grub taşımak

Başlatan sadays, 02 Kasım 2008 - 17:35:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sadays

Sevgili arkadaşlar bu usb üzerine kurulan linuxlara merak saldım epey bir zamandır ancak ne slax ne backtrack ne de diğerleri asla benim notebookun (hp nc8430 -core to duo 1.83 ghz atix1600-broadcom wireless kart) wireless kartını tanımadı en son sürücü olan b43bwcutter miydi? neydi o bile olmadı

hal böyle olunca usb üzerindeki dağıtımlar yattı usbden live cd türünde denediğim her tür linux sonuç vermedi son

pendrive linux sitesindeki ubuntu 8.0.4. usb install persistant olan başlığa uygun yapmaya çalıştım ama usb bellekten boot etmedi (kingston 8 gb) (-ocz diesel 8gb ikiye bile bölünmedi-)

Baktım olmuyor çalışan cdden kingstona kurdum linuxı ama kurmadan önce 2 ye bölmüştüm 1 gb fat32 geriye kalan ext2 ve swap

Gelelim temel sorunuma

şimdi bu notebook devletin notebooku dolayısıyla açlışında menü v.s. her açılışta da usb bellek takılı olsun istemiyorum öte yandan usb belleğe kurulma mantığı kalmadı bu usb belleği taşıyıp başka pclerde kullanamadıktan sonra;
bu mbr'yi ya da terimlerinizi de fazla bilmiyorum ama grub mı diyorsunuz usb belleğin fat32 bölümüne taşımak ve usb belleği boot edilebilir hale getirmek istiyorum benim gibi bir acemiye yardımcı olur musunuz?

böyle bir şey mümkün müdür C:/de yer alan grubı usb belleğin fat32 bölümüne taşıyabilir miyim? taşıdıktan sonra usb belleği bootable yapacak programcık v.s. nedir?

şimdiden sağolun açıkçası böyle türkçe bir forum bile ummuyordum

pardus ve ubuntu dışında hiçbir dağıtımı da beğenmedim açıkçası en güzeli ubuntu belki burun farkıyla da onun arkasından pardus gelir gerisi hikaye

ama wireless chipseti uygun arkadaşlar küçük dev slaxı da gözönünde bulundursun derim

bak hele daha dünkü çocuk bir de tavsiye veriyor dediğinizi duyar gibiyim ama benim gibi linux dünyasına sempatiyle bakan ancak korkanlara ufak bir tavsiye olur diye yazdım tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum kalın sağlıcakla

sadays

arkadaşlar linux dünyasına yabancıyım istediğim saçma bir şey de olabilir ancak en azından saçma deyin yahuu

tık yok forum mu işlevsiz benim mesaj mı ilgisiz  :(

heartsmagic

Ben olayı pek anlamadım. Şimdi sen bir dağıtımı USB belleğe kurabildin mi? Eğer kurabildiysen sistemin boot etmesi lazım. Sonra da usb bellek takılı olmadan demişsin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sadays

evet kurdum boot sorunum yok sadece grubı c:/ ye kurdu ve maalesef eğer notebooku açarken usb bellek takılı değilse grub hata veriyor ve notebook xpyi de açmıyor

benim istediğim grub'ın harddiskin c:/ sine değilde ikiye böldüğüm usb belleğin fat32 olan bölümünde olması böylelikle usb belleğimi taktığım her pcde ya da kendi notebookumda biostan açılış sırasını değiştirerek ubuntu çalıştırabileyim yada usb bellek takılı değilken doğrudan xp başlasın menü v.s. olmasın

notebookun açılışında da herhangi bir açılış menüsü olmasın olayını yani grubı silmeyi beceriyorum Allahtan (burası kolay kura kaldıra öğrendim xpnin açılış cdsinden master bootu onarıyorum ama bu sefer ubuntu usb bellekten hiç açılmıyor)

heartsmagic

Grub'u da USB belleğe kurmayı denedin mi? Ki bu olması gereken şeydir. Sen nasıl ve neden Windows bölümüne kurdun Grub'u?

sadays

sevgili heartsmagic o kadar bilsem zaten yapacağım şimdi şöyle yaptım aslında pendriveda ubuntu kurarken grubın yanlış yere kurulmaması için hddlerin bağlantısını kapatılması öneriliyordu ancak benim lanet notebookun biosunda böyle bir özellik yok hddleri kapatamadım hal böyle olunca ubuntu cdsinden açtım usb belleğe kurdum ancak grub kurulumu ile alakalı hiç bir şey önüme gelmedi ki kurulum bitti açtım ki grub hddde (C:/)  yer almış usb belleğin fat32 bölümünde değil

neyi yanlış yaptım acaba

heartsmagic

Daha önce hiç USB belleğe kurulum yapmadım, bu nedenle ne desem boş olur, tahminden öteye gitmez. Ancak diskler bağlıyken kendisi ilk bulduğu diske kuruyorsa pek bir garip olur. Grub nasıl fat bir sisteme kurulur anlamış değilim? Windows'un kendi dosyasına işlemiş olmasın girdileri?

Bu konu biraz da kurulan dağıtıma bakar sanırım. Misal Ubuntu şu an kurulabiliyor, belki de Grub için bir seçenek mevcuttur.

sadays

fata kurulmadı zaten ntfs olan hdd'e kuruldu ben fat32 olan usb bellek bölümüne taşımak istiyorum fat32 kurulmaz derseniz ntfse çevirirm ama biri bana şu grub taşınır mı taşınmaz mı anlatsın yahuu

şöyle bir şey de olabilirdi mesela diyelim 2 hdd'im var 1ncisinde xp var ikincisinde ubuntu

ilk hdd'im küçük geldi yeni bir hdd aldım eski hdd ile grub gitti ne yapacağım yeniden ubuntu mu kuracağım sıfırdan onun gibi bir şey sorduğum

heartsmagic

@sadays, şimdi ya ben seni anlamıyorum ya da sen bir şekilde farklı şeyler istiyorsun. Ha Fat ha NTFS fark etmez. Bir dağıtım kurulumunda Grub nasıl ext3 haricinde bir yere kurulur ben bilmiyorum bunu. Eğer mümkünse bilmek de isterim ayrıca.

Grub tekrar nasıl kurulur diye soruyorsan forumda bu anlatıldı. Hatta sabit bir başlığımız bile mevcut bu konuda. Taşıma değil yeniden kurma olabilir elbette.

sadays

elbette ben sizin kadar bilmiyorum ancak madem öyle o zaman neden usb belleği takmadan notebooku açınca grub error diyor madem ext3 de kurulu ve bu da usb bellek

takmayınca usb belleği grub menüsü gelmeden windowsun açılması lazım değil mi?

heartsmagic

Elbette öyle. USB belleği takarsın Grub gelir, açarsın sistemi diye tahmin ediyorum. Eğer takıyorsan, Grub geliyorsa ve açılmıyorsa bu durumda bir problem var demektir.

sadays

sevgili dostum ben herhalde tam vakıf değilim bu linuxa o yüzden anlatamıyorum

benim usb bellek takılı iken sorunum yok açılış menüsünden ister ubuntu ister xpyi başlatıyorum

benim istediğim şu usb bellek takılı değilken bu açılış menüsü gelmesin direkt xp başlasın usb bellek takılı iken açılış menüsü gelsin

yani xpnin kurulu olduğu bölümde ubuntunun izi olmasın şu anda temel sorunum usb bellek olmadan notebookumu açamamak grub error diyor orada kalıyor

diyelim usb belleği evde unuttum ve işe gittim ne olacak?

bilmiyorum yine mi anlatamadım

böyle bir şey mümkün mü?

Exodus

Ubuntu'nun grubunu silip windoz grubu kurmak istiyorsunuz ve flashdiskten boot ettiğinizde Ubuntu açılmasını istiyorsunuz sanırım. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan şey xp cd'si. xp cd'ini bilgisayarınızı takıp boot ediyorsunuz. Kurulum esnasında Kurtarma konsolunu çalıştır seçeneğini gördüğünüzde R tuşuna basıyorsunuz ve dos ekranı gibi ekran geliyor. Bu ekranda fixmbr yazıp çıkan soruya evet dediğinizde xp'nin kendi grubunu kurar ve istediğinizi elde etmiş olursunuz.
Arch Linux FTW!

sadays

onu yapınca ubuntuya elveda diyorsun sevgili kardeşim maalesef o yöntem olmuyor sadece xp açılışını kurtarmış oluyorsun

usb bellekten boot et deyince hiçbir tepki almıyorum usb bellekten ubuntu açılmıyor öylece kalıyor

sadece grub açılış menüsü ile açabiliyorum ubuntuyu o yüzden grubı (belki grub diye yanlış yazıyor da olabilirim açılış menüsünü diyeyim) da usb belleğe taşıyayım diyorum ya

heartsmagic

O zaman senin kurulumda bir gariplik var. Sen Grub kurulumunu ner nasılsa yerel diskin MBR'sine yapmış gibisin. Ancak oraya kurulmuş olsa bile Windowsun açılması lazım. Sana tavsiyem, ne yaptığını bir daha kontrol et. USB belleği hangi dağıtıma kuracaksan kur, ardından flash'a Grub'u kur.

Not: USB belleğe kurulum hiç yapmamış ben, bundan sonra daha fazla tavsiye veremeyeceğim.

sadays

yine de teşekkür ederim sağol

sadays

yeniden grub kurdum sorunu nispeten çözdüm artık grub menüsü usb belleğin başında açılışta usb bellekten aç deyince menü geliyor

Error 17 diyor e tuşuna basıyorum hd(1,1) i hd(0,1) yapınca açıyorum artık usb bellekte çalışan bir ubuntum oldu şükür

menu.lst yi düzenleyip save edip çıkıyorum ama nedense her açılışta hd1,1 olarak geliyor ve error 17 diyor buna da razıyım artık usb bellek takılı değilken xp açılıyor usb bellek takılı olup açılışı usb belletkten yapınca ubuntum var her pcde kullanabileceğim zor oldu ümitlerimin kırıldığı anlar oldu ama linux sempatim azalmadı arttı her şeyin bir çözümü var :D

heartsmagic

Çözüldüğüne sevindim. menu.lst'yi değiştirmene rağmen geri dönmesi garip. Dosyayı kayıt ederken yetki sorunu çıkartmıyor değil mi?