[Çözüldü] ram yukseltmeli miyim

Başlatan abbasc, 13 Kasım 2015 - 03:49:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abbasc

merhaba arkadaslar,

3gb ram a sahip eski bir laptopum var.
intel celeron cpu 900
2.20 ghz

online film izlerken cok fazla takiliyor ve ates gibi yaniyordu. Ben de denemek icin 14.04 un 32 bit surumunden 64 bit e gectim.
Isinma derecesi cok azaldi. Programlari cok hizli aciyor ama online film izlerken cok takiliyor halen.

Ram i  4 gb a yukseltmeyi dusunuyorum. Htop komutu ile baktim ve 1.5 gb a bile yaklasmiyor ram kullanimi. Ram in yarisindan cogu bosta duruyor.
Ama islemci % 98 seviyelerinde. 

Bu durumda ram i 4 gb yapsam, gereksiz bir is mi yapmis olurum ?
film izlerkenki takilma baska bir seyden kaynakli olabilir mi ?

ata1

swap alanı oluşturdunuz  mu ? benim de 4 gb ram var . cpu ısınması chaz kaynaklı olabilir örneğin ben hp kullanıcısıyım 68 c boş kullanım da
video takılması farklı sorunlar olabilir
╔═[04:01]═[ata@ata]
╚═══===═══[]>> sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +68.0°C 

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +63.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)
Core 1:       +59.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)

plazma

Flash oynatıcı ilemi izliyorsunuz html 5 mi, %98 olduguna göre flashtır. O kasma olayı flash playerın işlemciyi süzmesinden kaynaklı ramin bir katkısı olmaz, imkanınız varsa daha güncel bir modele geçin derim.

abbasc

her kurusumda 1gb swap alani birakiyorum.
32 bit teyken 98 dereceyi goruyodu etrafi acik olmasina ragmen. Simdi fanin yanina sayfalar, esyalar yigili ama 87 ye kadar cikartabildim en fazla.

flash oynatici olmali. ama modelini bilmiyorum. kastettiginiz su mu: "youtube flash player 1.4.0".  firefox a eklemistim videolar acilmiyor diye.
benim ekran karti kurulu mudur ? onu bile bilmiyorum. Ubuntu kendisi kuruyor ekran karti surucusunu , degil mi ?

ata1

abbasc

heartsmagic

Makine eski olduğu için grafik kartı sürücülerine büyük ihtimalle bir şey yapılamaz, ancak yine de emin olmak için şuradaki çıktıları buraya aktarabilirsin: ekrankomut
Belleği arttırmak bence de iş görmez mesele büyük ihtimalle grafik kartı kaynaklı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Merhaba.
Çok bilgili değilim ama benim de katkım olsun. RAM almayın. İşlemciniz sanırım tek çekirdekli. En azından çift çekirdek olsaydı takılma yaşamazdınız.
Aşağıdaki *bağlantıda işlemcinizin spesifikasyonları... (neden Türkçe kullanmıyorsak!) afedersiniz özelliklerini görebilirsiniz:
http://ark.intel.com/tr/products/41498/Intel-Celeron-Processor-900-1M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB

Bu tip işlemciler Windows XP nin yaygın kullanıldığı yıllara tekabül ediyor ve muhtemelen de XP yüklü geliyordu. P4 işlemcilere çok benzeyen bu işlemcilerde youtube videoları, ya da yüksek çözünürlüklü film izlerken donmalar meydana gelmesi normaldir. bir de işin içine ekran kartının düşük performanslı olması girerse, ısınma da dahil, yaşadığınız sorunlar olağan.

Ekran kartı, öyle yada böyle masaüstü performansı, video akışları, grafik ağırlıklı dosyaların çalıştırılmasında işlemci yükünü azaltarak, bilgisayarın hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla hem ekran kartı düşük işlemciye yükleniyor, hem de işlemci düşük kaldıramıyor; sorun yaşamak kaçınılmaz.

Ağer yapabiliyorsanız, o cihazın anakart özelliklerine bakın ve uyumlu bulabilirseniz ikinci el, biraz daha yüksek bir işlemci almaya çalışın. tabii bu sadece bir öneri, hatalı olabilirim. yalnız şunu kesin olarak söyleyebilirim ki o kadar ram bırakın windows'u, linux için fazla bile fazla ;D Hatta astarı yüzünden pahalıya gelecekse, makinenizin harddiskine güvenli silme uygulayıp*, ikinci el satarak yine ikinci el ama iki çekirdekli bir bilgisayar da edinebilirsiniz.

------------------
*Kişisel bilgilerinizi, parolalarınızı, kredi kartı vb gibi başkasının eline geçtiğinde sizi zor durumda bırakabilecek her türlü "özel"inizin bulunduğu bir bilgisayarı, ya da o bilgisayarın harddiskini bilinçsizce başkasına vermeyiniz, satmayınız, emanet etmeyiniz. Mutlaka güvenli silme veyahut Low Level Format atarak başkasına teslim ediniz.

abbasc

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015 - 14:11:05
Merhaba.
Çok bilgili değilim ama benim de katkım olsun. RAM almayın. İşlemciniz sanırım tek çekirdekli. En azından çift çekirdek olsaydı takılma yaşamazdınız.
Aşağıdaki *bağlantıda işlemcinizin spesifikasyonları... (neden Türkçe kullanmıyorsak!) afedersiniz özelliklerini görebilirsiniz:
http://ark.intel.com/tr/products/41498/Intel-Celeron-Processor-900-1M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB

Bu tip işlemciler Windows XP nin yaygın kullanıldığı yıllara tekabül ediyor ve muhtemelen de XP yüklü geliyordu. P4 işlemcilere çok benzeyen bu işlemcilerde youtube videoları, ya da yüksek çözünürlüklü film izlerken donmalar meydana gelmesi normaldir. bir de işin içine ekran kartının düşük performanslı olması girerse, ısınma da dahil, yaşadığınız sorunlar olağan.

Ekran kartı, öyle yada böyle masaüstü performansı, video akışları, grafik ağırlıklı dosyaların çalıştırılmasında işlemci yükünü azaltarak, bilgisayarın hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla hem ekran kartı düşük işlemciye yükleniyor, hem de işlemci düşük kaldıramıyor; sorun yaşamak kaçınılmaz.

Ağer yapabiliyorsanız, o cihazın anakart özelliklerine bakın ve uyumlu bulabilirseniz ikinci el, biraz daha yüksek bir işlemci almaya çalışın. tabii bu sadece bir öneri, hatalı olabilirim. yalnız şunu kesin olarak söyleyebilirim ki o kadar ram bırakın windows'u, linux için fazla bile fazla ;D Hatta astarı yüzünden pahalıya gelecekse, makinenizin harddiskine güvenli silme uygulayıp*, ikinci el satarak yine ikinci el ama iki çekirdekli bir bilgisayar da edinebilirsiniz.

------------------
*Kişisel bilgilerinizi, parolalarınızı, kredi kartı vb gibi başkasının eline geçtiğinde sizi zor durumda bırakabilecek her türlü "özel"inizin bulunduğu bir bilgisayarı, ya da o bilgisayarın harddiskini bilinçsizce başkasına vermeyiniz, satmayınız, emanet etmeyiniz. Mutlaka güvenli silme veyahut Low Level Format atarak başkasına teslim ediniz.
bir işlemci bakayım o zaman internetten. Zaten bu Laptop için yeni parça bulunmaz galiba, hep ikinci el almak gerek. Bir de ekran kartı baksam mi?

seron

Şayet ikinci el bulamayacaksanız ki çoğu satıcı ikinci ellere bile yüksek fiyat çekiyor; ucuz bulamazsanız ya bilgisayrınızı o haliyle kullanmaya devam edin, ya da ikinci el başka bir makine edinin.

Ekran kartı konusunda detaylı bilgim yok ama, özellikle laptop bilgisayarlar için satılan ekran kartları normalden fazla pahalı oluyormuş diye duydum. "-muş" tabii, emin değilim. internetten araştırın mutlaka birşeyler bulursunuz.

Bir de dikkatimi çekti: bu bilginin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama bazı linux kullanıcılarından linux için ayrılması gereken swap alanının RAM miktarının iki katı kadar olması gerektiğini duydum. Hatta "kim korkar linuxtan" adlı kitapta da yazıyordu. Aşağıda benim disk sistemimi gösteren bir resim göreceksiniz. Şu an laptobumda Windows7 ve Linux işletim sistemi Linux Grub vasıtasıyla dual boot(çift başlatımlı/iki seçenekli) olarak kurulu. Swap alanının alışılmışın dışında nerede ve kaç GB olduğuna dikkat edin. RAM'ım 2GB.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Biz yine de bir grafik kartına baksak :)
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=49457.msg564066#msg564066

Nvidia ise eski kartlara destek alma ihtimalin var. Emin olalım durumdan. Makine dizüstü ise grafik kartı değişimini nasıl yapmayı planlıyorsun?

abbasc

Grafik kartı çıktısını göndereceğim. Aklımda.
Ama şu sıra evde değilim. Laptop u yanımda taşımıyorum çünkü tuğla ağırlığında :)

matrax_41

Yalnız dizüstü bilgisayarın işlemcisini değiştirmek biraz riskli olabilir. Bilgisayara hasar vermeden değiştiremezsen eldeki bilgisayardan da olursun. Marka ve model olarak internette sökülme videoları bulabilirsin. Önce onları izlemekte fayda var.

Değiştirebilirim dersen aynı soketi kullanan (PGA478) core 2 duo işlemciler var onlara bakabilirsin.

mhmtkrktr

240p gibi düşük çözünürlüklerde ki videoları yüksek olanlardan daha akıcı izleyebiliyorsan , bende oyumu işlemciden yana kullanırdım.  :) Celeron işlemciler bu devrin işlemcileri değil mâlesef.  Değiştirmeye değer mi? Orası size kalmış. Değişim yapılabilecek olası seçenekleri düşününce , bence değmez.  :)

abbasc

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 13 Kasım 2015 - 20:52:39
240p gibi düşük çözünürlüklerde ki videoları yüksek olanlardan daha akıcı izleyebiliyorsan , bende oyumu işlemciden yana kullanırdım.  :) Celeron işlemciler bu devrin işlemcileri değil mâlesef.  Değiştirmeye değer mi? Orası size kalmış. Değişim yapılabilecek olası seçenekleri düşününce , bence değmez.  :)

Anakart daha yüksek bir şey kaldırır mı bilmiyorum.
Benim işlemci tek çekirdekli galiba.
Onu çift çekirdekli ile değiştirsem, iki yıl daha idare ederim belkide.
Benim anakart a uyan en yüksek verim verecek olan işlemciyi nasıl anlarız? Hangisi olabilir?
Matrax 41 ' in dediği işlemci iyi görünüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2015 - 21:31:31

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Kasım 2015 - 15:22:10

Nvidia ise eski kartlara destek alma ihtimalin var. Emin olalım durumdan. Makine dizüstü ise grafik kartı değişimini nasıl yapmayı planlıyorsun?

Diz üstü bilgisayarlarda grafik kartı degistirilmiyor mu?
Değişir sanmıştım. Ama galiba nvidia kart kullanıyor. Uç birim çıktılarını görünce anlayacağız.
Teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2015 - 23:31:03

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Kasım 2015 - 15:22:10

Komutlari aldim ama nvidia degilmis galiba :(

c@c-Satellite-L500:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for c:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following NEW packages will be installed
  mesa-utils
0 to upgrade, 1 to newly install, 0 to remove and 17 not to upgrade.
Need to get 34.4 kB of archives.
After this operation, 133 kB of additional disk space will be used.
Get:1 http://gb.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty/universe mesa-utils amd64 8.1.0-2 [34.4 kB]
Fetched 34.4 kB in 0s (585 kB/s)
Selecting previously unselected package mesa-utils.
(Reading database ... 200619 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../mesa-utils_8.1.0-2_amd64.deb ...
Unpacking mesa-utils (8.1.0-2) ...
Processing triggers for man-db (2.6.7.1-1ubuntu1) ...
Setting up mesa-utils (8.1.0-2) ...
c@c-Satellite-L500:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
c@c-Satellite-L500:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,
c@c-Satellite-L500:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
TV1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
c@c-Satellite-L500:~$

htop ciktisini ekledim. tam ekran degilken film (360 p) yine de zorluyor makinayi. takilma yapiyor.

meda

RAM yükseltmektense işlemci değişimi daha mantıklı. BİOS güncellemeyi ya da sürüm düşürmeyi deneyebilirsiniz. Başka dağıtımlarda deneyin derim. Mesela Elementary OS, Manjaro, Mint ... gibi dağıtımların 32 Bit sürümleri olabilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

abbasc

Alıntı yapılan: meda - 14 Kasım 2015 - 11:59:15
RAM yükseltmektense işlemci değişimi daha mantıklı. BİOS güncellemeyi ya da sürüm düşürmeyi deneyebilirsiniz. Başka dağıtımlarda deneyin derim. Mesela Elementary OS, Manjaro, Mint ... gibi dağıtımların 32 Bit sürümleri olabilir.

64 bit sürüme geçmeden önce lxde masaüstü kurmuştum (ubuntu 14.04 , 32 Bit sistemine) ama yine filmlerde aynı sorunu yaşadım.
Unity yerine başka masaüstü kurmak olayi değiştirmiyor.
Yeni bir linux kurmak da istemiyorum. Ubuntu ya çok alıştım yıllardır. Çok pratik kullanıyorum. Lxde masaustundeyken parlakligi açıp kapatmak için bile kısayol tuşu yerine ucbirim e komut girerek ayarlıyorum. Çok zahmetli.
Ama dediğiniz gibi sürüm düşürmek iyi olacak. 12.04 iki yıl daha desteklenecek. Onu deneyeyim bir ara.
Teşekkürler

MuhbirKedi

Bakınız işlemciniz çok düşük. Ayrıca sorun ekran kartında da olabilir. Xubuntu veya Lubuntu kurarsanız daha iyi olur. Hafif sürümlerdir.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

seron

Merhaba @MuhbirKedi
Eski bir bilgisayarım var:
İntel e2160 1.80ghz iki çekirdek
1gb 667 ram
Düşük özellikte asus anakart
Asus x1550 ekran kartı

Gördüğün gibi makine çok eski. Ama bu makine üzerinde ağır çalışması ile bilinen unity'li ubuntu resmen yağ gibi akıyordu. Hatta wine üzerinden hani o işletim sistemi var ya, ;)onun için yapılmış gamyon simülatörü biraz kasılarak da olsa çalışıyordu.

İkincisi lubuntu'yu ben bir kaç ay kullandım, tavsiye etmem. Bildiğin sorun yumağı. Ama xubuntuyu denemedim bilmiyorum.

abbasc

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 14 Kasım 2015 - 22:20:06
Bakınız işlemciniz çok düşük. Ayrıca sorun ekran kartında da olabilir. Xubuntu veya Lubuntu kurarsanız daha iyi olur. Hafif sürümlerdir.

oneriniz icin tesekkurler
evet buna niyetlenmistim. bakmak icin lubuntu da kullanilan lxde masaustunu kurdum ve cok zorlandim. dedigim gibi parlaklik ayari bile ucbirime kod yazarak ayarlaniyor.
lubuntu nun kendisini kursam, bir yigin eksiklik olacak. onu kullanilabilir yapmak icin birsuru sey kurmak gerekecek. bana ubuntu yu arattacak her seferinde...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Kasım 2015 - 23:35:24

Alıntı yapılan: seron - 14 Kasım 2015 - 22:37:04
Merhaba @MuhbirKedi
Eski bir bilgisayarım var:
İntel e2160 1.80ghz iki çekirdek
1gb 667 ram
Düşük özellikte asus anakart
Asus x1550 ekran kartı

Gördüğün gibi makine çok eski. Ama bu makine üzerinde ağır çalışması ile bilinen unity'li ubuntu resmen yağ gibi akıyordu. Hatta wine üzerinden hani o işletim sistemi var ya, ;)onun için yapılmış gamyon simülatörü biraz kasılarak da olsa çalışıyordu.

İkincisi lubuntu'yu ben bir kaç ay kullandım, tavsiye etmem. Bildiğin sorun yumağı. Ama xubuntuyu denemedim bilmiyorum.

hangi ubuntu surumunu kullaniyordunuz?
benim laptop da akiyor gibi gorunuyor ama online film izlemeye gelince takilmalar, laptop tan sesler gelmeye basliyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 00:22:10

aslinda ben sunu sormaliyim .
benim islemciyi hangisi yoracak ? 32 mi 64 bit mi ?
online film izleme isine bakilirsa degisen bir sey olmuyor

heartsmagic

Kart Intel, sürücü namına bir şey yapılmaz zaten kurulu geliyor. Açıkçası ben de Unity haricinde farklı bir masaüstü ortamı önerecektim ancak sen zaten denemişsin. 

abbasc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2015 - 00:22:41
Kart Intel, sürücü namına bir şey yapılmaz zaten kurulu geliyor. Açıkçası ben de Unity haricinde farklı bir masaüstü ortamı önerecektim ancak sen zaten denemişsin.

simdi yeni bir sorunum var :(
12.04 kurdum ama giris sifresini kabul etmiyor. bu yaziyi konuk oturumundan yaziyorum.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37641.0
bunlari yapmaya calisiyorum

mhmtkrktr

Masaüstü değiştirmeyi , daha önce atom işlemcili netbook bilgisayar üzerinde birkaç kez denemiştim. İster çevrimiçi , ister çevrimdışı , sözkonusu video olunca openbox ile gnome arasında çok küçük bir fark var. Fark da şu; openbox 4 sn de bir takılıyorsa , gnome 3 sn de bir takılıyor.  :)  Eğer arada bir fark olacağını düşünsem yada görsem ilk söyleyeceğim bu olurdu.

Senin durumunda konu dönüp dolaşıp işlemciye gelecektir. (yeni nesil video kodeklerinden dolayı)
Normal şartlarda eli biraz tornavida tutabilen birisi için işlemciyi değiştirmek çok zor * bir şey olmayacaktır. Fakat o anakarta uyacak en üst işlemcinin sana ne verebileceği hakkında hiç bir fikrim yok. Sonuç olarak , oraya bir core duo , İ3 vb işlemci takamayacağını düşünürsek , işlemciye vereceğin tutarı alacağın bir bilgisayarın ilk taksiti yap , daha avantajlı olursun.

abbasc

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Kasım 2015 - 01:35:25
Masaüstü değiştirmeyi , daha önce atom işlemcili netbook bilgisayar üzerinde birkaç kez denemiştim. İster çevrimiçi , ister çevrimdışı , sözkonusu video olunca openbox ile gnome arasında çok küçük bir fark var. Fark da şu; openbox 3 sn de bir takılıyorsa , gnome 4 sn de bir takılıyor.  :)  Eğer arada bir fark olacağını düşünsem yada görsem ilk söyleyeceğim bu olurdu.

Senin durumunda konu dönüp dolaşıp işlemciye gelecektir. (yeni nesil video kodeklerinden dolayı)
Normal şartlarda eli biraz tornavida tutabilen birisi için işlemciyi değiştirmek çok zor * bir şey olmayacaktır. Fakat o anakarta uyacak en üst işlemcinin sana ne verebileceği hakkında hiç bir fikrim yok. Sonuç olarak , oraya bir core duo , İ3 vb işlemci takamayacağını düşünürsek , işlemciye vereceğin tutarı alacağın bir bilgisayarın ilk taksiti yap , daha avantajlı olursun.

tesekkurler, surum dusurmeyi deniyorum. baska caremiz kalmadi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2015 - 02:08:14

terminalde home klasoru onune # koydum. cttrl x ile ciktim. kaydetmesi icin onayladim ama bir sey daha var. gecemiyorum. resme ekledim

heartsmagic

Sürüm düşürmek işi çözer mi hiç bilemiyorum.
Giriş ekranındaki sorun kurulumdan hemen sonra mı oldu? 
Şimdilik verdiğin bağlantıdaki herhangi bir şeyi deneme.
Parolanda ilginç karakterler var mı?