Yanlışlıkla Kodekleri sildim, Video düzenleyemiyorum

Başlatan seron, 05 Kasım 2015 - 15:55:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

merhaba arkadaşlar,
(konu iki kez açıldıysa forum yöneticilerinden sabır rica ediyorum, az önce dosya eklerken hata meydana geldi ve yazdıklarım gitti...yeniden yazıyorum)

ön bilgi:
linux mint 17.2 cinnamon 64 bit kullanıyorum.
acemi sayılırım, 2 yıldır linux sürümleri deniyorum ve arayüz ağırlıklı kullanıyorum.
bu sürümü yeni kurdum 20 gün olmadı.

sorun:
geçenlerde bir program kurarken libavcodec....54 gibisinden bir paketi kaldıracağı konusunda uyardı. bilinçsizce kabul ettim.
dün video düzenlemek için openshot'u açtım ve içine mp4 videosu sürükler sürüklemez kapandı ve tekrar tekrar deneme rağmen sorun devam etti.
kdenlive de aynı şekilde kapandı ve bug raporu verdi.
anladığım kadarıyla sorun yeni kurulan programın kaldırdığı paketin eksikliğinden kaynaklanıyor. yeniden nasıl kuracağımı bilmiyorum.
gerekli ekran görüntüsü, bug raporu ve terminal çıktılarını ekliyorum, bir zahmet yardım edebilir misiniz?
zip uzantılı dosya yükleyemediğimden onun için link vereceğim:
http://s3.dosya.tc/server6/jjqh1s/kdenlive-20151105-024946.kcrash.zip.html

seron@seron-H54Z ~ $ sudo apt-get install libavcodec-extra-53
[sudo] password for seron:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
libavcodec-extra-53 paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.
Yine de aşağıdaki paketler onun yerine geçecek:
  libav-tools:i386 libav-tools

E: 'libavcodec-extra-53' paketi için kurulum adayı yok
seron@seron-H54Z ~ $ sudo apt-get install libav-tools:i386 libav-tools
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libav-tools : Bağımlılıklar: ffmpeg (>= 7:0.10~) ama kurulmayacak
               Çakışmalar: libav-tools:i386 ama 6:9.18-0ubuntu0.14.04.1 kurulacak
libav-tools:i386 : Bağımlılıklar: libavcodec54:i386 (>= 6:9.1-1) ama kurulmayacak ya da
                                       libavcodec-extra-54:i386 (>= 6:9.18) ama kurulmayacak
                    Bağımlılıklar: libavdevice53:i386 (>= 6:9.1-1) ama kurulmayacak
                    Bağımlılıklar: libavfilter3:i386 (>= 6:9.1-1) ama kurulmayacak
                    Bağımlılıklar: libavformat54:i386 (>= 6:9.1-1) ama kurulmayacak
                    Çakışmalar: libav-tools ama 7:1.2.5-1~trusty1 kurulacak
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

-DıLgEş-

Hangi paketi yüklediğinizde libavcodec kaldırıldı?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

hızlı yanıtınız için teşekkür ediyorum.

ve özür dilerim, inanın hangi programı kurduğumu hatırlamıyorum sistemimde ihtiyaçlarım gereği birçok program kurulu ve son yüklediğim programı hatırlamıyorum ama chromium olabilir tahminimce. en son chromium, hydrogene, pinta kurmuştum. ağırlıklı olarak ses, grafik ve video çalışıyorum.

-DıLgEş-

Pinta kaldırmış olamaz. Hydrogen olabilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2015 - 17:30:08

Hydrogen, çalışmak için libjack2 gibi bir paket istemekte bu  paket ise libavcodec paketini doğrudan desteklemiyor olabilir. Bu yüzden kaldırmış olabilir. Elle yazarak libavcodec indir. Daha sonra diğer gerekli programları...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

speakerXXL

Aşağıdaki komutla mint-meta-codecs paketini yüklemeyi dener misiniz?

sudo apt-get install --reinstall mint-meta-codecs

ata1

komutla kurduysan komut geçmişine bakabilirsin
history

seron

arkadaşlar yardım çabalarınız için hepinize tek tek teşekkür ederim.
@nurullahisrgan,
olumsuz. depoya baktım, kurulu görünüyor. kaldırıp tekrar kurmayı deneyeceğim.

@speakerXXL, terminalden komutu yazarak kurdum. sonuç aynı; openshot filmi import etmeden kapanıyor.

ve @eral , geçmiş listesinde aradığım yok. bu olaydan sonra birkaç işlem daha yapmıştım sadece onlar gözüküyor.

şimdi kodekleri komple kaldırarak tekrar kuracağım. şayet başarılı olursam konuyu çözeceğim; olmazsa devam ederiz.

hayır benim anlamadığım, bir program neden başka bir paketin kaldırılmasını gerektiriyor?!.. ikisi de ayrı yerlere(bağımlılıkları ile beraber) kurulsun, gül gibi geçinsin  gitsinler  ;D
------
evet arkadaşlar, bazı denemeler yaptım. libavcodec adlı bir eklentiyi kaldırdım, ama tekrar kuramıyorum(yazılım merkezinden). komut satırı ise böyle bir eklentiyi bulunmadığını söylüyor. hemen ubuntu yazılım merkezine gittim ve libavcodec52 yazan birşeye tıklayınca "bu sanal bir paket" dedi ve kurmadı. ardından libavcodec adlı eklentiyi kurmaya çalışınca sistemimde bozuk dosyalar olduğunu söyledi.

bozuk dosyaları nasıl ayıklayacağımı bilmiyorum. ben forumda ararken benden önce bulursanız link verebilir misiniz?

ata1

seron

birinci link işime yaramadı. tekrar yüklemek üzere openshot ve kdenlive'i kaldırmıştım.

ikinci linkte önerilen paketi kurdum. sonuç=0

az önce sinaptik'e giderek libavcodec ile alakalı ne varsa kaldır dedim. birkaç(on civarında) paket birden işaretlendi. VLC, winFF,..... bir sürü kurulu program ve eklenti kaldırıldı.
şimdi depoya gidiyorum, vlc kur diyorum, "kurulabilir değil", kdenlive kur diyorum "kurulabilir değil".... şunu kur bunu kur "kurulabilir değil"... iyice içine ettim gaiba.

terminalden kurmaya çalışıyorum, o klasik hata mesajını veriyor "mümkün olmayan bir şey istediniz veya kararlı sürüm kullanmıyorsunuz ya da...  sisteminizde bozuk paketler var" diyor, hangi paketler olduğunu söylemiyor, ben de bulamıyorum. windows gibi tıkla next next olsaydı keşke.

bu durumu nasıl çözebiliriz, başka fikri olan yok mu? ya da sistem geri yüklemesi yapmanın bir yolu yok mu? değilse yeniden kuracağım.

ata1

kurulum denediğinde terminal hatasını kod etiketi içinde geçersen bilen arkadaşlarımız yorumlaya bilir .
ne hata aldığınızı görelim .
edit şuna bakabilir miyiz
ffmpeg -codecs | grep x264

seron

Arkadaşlar yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim, Allah razı olsun. Şu an telefondan yazıyorum yani sistem kendi çabalarım neticesinde komple gitti. Şimdi 32bit cinnamon tekrar kuracağım. Hata ayıklamaya çalışmaktan iyidir. Malesef açtığım konu, "çözülemedi" olarak intermetin tozlu sayfalarında kalacak.
Arkadaşlara tavsiyem, hidrojen adlı başbelası yerine lmms veya benzer alternatifler kursunlar.
Hoşçakalın...