Flash Disk Unallocated oldu?

Başlatan tncrdmr, 17 Kasım 2015 - 13:57:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tncrdmr

Ubuntu Flash Disk unallocated oldu bunu nasil Fat32 yaparim veya nasil sifirlarim?
GParted ile sifirlanmiyor.?
Acep nedendir?

seron

Merhaba @tncrdmr,

Menüyü açıp şunu ara: "discs" ya da Türkçesi "diskler".
Diskler programını çalıştırnca flaş belleğe gel(koyulaştır) orada ince ayarlar (dişli sembolü) var; orada format, ya da Türkçe ise biçimlendir seçeneği olur. Ona basacaksın.

Bir de eğer flaşın durduk yere unallocated olduysa bozulmuş da olabilir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

Uçbirim de komutu ile flas belleğinzin sdX olduğunu öğrenin

fdisk -l

flash bellege format atmak için X olan yere diskinizin isminı yerleştitin genelde sdb olur ama kontrol edin

mkdosfs -F 32 -I /dev/sdX

GParted ile yapılışı

Reverser

Gparted ile sıfırlanamadığını belirtmişsin, normal koşullarda biçimlendirebiliyor olman lazım. Herhangi bir hata alıyor musun ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

tncrdmr

sag tiklayip new(yeni) dedigimde boyle hata bir uyari veriyor.

ata1

sudo fdisk -l

çıktınızı paylaşın lütfen

seron

tuncerdemir  :)
"yav abicim bu flaşta partisyon oluşturulmamış ben buna nasıl format atacağım?" diyor ve;
önce device menüsüne gitmeni sonra da partisyon oluştur(create partition) demeni tavsiye ediyor uyarı yazısı. Denedin de olmadı mı, yoksa yabancı dil sıkıntısından mı? Şundan soruyorum: denedin de olmadı ise o flaşta sorun olabilir. Ama ben şunu merak ediyorum: o flaş nasıl unallocated oldu? Durduk yere mi?
Şayet henüz denemedi isen dene, olacaktır yüksek ihtimal.

tncrdmr

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, total 625142448 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x0008b3f1

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048     1026047      512000    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2         1026048   583989247   291481600    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       583989248   625137663    20574208    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 7759 MB, 7759462400 bytes
239 heads, 62 sectors/track, 1022 cylinders, total 15155200 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00000000

Disk /dev/sdb doesn't contain a valid partition table

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Kasım 2015 - 22:05:02

Alıntı yapılan: seron - 17 Kasım 2015 - 21:58:39
tuncerdemir  :)
"yav abicim bu flaşta partisyon oluşturulmamış ben buna nasıl format atacağım?" diyor ve;
önce device menüsüne gitmeni sonra da partisyon oluştur(create partition) demeni tavsiye ediyor uyarı yazısı. Denedin de olmadı mı, yoksa yabancı dil sıkıntısından mı? Şundan soruyorum: denedin de olmadı ise o flaşta sorun olabilir. Ama ben şunu merak ediyorum: o flaş nasıl unallocated oldu? Durduk yere mi?
Şayet henüz denemedi isen dene, olacaktır yüksek ihtimal.
[/quote

Valla kapandi takdim baktim unallocated olmus, ve windows da denedim bicimlendirilemedi uyarisi verdi ubuntu dahil bicimlendirilmiyor.

seron

Flaş görünmüyor orada. Bölüm oluşturmadan da görünmeyecektir tahminimce...
Gparted bölüm ouşturmayı ret mi ediyor?

Ya da ben şyle anlatayım. Bir disk aldınız yeni... Bu disk bilgisayara takılmadan evvel RAW, yani "ham durumda" yani UNALLOCATED(bölümlendirilmemiş) dir. Yeni harddisk alanlar bilirler. Bazı durumlarda flaşlarda da böyle olabilir. İşte flaşı ya da yeni alınan diski kullanmaya başlamadan evvel bölüm oluşturulur ve oluşturma seçeneklerinde de FAT32, NTFS diye formatlama ayarı vardır, yani bölüm oluşturulurken format da atılıverir, biter gider mesele... Dikkat! bu işlem diskteki verileri siler!!!

ata1

mkdosfs -F 32 -I /dev/sdb
ile formatlamayı deneyin  fat 32 formunda

tncrdmr

Alıntı yapılan: seron - 17 Kasım 2015 - 22:07:39
Flaş görünmüyor orada. Bölüm oluşturmadan da görünmeyecektir tahminimce...
Gparted bölüm ouşturmayı ret mi ediyor?

Ya da ben şyle anlatayım. Bir disk aldınız yeni... Bu disk bilgisayara takılmadan evvel RAW, yani "ham durumda" yani UNALLOCATED(bölümlendirilmemiş) dir. Yeni harddisk alanlar bilirler. Bazı durumlarda flaşlarda da böyle olabilir. İşte flaşı ya da yeni alınan diski kullanmaya başlamadan evvel bölüm oluşturulur ve oluşturma seçeneklerinde de FAT32, NTFS diye formatlama ayarı vardır, yani bölüm oluşturulurken format da atılıverir, biter gider mesele... Dikkat! bu işlem diskteki verileri siler!!!

Hocam, bolum olusturulmuyor sorun orada yukardaki hatayi veriyor new dedigim zaman.

seron

Kod veren ve çıktıları isteyen tüm arkadaşlarla iletişimini devam et.

bana soracak olursan denemediysen disks adlı programı bir dene. Olmazsa, Windowslu bilgisayar var mı... diyecektim, vazgeçtim. Sorunu Linuxda çözmeye çalışalım bence. Şayet sorun windowsta çözülürse, burada nasıl çözüleceğini bulamamış, çözümü kaybetmiş oluruz. Vaktiniz varsa diğer üyelerden de yanıt bekleyelim. Ben de Depoya falan bir bakayım flaş bellekle ilgili birşeyler var mı...

tncrdmr

ubuntu@ubuntu:~$ mkdosfs -F 32 -I /dev/sdb
mkfs.fat 3.0.26 (2014-03-07)
/dev/sdb: Permission denied
ubuntu@ubuntu:~$

Device > Create Partition table dedim ve msdos sectim,
sonuc su hatayi verdi.

ata1

Alıntı yapılan: eral - 17 Kasım 2015 - 22:07:51
ile formatlamayı deneyin  fat 32 formunda

deneyin ayrıca şu çıktıyı da alalım

sudo fdisk -l | grep sdb

tncrdmr

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l | grep sdb
Disk /dev/sdb doesn't contain a valid partition table
Disk /dev/sdb: 7759 MB, 7759462400 bytes
ubuntu@ubuntu:~$

mhmtkrktr

Alıntı YapHocam, bolum olusturulmuyor sorun orada yukardaki hatayi veriyor new dedigim zaman.
Sırasıyla, bilgisayarı yeniden başlat, (Bazen kafası karışıyor :) )
Sağ tarafda ki menüden formatlamak istediğin cihazı seç,
Device (Aygıtlar) menüsünden "yeni bölüm oluştur" seçeneğini kullan,
Enter işareti şeklinde uygula butonu var, bunu kullanarak seçeneği işlemesini sağla,
Sonrasında cihaz üzerine gel ve yeni bölüm oluştur. (Seçeneklerden istediğin bir formatı seçersin)
Tekrar uygula butonunu kullanarak işlemi tamamlayabilirsin.

tncrdmr

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 17 Kasım 2015 - 22:24:45
Alıntı YapHocam, bolum olusturulmuyor sorun orada yukardaki hatayi veriyor new dedigim zaman.
Sırasıyla, bilgisayarı yeniden başlat, (Bazen kafası karışıyor :) )
Sağ tarafda ki menüden formatlamak istediğin cihazı seç,
Device (Aygıtlar) menüsünden "yeni bölüm oluştur" seçeneğini kullan,
Enter işareti şeklinde uygula butonu var, bunu kullanarak seçeneği işlemesini sağla,
Sonrasında cihaz üzerine gel ve yeni bölüm oluştur. (Seçeneklerden istediğin bir formatı seçersin)
Tekrar uygula butonunu kullanarak işlemi tamamlayabilirsin.

valla hocam hepsini denedim olmuyor.  :D
daha once de oldu ama onu oyle boyle sifirladim ayni yontem denedim ama bu sefer olmadi

ata1

sudo umount /dev/sdb
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb

yada GParted kapat sol köşede görünen flash'ı ayır oradan sanırım flas moun halde bu hata ondan ardından GParted açıp işlemi yap

tncrdmr

Alıntı yapılan: eral - 17 Kasım 2015 - 22:30:43
sudo umount /dev/sdb
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb

yada GParted kapat sol köşede görünen flash'ı ayır oradan sanırım flas moun halde bu hata ondan ardından GParted açıp işlemi yap
[/quote

Hocam suan sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb komutunu girdim bekliyorum. 5dk felan oldu.

seron

/dev/sdb: Permission denied
Şöyle diyor: "izin reddedildi"
İzin? Gparted'i açarken şifre soruyor değil mi? veya Gpartedi root olarak çalıştırmayı denemek gerekebilir.
Aşağıda uyarıları çevirdim:
Girdi çıktı hataları genellikle bağlanma ya da bozuk disk sorunlarında ortaya çıkar.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

o zaten root olarak açılır  ;D

tncrdmr

seron

Alıntı yapılan: eral - 17 Kasım 2015 - 22:36:23
o zaten root olarak açılır  ;D
Flaş bozuk.
Bilgisayarda windows varsa bir denenmeli bence. "Aygı sürücüsü yüklenirken hata oluştu" ya da onabenzer bir bağlanamadı hatası olursa, formatlanamazsa, flaş gitti demektir. Hala nasıl unallocated olduğunu da daha öğrenemedik...
son mesajdaki görselde de "geçerli bir patisyon tablosu oluşturulamadı" deniyor.

ata1

Alıntı yapılan: tncrdmr - 17 Kasım 2015 - 22:37:51

Suan bekliyorum.

ayrıca çıktısını da paylaşın işlem bitince resim ile değil çıktı ile verin sonucu

tncrdmr

Alıntı yapılan: seron - 17 Kasım 2015 - 22:38:09
Alıntı yapılan: eral - 17 Kasım 2015 - 22:36:23
o zaten root olarak açılır
Flaş bozuk.
Bilgisayarda windows varsa bir denenmeli bence. "Aygı sürücüsü yüklenirken hata oluştu" ya da onabenzer bir bağlanamadı hatası olursa, formatlanamazsa, flaş gitti demektir. Hala nasıl unallocated olduğunu da daha öğrenemedik...

Hocam hata windowsda oldu windows 10 yuklendikten sonra flash takiliyken bilgsayar kapandi baktim raw olarak gozukuyordu.
BIrkac defa denedim benim bilgisayarimda ve bir arkadasimin ayni hatayi verdi. Linuxde deniyim dedim suan cd den ubuntu ile deniyorum sonu ayni.