Sitenin Azerbaycanlıları ile Tanış Olak

Başlatan Merendoglu, 22 Kasım 2008 - 13:09:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merendoglu

Selam.
Ben İran Türklerindenim ve Ubuntu Türkiye sitesinde yeni üyeyim. Üzgünüm eğer iyi Türkçe konuşa bilenmirem.

Sitenin Azerice bölümünü çok hoş gördüm. Lütfen sitemizdeki Azeriler burada kendilerini bize tanıtdırsınlar. Türkiyeli kardeşlerimizi tanımak da sevincili olar.

Kendi hakkımda bilgiler:
Adım Musa Muradı'dır ve Güney Azerbaycanın Merend şehirindenim. Şimdi Tahran'da öğrenciyim - Bilgisayar mühendisliği.
Ubuntu ve Pardus'u da çok seviyorum.
Mobile (Symbian) programlaması da bir dereceye kadar biliyorum, maalesef onun için Windows'tan ayrıla bilermiyim!
facebook-dakı kardeşler, lütfen beni arkadeşliğe eklesinler:
http://www.facebook.com/profile.php?id=751624231

Tüm türkiyeliler, benim arkadeşim. Teşekkür

OKAN

Memnun oldum. Ben KKTC'de endüstri mühendisliği okuyorum. Burada İran'dan birkaç hocamız var.
Bir gün derste hocaya sordular: "Hocam, Azerice biliyor musunuz?"
Hoca cevap verdi: "Azerice diye bir dil yok. Azerice dediğiniz, Türkçenin bir şivesidir."
Ki hoca gayet iyi Türkçe biliyor. :D

Merendoglu

Alıntı yapılan: aoyilmaz - 22 Kasım 2008 - 14:03:45
Memnun oldum. Ben KKTC de endüstri müh. okuyorum. Burada İran dan bir kaç hocamız var.
Bir gün derste hocaya sordular: "Hocam, azerice biliyor musunuz?"
Hoca cevap verdi: "Azerice diye bir dil yok. Azerice dediğiniz, Türkçe nin bir şivesidir."
Ki hoca gayet iyi Türkçe biliyor. :D

Cavapınız beni çok sevindirdi. Hocanız da çok düz demiş. Biz İranlı Türkler, kendimize her zaman Türk adlandırarık ve dilimizi de "Türkü" veya "Türkçe" amma Kuzey Azerbaycanlılar çok zaman kendilerine Azeri deyerler. Türkiyeliler de maalesef çok zaman bizi Azeri bulurlar. Bunun için de ben burada "Azeri" yazdım!

"Azerbaycan Türkçesi" veya kendimiz demişken "Türkü" adı bizim dile daha uygundur.

Felâsife

Hoş geldiniz @Merendoglu

Şu özel şiiri galiba hepimiz dinlemeliyiz, unutuğumuz gardaşlarımızı, değerlerimizi hatırlamamız  gerekiyor gibi.
Her şeyi unuttuk zira. :(

Gavim gardaş nerdesen!
[youtube=425,350]MfNUCzsR2tA[/youtube]
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Bedreddin

Hoşgeldiniz :) Azeri olmasam da aramızda sizi görmek beni çok sevindirdi. Umarım zamanla aramızda daha fazla Azerbaycanlı ve Azeri arkadaş görürüz.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

eren

Sitenin ziyaretçilerinin %3-4 gibi bir oranını Azerbaycan üzerinden gelen ziyaretçiler oluşturuyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Burak

Musa, ben de Azeri değilim ama sizinle tanışmak gerçekten güzel. "Üzgünüm eğer iyi Türkçe konuşa bilenmirem." demişsiniz. Fakat Türkiye'de doğmuş büyümüş pek çok insandan çok daha iyi yazmışsınız. :D

Merendoglu

Hepinizden teşekkür ederim.
İnşallah şu sitemizde birlikte hoş günlerimiz olacaktır.

heartsmagic

Ben de hoş geldin diyorum @Merendoglu. Birçok Azeri arkadaşım oldu ve hepsini kardeşim gibi sevmişimdir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

@Merendoglu 
Bir selam da benden sana hoş geldin. Şu an bulunduğum mahallede çok sayıda Azeri bulunmakta ve hiç yabancılık çekmemekteler. Umut ediyorum sen de aynı şekilde bu sitede yabancılık çekmeyeceksindir.
Herşeye Rağmen...

matafleur

Alıntı yapılan: Merendoglu - 22 Kasım 2008 - 14:24:33

Cavapınız beni çok sevindirdi. Hocanızda çok düz demiş. Biz İranlı Türkler, Kendimize her zaman türk adlandırarık ve dilimizide "Türkü" veya "Türkce" amma Kuzey azerbaycanlılar çok zaman kendilerine azeri deyerler. Türkiyelilerde * maalesef çok zaman bizi azeri bulurlar. Bunun içinde ben burada "azeri" yazdım!

"Azerbaycan Türkçesi" veya kendimiz demişken "Türkü" adı bizim dile daha uygundur.

Merhaba kardeşim.Hoşgeldin aramıza (:

Yazdığın şey aslında Türkiye Türklerinden kaynaklı bir sorun. Birçok Azeri arkadaşım oldu. Hepsi de kendilerine ilk geldiklerinde Türk sonradan Azeri demeye başladılar. Ne yazık ki kardeş olduğumuzu unutturdular bizlere.

Öyle ki bugün Irak ta ölenler için yaygara kopartılırken (haklı olarak) daha Hocalı katliamından bile haberimiz yok.

Biz Azeri diyoruz onlara,onlar değil (:

Neyse burası pek bunları tartışmanın yeri değil.

Hoş geldin aramıza. Kardeşimsin buradaki herkesin kardeşim olduğu gibi...

Merendoglu

Yeni cevap yazan dostlardan da teşekkür ediyorum ve bu forumda iyi çalışa bilmediğim üçünde üzgünüm.
Şimdi bilgisayarımda sadece Pardus var ve onun hakkında olan sorunları da Pardusun forumlarında soruyorum!

Alıntı yapılan: matafleur - 02 Aralık 2008 - 12:47:33
Merhaba kardeşim.Hoşgeldin aramıza (:

Yazdığın şey aslında Türkiye Türklerin'den kaynaklı bir sorun.Bir çok Azeri arkadaşım oldu.Hepsi de kendilerine ilk geldiklerinde Türk sonradan Azeri demeye başladılar.Ne yazıkki kardeş olduğumuzu unutturdular bizlere.

Öyle ki bu gün Irak ta ölenler için yaygara kopartılırken(haklı olarak) daha Hocalı katliamından bile haberimiz yok.

Biz Azeri diyoruz onlara,onlar değil (:

Neyse burası pek bunları tartışmanın yeri değil.

Hoşgeldin aramıza.Kardeşimsin buradaki herkesin kardeşim olduğu gibi...

Evet. Biz İran Türkleri Farslar hükumeti altında olduğumuza rağmen, Türk adını unutmadık ve her kes bize 'Azeri' söyleyen zaman, kendimiz kendimize 'Türk' den başka bir ad demedik.

heartsmagic

Merendoglu biz nasıl kardeşsek Ubuntu ile Pardus da kardeş :)
Kısacası gönlün ferah olsun.

mtilhan

Hoşgeldin Musa kardeş :)
@heartsmagic Aaaaa tek kardeş onlar mı yaz bakalım yazabiliyorsan Ubuntu ve Pardus'un kardeşlerini :D
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mtilhan - 24 Aralık 2008 - 23:27:05
@heartsmagic Aaaaa tek kardeş onlar mı yaz bakalım yazabiliyorsan Ubuntu ve Pardus'un kardeşlerini :D

Tüm Linux dağıtımları :)

mtilhan

Öyle kolaya kaçmak yok kaç tane haaa? Saydın mı bakayım :D
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

heartsmagic

Dünyada her sekiz saniyede bir Linux dağıtımı çıkıyormuş :D

Not: Başlık amacından saptı sapacak :)

mbt28

Niye böyle bir bölüme ihtiyaç duyuldu ki, Azeri Türkçesi bence bir Türk tarafından çok da rahat anlaşılabiliyor. Azeriler de bizi çok güzel anlıyor, yani siz biz yok.

Geç oldu ama hoş geldin güzel kardeşim.

heartsmagic

Azerbaycan yerel sitesi kapandı, o nedenle aynı soydan olan kardeşlerimiz için bu bölüm(ler) açıldı.

eren

İlk olarak bu bölümlerin açılmasının sebebi Azerbaycan ve Türkmenistan ekiplerinin burayı yönetmesi içindi ancak siteleri kapanan arkadaşlar bu duruma içerledikleri için bu işten soğudular. Bu bölümlerin ilk açılış sebebi buydu. Bir de özellikle Azerbaycan üzerinden foruma giriş yapanların sayıcı epey fazla.

Yerel siteleri kapanan arkadaşlara bir jest yapmak istedik, zaten Azerbaycan da yaşayan soydaşlarımız bizim konuştuğumuz dili anlayabiliyor, bu sebeple forumun diğer bölümlerine de rahatlıkla yazabiliyorlar. Ancak dil konusunda sıkıntı çeken olursa bu bölümleri kullanabilir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Ubuntu-az

Mərəndoğlu foruma xoş gəlmisən digər qardaşlarımız hamısı yazdılar. Yazdım ki, biləsən mən də forumda Azərbaycandanam. Əsasən veb dizayn və veb proqramçılıqla məşğul olduğum üçün, Ubuntu mənə daha uyğun olduğunu düşünürəm. Buna görə də yavaş-yavaş Ubuntu-ya keçməyə başlayıram. Təbii ki, Ubuntu digər Linux proqramlarını işlədərkən necə zövq alıramsa mənə elə bir zövq verir. Ubuntu-ya və Ubuntu-da qazandığım bütün qardaşlara salamlarımı çatdırıram. Hələlik bir neçə problemlə qarşılaşdığım üçün çalışıram ki, forumda o problemləri həll etməkdə Ubuntuçulardan köməklik alam. Sənə də uğurlar. Sən Symbian demişdin Symbian mən çox sevdiyim mobil OS-dir. Məni forumda görənlər bilərlər. Türkçə yazmağım və danışmağım çox yaxşıdır. Sadəcə Azəri Türkcəsi ilə yazdım ki, Azərbaycanda yaşadığımı biləsən.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

mbt28

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 14 Ocak 2009 - 13:31:18
Mərəndoğlu foruma xoş gəlmisən digər qardaşlarımız hamısı yazdılar. Yazdım ki, biləsən mən də forumda Azərbaycandanam. Əsasən veb dizayn və veb proqramçılıqla məşğul olduğum üçün, Ubuntu mənə daha uyğun olduğunu düşünürəm. Buna görə də yavaş-yavaş Ubuntu-ya keçməyə başlayıram. Təbii ki, Ubuntu digər Linux proqramlarını işlədərkən necə zövq alıramsa mənə elə bir zövq verir. Ubuntu-ya və Ubuntu-da qazandığım bütün qardaşlara salamlarımı çatdırıram. Hələlik bir neçə problemlə qarşılaşdığım üçün çalışıram ki, forumda o problemləri həll etməkdə Ubuntuçulardan köməklik alam. Sənə də uğurlar. Sən Symbian demişdin Symbian mən çox sevdiyim mobil OS-dir. Məni forumda görənlər bilərlər. Türkçə yazmağım və danışmağım çox yaxşıdır. Sadəcə Azəri Türkcəsi ilə yazdım ki, Azərbaycanda yaşadığımı biləsən.
ubuntu-az sende hoş geldin. Seni de, konuştuğun dili de ve bütün azerileri ve bütün Türk milletini çok seviyorum. Sağlıcakla kalın.

Gimp Uzmanı

Merendoglu

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 14 Ocak 2009 - 13:31:18

Əziz qardaş, sizdə xoş gəlmisiniz. O birisi mövzunuzu (Ubuntu nədən Azərbaycan dilində olmasın), gördüm və sizinlə bir fikirdəyəm. Məndə Azərbaycan türkcəsini internetdə və açıq qaynaq proqramlarda görməməkdən, çox narahat oluram. OpenOffice-in Azərbaycan Qrubunda üzv oldum amma hələ məni qəbul etməyiblər!
Bu yolda kömək istəsəz və hər iş başlasaz, xidmətinizdə olmaqdan çox şad olaram.

Və əlbəttə mən bilmirdim bundan önzə, ubuntu-az.org sitəsi var idi! Nə gözəl olar yenidən işə başlaya.

obuntu

Arkadaşlar öncelikle burada ırk ve dil tartışması görmek beni rahatsız ediyor. İnsanlar konuştuğu dili istediği gibi adlandırmakta, ırkını da gönlünden geçene göre söylemekte serbesttirler.
Sonuçta hepimiz dünya vatandaşıyız.
Zaten bu sitenin mantığına ters

Ubuntu: Humanity to others. ;)

Azerbaycan'dakii mühendis kardeşlerimize buradan selam ederim. Bakü'den - yanlış hatrlamıyorsam -  Ali isminde biriyle tanışmıştım geçen sene Zeytinli Rock Fest'te. Bilgisayar Mühendisliği okuyordu.
Öğrendiğime göre Azerbaycan'da çok hevesli mühendisler varmış. Ubuntu çatısı altında orta doğu ülkelerini teknolojik bakımdan daha iyi yerlere taşıma dileğiyle ;)
Humanity to others