SSD Kullanım Önerisi

Başlatan command, 12 Kasım 2015 - 08:42:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

command

Merhabalar,

bu forumdaki arkadaşların da tavsiyesi ile samsung evo 850 120 lik bir ssd di aldım,
mekanik diskler için yaptığımız optimizasyon ile SSD ler için yapılacak optimizasyon aynı değildir diye düşünüyorum.
forumda daha önce sorulmuş sorular mevcuttu , fakat bazıları güncelliğini kaybetmiş olabilir.
bu sebeple sizlere danışmak istediğim husus , SSD yi kullanırken yapılması gereken ;

şart ...
olsa da olur ...
böyle * bir şey de var ama yani varlığı ile yokluğu çok belli etmiyor şeklinde yorumlarınızı rica edebilir miyim ?

bunun yanında özel olarak 3 şeyi sormak istiyorum (tecrübe edinmiş arkadaşlar için),

1 - ssd için , preload uygulaması yararlı mı olur zararlı mı olur ?
2 - ssd için , virtualbox içinde 10 gb alana sahip bir vm ubuntu kurup kullanım ( vm in de optimize edilmesi şartı ile ) kullanılması ssd ömrü için problem olur mu ?
3 - laptop dan çıkan mekanik hdd yi optik sürücü yerine takıp kullanmak mı mantıklı olur , yoksa bir external kutu alınması mı henüz daha 1 seneyi yeni geçmiş bir donanım için
faydalı olur ?

kullanılan dağıtım 14.04.3

yorumlarınızı rica ederim.

[not] sabah saatleri itibariyle konuyu yanlış yere açmışım,donanım tarafının konusu sanırım bu.

meda

1. Zararı olmaz. Onun yerine tmpfs kullanabilirsin. http://hasanyilmaz.net/kati-hal-surucusu-ssd-basarimi-icin-ubuntunun-yapilandirilmasi-6-ram-tabanli-gecici-dosya-sistemlerinin-olusturulmasi/  SSD için daha fazla detayıda http://hasanyilmaz.net/ bulabilirsiniz.
2. Windows ve Linux ortamlarında sorun olmaz.
3. Kullanım şeklinize göre değişir: kimisi DVD kullanır kimisi kullanmaz bu durumda onun için en kullanışlı olan mekanik HDD için kutu alıp taşınabilir olarak kullanmak benim gibi. Diğer senaryoda DVD kullanmaz ya da hiç ihtiyacınız olmayacağını düşünürsünüz bu durumda DVD çıkarırsınız. Dediğim gibi ihtiyacınıza yönelin. Ha bir de oyuncu kimselerdenseniz makineniz de iyi ise 1 TB HDD'yi DVD yerine takmanız oyun kurumlumları için hayrınıza olur. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

unixmania

1- SSD  yi kırk parçaya bölmicen. Ne kadar bölüm o kadar zarar (diyolar)

2- f2fs  dosya sistemini kullan -SSD ler için SAMSUNG tarafında geliştiriliyor- (tavsiye)

3- Trim zımbırtısı

command

öncelikle konuyu taşıyan sevgili moderatöre teşekkür ederim,

@unixmania,

swap alanı verilmemeli , zaten gereksiz diye belirtilmiş , ram yeterli olduğu sürece.
bölümlendirme yapmıyorum / ve /home dışında.

trim zımbırtısı için ext4 te çalışıyor , geri kalanlarda sıkıntı çıkıyor yazılmış , f2f2 yi hiç duymadım,
bir kaynak rica edebilir miyim konu ile örnek anlatımı olan ?

@meda

3. için , şöyle bir durum var , on-board olarak bağlayınca , sata2 kadar performans verebilir diye umut ediyorum,
usb 3.0 lık kutular hem üretim kalitesi hemde maksimum data transferi olarak daha zayıf bir değerde görünüyor,
o bakımdan on-board genel akım mıdır yoksa genel kullanım bu durumdan uzak duralım mıdır diye merak ettim.

oyundan uzak biriyim , 1-2 ubuntu VM , 1 tane windows VM kurup geliştirme ortamı olarak kullanmak istiyorum işin özünde.

unixmania

f2fs olacak o. Mesajımı editledim.

meda

Takas alanı olmaaksızın RAM 4 GB ise gündelik kullanımda sıkıntı olmaz. Bazı istisnai durumlar hariç mesela uyku modunun çalışabilmesi için Ubuntu 2 GB takas alanı istiyordu. Yeni sürümlerde bu sorun kalkmış olabilir. Dönüştürücü ile direk bağlamak arasında elbette hız farkı olacak. :) SATA 2 limitlerinde çalışması mekanik HDD'den çok daha iyidir. Dosya sistemi bazı tavsiye edebileceğim yappılar var ancak en verimli ve de en kullanışlısı Ext4'dür. Linux dağıtımlarının neredeyse tamamı bu dosya sistemini kullandığı için geliştirilmesi, düzeltmeleri, Linux çekirdeğindeki destek daha fazladır.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

command

@meda,

http://hasanyilmaz.net/kati-hal-surucusu-ssd-basarimi-icin-ubuntunun-yapilandirilmasi-6-ram-tabanli-gecici-dosya-sistemlerinin-olusturulmasi/
bu sitede bulunan tmpfs ve ramfs kullanım önerileri mevcut,önerir misin ?

dün denedim, /tmp yetersiz alan hatası vermeye başladı,
her 2sinide uygulamak mı gerekir , yoksa içlerinden birini mi uygulamak gerekir.

meda

Tmpfs dene. Baktın sıkıntılar yaşıyorsun Ramfs geç.

tmpfs        /tmp tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/crash tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/lock tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/log tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/run tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/mail tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/spool tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/tmp tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/cache/apt/archives tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0
tmpfs        /var/metrics tmpfs    noatime,nodev,nosuid    0    0

Trim içinde discard üst satırda gerekli yere ekleyebilirsin.