Masaüstüne ulaşamıyorum klavyem çalışmıyor mahsur kaldım

Başlatan keskin6200, 30 Ekim 2015 - 01:59:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keskin6200

Evet arkadaşların yazdıkları üzerine compizden halledeyim derken yanlışlıkla openglyi kapamam sonucunda başlatıcıyı ve seçkeyi kaybetmiş bulunmaktayım. Malesef terminalede ulaşamıyorum (halen klavyem doğru çalışmıyor).
Alt+f2 yolu dışında ulaşabilir miyim ? Uygulamaları kapatamıyorum bile.
Evimde ubuntuyu tekrar edinebilcek başka bir kaynağımda yok tekrar kurmam biraz zor.
İnternete bile kurulumda gelen yardım ekranı aracılığıyla ulaştım.
Klavye modelim everest kb-01

neynefes

Grub ekranı üzerinden terminale ulaşamıyor musunuz? Hangi uygulamaları kapatamıyorsunuz?

keskin6200

Bilgisayar açılırken grub ekranı gelmiyor linuxta yeniyim grub'a ulaşmak için bir tuş kombinasyonu gerekli mi ?
(yardımınız için teşekkürler)

neynefes

Kaç işletim sistemi var bilgisayarda? Diğer başlığınızda Windowstan bahsetmişsiniz.

keskin6200

Şuanda sadece ubuntu var. Az önce grub'a ulaşmayı denedim başaramadım.

ata1

yani power dedikten sonra olanları anlatır mısınız .

keskin6200

"kvm disabled by bios"(tam hatırlamıyorum) satır yazan bi ekranla karşılaşıyorum. Önce oraya yazabiliyorum ama yaklaşık 5 saniye sonra ubuntu yükleme ekranına geliyor. Sonra sisteme girmiş bulunmaktayım.

neynefes

Sistem açılırken Shift tuşuna bastığınızda grub ekranı geliyordu sanırım.

ata1

şuanki sorunu tam anlayamadık yani sisteminiz açıldı sorun tam olarak nedir .daha açıklayıcı bilgi verirseniz doğru anlarsak daha yardımcı olabiliriz.

keskin6200

Sorun:Masaüstünde başlatıcı ve seçke yok uygulama kapama 3'lüsü de yok. (adını bilmiyorum affola) Yani compizi kurcalıyanların genelde karşılaştığı sorunla karşı karşıyayım. Düzeltmek için terminale ulaşmam gerekmekte ama klavyem ayriyeten linuxta sıkıntı çıkardığı için terminale alt-f2 kombinasyonuylada ulaşamıyorum. Gruub ekranından ulaşmak istiyorum ama grub ekranınada ulaşamıyorum galiba yeni bi klavye almam gerekicek.

ata1

1) dconf tool yükleyin - bu araç Ubuntu gizli ayarları yapılandırmayı sağlar. Terminali veya konsolu açın  yada  klavyenizdeki T + Alt + Ctrl tuşlarına basın.

Zaten yüklüyse, 2. adıma geçin

sudo apt-get install dconf-tools
2) Aşağıdaki kodu terminalde çalıştırın. Bu Unity ve Compizi sıfırlayacaktır.

unity --reset-icons
Son olarakta bilgisayarı yeniden başlatın..

keskin6200

Yardımınız için teşekkürler ama alt ctrl ve super tuşlarım çalışmıyor o yüzden bi arkadaştan klavye tedarik edip yapacağım. Benim sorum başka bi şekilde terminale girip girememenin mümkün olup olmadığıydı...

ata1

daha önceden özel bir tüş atamadıy sanız ctrl+alt+f1 yada f2  dir  loıng ekrsanı için ctrl+alt +t terminal için

neynefes

Hangi uygulamaları başlatabiliyorsunuz? Nautilus'u açabilirseniz sağ tuşta terminal açma seçeneği geliyor.

ata1

keskin6200

Ayarlarada ulaşamıyorum malesef. Nautilusu root olarak başlatamadığım için terminalede ulaşamıyorum. Çare birinden klavye edinmek olucak gibi gözüküyor.

ata1

klavye sorunlu mu yoksa siz mi ayarlayamadınız

edit: yanıtımı buldum

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2015 - 01:14:09
Meşhur sorunlu klavye markamız, forumda arama yapmış olsan görürdün. Şöylece geçeyim:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47451.0
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47012.0
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46763.0
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48989.0

Üçüncü ve dördüncü bağlantıyı iyi incele. Üçüncü bağlantıda arkadaş çözdüğünü söylemiş, dördüncü bağlantıdaki arkadaşımız henüz çözemedi. Sende de denemiş olacağız böylece çözümü. Sonuçları buraya aktar ki yorum yapabilelim.

keskin6200

Exe kaynaklı bir virtual keyboard uygulaması indirdim wine ile açtım ama doğal olarak işe yaramıyor.

neynefes

Nautilus'u root olarak başlatmanıza gerek yok açılsın yeter.

keskin6200

Nautilus dediğiniz dosya yöneticisi değil mi orda ayarlar düğmesi yok

ata1

keskin6200

ata1

dosya yöneticisini aç  orada sağ tıkla terminali aç seçeneği olmalı

neynefes

Nautilus üzerinde boş biryerde sağ tıklayınca uçbirimde aç diye bir seçenek gelmiyor mu?

keskin6200

Hayır gelmiyor. Anlamadım opengl yi kapatım tekrar aktif ettim diye mi oldu şimdi bunlar ? birde düzelir heralde diye reset atmıştım :(
Yarın dvdye yazdırarak format atıcam boylece 15.04 sürümüne geçmiş olurum yardimlariniz icin teşekkürler.