[Çözüldü] Hiç bir dosya vb. silmeden bellekte yer açma

Başlatan emperorseas, 14 Kasım 2015 - 22:20:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emperorseas

Öncelikle iyi akşamlar arkadaşlar.
elimizde 100 GB 'lık(boyutlar önemsiz) ve linux kurulu bir sistem olduğunu düşünelim.100 GB'lık alanımızın tamami ile dolu olduğunu düşünürsek eğer bu alanda 10 mb,100 mb yada 2 gb (sayılar önemsiz) kadarlık bir alan bellekte nasıl yer açarız.Yani %100 dolu sistemden 10 mb,300 mb bile olsa dosya silmeden boş alan açmak,nasıl yapabiliriz?.. Dosya resim vb. herhangi bir şey silmeyeceğiz...??.Bu konuda araştırma yapmam istendi.Resim kalitesi düşürmek,bazı dosyaları rar haline getirmek ve ya bulutla ilgili bir şey olduğunu düşünmüyorum.Araştırmalık için böyle bir şey vermezdi linux yada debian tabanlı sistemler için var olan bir şey olması lazım. Aslında 2. soru da var bu da tam tersi gibi, 50 GB lık alan varken bu alanda 1 TB 'lık bilgiyi nasıl tutarım.(boyutlar önemsiz.Tutulacak veriyi 51 GB yada 50 GB dan biraz daha fazla(20 mb 50 mb) veri olarak da düşünülebilir.Geniş bir yelpaze var:) ). Birinin nasıl olduğunu bulabilirsem diğeri de bulunur gibi geliyor.
Araştırdığımda bulamadım çünkü tam olarak ne araştırdığımı bilmiyorum. En azından bu konuda kaynak gösterebilir veya şu şekilde araştırırsan bulabilirsin gibi yol gösterici olabilirseniz çok minnettar kalırım. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

plazma

100Gb %100 olarak dolu ama siz buradan bir alan ayırmak istiyorsunuz veri kaybı olmadan ikinci kısımda da 50 gb alana 1tb veri saklamak istiyorsunuz bu neyin ödevi merakımdan soruyorum, bir diğer husus bu işlemler işletim sisteminin yüklü olduğu yoksa ikincil bağlı yada harici bir disk/aygıtta mı yapılacak

Bölüm ayırma kısmı Gparted ile yapabilirsiniz ama ayıracağınız kadar boş alan olması gerekiyor, yani 100gb tan 1gb bölüm ayrılacaksa okadar boşluk lazım.

heartsmagic

Sorunun ilk kısmı için Linux'un kullandığı dosya sisteminin kendisi için ayırdığı yerin boyutunu düşürmek geldi. Bizim taraftaki dosya sistemleri sistem için %5 kadar yer ayırırlar.
sudo tune2fs -m 0 /dev/sda1
gibi bir komutla kök sistem için ayrılan yer sıfırlanabilir. %5 yer kazancı demektir bu.

Fakat, araştırmanın ikinci kısmı düşündürücü. Normal yollarla bu alanın açılması imkansız. Geçen günlerde forumda yine konusu geçen fallocate ile esasında tam bir dosya olmayan dosyalar oluşturulabiliyor dosya sistemi üzerinde. Bölüm boyutunu da aşabiliyor hatta.

fallocate -l 10G falanca_dosya

Fikir vermesi açısından yazayım dedim. Soruların cevaplarının bu olduğundan emin değilim kısacası, araştırmak sana düşüyor artık :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emperorseas

Alıntı yapılan: plazma - 14 Kasım 2015 - 23:42:13
100Gb %100 olarak dolu ama siz buradan bir alan ayırmak istiyorsunuz veri kaybı olmadan ikinci kısımda da 50 gb alana 1tb veri saklamak istiyorsunuz bu neyin ödevi merakımdan soruyorum, bir diğer husus bu işlemler işletim sisteminin yüklü olduğu yoksa ikincil bağlı yada harici bir disk/aygıtta mı yapılacak

Bölüm ayırma kısmı Gparted ile yapabilirsiniz ama ayıracağınız kadar boş alan olması gerekiyor, yani 100gb tan 1gb bölüm ayrılacaksa okadar boşluk lazım.

Birinci kısım dediğiniz gibi bilgisayarımızdaki alanda 10 mb bile olsa(bellek boyutları önemli değil) bir yer açabilmiş olmak. İkinci kısımda yine dediğiniz gibi...
İş görüşmesinde belirtildi araştırmam için. İkincil bağlı harici hard disk gibi bir şartı yok.Olsa belirtilirdi diye düşünüyorum.
Bu yapılacak iki işlem birbirinden bağımsız olarak düşünülmesi daha doğru olur gibi duruyor açıkçası. Bu konularla da pek bilgim olmadığı için anahtar kelimeleri bulmakta da zorlanıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 00:44:19

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2015 - 00:11:31
Sorunun ilk kısmı için Linux'un kullandığı dosya sisteminin kendisi için ayırdığı yerin boyutunu düşürmek geldi. Bizim taraftaki dosya sistemleri sistem için %5 kadar yer ayırırlar.
gibi bir komutla kök sistem için ayrılan yer sıfırlanabilir. %5 yer kazancı demektir bu.

Fakat, araştırmanın ikinci kısmı düşündürücü. Normal yollarla bu alanın açılması imkansız. Geçen günlerde forumda yine konusu geçen fallocate ile esasında tam bir dosya olmayan dosyalar oluşturulabiliyor dosya sistemi üzerinde. Bölüm boyutunu da aşabiliyor hatta.

Fikir vermesi açısından yazayım dedim. Soruların cevaplarının bu olduğundan emin değilim kısacası, araştırmak sana düşüyor artık :)

ilk kısımla ilgili söylediğiniz bir seçenek olabilir, ancak kök sistemin sıfırlanırken herhangi bir dosyanın silinmesi demek sorunun tüm esprisini kaçırır :)).

İkinci kısımla ilgili söylediğiniz durum ise benim bir yerden kulak misafiri olup ama ne olduğunu hiç bilmediğim,tam olarak hatırlayamadığım şey olabilir. Mümkün olduğuna dair bir aklımda bir şeyler kalmış gibi ama nedir bulamadım.Soru bana aktarılırken boyutlara ve rakamlara takılmamam gerektiği belirtilmişti. yani sizin söylemiş olduğunuz cevaplardan biri olabilir. :).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 01:02:36

Alıntı yapılan: plazma - 14 Kasım 2015 - 23:42:13

Gparted disk biçimlendirme.Sen sanırım ilk kısmı belli bir boyutda ki dosyayı taşımak gibi algılamışsın yada bana öyle geldi. Hiç bir dosya,resim vb. silmeden 10 mb bile olmuş olsa %100 dolu sistemden belli bir alan açılmış olması. Dosyaları rar lamak yada videoların kalitesini düşürüp bellekte yer açmak gibi değil. Eğer öyle bir şey olmuş olsa benden sözlü olarak belirtmemi isterlerdi. Ama yinede yardımın için teşekkür ederim.Aklına başka bir fikir gelecek olursa duymak isterim açıkçası.

mhmtkrktr

Bence soran kişiye "hangi 100GBayt" de. Sandalye sorusunda işe yaramıştı, belki bunda da yarar.  :)

Soru windows için olsaydı, yerel bölümler için , geri dönüşüm kutusu olan recyclebin ve system volume information içeriğini temizleyerek veya farklı bir kaç yöntemle alan kazanabilirsin derdim.
Fakat Linux olursa , Bleachbit özelliklerini incele derim. Yazılımın üzerinde ki her menü sana ayrı ayrı fikir verecektir.

emperorseas

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 02:02:21
Bence soran kişiye "hangi 100GBayt" de. Sandalye sorusunda işe yaramıştı, belki bunda da yarar.  :)

Soru windows için olsaydı, yerel bölümler için , geri dönüşüm kutusu olan recyclebin ve system volume information içeriğini temizleyerek veya farklı bir kaç yöntemle alan kazanabilirsin derdim.
Fakat Linux olursa , Bleachbit özelliklerini incele derim. Yazılımın üzerinde ki her menü sana ayrı ayrı fikir verecektir.

Eğer elimde herhangi bir cevap olmayacak olursa en azından susmak yerine onu denerim :)). teşekkürler, incelerim..

mhmtkrktr

Vakum özelliği , belki sorduğun sorunun cevabı olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 02:20:41

Alıntı YapAslında 2. soru da var bu da tam tersi gibi, 50 GB lık alan varken bu alanda 1 TB 'lık bilgiyi nasıl tutarım.(sayılar önemsiz).

Sayılar önemsiz demişsin ama ne kadarı önemsiz? 50GB 'lık alanda 51 GB veri tutmak için düşünülecek şey ayrı , aynı alanda 1TB veri tutmak için ayrı.
Ayrıca tutulmak istenilen verinin ne olduğu belirtiliyor mu? Örn: birbirinin aynı olan veri yığınlarının sadece tek kopyalarını bırakmak gibi ilkel ama olası fikirler olabilir belki.

emperorseas

tutulan verinin ne olduğuna dair bir verilmiyor bu demektir ki ucu açık.
Aslında belirttiğin şey konusunda haklısın.51 GB lık veriyi tutmak ile ve 1 TB veriyi tutmak aynı şey değil elbette,ancak o sorunun asıl amacı elinde var olan alandan daha fazla bir veriyi nasıl tutabilirsin. 100 mb ı aşmanın yöntemi farklı ama sorunun cevaplarından biri 1 TB'lık verinin saklanma yöntemi farklı olup bu da diğer bir cevabı olabilir. Ancak ben büyük boyutlu(1 TB) durumlardan ziyade,daha çok 10 mb , 100 mb yada 1 gb'lık durumlara bakıyorum. heartsmagic adlı arkadaşın 'fallocate' önerisi gibi.1 TB'lık verinin tutulabileceğini açıkçası ben sanmıyorum,en azından bilmiyorum öyle bir yol.

heartsmagic

Alıntı yapılan: emperorseas
ilk kısımla ilgili söylediğiniz bir seçenek olabilir, ancak kök sistemin sıfırlanırken herhangi bir dosyanın silinmesi demek sorunun tüm esprisini kaçırır .

Hehe, kök sistem sıfırlanmıyor orada. Ben tam izah edememişim, orada sıfırlanacak olan şey kök sistem için "tahsis edilen" o %5'lik alan. Kısacası %0 olacak. Haliyle verilere falan bir şey olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtkrktr

1 litrelik şişeye , 3 litre suyu nasıl koyarsın gibi birşey bu. Olağan yöntemleri de en baştan elenmiş. İlk akla gelenler;

1: Şişeyi 3 litrelik bir şişeyle değiştirirsin veya da 2 litre daha ilave bağlarsın. Bu soru için , fazla basit ve geçersiz olur gibi.
2: Suyun esnekliğinden faydalanır , presleyerek hacmini daraltır , bu sayede ilave için yer açarsın. Bu durumda 3 litre koyamasan da bir miktar ilave yapabilirsin.
3: Oksijen zaten heryerde bulurum deyip hidrojeni alır saklarsın veya suyu buharlaştırır buna göre çözüm ararsın.

Ancak sen bunların hepsini en baştan elemişsin.

Son olarak birde suyu buz haline getirip kütlesini daraltmak var. Soruyu soran sanırım bunu sormuş ama veri ortamına bu nasıl uyarlanabilir , hiç bi fikrim yok.

emperorseas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2015 - 03:35:50
Alıntı yapılan: emperorseas
ilk kısımla ilgili söylediğiniz bir seçenek olabilir, ancak kök sistemin sıfırlanırken herhangi bir dosyanın silinmesi demek sorunun tüm esprisini kaçırır .

Hehe, kök sistem sıfırlanmıyor orada. Ben tam izah edememişim, orada sıfırlanacak olan şey kök sistem için "tahsis edilen" o %5'lik alan. Kısacası %0 olacak. Haliyle verilere falan bir şey olmaz.

hmm anladım. Bence seçenek olarak sunulabilir bir durum.Sorunun şartlarını sağlıyor mantıklı yani. teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 13:56:56

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 04:22:29
1 litrelik şişeye , 3 litre suyu nasıl koyarsın gibi * bir şey bu. Olağan yöntemleri de en baştan elenmiş. İlk akla gelenler;

1: Şişeyi 3 litrelik bir şişeyle değiştirirsin veya da 2 litre daha ilave bağlarsın. Bu soru için , fazla basit ve geçersiz olur gibi.
2: Suyun esnekliğinden faydalanır , presleyerek hacmini daraltır , bu sayede ilave için yer açarsın. Bu durumda 3 litre koyamasan da bir miktar ilave yapabilirsin.
3: Oksijen zaten heryerde bulurum deyip hidrojeni alır saklarsın veya suyu buharlaştırır buna göre çözüm ararsın.

Ancak sen bunların hepsini en baştan elemişsin.

Son olarak birde suyu buz haline getirip kütlesini daraltmak var. Soruyu soran sanırım bunu sormuş ama veri ortamına bu nasıl uyarlanabilir , hiç bi fikrim yok.

Belki heartsmagic in söylediği şey olabilir. Önemli olan 100 byte bile olmuş olsa sonuçta elimizde var olan alandan fazlasını tutabilmek. Bleachbit te windowsdaki gibi disk birleştirme yapabilme durumu varmı.Sonucta dosya silmeden alan açabiliyoruz.Yani onu yapabilen bir durum var mı bleachbit de, benim baktığım kadarıyla yok gibi sanırım. Zaten olması da çok olası bir durum değil.. :)

cokomoko

Zamanında btrfs ile ilgili araştırma yaparken rastlamıştım http://www.bilgio.com/btrfs-bol-tereyagli-dosya-sistemi/
Bu şekilde olabilir ama sistemin btrfs olması lazım.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

ekremsenturk

Bütün kişisel dosyalarını .taz veya .tar.gz veya zip veya istediğin formatta sıkıştırırsın ve boş alan elde etmiş olursun.

seron

Aslen konu hakkında pek bilgim yok ama ilgimi çekmedi de değil. Gerek Windows, gerekse Linux altında gereksiz dosyaları silme durumu var, bunu biliyoruz. Yine geçmişi silme vb gibi durumlar da var. Fakat ben konunun bunlarla açıklanacağını zannetmiyorum. Aklıma tek çare geliyor, o da yukarıdaki şişe-basınç olayı; yani bazı dosyaların sıkıştrılarak arşivlenmesi. Bunun dışında da "bölümü genişletmek haricinde başka çare yok. Bildiğim kadarıyla bir sistemin kurulduğu partisyon, bir disk editörü ile genişletilebilir, geçmişte yapmıştım.

grayloop

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 04:22:29
...

Su buz haline geldiğinde hacmi artar.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

seron

emperorseas

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 15 Kasım 2015 - 16:56:04
Bütün kişisel dosyalarını .taz veya .tar.gz veya zip veya istediğin formatta sıkıştırırsın ve boş alan elde etmiş olursun.

Alıntı yapılan: seron - 15 Kasım 2015 - 17:18:52
Aslen konu hakkında pek bilgim yok ama ilgimi çekmedi de değil. Gerek Windows, gerekse Linux altında gereksiz dosyaları silme durumu var, bunu biliyoruz. Yine geçmişi silme vb gibi durumlar da var. Fakat ben konunun bunlarla açıklanacağını zannetmiyorum. Aklıma tek çare geliyor, o da yukarıdaki şişe-basınç olayı; yani bazı dosyaların sıkıştrılarak arşivlenmesi. Bunun dışında da "bölümü genişletmek haricinde başka çare yok. Bildiğim kadarıyla bir sistemin kurulduğu partisyon, bir disk editörü ile genişletilebilir, geçmişte yapmıştım.

evet veri sıkıştırmak çözümlerden bir tanesi olduğu aşikar. Cokomoko adlı arkadaşın paylaşmış olduğu btrfs yi inceledim bu da olası başka bir çözüm gibi duruyor. Daha detaylıca bir araştırma yapacağım btrfs ile ilgili.Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşırsam paylaşırım. Bölüm genişletmek ile ilgili öneriniz benimde seçeneklerimin arasında. En son bir derleme yapıp seçenekler arasına koymayı düşünüyorum açıkçası. Teşekkür ederim önerileriniz için.

ata1

ön belleği temizlemek belli bir alan sağlar ama ne derce yeterli olur bilemem. linux tarafın da Gereksiz tüm paketleri bellekten boşaltmak, önbellek temizlemek bir miktar alan sağlar.
tabi bu sorduğunuzu karşılamaz ama yinede bir kazanç sağlar

emperorseas

Alıntı yapılan: eral - 15 Kasım 2015 - 17:53:00
ön belleği temizlemek belli bir alan sağlar ama ne derce yeterli olur bilemem. linux tarafın da Gereksiz tüm paketleri bellekten boşaltmak, önbellek temizlemek bir miktar alan sağlar.
tabi bu sorduğunuzu karşılamaz ama yinede bir kazanç sağlar

Herhangi bir silme veya temizleme işlemi yapılmadan elde edilecek yollar aranıyor. Başka bir çözüm yöntemi. 10 mb bile olsa tamamiyle dolu olan alanda artı bir boş alan kazanmak. En basiti veri sıkıştırmak gibi mesela.Teşekkürler.

ata1

bu herhangi veri kaybı yaratmaz  ;D yada silme yapmaz sistemde kullanılmayan artıkları kaldırır

cokomoko

@emperorseas btrfs deneyecekseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim, cow ile ilgili bir takım sıkıntıları vardı galiba, bir de dosyaları sıkıştırırken aşırı cpu kullanımı olabilir.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

seron

Alıntı yapılan: emperorseas - 15 Kasım 2015 - 17:59:47
Herhangi bir silme veya temizleme işlemi yapılmadan elde edilecek yollar aranıyor. Başka bir çözüm yöntemi. 10 mb bile olsa tamamiyle dolu olan alanda artı bir boş alan kazanmak. En basiti veri sıkıştırmak gibi mesela.Teşekkürler.

Tamam, ilk mesajınızı tekrar okudum:
1- Linux tarafında yapılması isteniyor,
2-Resim, video gibi dosyaların dönüştürülmesi istenmiyor,
3-Arşivleme hakkında net * bir şey söylenmemiş.

O halde -bilgim dahilinde- tek çözüm, sıkıştırma yapmak. Linux partisyonunda tutulan belli başlı dosyaların, belgelerin sıkıştırılması sorunun en iyi cevabı olabilir.

Sıkıştırma yapmak, sıkıştırılan dosyanın türü ve sıkıştırma formatına bağlı olarak 10MB değil, 100MB bile yer açabilmektedir. Şahsen yaptığım testlerde bazı dosyalarımı yüzde 40'dan daha fazla sıkıştırabilmiştim.

Bir de hangi dosya türünün hangi formatta sıkıştırıldığı da önemli. Windows ortamında ses ve video dosyaları .zip formatında etkin şekilde sıkıştırılabilirken .rar da iyi sıkıştırılamıyor; fakat metin tabanlı .doc gibi belgeler gayet iyi sıkışıyordu. Linux ortamında ise en iyi sıkıştırma formatının .tar türünden formatlar olduğunu gördüm, ama çeşitli dosyalar üzerinde denemedim.

Hocalarınızın böyle basit birşeyi sorduğunu zannetmiyorum bana sıkıştırma olayı biraz tuzak gibi geliyor  ;)

betseg

Bu arada tar bir sıkıştırma değildir, arşiv biçimidir. Sıkıştırmak için xz veya gz kullanılmalı veya tar ile arşivlendikten sonra sıkıştırılmalı.

emperorseas

Alıntı yapılan: seron - 15 Kasım 2015 - 18:21:05
Alıntı yapılan: emperorseas - 15 Kasım 2015 - 17:59:47

Tamam, ilk mesajınızı tekrar okudum:
1- Linux tarafında yapılması isteniyor,
2-Resim, video gibi dosyaların dönüştürülmesi istenmiyor,
3-Arşivleme hakkında net * bir şey söylenmemiş.

O halde -bilgim dahilinde- tek çözüm, sıkıştırma yapmak. Linux partisyonunda tutulan belli başlı dosyaların, belgelerin sıkıştırılması sorunun en iyi cevabı olabilir.

Sıkıştırma yapmak, sıkıştırılan dosyanın türü ve sıkıştırma formatına bağlı olarak 10MB değil, 100MB bile yer açabilmektedir. Şahsen yaptığım testlerde bazı dosyalarımı yüzde 40'dan daha fazla sıkıştırabilmiştim.

Bir de hangi dosya türünün hangi formatta sıkıştırıldığı da önemli. Windows ortamında ses ve video dosyaları .zip formatında etkin şekilde sıkıştırılabilirken .rar da iyi sıkıştırılamıyor; fakat metin tabanlı .doc gibi belgeler gayet iyi sıkışıyordu. Linux ortamında ise en iyi sıkıştırma formatının .tar türünden formatlar olduğunu gördüm, ama çeşitli dosyalar üzerinde denemedim.

Hocalarınızın böyle basit birşeyi sorduğunu zannetmiyorum bana sıkıştırma olayı biraz tuzak gibi geliyor  ;)

evet arşivleme ilgili bir belirtme yok bahsi geçmeyen her açıktan faydalanılabilir :). sistemle olabilecek çözümlerin de düşünülmesi gerekilen bir durum. Yukarıda arkadaşın paylaşmış olduğu btrfs bununla ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum. okumanızı tavsiye ederim

mhmtkrktr

Alıntı YapSu buz haline geldiğinde hacmi artar.
Ben hacmi demedim zaten. :) Soğuyan cisimler büzüşür. Su istisnai olarak kristal yapısından dolayı hacim olarak genişler ama kütle olarak değil. Kütle, hacim, yoğunluk, ağırlık gibi kavramları karıştırmayalım. Neyse konu bu değil.
Alıntı YapBelki heartsmagic in söylediği şey olabilir. Önemli olan 100 byte bile olmuş olsa sonuçta elimizde var olan alandan fazlasını tutabilmek. Bleachbit te windowsdaki gibi disk birleştirme yapabilme durumu varmı.Sonucta dosya silmeden alan açabiliyoruz.Yani onu yapabilen bir durum var mı bleachbit de, benim baktığım kadarıyla yok gibi sanırım. Zaten olması da çok olası bir durum değil.. :)
Bleachbit 'in böyle bir özelliği yok bildiğim kadarıyla. Zaten olsa bile söylediğin durum diskte parçalanmış dizinleri birleştirme işlemi yapar. Bunun diskte fazladan bir alan oluşturacağı fikri çok mantıklı görünmüyor.
Bunu inceleyebilirsin dememin sebebi, bilgisayar üzerinde çalışmayı etkilemeden temizlik yapmanın tek yolu , işime yaramaz deyip sildiğin dosyalar olmadığını söylemek. Kaldı ki eğer temizlemezsen onlar bile ~/.local/share/Trash altında tutulur.
Alıntı YapBütün kişisel dosyalarını .taz veya .tar.gz veya zip veya istediğin formatta sıkıştırırsın ve boş alan elde etmiş olursun.
Sıkıştırma en başta elenmişti sanırım. Bu kabul olacaksa fazla basit bir soru sorulmuş olur. Ayrıca sorunun ikinci bölümüne bakarsak, 1TB lık bir veriyi 100GB seviyesine düşürecek bir sıkıştırma formatı var mıdır? Soruda net bir oran verilmemiş ancak "böylede olabilir" gibi sorulmuş.
Alıntı YapZamanında btrfs ile ilgili araştırma yaparken rastlamıştım http://www.bilgio.com/btrfs-bol-tereyagli-dosya-sistemi/
Bu şekilde olabilir ama sistemin btrfs olması lazım.
Konuyu okumadım fakat sorunun sorulma şekline ve bu cevaba istinaden;
Alıntı YapAlıntı yapılan: heartsmagic - Bugün, 00:11:31
Kod: [Seç]

Kod: [Seç]

ilk kısımla ilgili söylediğiniz bir seçenek olabilir, ancak kök sistemin sıfırlanırken herhangi bir dosyanın silinmesi demek sorunun tüm esprisini kaçırır :)).
Çalışan bir sistem üzerinde , mevcut yapıyı değiştirmeden dosya sistemi değiştirilebilir mi? Yoksa ben mi olayı yanlış anladım.

Bence sen , soruyu sorana 1TB lık bir disk alıver. Hem senin hemde soranın tüm dertleri son bulsun. :)