[Çözüldü] Mysql e erişim sorunu

Başlatan ceyhun123, 14 Kasım 2015 - 15:53:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceyhun123

Merhaba arkadaşlar ben mysql server kurdum fakat mysqli başlatmaya çalışırken bu girdi ve sonuçları alıyorum erişim için ne yapmalıyım?

mysql -u root -p
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)
Herşeyden şüphe edenler, hiçbirşeyden şüphe etmeyenlerden daha az aptal değildir.

plazma

Alıntı yapılan: ceyhun123 - 14 Kasım 2015 - 15:53:36
Merhaba arkadaşlar ben mysql server kurdum fakat mysqli başlatmaya çalışırken bu girdi ve sonuçları alıyorum erişim için ne yapmalıyım?

mysql -u root -p
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)

Kurulum aşamasında Mysql için şifre belirlemişmiydiniz ?

ceyhun123

evet
şifreyi giriyorum ve ilk verdiğim çıktı geliyor ekrana
Herşeyden şüphe edenler, hiçbirşeyden şüphe etmeyenlerden daha az aptal değildir.

plazma

ceyhun123

Evet teşekkürler Şuan sorunsuz mysql e erişebiliyorum fakat şimdi de phpmyadmine girişte sıkıntı yaşıyorum kullanıcı adı olarak rootta kullanılan kllanıcı adı ve parola diyor fakat kullanıcı adını kabul etmiyor

plazma

https://help.ubuntu.com/lts/serverguide/phpmyadmin.html bağlantısından gibi yapılandırma dosyanıza bir bakın orada da doğrumu, genede apache.conf dosyanızada bakmakta fayda var.

örnek :
/etc/phpmyadmin/conf.inc.php

$i++;
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'HostName:port'; //provide hostname and port if other than default
$cfg['Servers'][$i]['user'] = 'userName';   //user name for your remote server
$cfg['Servers'][$i]['password'] = 'Password';  //password
$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config';       // keep it as config

kısımlarıa bakın yeni kullanıcı adı şifresi doğru mu

ceyhun123

/etc/phpmyadmin/config.inc.php

Çıktısı

-bash: /etc/phpmyadmin/config.inc.php: Erişim engellendi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2015 - 21:26:24

root olarak erişmeye çalıştım yine aynı çıktıyı alıyorum

plazma

Dosya yolu burası belirtmemişim :
/etc/phpmyadmin/config.inc.php

Herhangi bir metin editörünü kullanabilirsin, nano genelde sistemde yüklü geliyor,eğer nano sistemde yok ve kurmak istersen :
sudo apt-get install nano

sudo nano /etc/phpmyadmin/config.inc.php

ceyhun123

Yine hata veriyor. Servere giriyor fakat bu seferde sizdeki gibi bilgilerin çıktısını alamıyorum 

plazma

config.inc.php dosyasının içeriğini görebildiniz mi, yeni atadığnız kullanıcı ad şifre doğru mu ?

ceyhun123

Verdiğiniz kodları ve linkteki kodları yazıyorum direk sunucuya bağlanıyor o yüzden göremiyorum .

plazma

sudo /usr/sbin/apache2ctl stop

Komutu ile Apache sunucuyu durdurup tekrar denermisiniz dosyaya erişebilecekmisiniz.

ceyhun123

GNU nano 2.4.2             Yeni Arabellek                                     

[ Couldn't determine hostname for lock file: Dosya ismi çok uzun ]
^G Yardım Al ^O Write Out ^W Ara       ^K Metni Kes ^J Yasla     ^C İmleç Pozisy
^X Çık       ^R Dosya Oku ^\ Değiştir  ^U Uncut Text^T Denetle   ^_ Satıra Git

Bu ekran geliyor

plazma

Garip,

sudo nano /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf dosyasını görelim

ceyhun123

GNU nano 2.4.2    Dosya: /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf    Değiştirildi 

^G Yardım Al ^O Write Out ^W Ara       ^K Metni Kes ^J Yasla     ^C İmleç Pozisy
^X Çık       ^R Dosya Oku ^\ Değiştir  ^U Uncut Text^T Denetle   ^_ Satıra Git

plazma

Nanodanmı kaynaklıa  acaba boş olmaması gerkiyor ikisisninde.

Gedit ve gksudo kuralım birde onunla bakalım.

sudo apt-get install gedit

sudo apt-get install gksudo

gksudo gedit /etc/phpmyadmin/config.inc.php

heartsmagic

Sunucudaki dağıtım ve sürümü nedir?
LAMP nasıl yapıldı? Apache ve Phpmyadmin nasıl kuruldu yani?
Phpmyadmin için ek ayara gerek olmamalı, mysql tarafından alıyordu yanlış hatırlamıyorsam kendisi. Kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsin. 

sudo apt-get purge phpmyadmin

ile kaldır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceyhun123

@heartmastic çok teşekkürler. Kaldırıp tekrar kurdum ve sorun çözüldü. Fakat neden böyle olduğu konusunda hala bir fikrim yok şu an phpmyadmin sayfasına erişebiliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 11:56:53

@plazma size de yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

heartsmagic

Rica ederiz. Kafası karışmıştır bir şekilde, açıkçası bilemiyorum sıkıntının neden kaynaklandığını :)
Çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceyhun123

kusura bakmayın unutuyorum her seferinde.