiçkimse böyle şeyler için kodla uğraşmaz. Sadece detaya inildiğinde, yani oyun motoruna artık "sürükle bırak" ile derdini anlatamadığın durumlarda yazarak anlatırsın. 

Ancak benim tavsiyem de herkes gibi en azından bir script dil öğrenmen ve biraz tecrübe kazanman. Çünkü kod yazmadan hayat çok monoton :)

-DıLgEş-

Siz yine de bir programlama dili öğrenin. Oyun için sağlam bir ekip gerekiyor...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

mutlucan96

Programlama ile birlikte Unity arayüzünü kullanmak da öğrenme süreci gerektiriyor. Bu öğrenme sürecine başlarken okuyabileceğiniz veya izleyebileceğiniz Türkçe kaynaklar bulunuyor. Bu kaynakları sıkıca takip edin ve kendiniz de deneyin.
Bir işin temelini kavramadan, detaylara inemezsiniz.

MuhbirKedi

Yazılarından dolayı herkese teşekkür ederim. Ben zaten sadece tasarım yapmak istedim. Doku detaylarında oynama yapmak veya oyun içindeki bir silaha farklı desenler katma v.b

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: MuhbirKediYazılarından dolayı herkese teşekkür ederim. Ben zaten sadece tasarım yapmak istedim. Doku detaylarında oynama yapmak veya oyun içindeki bir silaha farklı desenler katma v.b
Unity için programlama dili şart... Blender ile oyun yapiliyormus. Bir deboraya bakin isterseniz..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Amenofis

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 21 Kasım 2015 - 10:36:41
Yazılarından dolayı herkese teşekkür ederim. Ben zaten sadece tasarım yapmak istedim. Doku detaylarında oynama yapmak veya oyun içindeki bir silaha farklı desenler katma v.b

O halde unity ile işin yok, onunla tasarım yapılmaz. Blender'a yüklen.

MuhbirKedi

@Amenofis blender güzel ama sevemedim belki de sevmeme nedenim bir şeyler bilmeyip zor olduğunu düşünmemdir. Peki blender da bir tasarım yaptık diyelim onu unity nin içine atabiliriz değil mi? mesela silah yaptık yada ev onu ordan oraya atabilirsek iyi olur ki atılıyordur da zaten. Ben zaten dediğim gibi sadece tasarım yapmak istiyorum işlevini başkaları yapar. Ben sadece modelleme yapıp hazır olarak sunucam.

natgho

Alıntı yapılan: MuhbirKedi@Amenofis blender güzel ama sevemedim belki de sevmeme nedenim bir şeyler bilmeyip zor olduğunu düşünmemdir. Peki blender da bir tasarım yaptık diyelim onu unity nin içine atabiliriz değil mi? mesela silah yaptık yada ev onu ordan oraya atabilirsek iyi olur ki atılıyordur da zaten. Ben zaten dediğim gibi sadece tasarım yapmak istiyorum işlevini başkaları yapar. Ben sadece modelleme yapıp hazır olarak sunucam.
.pbx formatında kaydederek aktarıyorsunuz, bunlar zaten işin detayları, evet yapılabiliyor.

mutlucan96

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 22 Kasım 2015 - 02:19:19
@Amenofis blender güzel ama sevemedim belki de sevmeme nedenim bir şeyler bilmeyip zor olduğunu düşünmemdir. Peki blender da bir tasarım yaptık diyelim onu unity nin içine atabiliriz değil mi? mesela silah yaptık yada ev onu ordan oraya atabilirsek iyi olur ki atılıyordur da zaten. Ben zaten dediğim gibi sadece tasarım yapmak istiyorum işlevini başkaları yapar. Ben sadece modelleme yapıp hazır olarak sunucam.
Zor mu? Yapanların senden farkı ne? Bir şeyler bilmek için öğrenmeye başlamak gerekir.

-DıLgEş-

İlla Unity kullanmak istiyorsanız, size dedikleri gibi bir yerden başlamak zorundasınız. Evet, blender bana da zor geliyor ama sayın baran yağcıoğlu hocanın derslerini izleyebilirsiniz...

MuhbirKedi

@mutlucan96 Nedenini iletimde açıkladım. Zaten sadece tasarım dediydim işlevlerini ben yapmayacağım. Örneğin; bir araba veya dekorları güzel bir ev. Sağolunuz.

@nurullahisrgan Sağolunuz.

Arkadaşlar ayrıca biz diyelim ki unity de veya blenderda bir cisim yaptık bu cismi diğer oyun motorlarına atabiliyor muyuz?

-DıLgEş-

Elbette... Sadece modeli uygun bir şekilde ayarlamak gerektiriyor..

Amenofis

Arkadaşım bir oyun geliştirilirken hangi aşamalardan geçer önce bunları öğren. Bir grafik tasarımcısının ne oyun motoru ile ne kodlama ile işi olmaz. Sen modelini animasyonunu yapar uygun bir formatta dosyaya kaydedersin. Çok acayip bilinmeyen bir format değilse bütün oyun motorları tarafından kullanılabilir.

Ayrıca zor diye bişey olmaz. Eğer hayal gücün kuvvetli ise, sanatsal açıdan yetenekli isen ve ingilizcen varsa (ki şarttır) 3d tasarım derslerine başla derim. Bunun için birçok araç var ama çoğu ücretli ve platform bağımlı. Fakat blender hem ücretsiz hem de müthiş yetenekli bir yazılım.

neynefes

Alıntı yapılan: Amenofis - 22 Kasım 2015 - 21:12:44
ingilizcen varsa (ki şarttır) 3d tasarım derslerine başla derim.

Hocam müsade ederseniz ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Tasarım konusunda işler daha çok kullanıcının hayal dünyasına kaldığı için ingilizce dökümana gerek kalmıyor. Türkçe olarak da nefis anlatımlar mevcut. Şöyle derseniz eğer; daha profesyonel ve işini ilmi olarak bilerek yapmak için lazım.. İşte bu sözünüze sonuna kadar desteklerim.

@MuhbirKedi, senin için de artık mevzu nihayete erdiyse istersen kapatabiliriz.

MuhbirKedi

@neynefes elbette kapatabiliriz. Ama bir modelleme programı önerip öyle kapatalım? ;)

neynefes

Blender üzerine alternatif düşünmek gerekli mi bilmiyorum. Program şahane ve çok esnek.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 23 Kasım 2015 - 20:47:41
Blender üzerine alternatif düşünmek gerekli mi bilmiyorum. Program şahane ve çok esnek.
Ben onda ancak maymun suratı ekliyorum o kadar :D

neynefes

Çok guzel türkçe kaynaklar var. Başla bir yerinden. Sonrasında işine de yarayabilir.

MuhbirKedi

Tamam herkese teşekkür ederim konuyu kilitleyebiliriz.