[Çözüldü] 1000 tl ye sistem toplama

Başlatan memberstr, 13 Kasım 2015 - 21:16:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memberstr

İnternette güvenli bir biçimde gezinmek için Ubuntu pc toplamayı düşünüyorum..SyncMaster 933 19" monitörüm var.

http://www.hepsiburada.com/technopc-w014-smart-fd182501-intel-celeron-j1800-2-41ghz-2gb-500gb-masaustu-bilgisayar-antivirus-ingilizce-seti-hediyeli-p-BD601457

seron

Kendin topla bence. Ürünün özellikleri tam yazılmamış. Marka vermek istemiyorum ama bazı anakart ve RAM gibi parçalar düşük kalite oluyor. Muhtemelen onlardan kullanıyorlardır. Sıkıntı yaşarsın. Monitör önemli değil; Ubuntu'da sürücü sıkıntısı yaşamayacağın parçalardan seç. Bazı arkadaşlar sorun yaşıyor çünkü.

Eğer hiç bilmiyorsan yanına bilen birisini alıp ona toplattır. Tabi ki siteden yeterli tavsiyeler de gelecektir.

CD-DVD writer mutlaka bulunsun, günümüzde hazır bilgisayarlarda bunu vermemeye başladılar.
İşlemciyi iyi seçin. fiyat-performans işi. AMD de olabilir.
ekran kartı şayet sonradan cayıp render gibi ağır işler yapmayacaksanız, ubuntu sürücüsü olması şartıyla orta karar veya en ucuz.
harddisk 500 gayet uygun film arşivi gibi şeylerle uğraşılmayacaksa fazla bile.
Ram en az 3GB ayrı ayrı modüller halinde ve kingston. reklama giriyorsa adminler silsin. gerçi casper nirvana diye başlık var :)
anakartı asus tercih et.
kasa ucuz olabilir.
güç kaynağı 400W gerçek güç (yukarıdaki özelliklere göre)

veya bunları es geçip kendinizce değerlendirin. bence linkteki uygun değil. fiyatı çok uygun ama yine de siz bilirsiniz.
hazır bilgisayar alacaksanız "freedos" olacak diye belirtin.

memberstr

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015 - 21:35:32
Kendin topla bence. Ürünün özellikleri tam yazılmamış. Marka vermek istemiyorum ama bazı anakart ve RAM gibi parçalar düşük kalite oluyor. Muhtemelen onlardan kullanıyorlardır. Sıkıntı yaşarsın. Monitör önemli değil; Ubuntu'da sürücü sıkıntısı yaşamayacağın parçalardan seç. Bazı arkadaşlar sorun yaşıyor çünkü.

Eğer hiç bilmiyorsan yanına bilen birisini alıp ona toplattır. Tabi ki siteden yeterli tavsiyeler de gelecektir.

CD-DVD writer mutlaka bulunsun, günümüzde hazır bilgisayarlarda bunu vermemeye başladılar.
İşlemciyi iyi seçin. fiyat-performans işi. AMD de olabilir.
ekran kartı şayet sonradan cayıp render gibi ağır işler yapmayacaksanız, ubuntu sürücüsü olması şartıyla orta karar veya en ucuz.
harddisk 500 gayet uygun film arşivi gibi şeylerle uğraşılmayacaksa fazla bile.
Ram en az 3GB ayrı ayrı modüller halinde ve kingston. reklama giriyorsa adminler silsin. gerçi casper nirvana diye başlık var :)
anakartı asus tercih et.
kasa ucuz olabilir.
güç kaynağı 400W gerçek güç (yukarıdaki özelliklere göre)

veya bunları es geçip kendinizce değerlendirin. bence linkteki uygun değil. fiyatı çok uygun ama yine de siz bilirsiniz.
hazır bilgisayar alacaksanız "freedos" olacak diye belirtin.

Benim için toplayamazmısınız...

seron

Hayır :-[ ciddi bir sorumluluk bu, özür dilerim.
Teknopat diye bir site var oradan admin Recep Baltaş'la görüşebilirsen yardımcı olur.
https://www.technopat.net/?s=ucuz+bilgisayar+toplama

-DıLgEş-

Oyun için AMD ekran kartı almayın. Belki son çıkan AMD kartları sorun çıkarmaz.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

memberstr

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 14 Kasım 2015 - 07:34:25

Benim eski pc var onun parçalarını kullansam olmazmı.

320 gb sigate hdd
3gb ddr2 ram
creative ses kartı
Asus 450 wat kasa
(Ankart ekran kartı arzalı işlemci de 2.66 gz cpu bunu da kullanamayız i3 işlemci olabilir)

ceyhun123

Benim sistem özelliklerim:
Geniune İntel Cpu 1.70 Ghz
2 gb ram
1 gb nvidia ekran kartı
100 gb hdd

ben ilk olarak ubuntu kurdum. Gayet güzel çalışıyordu fakat sistem özelliklerinden kaynaklandığından sanırım bilgisayarı çok yoruyordu. Fazla ısınıyordu yani. Şuan Lubuntu kullanıyorum ve görünüm dışında ubuntudan bir farkını görmedim. Bununla beraber de gerçekten bilgisayar çok rahat hızlı çalışıyor. Bilgisayarım hp dv8000 laptop ve kurduğumdan beri çok fazla fan açtığını görmedim. Ekran kartını kullanamıyormuşsun sanırım. Lubuntuda da bu pek önemli değil gibi. Çünkü lubuntu hafif ve hızlı olması için tasarlanmış. Ben lubuntu kullan derim. Ama yine de sen bilirsin. Dersen ki yeni bir pc toplamak istiyorum. Büyük teknoloji marketlerinden bitanesine git ve öyle topla derim. Birilerine toplatırsan arada kendilerine ücret çıkarıp sistemi düşük veya kalitesiz hazırlayabilirler.
Herşeyden şüphe edenler, hiçbirşeyden şüphe etmeyenlerden daha az aptal değildir.

seron

Alıntı yapılan: memberstr - 14 Kasım 2015 - 12:49:23
Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 14 Kasım 2015 - 07:34:25

Benim eski pc var onun parçalarını kullansam olmazmı.

320 gb sigate hdd
3gb ddr2 ram
creative ses kartı
Asus 450 wat kasa
(Ankart ekran kartı arzalı işlemci de 2.66 gz cpu bunu da kullanamayız i3 işlemci olabilir)

Yeni çıkan anakartlar hep DDR3 ve DDR4 uyumlu oluyor; RAM olmaz.
İşlemci soketleri de farklı. Eski bilgisayarın işlemcisi de LGA 775 soket; yine olmuyor.
Tek işe yarayacak parçalar ses kartı ile güç kaynağı. Aslen eski bilgisayarınızın özellikleri çok iyiymiş. O bilgisayarla cillop gibi UBUNTU kurulur ve çalıştırılır. Ama 3D oyun, video convert, render, sorunsuz film-youtube izlemek vb gibi işler için ekran kartı lazım.

Bana soracak olursanız o bilgisayara ucuzundan bir ekran kartı alın ve onu kullanın. Bozulmadığı sürece daha yıllarca gider o sistem. 3D linux oyunları öyle çok ahım şahım özellik istemiyor. Ben birzamanların Asus X1550 seri ekran kartını eski makinemde halen kullanıyorum ve oyun-moyun * her şey oynanıyor. En adisinden değil de, şöyle orta karar bir ekran kartı (ama ubuntu sürücüsü sıkıntısı olmayacak) alırsanız sorun kalmaz. Kolay gelsin...

NOT: O işlemcinin değerini bil yanlış tahmin etmiyorsam çift çekirdek ben eski bilgisayarım için arıyorum ondan ikinci eli bile bulunmuyor. Bulunsa da dünya kadar para istiyorlar.

ceyhun123

@seron işlemci konusundaki hitabınız bana mıydı?
Herşeyden şüphe edenler, hiçbirşeyden şüphe etmeyenlerden daha az aptal değildir.

seron

;D
Özür dilerim, ben sizi konuyu açan arkadaş sandım. Ama ekran kartıyla ilgili olan kısım size ve başkalarına da yarayışlı olabilir.

ceyhun123

;D özür dilemeyin. İşlemci gerçekten çok güçlü ve ilk defa bilen birisiyle karşılaştım. Ben bu bilgisayarı değerini bilmeyen birisinden 180 tlye aldım ve ilk aldığımda işlemcinin gücünü öğrenmek için forumlara yazdım fakat herkes böyle bir ürün olmadığını söyledi. Bu işlemci Call of duty nin 6 ya kadar olan serilerini kasmıyor biliyor musunuz. Benim tecrübemle core 2 duo yada i3 den daha kullanışlı bir ürün gerçekten. Ve benim bilgisayarımın piyasaya çıkış tarihi 2007   ;D .

seron

Doğrudur, biliyorum ;) günümüz i7'li veya İ yemedi'li sistemlerden çok daha iyiydi o teknolojiler. şimdi bozdular.

biz konuyu dağıtmamak için, arkadaşımızda Linux sistem için çok fazla masraf yapmasının gereksiz olduğunu, 1000TL vermektense 500TL ye ikinci el alacağı bir bilgisayarda (hele ki yukarıda bahsettiğimiz iki çekirdekli, core duo, dual core, veya quad tabir edilen 4 çekirdekli LGA775 teknolojili sorunsuz) Linuxda envai çeşit işi yüksek verimle yürütebileceğini söyleyelim.

;D konu windows olsaydı, 2000TL bile aldığı sistem için "orta seviye" notunu almaya yetmeyecekti, ona gülüyorum. Ama Linux için hurda bir bilgisayar bile farketmiyor ;D

ceyhun123

@memberstr bana sorarsan seron arkadaşımı dinle ve ubuntu yerine de lubuntu kullan performans anlamında gerçekten mükemmel.

MuhbirKedi

2000 ₺ süper bir şeyler olur ama eğer oyun felan oynayacaksan 1000 ₺ yetmez :( İşletim sistemi olarak Xubuntu kullanabilirsin eğer 1000 ₺ ye almayı düşünüyorsan.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

memberstr

Şu an kullandığım pisi ye  Lubuntu veya Xubuntu kurmaya karar verdim.Bu pc de 1280*1024 çözünürlüğe izin veriyor.Çözünürlüğü kendi kafasına göre değiştiriyor.Siyah kare ekranlar beliriyor.Bu sorun anakart tanmı kaynaklanıyor yoksa ekran kartından mı???(Yorumlarınız için teşşekür ederim)

MuhbirKedi

@memberstr ekran kartından kaynaklanması gerekir. Ayrıca senin monitör 4:3 sanırım.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

memberstr

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 14 Kasım 2015 - 21:26:09
@memberstr ekran kartından kaynaklanması gerekir. Ayrıca senin monitör 4:3 sanırım.

Monitörüm Samsung Syncmaster 933 19" var.Bilgisayarcı yeni bir ekran kartı taktı aynı sorunu yaşadık.Çözünürlüğü değiştiremiyoruz.

ceyhun123

Emin değilim fakat yazılımdan kaynaklı da olabilir. Ben kubuntuyu indirip kurmuştum fakat duvarkağıdından başka hiçbirşey doğru düzgün görünmüyordu. İstersen bir format atmayı dene.

memberstr

ceyhun123

Kuzenim 1500 tlye bilgisayar topladı yeni daha ve sistem özellikleri

i5 işlemci
4 gb ddr3
500 gb

Buna nazaran linkteki çok cazip duruyor. Muhtemelen 2 gb ekran kartı vardır. Daha iyi bilenler vardır fakat benim düşüncem ram'in ve ekran kartının biraz kalitesiz olabileceği yönünde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 12:29:05

Sizin için bir araştırma yaptım ve ;

ddr3 2x 4 gb kingston ram = 154 tl
i7 3.4 ghz işlemci = 776 tl
asus anakart = 290 tl
msi nvidia ekran kartı = 218 tl
= 1438 tl

istersen tek tek bakabilirsin.
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/intel-core-i7-4770-3-4ghz-8mb-1150pin-islemci-195873102
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/kingston-4-gb-ddr3-ram-1333-mhz-sifir-195075471
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-b150m-k-d3-intel-b150-soket-1151-ddr3-1866mhzoc-usb30-vgadvi-anakart.html
http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gt730-ddr3-2gb-128bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti-21396.html

memberstr

Alıntı yapılan: ceyhun123 - 15 Kasım 2015 - 12:17:05
Kuzenim 1500 tlye bilgisayar topladı yeni daha ve sistem özellikleri

i5 işlemci
4 gb ddr3
500 gb

Buna nazaran linkteki çok cazip duruyor. Muhtemelen 2 gb ekran kartı vardır. Daha iyi bilenler vardır fakat benim düşüncem ram'in ve ekran kartının biraz kalitesiz olabileceği yönünde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 12:29:05

Sizin için bir araştırma yaptım ve ;

ddr3 2x 4 gb kingston ram = 154 tl
i7 3.4 ghz işlemci = 776 tl
asus anakart = 290 tl
msi nvidia ekran kartı = 218 tl
= 1438 tl

istersen tek tek bakabilirsin.
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/intel-core-i7-4770-3-4ghz-8mb-1150pin-islemci-195873102
http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/kingston-4-gb-ddr3-ram-1333-mhz-sifir-195075471
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-b150m-k-d3-intel-b150-soket-1151-ddr3-1866mhzoc-usb30-vgadvi-anakart.html
http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gt730-ddr3-2gb-128bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti-21396.html

Teşekkür ederim.

Tilki

@memberstr merhaba. Eğer oyun oynamayacaksan, amacın internette gezmek, ofis dosyalarıyla çalışmak, müzik dinleyip 1080p çözünürlükte filmler izlemek, istediğin masaüstü ortamını akıcı bir şekilde kullanmak ve tüm bunları da yaparken çok fazla para harcamamak ise sana şu anda kullandığım sistemin bir benzerini önerebilirim. Fiyatlar Exa Bilgisayar'ın (exa.com.tr) bugünkü rakamlarıdır.

İşlemci: Intel Core i3-4170 (3MB ön bellek, 3,7Ghz hızında) 123 USD / 423,81 TL
Bellek: 2 Adet 4GB Kingston (1600Mhz hızında) 48 USD / 165,38 TL
Anakar: Asus H81M-D (1600Mhz bus hızında) (İşlemci ve belleklerle uyumlu) 59 USD / 203,29 TL
Sabit Disk: Kingston V300 SSD (240GB) 86 USD / 296,32 TL
Kasa: Cooler Master RC-430 (500W) 86 USD / 296,32 TL
Toplam: 1.385,12 TL.

Önemli notlarım:
- İşlemcide çok üst seviyelere çıkmak yerine onu bir prangadan (hard disk) kurtarmanın daha mantıklı, sessiz ve serin bir çözüm olacağına inanıyorum. O yüzden i5 veya i7 yanına HDD yerine i3 yanına SSD'yi tercih ediyorum ve öneriyorum. SSD ve 8GB bellekle desteklenen bir i3 sizi mutlu etmeye yetip artacaktır bile.
-Oyuncu olmadığım için harici ekran kartına hiç ihtiyaç duymadım. i3'le birlikte gelen HD4400 çok çok yeterli. 1080p çözünürlüğünde 22" bir monitörle kullanıyorum.
-Peki pek çok kullanıcı için son derece mütevazı görünen bu sistem neye yetiyor? Tüm efektleri aktif olarak kullanılan bir Kubuntu 15.10'a... Xubuntu veya Lubuntu gibi hafif alternatifleri kullanmak zorunda değilsiniz.

plazma

Günlük kullanın içinse mini itx bir sistem toplardım ben hem ekonomik hemde yer kaplamaz çok.

memberstr

Alıntı yapılan: plazma - 15 Kasım 2015 - 13:58:27
Günlük kullanın içinse mini itx bir sistem toplardım ben hem ekonomik hemde yer kaplamaz çok.

Ben günlük kullanım için ubuntuyu tercih ettim.Mini itx nedir.?