[Çözüldü] Arşivimin olduğu ntfs yüklü ikincil hdd'yi açamıyorum

Başlatan Night Glam Flow, 25 Ekim 2015 - 02:30:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Night Glam Flow

An itibariyle 15.10 64 bit ubuntu sürümünü kurdum. Şu an bilgisayarımda sadece ubuntu yüklü.

Bilgisayarımda 2 tane hard disk var.

1 tanesi 1 gb western digital ve ubuntu yüklü

diğeri 2 gb seagate ve windowsta yedeklediğim tüm arşivim yüklü.

Ubuntu yükledikten arşivimi ubuntu olan hdd'ye aktarmak istiyorum fakat bu arşivin yüklü olduğu diski açınca şu hatayı alıyorum.

Error mounting /dev/sdb1 at /media/murat/2E9ECF239ECEE307: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sdb1" "/media/murat/2E9ECF239ECEE307"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdb1': İşleme izin verilmedi
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Yardım ederseniz çok sevinirim. Kendim akademisyenim ve bütün önemli evraklarım orada.

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: if - 25 Ekim 2015 - 02:37:52
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45447.msg526690#msg526690

Sevgili Hocam

Konuda anlatılan arkadaşı dediği yöntemi uyguladım ve işe yramadı.

Yaptığım şudur:

Windows 10 kurdum. Uefi engellemelerini iptal ettim. Hızlı başlat özelliklerini iptal ettim. Arşivimi windows 10'un c diskinde belgelerime attım. Windows kurulu hdd'de (1tb) 500 gb c ve 500 gb d var (d boş henüz arşivim c'de)

Daha sonra ubuntuyu tekrar diğer hdd'ye kurdum.

Windows yüklü olmasına, hızlı başlat kapalı olmasına rağmen. Hatta windows ve ubuntu şifrelerim aynı olmasına rağmen aşağıdaki hatayı alıyorum:

Error mounting /dev/sda2 at /media/murat/522A24952A24785D: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda2" "/media/murat/522A24952A24785D"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda2': İşleme izin verilmedi
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

plazma

windows cmd yi yönetici olarak çalıştırıp şu komutu girin

powercfg.exe /hibernate off

yada

powercfg -h off

win tarafında uyku modu yada diski bağını kaldıramadığı için o hatayı alıyorsunuz

ginraj

@plazma hocam peki ubuntu üzerinden hızlı bir şekilde windows üzerinden bağı kaldırıp ubuntu ya bağlıyabilir miyiz?

speakerXXL

Alıntı yapılan: yguzel - 26 Ekim 2015 - 11:39:39
@plazma hocam peki ubuntu üzerinden hızlı bir şekilde windows üzerinden bağı kaldırıp ubuntu ya bağlıyabilir miyiz?

Linux kurulu sisteminizden ilgili disk bölümüne erişebilmek için aşağıdaki komutu deneyebilirsiniz. Komutdaki /dev/sdxy kısmını bağlama sorunu olan disk bölümünün adresi ile değiştireceksiniz.

sudo ntfsfix /dev/sdxy

Ama siz Windows'u açıp sonra yeniden Linux sisteminizi açınca, sorun nüksedecektir. Bu durumda kesin çözüm için önceki mesajdaki öneri uygulanmalı.

Night Glam Flow

betseg