Android Nasıl İşler ?

Başlatan mehmet015, 11 Kasım 2015 - 14:51:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet015

Merhaba Arkadaşlar ;

Linux çekirdeği kullanan bu mobil işletim sisteminde diğer birimler nedir ?

Daha açıklayıcı olmak gerekirse Linux+Gnu bir işletim sistemi Linux = çekirdek
Gnu = diğer bileşenler oluyormuş burdaki diğer bileşenler nelerdir ? Arayüz vb konular Gnu altındamı ?
Tüm bunların Android yönü nedir ?
---
Tüm bunların yanında diğer işletim sistemlerinde nasıl çalışır ?

seron

merhaba @mehmet015 ,
Viki linki veriyorum yeterli bilgi verilmiş sanırım:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Android_%28i%C5%9Fletim_sistemi%29

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla android yüzde yüz açıkkaynak değil. Google firması sistemin bir kısmını kapalı kod olacak şekilde tasarlamış/tasarlatmış ve GNU'cularla beraber ortak tasarlamışlar. Ticari sırları ve bazı politikaları gereği sistemin tamamını açık yapmamışlar; fakat sistem buna rağmen özelleştirme konusunda oldukça esnekmiş... İnşaallah yardımcı olur.

Tabi ki daha bilgili arkadaşlar da yardımcı olacaktır...

heartsmagic

Android'in nasıl işlediğini yani teknik ayrıntılarını Google'da bulabilirsin. Biz burada kafa karıştıran noktalara değinelim bence.

Alıntı yapılan: mehmet015 - 11 Kasım 2015 - 14:51:46
Gnu = diğer bileşenler oluyormuş burdaki diğer bileşenler nelerdir ? Arayüz vb konular Gnu altındamı ?

Arayüz kısmı değil ancak farklı bazı şeyler GNU altına girer bizim dünyamızda:
https://directory.fsf.org/wiki/GNU
Tüm uygulamalara yukarıdan erişebilirsin. Ancak, Android çok az GNU uygulaması barındırır. Neden GNU tarafını sordun?
Arayüz kısmı değil dediğim Android için. Söylediğim üzere zaten Android tarafında çok az GNU uygulaması mevcut. GNU uygulamaları daha çok Linux tarafında ağır basar. Onun da listesini verdim, arayüz kütüphaneleri de vardır o listede.

Alıntı yapılan: seron
Okuduklarımdan anladığım kadarıyla android yüzde yüz açıkkaynak değil. Google firması sistemin bir kısmını kapalı kod olacak şekilde tasarlamış/tasarlatmış

Android tam anlamıyla açık kaynak kodlu bir sistemdir. Sadece çok yeni sürümlerini bir süre kendisi dışarı açmadan geliştiriyordu Google, ardından açıyordu. Orada da büyük üreticilere ön gösterim yapıyordu cihazlarını uyumlu hâle getirmeleri için. Şimdilerde ise sanırım bu uygulamaya son verdi ya da aralığı çok kısalttı. Sözün özü kendisi açık kaynak kodludur.

Alıntı Yap
ve GNU'cularla beraber ortak tasarlamışlar.

GNU'cular dediğimiz abilerle ortak bir çalışması yoktur Google'ın :) Ortak çalışılacak bir şey de yoktur, GNU uygulamaları kullanılacaksa rahatlıkla kullanılabilir.

Alıntı Yap
Ticari sırları ve bazı politikaları gereği sistemin tamamını açık yapmamışlar;

Yukarıdaki cevap geçerli bu yorum için de :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Merhaba @Heartsmagic :)
Benim iyice kafam karıştı :o ??? ::) :P . Zira Viki'de söylediğiniz bazı şeylerin tam zıddı anlatılıyor(viki'nin ne kadar güvenilir bir kaynak olduğunu bilmiyorum tabii).
Anlattığınız bilgileri nereden öğrendiniz?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Bizim Viki ne yazık ki bazı konularda olduğu gibi kulaktan dolma bilgiler içermekte. Android'in kendisi Google tarafından geliştirilmektedir. Open Handset Alliance denen şey bir konsorsiyumdur ve geliştirilme sürecinde kod katkısı yoktur. Varsa bir yerlerde olduğuna dair kesin bilgi bilmek isterim :)

İkinci ifadeye gelecek olursak, yani özgür yazılım topluluğu kısmına, orada da konunun özünden sapılmış durumda. Yukarıda altını çizdiğim üzere Android'in kendisi Google tarafından geliştirilip kaynağı dışarıya açılıyor. İsteyen herkes bu kaynağı kullanarak kendi çatalını oluşturabiliyor.
Bkz: AOSP
https://source.android.com/

Bkz: Diğer tüm romlar :)

Kısacası evet, Android'e özgür yazılım toplulukları ve kişiler destek veriyor ancak ilk elde Google tarafından geliştiriliyor kendisi. Bir önceki iletimde de belirtmeye çalıştım bu durumu.
Anlattığım bilgileri de genel okumalarımdan öğrenmiş durumdayım. Ha, kaynak deniyorsa İngilizce Viki bu konuda daha sağlıklı bilgiler veriyor. En azından orada kapalı kod saçmalığı yok. Bizim Viki'ye ekleme yapan arkadaşların azıcık kafası karışmış bu konuda.

mehmet015

Bilgiler için teşekkür ederim fakat aklıma birşey takıldı, ilk sorumda sormayı unutmuşum
linux(çekirdek) ile diğer bileşenler nasıl birbirisi ile iletişimde bulunur ?

plazma

Burada açıklanmış kısaca : http://www.howtogeek.com/177213/linux-isnt-just-linux-8-pieces-of-software-that-make-up-linux-systems/

Alıntı YapThe Linux Kernel

The precise piece of software Grub boots is the Linux kernel. This is the part of the system that's actually called "Linux." The kernel is the core of the system. It manages your CPU, memory, and input/output devices like keyboard, mice, and displays. As the kernel speaks directly to the hardware, many hardware drivers are part of the Linux kernel and run within it.

All other software runs above the kernel. The kernel is the lowest-level piece of software, which interfaces with the hardware. It provides a layer of abstraction above the hardware, dealing with all the different hardware quirks so the rest of the system can care about them as little as possible. Windows uses the Windows NT kernel, and Linux uses the Linux kernel.

heartsmagic