Sabit ekran parlaklığı

Başlatan ubuntuM, 03 Kasım 2015 - 11:46:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuM

Bilgisayarı her açtığımda ekran parlaklığı en yüksek ayarda oluyor, ve her defasında kısmam gerekiyor. Ekran parlaklığını en son bıraktığım gibi kalmasını sağlayabilir miyim? Kapanmadan önce nasıl bırakmışsam bilgisayarı yeniden açtığımda da öyle kalmasını istiyorum.

MuhbirKedi

İlk olarak uç birimi açarak bu paketi yükleyin. (CTRL+ALT+T)

sudo add-apt-repository ppa:kamalmostafa/linux-kamal-mjgbacklight

Sonrasında sırasıyla şu adımları uygulayın;

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo reboot

Son olarak bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra tekrar uç birimi açarak aşağıdaki komutla belgeyi açın

sudo gedit /etc/grub.d/10_linux

Bu belge açıldıktan sonra şu satırı belgenin içinde bulun;

args="$4"

ve aşağıdaki satırla değiştirin

args="acpi_backlight=vendor $4"

bütün bunları yaptıktan sonra grub'u güncelleyip yeniden başlatın.

sudo update-grub && sudo reboot

Yapacaklarımız bu kadar artık her açılışta ışık en yüksek seviyede olmayacaktır.

Kaynak adres:http://www.volkanozkaragoz.com/ubuntu-ekran-parlakligi-sabit-kalmiyorsa/
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

ubuntuM

Verdiğiniz kaynaktaki öneriyi daha önce uygulamıştım ama işe yaramamıştı. Belki de ben bir yerde yanlış yapmış olabilirim, şimdi tekrar deniyorum.

Maalesef yine hiçbir değişiklik olmadı.

ata1

ekran kartı sürücüsü kurduktan sonra mı bu olay yaşanmaya başladı

ubuntuM

Alıntı yapılan: eral - 03 Kasım 2015 - 17:39:47
ekran kartı sürücüsü kurduktan sonra mı bu olay yaşanmaya başladı

Ekran sürücüsü yüklemedim. Gerek yoktu sanırım.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
02:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5209 PCI Express Card Reader (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 07)

heartsmagic

Kart için sürücüye gerek yok, Intel olduğu için zaten sürücüleri kurulu gelir.
Makinenin marka ve modeli nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuM

Sony Vaio - SVE1513G1E

Bu "Bilgisayarı her açtığımda ekran parlaklığı en yüksek ayarda oluyor, ve her defasında kısmam gerekiyor." sorunu sizler de yaşamıyor musunuz?

heartsmagic

Herkes bu sorunu yaşamıyor tabi :) Bazı kullanıcılarda olabiliyor. Önce tekrar çekirdek parametre olayını bir deneyelim, olmazsa Intel üzerine yoğunlaşırız.

sudo -H gedit /etc/default/grub

ile ilgili dosyayı aç ve şu satırı:
Alıntı YapGRUB_CMLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekilde değiştir:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"
Ardından Grub'u güncelle:
sudo update-grub

Sonra sistemi yeniden başlatıp bir dene bakalım.

ubuntuM

Maalesef yine hiçbir değişiklik yok. Eğer zahmet oluyorsa hiç uğraşmayın, benim için çok büyük sorun değil bu.

heartsmagic

Zahmet değil, bir de şunu deneyelim:

sudo -H gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf ile dosyayı aç, boş olacak içine şunu ekle:

Alıntı YapSection "Device"
    Identifier  "card0"
    Driver      "intel"
    Option      "Backlight"  "intel_backlight"
    BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection

Kaydet kapat ve ardından sistemi yeniden başlat. Ola ki masaüstü açılmazsa, ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düş ve kullanıcınla giriş yap (parolan yazarken görünmez). Sonra şunu uygula:

sudo rm -f /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
sudo reboot

ata1

https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=84561#c15
bir hata  kaydına denk geldim kenarda dursun .

ubuntuM

@heartsmagic
Komuttan sonra dosya açılmadı. :)

Bilinmeyen seçenek -H
Run 'gedit --help' to see a full list of available command line options.

betseg

sudo -H gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
şeklinde deneyin.

ubuntuM

Alıntı yapılan: betseg - 04 Kasım 2015 - 07:52:07
şeklinde deneyin.

Alıntı Yap'sudo' komutu bulunamadı, şunu mu demek istediniz:
'sudo' paketinden 'sudo' komutu (main)
'sudo' paketinden 'sudo-ldap' komutu (universe)
sudo: komut bulunamadı

mendirec

Kod etiketinin üzerindeki seç butonunu kullanmayın. İmleç ile kopyala-yapıştır yapın.

ubuntuM

Alıntı yapılan: mendirec - 04 Kasım 2015 - 08:34:06
Kod etiketinin üzerindeki seç butonunu kullanmayın. İmleç ile kopyala-yapıştır yapın.

Yine aynı çıktıyı verdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2015 - 14:46:31

Bu sorunumun çözümü yoksa konuyu Çözüldü olarak işaretyelip konu kilitlenebilir.

ata1

çözümden öte hatalı bir şey var ortada sudo root olma komutu .ayrıca -H ev konumunu açmanız için gereken komut .olmamaları çok ilginç sizden kaynaklı bir sorun var .sanırım

ubuntuM

Alıntı yapılan: eral - 04 Kasım 2015 - 15:52:46
çözümden öte hatalı bir şey var ortada sudo root olma komutu .ayrıca -H ev konumunu açmanız için gereken komut .olmamaları çok ilginç sizden kaynaklı bir sorun var .sanırım

Yukarıda, benden istenilen dosyadaki değişiklikleri yapmıştım. Komut bundan ötürü çalışmamış olabilir mi?

ata1

sudo komutunun bulunamadı demesi sanki fazla karakter olasından kaynaklı gibi geldi emin olmamakla beraber . komutu  elle yazmayı başarabilir misin .tabi doğru şekilde

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2015 - 16:35:25

╔═[16:34]═[ata@ata]
╚═══===═══[]>> sudo
bash: sudo: komut yok

╔═[16:34]═[ata@ata]
╚═══===═══[]>> sudo
usage: sudo -h | -K | -k | -V
usage: sudo -v [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
usage: sudo -l [-AknS] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-U user] [-u user]
            [command]
usage: sudo [-AbEHknPS] [-C num] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user]
            [VAR=value] [-i|-s] [<command>]
usage: sudo -e [-AknS] [-C num] [-g group] [-h host] [-p prompt] [-u user] file
            ...

ilginçtir ki yukarıdakini forumdan bu konudan  kopyala yapıştır yaptım alttakini kendim elle yazdım sonuç bu

ubuntuM

Çok ilginç! Komutu, olduğu gibi elimle girdim ve o boş dosya açıldı.

İstenilen düzenlemeyi yapıp kaydettim, sistemi de yeniden başlattım fakat sonuç değişmedi. Bilgisayar yine en yüksek parlaklıkta açıldı.

ata1

tamam şunu öğrendik forum alt yapısında bir sorun nedeni ile kopyala yapıştır yapmamalıyız kısa bir süreliğine sorununuza gelince de çözümleme için yeniden yardım gelecektir .
ama bir süre komutları elle yazmamız gerektiğini anladık

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2015 - 17:39:44

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Kasım 2015 - 23:43:08
Zahmet değil, bir de şunu deneyelim:

sudo gedit -H /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf ile dosyayı aç, boş olacak içine şunu ekle:

Alıntı YapSection "Device"
    Identifier  "card0"
    Driver      "intel"

EndSection

Kaydet kapat ve ardından sistemi yeniden başlat. Ola ki masaüstü açılmazsa, ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düş ve kullanıcınla giriş yap (parolan yazarken görünmez). Sonra şunu uygula:

sudo rm -f /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
sudo reboot

peki yanlış anlamazsanız buranın tamamını uyguladık mı ?

Section "Device"
    Identifier  "card0"
    Driver      "intel"

EndSection

kısacası bu kısımda elle yazıldı mı ? kopyala yapıştır da sorun olduğundan aklıma bu düşünce takıldı

ubuntuM

Yanlış anlamak ne kelime? Hem elinizden gelen yardımı karşılıksız ve isteyerek yapacaksınız hem de yanlış mı anlayacağım? "Yanlış anlamak"tan ziyade, "Allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun" derim ben.

Kaldı ki sadece boş dosyayı açmak için verilen komtu elle girdim. Şimdi diğerlerini de elle girerek tekrar deneyeceğim ve sizi haberdar edeceğim son durumdan.

Boş dosyayı açmak için girmem gereken komutu tekrar ve iki kez elle girmeme rağmen bu kez açamadım ve alttaki çıktıyı verdi:

Bilinmeyen seçenek -H

ata1

bence o komutdaki boşluk sayısını falan yazmanız zor olacağından bir hataya sebebiyet olmaması açısından forum düzelince denemenizi önereceğim kod biraz zor gelebilir .
emin olmak adına söyledim . tabi hata olmuş yada sorun çözülecek diye bir şey de kesin değil ama uygulamanın doğru yapıldığından emin olmamız adına

ubuntuM

Alıntı yapılan: eral - 04 Kasım 2015 - 18:17:54
bence o komutdaki boşluk sayısını falan yazmanız zor olacağından bir hataya sebebiyet olmaması açısından forum düzelince denemenizi önereceğim kod biraz zor gelebilir .
emin olmak adına söyledim . tabi hata olmuş yada sorun çözülecek diye bir şey de kesin değil ama uygulamanın doğru yapıldığından emin olmamız adına

Boş dosyayı açmak için girmem gereken komutu tekrar ve iki kez elle girmeme rağmen bu kez açamadım ve alttaki çıktıyı verdi:

Bilinmeyen seçenek -H

Öyle yapalım o halde. Daha sonra tekrar deneyeyim. Komutların arasındaki boşluk sayıları farklı olduğundan ne olur ne olmaz... Konu şimdilik böyle kalsın. Çok teşekkür ederim ilgilenenlere.

ata1

Alıntı yapılan: betseg - 04 Kasım 2015 - 07:52:07
şeklinde deneyin.

arkadaşım şöyle önermiş .ayrıca rica ederiz konu bir süre beklesin sizin için daha kolay ve emin bir şekil de sonuçlanır umarım.
Hayırlı forumlar