Linux'u bana yanlış tanıtmışlar

Başlatan ubuntuM, 01 Kasım 2015 - 00:39:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersinnsahin

Arkadaşlar merhaba;

Otomobil tutkum dışında farklı forumlara üye olmak ve yazmak huyum değildir ama bu forumda büyük bir emek var.

Lenovo z61m Laptopumda xp kuruluydu ve 1gb ram olduğu için çok ağır kalıyordu. Yeni bir bilgisayar alacak imkanım olmadığı ve artık Windowsdan da sıkıldığım için Linux'a geçmeye karar verdim. Bilgisayarımın kaldıracağı uygun dağıtımı ararken de sitenizi farkettim. Sayenizde son 3_4 gündür ubuntu ya merak saldım ve bir an önce birçok şey öğrenmek istiyorum ama ben araştırdıkça konular iyice derinleşiyor. O kadar çok terim ve kavram varki yeni birşey duyduğumda anında heyecan yapıyorum.

Laptopda sadece torrent ve film amaçlı kullanacağım için acelem yok ve çok detaya girmeyi düşünmüyorum ama linux kendine çekmesini çok iyi beceriyor. Ubuntuya çok geç bile kalmışım keşke daha önce kursaymışım.

Bilgisayar eski olduğu için Lubuntu'yu dün gece kurdum ve firefox ile sadece youtube u kontrol edebildim. Benim zombi pc bir anda cana gelmiş. Eski pc için Lubuntu bulunmaz nimetmiş.

Özel işlerime çok zaman ayıramadığım için Linux ve dağıtımları konusunda kendimi çok uzun vadede geliştirmeyi düşünüyorum.

Henüz tam olarak inceleyemediğimden takıldığım yerlerde daha önce konusu açılmadı ise sizleri rahatsız edeceğim. Ama bir sorun çıkmazsa bu değerli siteyi uzaktan takip edeceğim. Birşey bilmediğimden desteğim olmayacak sadece seyirci kalacağım :-)

En son söylemem gerekeni en başta yazdım. Bu forumda Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Emeklerinize sağlık. Görüşmek üzere.

eronis

@ersinsahin aramıza hoş geldin öncelikle :)

Eğer amacın youtube videoları ise chromium yada google chrome kullanmanı tavsiye ederim, firefox kasma yapabilir. Ayrıca chromium/chrome'un ayarlar menüsünden donanım ivmesini kapatırsan sorunsuz youtube videoları izlersin. Tam ekrana geçişlerde vs. firefox felaket derecede kasıyor. Bilgin olsun. Ayrıca film için VLC öneririm, daha fazla formatı destekliyor benim kullanımımda, belki birşeyleri yanlış yapıyor yada bazı codecleri yüklemiyorumdur ama kimin umrunda ? :D VLC işimi görüyor.

Eğer linux ile ilgili bir sorunun olursa direk buraya sorabilirsin, elimizden geldiğince yardım ederiz. Ancak forumda yeni olduğun için her yeni kullanıcının yaptığı hatadan seni koruyayım :D Bir konu açarken başlıkta "YARDIM !" "ACİL !" gibi sorunu açıklamaktan uzak kelimeler yerine sorunu tanımlayan başlıklar tercih edersen forumdaki sana yardım etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmuş olursun. Misal "ASUS Laptop'umun Touchpad'i/Wifi'si çalışmıyor." başlığı "Touchpad/Wifi çalışmıyor, ACİL ! *YARDIM*" gibi bir başlıktan daha bilgilendirici nitelikte ve bu başlığı görünce gözümüzde bir resim canlanıyor ve daha iyi bir destek verebiliyoruz.  Burada söyleme gereği duydum çünkü bunu uyarınca "Uyaracağınıza bir de yardım edeydiniz ya !" diye forumdaki arkadaşların bir kafasına taş atmadıklar kalıyor :D Yani taş fırlatılmadan ön açıklama yapalım demi :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

D@bbe

ubuntu kurucusu Güney Afrikalı değil miydi? ubuntu Afrika dilinde bir kelime değil mi? 

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

ersinnsahin

Alıntı yapılan: eronis - 17 Mart 2016 - 00:12:10
@ersinsahin aramıza hoş geldin öncelikle :)

Eğer amacın youtube videoları ise chromium yada google chrome kullanmanı tavsiye ederim, firefox kasma yapabilir. Ayrıca chromium/chrome'un ayarlar menüsünden donanım ivmesini kapatırsan sorunsuz youtube videoları izlersin. Tam ekrana geçişlerde vs. firefox felaket derecede kasıyor. Bilgin olsun. Ayrıca film için VLC öneririm, daha fazla formatı destekliyor benim kullanımımda, belki birşeyleri yanlış yapıyor yada bazı codecleri yüklemiyorumdur ama kimin umrunda ? :D VLC işimi görüyor.

Eğer linux ile ilgili bir sorunun olursa direk buraya sorabilirsin, elimizden geldiğince yardım ederiz. Ancak forumda yeni olduğun için her yeni kullanıcının yaptığı hatadan seni koruyayım :D Bir konu açarken başlıkta "YARDIM !" "ACİL !" gibi sorunu açıklamaktan uzak kelimeler yerine sorunu tanımlayan başlıklar tercih edersen forumdaki sana yardım etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmuş olursun. Misal "ASUS Laptop'umun Touchpad'i/Wifi'si çalışmıyor." başlığı "Touchpad/Wifi çalışmıyor, ACİL ! *YARDIM*" gibi bir başlıktan daha bilgilendirici nitelikte ve bu başlığı görünce gözümüzde bir resim canlanıyor ve daha iyi bir destek verebiliyoruz.  Burada söyleme gereği duydum çünkü bunu uyarınca "Uyaracağınıza bir de yardım edeydiniz ya !" diye forumdaki arkadaşların bir kafasına taş atmadıklar kalıyor :D Yani taş fırlatılmadan ön açıklama yapalım demi :)
Açıklamalar için teşekkür ederim :-) evet firefox da youtube a girdiğim ve tam ekran veya hd 1080p yaptığımda bir kasma oldu ama 720p ye dönünce düzeldi. Benim için çok büyük bir sorun değil ama Chrome da denemekde fayda var tabi :-) tekrardan tşk.

Ozmo

Alıntı yapılan: D@bbeubuntu kurucusu Güney Afrikalı değil miydi? ubuntu Afrika dilinde bir kelime değil mi?
evet ve evet anlamı için şu güzel yazıyı okumanı tavsiye ederim http://belgineryavuz.blogspot.com/2013/04/birisi-ubuntu-mu-dedi.html

heartsmagic

Hoş geldin @ersinnsahin. Sorunsuz kullanımlar dileriz :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ersinnsahin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2016 - 19:23:00
Hoş geldin @ersinnsahin. Sorunsuz kullanımlar dileriz :)
Teşekkür ederim. :-)