[Nasıl] Arch Üzerinde Kablosuz Bağlantıyı Paylaştırma(Yayma)

Başlatan cokomoko, 29 Ekim 2015 - 19:43:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Öncelikle mevcut networkmanager ve connman wireless ağını yayamıyordu, yaydığında ana makinedeki bağlantı falan kopuyordu vs.. vs..
Buna ihtiyaç duyma gereğimin 2 nedeni vardı;
1.Kykwifi'ye sadece bir cihazdan girebiliyordum, diğer cihazlardan girmem için wifi'yi yaymam lazımdı, ancak yayamıyordum.
2.Benzer bir sorun evde vardı, komşudaki wifi'ye notebookla tatmin edici seviyede bağlanıyordum ama telefonlarla veya akıllı tv ile bağlantıdan verim alamıyorduk.

Sorunu Aur üzerindeki create_ap paketini kurarak çözdüm, geliştirici sayfasında kurulum kullanımı anlatılmış https://github.com/oblique/create_ap
Ben sadece kısaca bahsedeceğim:
yaourt -S create_ap
ile kurduk,
sudo create_ap wlp20s0 wlp20s0 BelirlediğinizErişimNoktasıİsmi BelirlediğinizErişimNoktasıParolası
ile aktif ediyor ve sorunsuzca yaydığımız ağımıza bağlanıyoruz.
Burada kablosuz ağ arayüzünüzün adı ne ise o seçilmeli bende wlp20s0 ama sizde farklı olabilir, bunu öğrenmek için
ifconfig

Benim ağ adım ve parolama göre komutu şöyle verdim, örnek olsun diye ekliyorum:
sudo create_ap wlp20s0 wlp20s0 Archer yasasinlinux
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

neynefes

cokomoko

Estağfurullah fazla bir emek yok, asıl paketi yapanın emeğine sağlık.
Bu arada acaba Ubuntu'da kablosuz ağ sorunsuz dağıtılabiliyor mu?Denediniz mi hiç?
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

neynefes

Kyk'da denemedin ama şu an evdeki internetimi çok rahat tek ayarla dağıtabiliyorum. Terminalle uğraşmaya veya ek paket yüklemenize gerek kalmıyor.

ata1

faremi halledersem deneyeceğim bende  ;D güncelleme aldım malüm fare yine uçtu

cokomoko

Alıntı yapılan: neynefes - 30 Ekim 2015 - 02:42:54
Kyk'da denemedin ama şu an evdeki internetimi çok rahat tek ayarla dağıtabiliyorum. Terminalle uğraşmaya veya ek paket yüklemenize gerek kalmıyor.
Ne üzrinden yayıyorsunuz, networkmanager mı?

neynefes

Evet. Bağlantı ayarlarından hotspot olarak kullan demeniz yetiyor android cihazlardaki gibi.

heartsmagic

Kablosuz dağıtımı yapılan makinede internet kullanılmaya devam edilebiliyor mu peki? Bir ara onu becerememiştik biz forumda diye hatırlıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cokomoko

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ekim 2015 - 10:51:13
Kablosuz dağıtımı yapılan makinede internet kullanılmaya devam edilebiliyor mu peki? Bir ara onu becerememiştik biz forumda diye hatırlıyorum.
İşte ben de onu demeye çalıştım çünkü networkmanager ve connman'la yayınca ana makinedeki net gidiyor.
Fakat  create_ap ile böyle bir sorun olmuyor.

Belki yeni Ubuntu sürümünde bu sorun düzeltilmiş olabilir mi diye @neynefes'e sordum.

heartsmagic

Bu durumda create_ap'yi bir deneyip bizler de geri bildirim yapmaya çalışalım. Güzel bir seçenek olur bizler için de, teşekkürler @cokomoko.

neynefes

Hmm ben cihazında internet kullanabildiği kısmı düşünmedim. Hotspot olarak paylaşım yaptığımda kendi cihazımda internet kullanamıyorum. Yanlış aktarmışım özür dilerim.

cokomoko

Alıntı yapılan: neynefes - 31 Ekim 2015 - 01:49:45
Hmm ben cihazında internet kullanabildiği kısmı düşünmedim. Hotspot olarak paylaşım yaptığımda kendi cihazımda internet kullanamıyorum. Yanlış aktarmışım özür dilerim.
Ben onu kastedmiştim, işte bu yöntemle hem paylaşan makine hem de ondan çekim yapanlar kablosuz bağlantıdan yararlanabiliyor.
Peki madem kendi makinende neti kullanamayacaksın ne anlamı var hotspotun?

neynefes

Açıkçası hiç gerek duymamıştım, bir sefer paylaşmıştım bağlantıyı onda da sanırım ben kablolu olarak bağlıydım. Ondan internet vardı sanırım.

natgho

Bende aynı uygulamayı kullanıyorum, demek bilen bir ben değilmişim :) efsane faydalı bir yazılım, yalnız Arch'a özel değil, github'daydı yanılmıyorsam kaynak, isteyen ubuntu veya herhangi bir dağıtımda derleyip kullanabilir, KYK gibi tek şifreniz ve giriş hakkınız olan yerler içinse gerçekten vazgeçilmez diyebilirim :)
Emeğinize sağlık anlatım için.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

cokomoko

Arch'a özel değil, ama şu an sadece Arch üzerinde denedim ve anlatım da Arch için olmuş oldu.
Bu arada github adresini zaten vermiştim kaynak olarak.Ben sadece kısa bir anlatım yaptım.

heartsmagic

Bunu bir de ben deneyeyim. Büyük bir sıkıntıdan kurtarabilir bizi.

XQ

Merhaba,

Ben kurulumda kaldım. Şu hatayı alıyorum

install -Dm755 create_ap /usr/bin/create_ap
install -Dm644 create_ap.conf /etc/create_ap.conf
[ ! -d /lib/systemd/system ] || install -Dm644 create_ap.service /usr/lib/systemd/system/create_ap.service
install -Dm644 bash_completion /usr/share/bash-completion/completions/create_ap
install -Dm644 README.md /usr/share/doc/create_ap/README.md

Forumda yeniyim. İlk defa linux dağıtımı kullanıyorum. Teknik kelimleri min. seviye de tutarsanız sevinirim :)