Yöneticilerin Firmalarla İrtibata Geçmesi

Başlatan polatarasan, 23 Kasım 2008 - 06:54:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

polatarasan

Hepinize merhabalar.

Gecenin, hatta sabahın bu saatinde aklıma gelen bir öneriyi sizlerle paylaşmak istedim.

Arkadaşlar dikkat ederseniz piyasada satılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla Windows işletim sistemi veriliyor. Ben şu ana kadar hiçbir firmanın "Bilgisayarımızın özellikleri şudur, hatta Ubuntu Linux işletim sistemiyle beraber..." ve benzeri yazılar görmüyorum. Özellikle son zamanlarda Vista çılgınlığı yüzünden, bilgisayarın yüksek performansta olduğunu "...üstelik Vista işletim sistemiyle beraber..." yazısıyla anlatmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Geçenlerde bir arkadaşım dizüstü bilgisayar almak istediğini ve benim yardımıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Beraberce ülkemizde teknoloji konusunda birçok satış yapan Teknosa'ya gittik. Görevli bayana "Biz bu bilgisayarı almak istiyoruz fakat içinden Windows Vista işletim sistemini çıkarmak istiyoruz. Fiyat konusunda değişme olur mu?" diye sorduğumda "İster çıkarın ister çıkarmayın, fiyat aynıdır" cevabını aldım. Halbuki o işletim sistemi 150$-200$ civarında diye biliyorum.

Oysa ki ben bugüne kadar birçok arkadaşımı Ubuntu ile tanıştırdım ve hepsi çok memnunlar. 6.10 dan beri tüm sürümlerini takip edip bilgisayarlarına kuruyorlar. Ubuntu ile tanıştırdığım için bana teşekkür edenler oldukça fazla sayıda. Okulumuz da yurt ve okulda bilgisayar kullanımında lisanssız yazılıma karşı olduğu için tüm bilgisayarlarını Linux işletim sistemi ile bizlere dağıtıyor zaten. O yüzden çevremde Linux kullanımı oldukça fazla.

Bence bir topluluk oluşturup bilgisayar satan firmalarla irtibata geçelim. Lise ve dengi okullara Linux CD'leri gönderelim, kendi çapımızda ücretsiz destek sağlayalım. Tahmin edebiliyorum ki hepmiz en az lise mezunuyuz ve en azından kendi mezun olduğumuz liseye bu iyiliği yapabiliriz. Destek alamayan kişi en azından bu forumda sorununu dile getirir. Server olan yerlerde Ubuntu Server Edition kullanalım.

Çoğu firma sıcak bakmayabilir. Tahminimce Microsoft ile aralarında sözleşme vardır ve kendi para kazancı için girişimimizi reddebilir. Fakat burası Ubuntu'nun Türkiye Resmi Sitesi ise ve yönetici arkadaşlarımız merkezle iletişim kurabiliyorsa, en azından Türk üretimi olan Casper, Vestel ve benzeri firmalarla merkezin iletişim kurmasını, belki de anlaşma yapabilmesini sağlayabilir?

Bir fikir olarak aklıma geldi, sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Düşünce, eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

Syagılar, iyi günler.

heartsmagic

Fikir açısından cidden çok güzel ancak şu anda uygulama açısından bence "ölü doğar". Nedeni ise ülkemizde Linux'a karşı olan ilginin hâlâ çok az düzeyde olması. "Biz şansımızı deneyelim, bir şey kaybetmeyiz" düşüncesi de aslında güzel fakat bu ciddi bir çalışma gerektirir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Modası geçmiş yada teknolojik olarak 2-3 senelik makinaları, fiyat düşürmek için linux ile sattıklarını biliyoruz.
Tek başına makinayı satarsa sadece donanımdan kar eder. Ama aynı makineyi işletim sistemi ile satarsa 2 kere kar eder. İşlerine geldiği gibi davranıyorlar. Zorla bir işletim sistemini bize dayatıyorlar.
Zaman zaman büyük bir kaç firma kampanyalarla işletim sistemsiz ya da linuxlu dizüstü/masaüstü satışı yapıyorlar. Bunun dışında dediğiniz gibi bulmak çok zor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eren

Bu girişim zaten yapıldı. Benim daha önce çalıştığım aynı zamanda ithalatçı firma Ubuntu ve Pardus kurulu sistemleri normal bilgisayar firmalarına ve son kullanıcıya satmaya çalıştı. Ayrıca destek de verilmeye çalışıldı ve benim önderliğimde bir ekipte kuruldu.

Sonuç büyük bir hüsran oldu. Bu şekilde sistem alanlar ve pc satıcıları sistemle alakasız bir sorun yaşadıklarında (örneğin Windows programı kurmaya çalıştıklarında) doğal olarak sorun yaşadıkları için bilgisayarları bozuk diye servise yolladılar. Biz anlatmaya çalışsak bile kimse dinlemedi.

Ben uzun bir süre telefonla müşteri şikayetlerini dinledim. XXX oyununu aldım kuramıyorum, XXX programı kurulmuyor gibi bir sürü sorun bildiren oldu. Oyun için Cedega önerdik ancak o da tutmadı. Windows programlarının alternatiflerini önerdik tutmadı.

Bilgisayarları satmadan önce biz insanlara Ubuntu ve Pardus hakkında bilgi veriyorduk ancak bizim satış yaptığımız pc satıcıları insanlara fazla bilgi vermediği için daha sonra bir sürü sorun çıkıyordu.

Ubuntu yüklü sistemler Amerika Birleşik Devletlerinde en büyük mağazalarda satıldı ancak orada bile tutmadı. Bizdeki zihniyet değişmeden Linux dağıtımı yüklü sistem satmak oldukça zor.

Dipnot: Linux dağıtımı kurulu sistem satanları Microsoft dava açmakla sıkça tehdit etti. Eğer dedi bu sistemlere sonradan korsan Windows kurulursa sizde bundan sorumlu olursunuz diye sıkça tekrarladılar ve firmalarda korktu. Ayrıca Linux dağıtımı kurulu sistem satanlara indirim uyguladılar ve onlarda bu işten vazgeçti.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Microsoft'un tehdidini ben bile yemem, koca koca şirketler korkmuşsa ancak "yuh" diyorum. İnsanların gözünde para ne kadar değerliymiş. Normal şartlar altında o şirketler zerre kadar mesul olmazlar kaçak Windows kurulumundan. Kanunen yanlış biliyorsam lütfen beni düzelt Eren.

polatarasan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Kasım 2008 - 14:13:48Normal şartlar altında o şirketler zerre kadar mesul olmazlar kaçak Windows kurulumundan.

Evet, doğru bir tespit. Kanunen satıcı malı sattıktan sonra sorumluluk kullanıcıya geçer. Ortada bir suç olacaksa kullanıcı işlemiş olur fakat büyük ihtimalle satıcıların da işine gelmedi. Yoksa koca firmalar bundan korkacak değil ya?

Bir yandan da Linux bence "son kullanıcı" diye tabir edilen kitleye uygun bir işletim sistemi değil açıkçası. Bilgisayarla ilk tanışan birisi Linux kullanmakta oldukça zorlanabilir. Zaten ülkemizde bilgisayar kullanımında kaç kişinin amacı esas anlamda bilgisayar kullanmak? Hepsi ya karne hediyesi sonucu oyun oynamak isteyen, arkadaşlarını eve toplayıp NFS tarzı younlarda araba yarışı yapan, online oyunlarla gecesi gündüzüne karışan, genellikle ilköğretim ve lise öğrencileri. Burda yanlış anlaşılma olmasın, hepimiz zamanında öyle başladık. Ben de ilk bilgisayarı aldığımda Windows 3.1 ile başlamıştım. DOS'ta sürekli oyunlar oynardım. 3-5 sene böyle geçtikten sonra sürekli aynı şey olmasından sıkıldım, olayın boyutu "Acaba bu oyunlar nasıl çalışıyor?" a geldi. İlk önce Qbasic, sonra Visual Basic öğrendim, program yazmaya başladım. Onlar kesmedi PHP'ye başladım. Şimdi de Python ile uğraşıyorum. Hani madem bu aleti kullanıyorsak, belli bir seviyeye geldikten sonra bunu kullanan kişilere de faydalı olur diye bir iki program yazmalı zihniyetiyle yola çıktım ben kendi adıma. Fakat çoğunluğa bakarsan "Ya bu Linux beni deli etti, ne bu arkadaş? Hiçbir şey çalışmıyor bunda ya?" diyen çok insan geldi karşıma :)

Yine de zamanında böyle bir girişimde bulunulması aslında takdir edilecek bir durum. Cesaret ve sabır gerektiren bir iş. Ben yine de inanıyorum ki gün geldiğinde bu proje tekrar başlayacak ve bu sefer daha büyük bir katılım olacak. Umarım her şey dilediğimiz gibi olur.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Kasım 2008 - 14:13:48
Microsoft'un tehdidini ben bile yemem, koca koca şirketler korkmuşsa ancak "yuh" diyorum. İnsanların gözünde para ne kadar değerliymiş. Normal şartlar altında o şirketler zerre kadar mesul olmazlar kaçak Windows kurulumundan. Kanunen yanlış biliyorsam lütfen beni düzelt Eren.

İşletim sistemsiz bilgisayar satmak yasak. (Parça halinde satışlar hariç)

Ancak Microsoft bazı firmalara özellikle 2004-2005 yıllarında "Linux ile sattığınız sistemlere korsan Windows kuruluyor diye" dava açmış ve kazanmıştı. Maalesef o tarihte bilişim dünyasından anlayan bilir kişi olmadığı için Microsoft açtığı davaların bir çoğunu kazanıyordu. Özellikle BSA denilen sözde dernek ile firmaları üstü kapalı tehdit ediyorlardı.

Kanunlarımızda bu durumla ilgili açık bir madde mevcut değil. Hukuk derslerinde (toplam 7 ayrı hukuk dersi görüyoruz) sıkça bu konuyu dile getiriyorum ancak hocalarda bu konuda karar veremiyor çünkü temel alınabilecek kesin bir madde yok. Kanunlarımızda çok boşluk var.

Tüketiciler tarafından bakıldığında 4077'de ilgili mevzuatlar yok. Üretici bazında bakınca da 5651 de konuyla ilgili bir açıklama yok. Konuyu ben biraz daha araştırıyorum. 2008 yılında örnek teşkil edecek bir karar varsa ona bakıp değerlendirme yapacağım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eren - 24 Kasım 2008 - 16:03:38
İşletim sistemsiz bilgisayar satmak yasak. (Parça halinde satışlar hariç)

Yok daha neler, küçük dilimi yutmak üzereyim. Bu bizim kanunlarımızda mı yoksa uluslararası kanunda mı geçiyor? Sadece bizdeyse iyi halt edilmiş, yok dünyada böyleyse daha büyük halt edilmiş demektir.

eren

Bizde böyle. İçerisine sistem kurmadan bilgisayar satmak yasak ancak freedos da işletim sistemi sayılıp satılabiliyor içerisinde de DOS işletim sistemi varmış gibi gösteriliyor.

Bildiğim kadarıyla bütün dünyada böyle.

heartsmagic

O zaman tüm dünya halt ediyor :D
Aklıma makul! bir sebep gelmiyor bu sınırlama için.

Felâsife

Alıntı yapılan: Eren - 24 Kasım 2008 - 17:10:25
Bildiğim kadarıyla bütün dünyada böyle.
Galiba tam öyle değil ama karışık işler bunlar, baksanıza bir Fransız parasını geri almış, OS yi geri iade etmiş.:)
Microsoft'a Fransa darbesi!
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eren

Mono karışık işler evet, uğramanız gerekiyor. :)