Java ile herşey yapılabilirmi

Başlatan codemaster, 04 Kasım 2015 - 16:43:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

codemaster

Java ile işletim sistemi hariç masaüstü,web,mobil alanında hemen hemen herşeyi yapmak mümkünmü? Yoksa herşeyi yapan diller C/C++ mıdır?

MuhbirKedi

Oyun yaparsın uygulama yaparsın tarayıcı yaparsın başka ne aklına gelirse.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

ata1

herkes farklı düşüncededir kendi kullandığı seçenek için daha iyi düşüncelere sahiptir c ve c++ ile yapılacaklar farklı java ile yapacaklarınız farklıdır sonuçta ne yapmak istediğinize göre konuyu araştırmanızı öneririm

codemaster

Javayla tarayıcı kodlamak istiyorum.

MuhbirKedi

Opera'nın java versiyonu var mesela gayet iyi. Ayrıca oyun olarakta Minecraft Java'nın ürünür.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

ata1

youtube gibi yerle de bu konuda bir sürü video var inceleyin fikir edinirsiniz

ekremsenturk

Varsayım olarak, her genel maksatlı dilde her şey mümkün. Bütün kodlar (Aynı platform'da) aynı makine diline çeviriliyorlar. Uygulamada ise bazı diller bazı işler için daha uygun. Kullanıcı için, kullandığı hiç bir rogram için, hangi dilde kodlandığı önamli değil. Hatta bilgisi bile yok. Siz biliyormusunuz, en sık kullandığınız programların hangi dilde ve hangi sürümü ile kodlandığını ?

Kullanıcı için önemli olan, kullanışlılık.
Yazılımcı için önemli olan yine (kendi açısından) kullanışlılık.

Java C#'pı döver, C, C++'yı döver, Python PHP'den daha iyi gibi şeyler, hepsi çocuk fantazisi. Dil, Derleyici/Yorumlayıcı hiç bir şey yapmazlar. Her işi programcı kendisi yapar. Programı yapacak kişiler kendileri yetersizseler, programları da yetersiz ve işlevsiz olur. İyisi, kötüsü diye bir şey yok. Her taş yerinde ağırdır.

Amenofis

Javanın işi kurumsal, veritabanı ağırlıklı görevlerdir genelde. Pratikte herşeyin her dil ile yapılamadığını göreceksiniz.

natgho

Elinde bi kılıç olduğunu düşün, evet elma doğrayabilir, ekmek dilimleyebilirsin, ama bu kılıcın gorevimidir? Hayır.

Her iş için uygun dil farklı olmakta. Browser yazmak istiyorsan tabii ki neden yapamayasın.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: codemasterJava ile işletim sistemi hariç masaüstü,web,mobil alanında hemen hemen herşeyi yapmak mümkünmü? Yoksa herşeyi yapan diller C/C++ mıdır?
Java ile hemen hemen * her şey yapılabilir. Aslında her dil ile * her şey yapılabilir. Herkes hız istediğinden dolayı başka dillere yöneliyorlar. İşletim sistemini her dil yapamaz. Duyduğuma göre Java'nın piyasası çok büyük. Dil seçerken dikkat etmek lazım.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

freeman

Web programcısı olmak istiyorsanız Java uygundur öğrenin. Bunun dışında önermem. Tabi bir de Android var.
Java demek web demek. Bu alanda 1 numaradır

Şöyle düşün Basic ile de oyun yazılır ama kimse yazmıyor (bir kaç hobici dışında). Her işe uygun araç var. 

Onun için ne yapmak istediğinize karar verin. 

Tarayıcı yazmak için de C++ öneririm.  Zaten hazır motorlar var.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

MuhbirKedi

Java çok zormuş ama bilene helal olsun.

natgho

Alıntı yapılan: MuhbirKediJava çok zormuş ama bilene helal olsun.
Söylediğin şey tamamen saçmalık, kime göre zor? o "kim" kişisinin baz aldığı ne kıstasına göre zor?
Gayet eğlenceli bir dildir java, subjektif yorumlara aldanıp gözünüz korkmasın.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

mutlucan96

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 05 Kasım 2015 - 20:00:37
Diğerlerini de bir incele istersen. Java çok zorsa...  ???

MuhbirKedi

@mutlucan96 bunu bana siz demiştiniz :D ben sormuştum size.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 05 Kasım 2015 - 20:00:37
Bilinmeyen her zaman göz korkutur.

Java aynı zamanda bir alt yapı. Java altyapısı ile çalışan çok sayıda başka Programlama dilleri mevcut. Kimi deneysel, kimi ticari, kimi bir tür (geliştiricilerinin) ustalık deneyimi. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_JVM_languages

Java ile yazılmış işletim sistem'leri de mevcut.
https://en.wikipedia.org/wiki/JavaOS
https://en.wikipedia.org/wiki/SavaJe
https://en.wikipedia.org/wiki/JX_(operating_system)

Zordur veya kolaydır, orasını bilemem. Şimdiye dek hiç denemedim.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: MuhbirKediJava çok zormuş ama bilene helal olsun.
Bir zamanlar C ve C++ icin aynısını diyorlardı... Hala diyorlar, herkesin zevki değişir, mesela bence Java karışık...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ekremsenturk

Zor olan bazen dil mantığını, bazen de dil yapısını anlamak. Ama gerçekten zor olan bir şeyler yapabilmek. Bazı diller bazı işler için daha elverişli. Bazı diller, diğerlerinden daha yüksek seviyeli ve bazı sık kullanılan veya hep kullanılan işlemleri varsayarak kullanıcı adına eklerler.

Bazı diller ise (çok bilinenler veya tercih edilenler) çok kapsamlılar ve bir ömür boyu öğrenmekle bitmezler. Önemli olan mantık yürütebilmek. Jave ise benim yüzeysel olarak yaptığım araştırmalardan edindiğim izlenimime göre bir Okyanus.

En zor olan ise, her zaman ilk adımı atmak. Daha sonra herkes kendi kararını verebilir ve devam edebilir veya kendi seçimini yapabilir.

Bir şey yapmak istiyorsanız, bunu önce başkalarına danışıp, onayını almak yerine, kendiniz kararınızı verip, kendi izlenimlerinizi edinmeniz, en doğru başlangıç olur. Başkalrının onayına ihtiyaç duyduğunuza inanıyorsanız, bu iş başlamadan bitmiştir. Çünkü herkes kendi fikrini söyleyecektir. Mutlak geçerli bir fikir yok. Öyle olsaydı, akıla ihtiyacımız olmazdı. Her şeyi ezberlerdik ve her şey sabit ve sürekli olurdu.

Hiç bir şey sabit ve kalıcı olmadığına göre ve her şey geliştiğine göre, ilk öğrenmemiz gereken şey, Mantık yürütebilmek. Mantık yürütemiyorsak, ezberci ve taklitçi oluruz ve kendi çabalarımız ile hiç bir şey yaratamayız.

İşte bu nedenle de gerçekten zor olan, bir şeyler yapabilmek. Her dilin kendine göre zorlukları ve de kolaylıkları var. Dil seçimi sadece bir tercih meselesi.

Bir de genel maksatlı olmayan diller var. ( Genel maksatlı demek, her alan için kullanılabilir demek ) Bunlar belirli konular üzerine odaklanmış ve işi o belirli konular ile ilgili olaylarda kolaylaştıran diller. Bu dillerin bazıları Java alt yapısını kullanırlar ve tabii bir de belirli türlerden Java modüllerini kullanırlar. Bu tür yazılımlar belirli meslek topluluklarına hitab ederler.

Kişisel tavsiyem, başka işlerinize (Okul, ders. v.s.) engel olmayacaksa, önce her şeyi kendiniz deneyin ve sonra kendiniz seçiminizi yapın.

-DıLgEş-

Javaya karışık dememin sebebi, C ve C++ sözdizimine alıştığımdandır.

ahmet_matematikci

Yeterli çaba ile öğreniliyor. Öğrenip birşeyler ortaya çıkınca çok basit geliyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)