Sabit ekran parlaklığı

Başlatan ubuntuM, 03 Kasım 2015 - 11:46:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Bir parametrenin yerini yanlış yazdım olanlara bak :) Düzelttim iletimi, sonra başka birisi daha görüp dener de yanlış yapar.

@ubuntuM, şu komutların çıktılarını geçebilir misin?
cat /proc/cmdline
cat /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Ve evet forumun "Kod" bölümündeki "Seç" işlevinde sorun var. Sebebini bir türlü bulamadık ne yazık ki, uzunca bir zamandır böyle hatta. Kopyalama yapmak için "Seç" işlevini kullanmamak gerekiyor.

Linux üzerinde en sevdiğim ipuçlarından birini daha vereyim bilmeyenlere. Bir şeyi kopyalayıp yapıştırmak mı istiyorsunuz? Kendisini fare ile seçin, kopyala falan demenize gerek yok sadece seçin. Sonra yapıştırılacak yere gidin ve farenin topuna veya sol+sağ tuşlara beraber basın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

hocam sizin kodun başından sadece sudo'yu kopyaladım ve çıktısını geçtim kopyalamada da hata veriyor bazı kodlarda mesela alıntı yapılanlar da aynı hatayı almadım .
bilginize

ubuntuM

BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.19.0-31-generic root=UUID=2ea2301b-e946-4f8d-b0e4-cb3affb34d33 ro acpi_backlight=vendor quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor vt.handoff=7

Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection

heartsmagic

@eral, bende elle normal kopyalama sorun yapmıyor. Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun?

@ubuntuM, bir önceki sayfada hani bir Grub dosyası düzenlettim ya sana, o dosyayı tekrar düzenleyip acpi_backlight=vendor kısmını çıkartır mısın oradan. Ayrıca, @MuhbirKedi'nin tarifi var ya, oradaki dosyayı da tekrar düzenleyip ilgili parametreyi siliver. Sonra Grub'u güncelle (sudo update-grub) ve sistemi yeniden başlat. Pek ümidim yok ama o parametreyi bir aradan çıkartalım bakalım. Sonrasında sonucu buraya aktar, biz de araştırmalarımıza devam edelim.

ata1

chromium ile giriyorum kurulu başka  yok denemedim  .her konu da ve her kodda değil .son kendim arkadaşa alıntı olarak verdiğim komuttan kopyalanmıştır
╔═[23:27]═[ata@ata]
╚═══===═══[]>> sudo
bash: sudo: komut yok

╔═[23:28]═[ata@ata]
╚═══===═══[]>>

ubuntuM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Kasım 2015 - 23:19:42
@eral, bende elle normal kopyalama sorun yapmıyor. Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun?

@ubuntuM, bir önceki sayfada hani bir Grub dosyası düzenlettim ya sana, o dosyayı tekrar düzenleyip acpi_backlight=vendor kısmını çıkartır mısın oradan. Ayrıca, @MuhbirKedi'nin tarifi var ya, oradaki dosyayı da tekrar düzenleyip ilgili parametreyi siliver. Sonra Grub'u güncelle (sudo update-grub) ve sistemi yeniden başlat. Pek ümidim yok ama o parametreyi bir aradan çıkartalım bakalım. Sonrasında sonucu buraya aktar, biz de araştırmalarımıza devam edelim.

Dosya açıldı ama, bu kez sayfa boş çıktı. Dolayısıyla acpi_backligh=vendor kısmını oradan çıkartamadım.

Arkadaşlar, bence bu konu burada kapansın, hiç boşuna zahmet etmeyin. Çözmüş kadar oldunuz zaten. Ben böyle idare ederim. Hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2015 - 23:27:51

Alıntı yapılan: eral - 04 Kasım 2015 - 23:24:36
chromium ile giriyorum kurulu başka  yok denemedim  .her konu da ve her kodda değil

Bense Opera'dan giriyorum. İki farklı tarayıcıda da aynı sorun var ise bu tamamen sorunun genel olduğunu gösteriyor sanırım.

heartsmagic

@ubuntuM, hangi dosya boş çıktı?

Kopyalama sorunu genel zaten ama sadece "Seç" işlevi kullanıldığında oluşuyordu. Ben Firefox üzerinde bir türlü oluşturamıyorum sizin elle kopyalama sorununu. Chrome ile de denedim şimdi yine oluşturamadım. Basit bir şekilde Kod bölümünden fare ile seçip sağ+sol tuşumla yapıştırabiliyorum veya doğrudan sağ tık Kopyala dedikten sonra istediğim şekilde yapıştırıp uygulayabiliyorum komutları.

@ubuntuM, bu arada uğraşmamız boşuna olmaz. Belki senden sonrakiler de faydalanır bundan. Sadece çözebileceğimizin garantisi yok :)

ubuntuM

@heartsmagic
sudo gedit /etc/grub.d/10_linux
Dosyayı açtım, aşağıdaki satırdan
args="acpi_backlight=vendor $4"
istediğiniz acpi_backlight=vendor kısmını sildim ve sonra kaydedip grub güncellemesini yaptım. Sonuç yine aynı.
Silinmesini istediğiniz kısımdan sonra doğal olarak args="$4" olarak kaldı, yani bu kısmı silmedim. Sadece benden istenilen kısmı sildim.

Ardından @MuhbirKedi'in ikinci mesajdaki tüm uygulamalarını tekrar denedim ama açılışta ekrar parlaklığı yine en yüksek ayarda başladı.

heartsmagic

Evet, bazılarında bu yöntemlerin hiçbiri iş görmemiş. Elle bir deneyelim bakalım:

ls /sys/class/backlight/
ls /sys/class/backlight/*/
cat /sys/class/backlight/*/brightness

çıktılarını buraya bir aktarır mısın?

ubuntuM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2015 - 14:49:45
Evet, bazılarında bu yöntemlerin hiçbiri iş görmemiş. Elle bir deneyelim bakalım:

ls /sys/class/backlight/
ls /sys/class/backlight/*/
cat /sys/class/backlight/*/brightness

çıktılarını buraya bir aktarır mısın?

muhammed@muhammed-SVE1513G1EW:~$ ls /sys/class/backlight/
intel_backlight
muhammed@muhammed-SVE1513G1EW:~$ ls /sys/class/backlight/*/
actual_brightness  brightness  max_brightness  subsystem  uevent
bl_power           device      power           type
muhammed@muhammed-SVE1513G1EW:~$ cat /sys/class/backlight/*/brightness
146
muhammed@muhammed-SVE1513G1EW:~$

heartsmagic

cat /sys/class/backlight/intel_backlight/*brightness*
çıktılarını da bir görebilir miyiz?

ubuntuM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2015 - 03:26:26
cat /sys/class/backlight/intel_backlight/*brightness*
çıktılarını da bir görebilir miyiz?

Buyrun:
195
195
4882

heartsmagic

Meselâ parlaklık azami düzeydeyken şu komutu uygulayınca istediğin düzeye iniyor mu?
echo 1000 | sudo tee -a /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
1000 değeri burada örnek. Verdiğin çıktılardan şu an kullandığın değerin 195 olduğunu görüyorum. Çok düşük olsa da tercih ediyor olabilirsin, komutta da o değeri kullanabilirsin tabi.