Wine sürümleri

Başlatan marslı, 30 Ekim 2015 - 14:05:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

Merhaba arkadaşlar.
Bir program 1.6 sürümünde çalışırken diğer bir progra 1.7'de çalışıyor. Bir sürümü kurduğumuzda diğer sürüm otomatik olark kaldırılıyor.
İki sürümü aynı anda nasıl kullnabilirim?

betseg

Sanırım PlayOnLinux bunu yapabiliyor. 

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: marslıMerhaba arkadaşlar.
Bir program 1.6 sürümünde çalışırken diğer bir progra 1.7'de çalışıyor. Bir sürümü kurduğumuzda diğer sürüm otomatik olark kaldırılıyor.
İki sürümü aynı anda nasıl kullnabilirim?
Sürekli;
sudo apt-get install wine
gibi komutlar kullanacağına, kurulumu ayrı bir dizine yapabiliyor musun? Terminal ile fazla içli dışlı olmadığından bu fikirden başka bir şey aklıma gelmiyor.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

marslı

Kurulumu ayrı bir dizine yapmıyor @nurullahisrgan.
@betseg O zaman iki programıda playonlinux ile kurmam gerekir. playonlinux çok kasıyor 

MuhbirKedi

Wine ile windows destekli steam oyunlarını nasıl oynayabiliriz? Birde performans düşüşü oluyor mu?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Şahsen ben bu tür şeyleri playonlinux'un ellerine bırakıyorum. Bazı oyunları (Misal Mount and Blade: Warband) playonlinux açamıyor, bunun yanı sıra bazı oyunlarıda (Misal League Of Legends) wine açamıyor. İkisininde yapıp diğerinin yapamadığı şeyler var. Ayrıca benim bir AMD ekran kartım var ve açık kaynak sürücülerini (İşletim sistemiyle ön yüklü gelen), cataclyst sürücüden daha başarılı ve kararlı buldum şahsen. Performans olarak pek sorun yaşamıyorum. Elbette linux üzerinden farklı bir platforma uyarlanmış bir oyun yada programı oynatmak istersen bazı sorunlarla karşılaşabilirsin. Ama çoğu oyun ve programı wine yada playonlinux ile çalışacaktır.

Bu benim deneyimim. Burada yorumlara bakarak, diğer insanların deneyimlerine bakarak fikir sahibi olabilirsin, ama asla denemeden karar alma.

Alıntı Yap
@betseg O zaman iki programıda playonlinux ile kurmam gerekir. playonlinux çok kasıyor 

Wine ile aralarında pek bir performans farkı göremedim ? Belki de kullandığın wine sürümü farklıdır ? Başka bir wine sürümü denedin mi ? Playonlinux açıkken arkaplanda başka birşey var mıydı ? Swap kullanmını kıstın mı ? Swap kullanımını öğrenmek için;

cat /proc/sys/vm/swappiness

eğer 60 ise 10'a, hatta 1'e bile düşürebilirsin.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

marslı

Olay şudur arkadaşlar.
Photoshop CS4'ü yükledim Wine1.6 sürümünde çalışıyor diğerlerinde açılmadı. photoshop'un bir eklentisini yükledim. Eklenti ise 1.7 sürümünde çalışıyor. Photoshop içerisinden çalışıyorsun programı. Bu yüzden uyumsuzluk yaşıyor.

eronis

1.6'nın tek sürümü 1.6 değil. 1.6.2 var. 1.7.2, 1.7.19, 1.7.50 gibi pek çok versiyon var. Playonlinux'la denersen anlarsın. En son wine versiyonunu, yada hangi 1.7 versiyonunda eklentin çalışıyorsa o versiyonu dene. Eğer eklentiye bu versiyonda çalıştı dedilerse bu demektir ki photoshop'da çalıştı. Sana özel bir sorun var ortada. Biraz kurcalasan rahatça halledersin. Ayrıca yardımı olur mu bilmem ama ubuntu depolarında Playonlinux'un eski versiyonu var. Sitesinden indiriyorum bu yüzden. Sana da aynısını öneririm.

https://www.playonlinux.com/en/download.html
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

şenol

arkadaşlar günlerdir bu wine la uğraştığım için ben de bir şeyler yazayım . en son sürüm wine en iyisi diye bütün oyunları açar diye ben yanıldım . örnek vermek gerekirse planetside 2 bu oyun 1.9.3 versiyonlu wine de yani en yeni sürümünde çalışıyor ama 4 gb kadar ram desteği sağladı bana 4gb biraz geçince oyun kitleniyordu . deneye deneye bütün sürümleri aşağı yukarı deniyorum en son 1.9.1 staging li olan bu sefer ram kullanımı 8 gb kadar çıktı . ama bayağı bir oynadıktan sonra o da pc yi kitledi oyun kitlendi yani . ve arkadaşlar oyunun ismini yazıpta wine de sitesinde aratırsanız yapan kişiler hangi eklentileri yani dll leri direct x leri yükleyeceğinizi söylüyor 1 tane bile farklı dx yüklerseniz oyun açılmıyor . ben bide bu oyunları dvd den cd kuruyorum daha zor . steamden daha kolay videolarını izliyorum hemen her gün zaten steam de win den linux a port edilmiş oyunlar var . dur bakalım uğraşa uğraşa açaçam bu oyunları en son sistem shock 2 eski oyundur . deus ex human revelations  ve bio shock 2 yi açtım aslında bu oyunlar steamde var ama elimde bir sürü dvd arşivi var onlarla uğraşıyorum .
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

plazma

Wine farklı sürümler kullanılmadı gerekiyorsa elle derlenenilir ama çol yoracaktır işin ehli değilseniz hata yapmanızda wine lar karışabilir, öerilmiş POL ücretsiz olarak, ücretli olarakta crossover var çalışma mantıkları aynı