Guvenli internet!?!? (Maidsafe)

Başlatan 7hr33l3t73r, 03 Kasım 2015 - 01:16:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

7hr33l3t73r

Arkadaslar  Maidsafe  hakkinda arastirmalar yapiyordum ve sonunda test etmeye karar verdim.Tabi bu zamana kadar sadece derleyip calisip, calismadigini test edebildim.
Biraz ufaktan bilgileri aktarayim.
Oncelikle yazilimi derlemen cok uzun surdu.(Nedense cok hata aldim.Eksiklerimiz ve zayif(ciliz) bir laptop ile derleme yapiyorum.<sure ortalama 3 saat>)
Resimde de goreceginiz uzere 18 saat falandir ugrasiyorum.Ubuntucu bir arkadasta deneme yapmis ama basarisiz olunca o da birakmis.

Simdi bir de nedir aga bu Maidsafe, ne isimize yarayacak?
Maidsafe, DNS  sunucu vs kullanmiyor. onun yerine P2P sistemlerinin biraz gelismis versiyonunu kullaniyor ve internet erisimini sifreli Reliable UDP veri paketleriyle aktariyor.He DNS vs kullanmadigi icin de kimse Maidsafe kullandigimizi anlamiyor.Engellemekte munkun gorunmuyor.Ulkede tum interneti kesmedikleri surece. :)
Daha fazla ayrintilar icin google amca.Turkce kaynakta var ama ben simdi aderesi bakamayacam ama yazisini okudugum arkadasa simdiden cok tesekkur ederim.
Guzel anlatmis gercekten.Gezinirken yine denk gelirsem muhakkak adresini ekleyecegim.
Test goruntusu

Tor hala guvenli mi? Peki.Bence de guvenli.(Guvenli derken anonimlik bakimindan)
Yazisini okudugum arkadasa katiliyorum.Tor da acik yok.Tarayici da ki aciklardan yararlaniyor NSA.Gerci bu anonim olma yazisi uzar gider.Kimisi guvenli degil der.
Ornek.
Tor kullanan biri sosyal medya hesaplarina girsin.Gercek ismi ile.
Sonra kalksin desin tor anonimlik saglamiyor. :)
Olay kisaca buna benzer.Gerci daha detayli anlatmak isterdim ama verilen ornekten ne yapmaniz gerektigini sanirim anlamissinizdir. :)
He tabi bu Maidsafe bir kullanilmaya baslansin.Sanirim bunun da ne kadar guvenli oldgunu gorecegiz.Suan hersey kulaga hos geliyor. :)
Yazilimi calistirmayi basardigimiza gore, sira denemede bakalim neler bulacagiz.
Ayrica deneyenler olursa deneyimlerini paylasirsa sevirim gercekten.

dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

cokomoko

Ilk kez duydum desem
Peki hız tor gibi yavaş mı
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

7hr33l3t73r

Tam olarak test edemedim daha calistirma asamasindayim ama Resimde ki ucbirim ekranindaki zamanlar fikir verebilir.
Tabi burada telefon  tablet vs modem gorevi gordugu icin hizi kestirmek zor :)
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

heartsmagic

Bu türde projeler zamanla doğup eğer büyük oyuncular devreye girmezse zamanla ölecektir diye düşünüyorum. Büyük oyunculardan kastım da olayı hap yapıp sığ bilgisi ile internet kullanan standart kullanıcıya dağıtanlar. Kısacası sıradan kullanıcıların bu türde şeylerle uğraşacak bilgisi yok. DNS değişimlerini bile resimli resimli anlattığımız, VPN tarifini annelere göre yaptığımız bir devirde yaşıyoruz :) Meshnet'i de hatırlıyorum fakat kurma aşamasını geçse dahi insanlar, katılım yapacak birilerini bulmaları mümkün görünmüyordu. Geçenlerde başka bir şey daha denemiştim forumda gelen bir soru üzerine, kısacası çoğalıyor böyle sistemler.

@817c0d3r, Tor konusundaki yorumlarına da katılıyorum. Sabit bir başlığımız var, zamanında da orada da dile getirmeye çalışmıştık. "Güvenlik" kavramı olaya nereden baktığımızla ilgili. Tor denince insanların aklına güvenlik değil, anonimlik gelmeli zira amaç o. 

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

7hr33l3t73r

Katiliyorum size  @heartsmagic.
Bizim Ulkemizde nedense boyle seyler ilgi gormuyor.
Meshnet Yabanci ulkeler de  sokak lambalari altinda gormek munkun, ki ABD engelleme calismalari yapmakta.
Anlatim konusunda da da aklisiniz o yuzden bir konu uzerinde yorum ve anlatim da teknik terimlerden kacmak lazim ama yinde bazi ceviriler cok anlamsiz olabiliyor.Gerci forum anlatimlari ile ilgili bir sorun goremiyorum. Cocuga anlatilir sekilde anlatiliyor ama?
        internet konusunda ABD cozemedikleri hicbir sisteme izin vermeycek ve bu savas hep surecek.
DarkMail olayini da hatirliyorsunuzdur sanirim.Cozemedikleri icin kapattilar.Ha yine acma calismalari da yok degil ani.Sanirim baska ulke de izin sorunlarini cozduklerini ve yeniden acacaklarini duydum en son!
       Maidsafe olayi da daha yeni diyebilirz test icin 3 adet sistem actiklari gordum ama isin icine tarayicilar girdigi zaman Guvenlik konusunu kestirmek zor.Tor ornegi.
      Ama artik bilincl;i kulanici olmak zorundayiz . 8 yasindaki yegenim bile indirdigi ufak oyulari "Virustotal" programi yardimi ile virus olup olmadigina bakma geregi duyuyorsa.Ki Kirmizi yazi gorunce kurmuyor. :) bunu benden gordu ama Tarama yapmasini soylemedim.Bu konuda bir soru da sormadi.Ben sordugumda Bilgisayarim bozulmasin diye yapiyorum cevabi da sanirim benim icin yeterli :)

Evet yazi biraz daginik bir anlatim seklinde oldu ama sanirim ne anlatmak istegimi anlatmisimdir.

cokomoko

Alıntı yapılan: 817c0d3r - 04 Kasım 2015 - 18:06:10
Katiliyorum size  @heartsmagic.
Bizim Ulkemizde nedense boyle seyler ilgi gormuyor.
Meshnet Yabanci ulkeler de  sokak lambalari altinda gormek munkun, ki ABD engelleme calismalari yapmakta.
Anlatim konusunda da da aklisiniz o yuzden bir konu uzerinde yorum ve anlatim da teknik terimlerden kacmak lazim ama yinde bazi ceviriler cok anlamsiz olabiliyor.Gerci forum anlatimlari ile ilgili bir sorun goremiyorum. Cocuga anlatilir sekilde anlatiliyor ama?
        internet konusunda ABD cozemedikleri hicbir sisteme izin vermeycek ve bu savas hep surecek.
DarkMail olayini da hatirliyorsunuzdur sanirim.Cozemedikleri icin kapattilar.Ha yine acma calismalari da yok degil ani.Sanirim baska ulke de izin sorunlarini cozduklerini ve yeniden acacaklarini duydum en son!
       Maidsafe olayi da daha yeni diyebilirz test icin 3 adet sistem actiklari gordum ama isin icine tarayicilar girdigi zaman Guvenlik konusunu kestirmek zor.Tor ornegi.
      Ama artik bilincl;i kulanici olmak zorundayiz . 8 yasindaki yegenim bile indirdigi ufak oyulari "Virustotal" programi yardimi ile virus olup olmadigina bakma geregi duyuyorsa.Ki Kirmizi yazi gorunce kurmuyor. :) bunu benden gordu ama Tarama yapmasini soylemedim.Bu konuda bir soru da sormadi.Ben sordugumda Bilgisayarim bozulmasin diye yapiyorum cevabi da sanirim benim icin yeterli :)

Evet yazi biraz daginik bir anlatim seklinde oldu ama sanirim ne anlatmak istegimi anlatmisimdir.

Ha ha  :) :) :) Yeğen linux biliyor mu?Bilmiyorsa öğret bari, belki bu yönde bir cevher vardır içinde ortaya çıkmış olur.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

7hr33l3t73r

Linux ile isi olmaz suan @cokomoko. :) Oyun yuzunden.
Ogretmek icin de ilk olarak benim linux  ogrenmem lazim. :)

cokomoko

Sen hiç olmazsa yoldasın o da sana eşlik ederdi. :)
Belki o bize öğretirdi, belli mi olur? :D

ata1

işin içinde oyun varsa biraz sıkıntı çıkarır senin yeğen  ;D

7hr33l3t73r

Arkadaslar konuya odaklanalim lutfen. :)

cokomoko

Bu maidsafe Arch veya Ubuntu depoda yok mu? Nasıl kuruluyor, nasıl derleniyor, bir iki bağlantı geçseydin bari.

ata1

dün baktım ama maidsafe diye aur depoda yoktu evet detay alabilirsek  belki deneme şansımız olur .

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

;D teşekkürler deneyelim zaman geçsin belki bir şeyler daha öğreniriz
edit :bazı hatalar aldım düzenleme ile uğreşıyorum
:: Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h]
(1/1) anahtarlıktaki anahtarlar kontrol ediliyor   [######################] 100%
(1/1) paket bütünlüğü kontrol ediliyor             [######################] 100%
(1/1) paket dosyaları yükleniyor                   [######################] 100%
(1/1) dosya çakışmaları kontrol ediliyor           [######################] 100%
hata: işlem gerçekleştirilemedi (çakışan dosyalar)
icu-staticlibs: /usr/bin/derb dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/bin/genbrk dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/bin/genccode dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/bin/gencfu dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/lib/pkgconfig/icu-lx.pc dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/lib/pkgconfig/icu-uc.pc dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/icu/55.1/config/mh-linux dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/icu/55.1/install-sh dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/icu/55.1/license.html dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/icu/55.1/mkinstalldirs dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/licenses/icu/license.html dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/derb.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/genbrk.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/gencfu.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/gencnval.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/gendict.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/genrb.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/icu-config.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/makeconv.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/pkgdata.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man1/uconv.1.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man8/genccode.8.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man8/gencmn.8.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man8/gensprep.8.gz dosya sisteminde mevcut
icu-staticlibs: /usr/share/man/man8/icupkg.8.gz dosya sisteminde mevcut
Hata oluştu, hiçbir paket güncellenmedi.
==> UYARI:Paketleriniz /tmp/yaourt-tmp-ata içine kaydedildi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2015 - 23:58:17

;D

7hr33l3t73r

<-Son gelismeler->
Yazilim derleme islemi bitti.Cogu.

Test islemi gectim. Detaylari sitesinden bakabilrsiniz.
Maidsafe report
Tek sorunum celimsiz dizustu ile derlemek gercekten zor oluyor. :)
Bir de Disk yetersiz gelecek gibi.

Amacim safecoin  !? :)  ve
Bu dizustunu yapilandirip Maidsafe icin kullanmak.Umarim basarili olurum.
Deneyenlerin buraya aktarmasini rica ederim.Basaranlar ozellikle. :)

Sistem bilgi
Processor Speed: 1.6GHz
Processor Vendor: AuthenticAMD (Advanced Micro Devices)
Number of CPUs: 2
Number of Cores: 1
Total Physical Memory: 1.83GiB

neynefes

Derleme adımlarını benim için buraya aktarabilir misiniz? İngilizcem yeterli olmadığından yönergeleri tam olarak anlayamıyorum.

7hr33l3t73r

Google amcadan yardim aldiniz mi?
Ceviri
Kendisi guzelce cevirdi. :)
Ubuntu 13.10 icin cmake surumunu elle kurun diyor.
!4.10 ise depoda  apt ile kurun.
On kosullar ise derleme islemine gecmeden once kurmaniz gereken paketler.

sudo apt-get install build-essential python-psutil libfuse-dev git-all libicu-dev valgrind binutils-gold

Derleme komutu ise
cmake -H -Bbuild_maidsafe -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug -DCMAKE_C_COMPILER=gcc-4.8 -DCMAKE_CXX_COMPILER=g++-4.8
Tabi ki 12.04 icin.Zira o surumde GCC surumu dusuk ki 4.8 surumunu kurmanizi istemis.
Birde DEBUG mod ile derleme yaparsaniz ki derkeleme komutu o mod.
Siteden hatalarinizi gorursunuz yada gorurler. :) (Cok sacma bir cumle)
Eger 14.04 ile kurulum yapiyorsaniz kodu
cmake -H -Bbuild_maidsafe -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug -DCMAKE_C_COMPILER=gcc -DCMAKE_CXX_COMPILER=g++
Boyle kullanin. Zira 14.04 te surum 4.8 ustu herhalde.Emin degilim.Kontrol edersiniz.
Ben clang ile denedim ama basarisiz oldum. :)
Son olarak derleme islemine gecmeden once kaynak kodlari indirmeniz gerekiyor.

git clone git@github.com:maidsafe/MaidSafe
git -C MaidSafe submodule update --init
[/oce]
Anlatim hatalari icin kusuruma bakmayin.Acele ettim. :( Zira birazdan kaybolucam :)

cokomoko

safecoin bizim için ilerde işe yarar gibi duruyor ama projenin tutulması lazım.
Bir de ben derleyeyim, inşaallah fazla alan istemez.

Derleme hata alıyorum, sorun ne?
==> prepare() işlemine başlanıyor...
(Stripping trailing CRs from patch; use --binary to disable.)
patching file layout/IndicReordering.cpp
Hunk #1 succeeded at 130 (offset 4 lines).
Hunk #2 succeeded at 176 (offset 4 lines).
Hunk #3 succeeded at 195 (offset 4 lines).
Hunk #4 succeeded at 390 (offset 4 lines).
Hunk #5 succeeded at 469 (offset 4 lines).
Hunk #6 succeeded at 740 (offset 17 lines).
Hunk #7 succeeded at 747 (offset 17 lines).
Hunk #8 succeeded at 763 (offset 17 lines).
Hunk #9 succeeded at 803 (offset 17 lines).
Hunk #10 succeeded at 859 (offset 17 lines).
Hunk #11 succeeded at 889 (offset 17 lines).
==> Mevcut $pkgdir/ dizini kaldırılıyor ...
==> build() işlemine başlanıyor...
checking for ICU version numbers... release 55.1, library 55.1, unicode version 7.0
checking build system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking host system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking whether to build debug libraries... no
checking whether to build release libraries... yes
checking for clang... clang
checking whether the C compiler works... no
configure: error: in `/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-icu-staticlibs/src/icu/source':
configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details
==> HATA: build() içinde bir hata oluştu.
    Çıkılıyor...

gcc eski sürüm istiyor galiba.

7hr33l3t73r

cokomoko

Aur paketi yenilenmeli o halde gcc-libs-4.7xx istiyor, şu an bolca hata geçmesine rağmen derleme devam ediyor bakalım sorunsuz derlenecek mi...

7hr33l3t73r

Yok, paket calisiyor.
Depodaki gcc-libs 5.2 surumu kurulumu?
Birde clang kurmayi unutmayin.Hatanin sebebi suanlik ta kendisi. :)

checking for clang... clang
checking whether the C compiler works... no

cokomoko

Kurulu ama clang bağımlılığı olduğunu söylemedi, ben github'taki anlatıma göre kurmaya çalıştım, o zaman anlatıma clang eklenmeli
Alıntı YapArchLinux

Install the prerequisites:

pacman -S base-devel python-psutil fuse git valgrind

Also required are the ICU staticlibs, which are not compiled by default. You can, however, easily install them by installing the AUR package icu-staticlibs:

yaourt -S icu-staticlibs

Arch kullanıcıları pacman -S base-devel python-psutil fuse git valgrind clang ile paketleri kusun sonra aur'dan paketi çeksin.

7hr33l3t73r

cokomoko

Doğru ama benim gibi birden fazla işi yapmaya çalışanlar, kafası dağınık olanlar farketmeyebilir, onun için kısa bir bilgi geçeyim dedim.Şu an derleme devam ediyor, sonucu buraya geçerim.
Bir de bu safecoin değerlendirilebilir, bakalım önce bir kuralım.

7hr33l3t73r

Safecoin icin diski ayirmaniz gerekiyordu galiba.
Cizelgesi vardi sitede.
Ne kadar kofte o kadar safecoin di galiba :)
Ben onceden derlemistim.
Paeti yukledim.
icu-staticlibs-55.1-1-x86_64.pkg.tar.xz.zip
Yukleme

# pacman -U icu-staticlibs-55.1-1-x86_64.pkg.tar.xz.zip