[Çözüldü] Steamde PlayonLinux kullanılır mı?

Başlatan MuhbirKedi, 30 Ekim 2015 - 23:33:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhbirKedi

Arkadaşlar Steam'de çoğu oyun Windows için yapılmış bulunmakta. Linux'te iken Steam'den Windows uyumlu oyun indirilmiyor, bu oyun kullanıdığınız platformu desteklemiyor gibi bir yazı çıkıyor. Diyorum ki Steam'den sadece Windows için olan oyunları PlayonLinux vb. programlarla indirebilme imkanımız var mı?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

fsutil

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: BoraT5 - 31 Ekim 2015 - 01:17:31
Steam' i playonlinux üzerinde kurup çalıştırırsanız yapabilirsiniz .

https://sudo.ubuntu-tr.net/2014/11/04/ubuntu-turkiye-e-dergisi-sudo-61-sayi/
Wine sürümü 32-bit olacak diyor. Bu performans düşüklüğüne neden olmaz dimi?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

Reverser

wine başlı başına performans düşürür zaten.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: Reverser - 01 Kasım 2015 - 15:18:23
wine başlı başına performans düşürür zaten.
Windows üzerinden oynamak daha iyidir diyebiliriz o zaman. Birde Pc'de 3 işletim sistemim olursa sıkıntı çıkar mı? Ayrıca tüm Linux dağıtımları güvenli midir?

Reverser

kesinlikle çoğu zaman Windows üzerinde oyun oynamak daha iyidir özellikle AMD ekran kartı kullanıyorsan. Hayır, 3 işletim sistemi herhangi bir sorun çıkarmaz. Bilinen ve güncellenen Linux dağıtımları üzerinde herhangi bir güvenlik sorunun olmaz. 

XFCE ROCKS !

ata1

wine sanallaştırma  diye biliriz . sanırım daha anlaşılır olur

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: eral - 01 Kasım 2015 - 15:28:45
wine sanallaştırma  diye biliriz . sanırım daha anlaşılır olur
Virtualbox gibi mi?

Reverser

hayır, sanallaştırmadan daha çok uyumluluk katmanıdır wine.

XFCE ROCKS !

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: Reverser - 01 Kasım 2015 - 15:32:07
hayır, sanallaştırmadan daha çok uyumluluk katmanıdır wine.
Benim ekran kartımda ve fare ayarlarında sorun vardı konular açmıştım ama şuan o konulardan bir ses yok :D Bir el atar mısınız? Ayrıca Sudonun 61. sayısında da güzel güzel Steam'de playonlinux kullanımını anlatmış konuyu çözüldü olarak etiketliyorum.

ata1

muhbir  san bir şey önereyim genel de bu tür öneriler de bulunmam ama manjaro'da kuruluma başladığında start non free seçeneği ile direk kurulum esnasında ekran kartın kurulur .
madem 3 cü bir sistem kurmayı düşünüyorsun bunu bir dene . bende fare ile sorunlarım sebebi ile manjaro ve sonrasında arch ile tanışmıştım

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: eral - 01 Kasım 2015 - 15:41:20
muhbir  san bir şey önereyim genel de bu tür öneriler de bulunmam ama manjaro'da kuruluma başladığında start non free seçeneği ile direk kurulum esnasında ekran kartın kurulur .
madem 3 cü bir sistem kurmayı düşünüyorsun bunu bir dene . bende fare ile sorunlarım sebebi ile manjaro ve sonrasında arch ile tanışmıştım
Bana kedileri sevdiğimden dolayı PisİLinux cezbedici geldi ve Pardus'un devamı. Pardus artık ne durumda bilmiyorum ama, ben bilgisayarıma 4 tane işletim sistemi kurmak istiyorum nasıl olsa yer sıkıntım yok fakat bunları sonradan rahatlıkla da kaldırabiliriz değil mi?

ata1

şunuda ekleyeyim madem fazl sistem kuracaksın manjaro kendi grubu hariicini pek kabul etmez kernel panıck verir aklında olsun .diğer söylediğin sistem  için yorum yapmak istemem

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: eral - 01 Kasım 2015 - 15:47:38
şunuda ekleyeyim madem fazl sistem kuracaksın manjaro kendi grubu hariicini pek kabul etmez kernel panıck verir aklında olsun .diğer söylediğin sistem  için yorum yapmak istemem
Ama Pisi Ubuntu ve Windows üçlüsü bir arada mutlu olabilirler mi? :D

ata1

şöyle açıklayayım genelde manjaroda mutlu aile olur ama en son kurmalısın ki onun grubu kullanılsın .ve çok fazla sistem yaradan çok zarar verir . öğrenmen ilerlemen açısından
komutlar farkı sistem kullanıldıkça alışılır ve uyum sağlarsın ayrıcada kendini geliştirsin bir sürüme karar verip ve cihazınla en uyumlu çalışanı tabiki de onun ile devam etmeni öneririm
daldan dala konarsan bıkarsın linux'dan

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: eral - 01 Kasım 2015 - 15:55:45
şöyle açıklayayım genelde manjaroda mutlu aile olur ama en son kurmalısın ki onun grubu kullanılsın .ve çok fazla sistem yaradan çok zarar verir . öğrenmen ilerlemen açısından
komutlar farkı sistem kullanıldıkça alışılır ve uyum sağlarsın ayrıcada kendini geliştirsin bir sürüme karar verip ve cihazınla en uyumlu çalışanı * tabi ki de onun ile devam etmeni öneririm
daldan dala konarsan bıkarsın linux'dan
Teşekkürler. Ben zaten Pisi'yi hem Türk yapımı olduğu için hem de adından dolayı sevdim.

ata1

sen mutlu ol yeter diyelim .bir şeye karar verip onun üzerine gitmelisin . ayrıca bir sistem kurarken şunları araştır kararlı mı . ne derece destek alıyorsun .pc ne ne kadar uyum sağlıyor

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: eral - 01 Kasım 2015 - 16:00:39
sen mutlu ol yeter diyelim .bir şeye karar verip onun üzerine gitmelisin . ayrıca bir sistem kurarken şunları araştır kararlı mı . ne derece destek alıyorsun .pc ne ne kadar uyum sağlıyor
Peki bir şey soracağım Mesela senin Arch'ta ekran kartı sorunları oluyor mu?

ata1

benim kartım zaten belli başlıca bir sorun . 01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV730/M96 [Mobility Radeon HD 4650/5165]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD 4000 series]
her hangi bir sitemde zaten desteği olmayan problemli
açık kaynak sürücüler ile devam ediyorum ama manjaro önermemdeki sebeb şu idi

resim yuklemek

MuhbirKedi

Peki Windows'taki gibi otomatik ekran kartı geçişi yapabiliyor muyuz?

ata1

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 01 Kasım 2015 - 16:15:05
Peki Windows'taki gibi otomatik ekran kartı geçişi yapabiliyor muyuz?
yukarıda resimde gördüğün benim kullandığım manjarodur burada deneme şansım hiç olmadı beni direk kara ekrana mahkum ediyor ama kullanan arkadaşlar yukarıda gördüğün gibi
tik ile işaretleyip yukarıdan aktıf hale gelen özel sürücüyü yükle seçenekleri ile bir çoğu başarılı olmuş aslında geneli sana söylediğim şekilde kuruluma başlarken 2 swçwnwk olan start non free
ile kurup herşeyi hazır halde kullanıyorlar sende nederece başarılı olur bilemiyorum

tlg

Konu farklı yerlere doğru ilerliyor en iyisi başlığı kilitleyip başka bir başlıkta konuşmak gibi :)

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: tlg - 01 Kasım 2015 - 19:39:04
Konu farklı yerlere doğru ilerliyor en iyisi başlığı kilitleyip başka bir başlıkta konuşmak gibi :)
Evet kilitleyebilirsiniz.