[Çözüldü] Ubuntu Simsiyah!

Başlatan MuhbirKedi, 26 Ekim 2015 - 13:22:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhbirKedi

Arkadaşlar dün bazı sorunlardan dolayı grafik sürücüsü değiştirmiştim. Değiştirdim ve çıktıları diğer konumda paylaştım sorun yok tamamdır dendi. (Gerçektende sorun yoktu.) Fakat şuan ubuntu açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor sadece ses geliyor ancak ctrl alt f1 yaparak terminale ulaşıyorum. Lütfen yardım ediniz :(
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

heartsmagic

Tekrar Prime mı yüklemiştin?

sudo apt-get purge nvidia*
sudo reboot

Sürücü sorunuysa eğer sistem açılacaktır, sonrasını konuşuruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ekim 2015 - 13:30:39
Tekrar Prime mı yüklemiştin?

sudo reboot

Sürücü sorunuysa eğer sistem açılacaktır, sonrasını konuşuruz.
Zaten hep prime kullanıyordum ama.Tekrardan yüklemedim meta lı bişi yükledim grafik kartı bilgilerimi öğrenirken onu yüklemek için şunu şunu yazın diyordu bende yükledim zaten aynı sürümden 3 tane vardı. Mesela hangi sürümdü hatırlamıyorum ama Mouse yi ekranın en üstüne götürünce kayboluyor ve ara ara donmalar oluyordu ctrl alt f1 yaparak tekrar gelince düzeliyordu. Bir başka beta sürücüsünü denediğimde ise ekran donup tamamen gökkuşağımsı rengarek renkli bozuk shipset gibi oluyordu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ekim 2015 - 13:44:45

Çok teşekkür ederim açıldı fakat nvidia x settings e giremiyorum silinmiş. Ayrıca mesela şuan forumda mouse tekerleği ile inerken kasma oluyor.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

neynefes

Şu anda açık kaynak sürücüler ile giriş yaptınız. O yüzden göremiyorsunuz Nvidia'ya dair birşeyler. @Heartsmagic, nvidia sürücülerini kaldırmanızı istemiş mesajında.

heartsmagic

Ek sürücülerden tekrar Nvidia sürücülerini bir kurup sistemi başlat bakalım, ne olacak.

MuhbirKedi

Kaldırdım bazı komutlarla fakat ek sürücüler kısmına gelince eskileri hala duruyor. Hepsini sıfırlamam için ne yazmam gerekir?(ek sürücülerde gözüküyorlar ve sinirimi bozdular :D)
sudo reboot

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-355
sudo reboot

sudo apt-get install nvidia-prime 

Bunları yaparsam iyi mi olur? Ayrıca kartım CUDA, Optimus, PhysX, GPU Boost 2.0, DirectX 12 özelliklerini desteklemektedir.Buradan da bakabilirsiniz http://www.geforce.com/hardware/notebook-gpus/geforce-840m

neynefes

@MuhbirKedi, ppa üzerinden yükleme her güncelleme de yine sıkıntı çıkartabilir bize. Sen @heartsmagic'in anlattıklarını uygula ve geri dönüş yap.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Ekim 2015 - 23:45:03
@MuhbirKedi, ppa üzerinden yükleme her güncelleme de yine sıkıntı çıkartabilir bize. Sen @heartsmagic'in anlattıklarını uygula ve geri dönüş yap.
@neynefes kardeşim ek sürücülerin hepsini tamamen nasıl kaldıracağım? Ayrıca oyunları illaki terminalden optirun yazıpta mı açmam gerekiyor? Onu otomatik hale getiremez miyiz zaten hep steamden oyun oynuyorum. Ayrıca şuan Açık kaynak kodlu 355.11 den 355 kadarı kullanılan sürücyü kullanıyorum ayriyetten de bumblebee yükledim fakat oyunda atmalar oluyor. Diğer konuda da yazdım zaten. Ayrıca ppa ları kurdum  :(

neynefes

Delikanlı ek sürücülerde gözüken yazıları kaldıramazsın onlar depodaki kurulabilecek yazılımları gösteriyor. Oyunun başlatma ayarlarına optirun komutunu ekleriz sen sadece simgeye tıklarsın otomatik atlar o karta. Şu ppa'yı bir kaldır önce sonra nvidia sürücülerini.. Yeniden başlat sistemi bumblebee kurulumuna geçelim. Lütfen heyecan yapma sakin sakin, adım adım gidelim :)

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Ekim 2015 - 23:54:47
Delikanlı ek sürücülerde gözüken yazıları kaldıramazsın onlar depodaki kurulabilecek yazılımları gösteriyor. Oyunun başlatma ayarlarına optirun komutunu ekleriz sen sadece simgeye tıklarsın otomatik atlar o karta. Şu ppa'yı bir kaldır önce sonra nvidia sürücülerini.. Yeniden başlat sistemi bumblebee kurulumuna geçelim. Lütfen heyecan yapma sakin sakin, adım adım gidelim :)
Ppa ları kaldırdım sanırım ayrıca purge de yaptım şimdi ne yapmam gerekiyor? :D

N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xorg-edgers-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'bumblebee-stable-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'yannubuntu-boot-repair-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'graphics-drivers-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'danielrichter2007-grub-customizer-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-x-swat-x-updates-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xorg-edgers-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'bumblebee-stable-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'yannubuntu-boot-repair-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'graphics-drivers-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'danielrichter2007-grub-customizer-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-x-swat-x-updates-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

Bunlar nedir?

neynefes

Öncelikle şu başlığı iyice okuyup uygula. Takıldığın yerde buraya mesaj geç.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41898.0

N: '/etc/apt/sources.list.d/' bunun içinde şunları uygula. Çıktı döndermeyeceklerdir.
sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/*.save
sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/*.distUpgrade

MuhbirKedi

Şuan da masaüstündeki simgeler açılmıyor :(

neynefes

Bumblebee kurulumu yapmışmıydık? veya grafik kartı sürücüsü yükledin mi?

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 28 Ekim 2015 - 18:07:11
Bumblebee kurulumu yapmışmıydık? veya grafik kartı sürücüsü yükledin mi?
Yükledim ama performans alamıyorum. Prime da sürücüler arası geçiş yapınca ubuntu yeniden başlatınca simsiyah oluyor. Purge nvidia yapıp novue ya geçiş yapmak zorunda kalıyorum.

neynefes

Bumblebee deneyelim demiştik hani?

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 28 Ekim 2015 - 18:27:09
Bumblebee deneyelim demiştik hani?
Denedim işte daha kötü oldu eskiden gene iyidi ya 190-100 low ayarlarda oynarken şimdi 30 fps en fazla üstelik ping 60 ı geçmiyor. Tekrar prime geçmek istiyorum ayrıca masaüstünde yada klasörlerde bir şeye iki kere tıklayınca girilmiyor. sağ tıktan aç diyerek giriyorum. Bumblebee zaten yüklü dediğim gibi.

heartsmagic

Oyunları optirun ile açmana rağmen mi sorun yaşıyordun? Klasörlere girememe sorununun falan Bumblebee ile alakası olmaması lazım. Şu an biraz körlemesine hareket ediyoruz. Bumblebee kurulum çıktılarını ve en azından basit bir optirun çıktısını buraya aktarmalısın ki yorum yapabilelim. Örneğin:

optirun glxgears

neynefes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ekim 2015 - 00:15:28
Oyunları optirun ile açmana rağmen mi sorun yaşıyordun? Klasörlere girememe sorununun falan Bumblebee ile alakası olmaması lazım. Şu an biraz körlemesine hareket ediyoruz. Bumblebee kurulum çıktılarını ve en azından basit bir optirun çıktısını buraya aktarmalısın ki yorum yapabilelim. Örneğin:

optirun glxgears

Şu mesaja geri bildirim yapın sonra diğer başlıklarda sitem edin..

ata1

@MuhbirKedi  evet kendi konularınıza dönüş yaparsanız konuların çözüm şansları artar

MuhbirKedi

[50577.493570] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[50577.493601] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

heartsmagic

dpkg -l | egrep "nvidia|prime|bumblebee" 
çıktılarını görebilir miyiz? Şu an Bumblebee sağlıklı çalışmıyor, el atmak lazım.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Kasım 2015 - 14:02:26
dpkg -l | egrep "nvidia|prime|bumblebee"
çıktılarını görebilir miyiz? Şu an Bumblebee sağlıklı çalışmıyor, el atmak lazım.
ii  bumblebee                                             3.2.1-9~gpu14.04.1                                     amd64        NVIDIA Optimus support for Linux
ii  bumblebee-dbg                                         3.2.1-9~gpu14.04.1                                     amd64        NVIDIA Optimus support - debugging symbols
ii  bumblebee-nvidia                                      3.2.1-9~gpu14.04.1                                     amd64        NVIDIA Optimus support using the proprietary NVIDIA driver
ii  nvidia-304                                            304.128-0ubuntu0.0.1                                   amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.128
ii  nvidia-current                                        304.128-0ubuntu0.0.1                                   amd64        Transitional package for nvidia-current
ii  nvidia-opencl-icd-304                                 304.128-0ubuntu0.0.1                                   amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-settings                                       358.09-0ubuntu0~gpu14.04.1                             amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

Nvidia ve bumblebee yazıları kırmızı gözüküyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Kasım 2015 - 15:29:48

Alıntı yapılan: neynefes - 01 Kasım 2015 - 02:36:05
Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ekim 2015 - 00:15:28

optirun glxgears

Şu mesaja geri bildirim yapın sonra diğer başlıklarda sitem edin..
Gördüğüm an zaten geri  bildirim yaptım fakat diğer çözülmeyen başlıklarım olduğu için sizin tabirinizle sitem etmişimdir. Ama orada amacım sitem yapmak değil de sadece hatırlatma diyebilirim. Sanırım yanlışlıkla okumadığım yeni yanıtımı sekme olarak kapattım ve göremedim. Yoksa direkt geri bildirim yapardım, bir işim çıktıydı ve sayfayıda direkt kapamışım o yüzden cevap geldiğini faketmemişimdir. Şuan siz sitem yapmış oldunuz. Ama benim için böyle şeyler sorun değil sonuçta insanlık hali veya bir hata.

heartsmagic

MuhbirKedi

Hallettim sağolun. Fakat Prime daki gibi ekran kartımın sıcaklığını veya detaylı ayar yapılandırmasını nasıl yapacağım? Sadece aplication profiles ve nvidia-settings configuration sekmeleri var.

heartsmagic

Bu konuya başka bir konuda cevap arıyorsun, Nvidia Settings için yani. Haliyle buradan devam etmeyelim. Şu konuları çatallama huyundan vazgeçemedin gitti :)
optirun glxgears
ne diyor şu an? Netleştirelim olayı.