Chrome' da Siyah Karelenmeler oluyor!

Başlatan MuhbirKedi, 24 Ekim 2015 - 14:20:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhbirKedi

Arkadaşlar Chrome Web Browser kullanıyorum. İnternette gezinirken sayfalarda Siyah kare veya dikdörtgenler oluşuyor, mouse ile üzerlerine gelince kayboluyorlar. Ayrıca videolar da görüntüde yatay olarak şeffaf bir şekilde ayrım oluyor. Görüntüde herhangi bir renk değişikliği yok ama görüntünün çeyreğinde veya yarısında ya da ikisinde oluyor. (Görüntüyü parçalanmış şekilde düşünün.) Yani ince yatay bir saydam çizgi oluşuyor. Sanki ışık kırılması gibi. Acaba virüs gibi bir şey mi var diyeceğim ama Linux'te virüs ne arasın. Olsada labaratuvar ortamında sırf Linux içinde virüs olabileceğini kanıtlamak için yapmışlar sanırım, ben öyle biliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

if

@MuhbirKedi, bu videolar HTML5 mi flash mı?

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: if - 25 Ekim 2015 - 02:26:08
@MuhbirKedi, bu videolar HTML5 mi flash mı?
Youtube da oluyor mesela. Nasıl öğrenebilirim html5 olup olmadığını?
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

if

@MuhbirKedi, flash yüklü değilse ya da tarayıcı üzerinde tamamen kapatıldıysa direk HTML5'e geçiyor videolar.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: if - 25 Ekim 2015 - 02:35:58
@MuhbirKedi, flash yüklü değilse ya da tarayıcı üzerinde tamamen kapatıldıysa direk HTML5'e geçiyor videolar.
Flash'ın yüklü olması gerekir. Nasıl bakacağım?

if

@MuhbirKedi, Chrome kullandığınıza göre flash yüklüdür. Buna dikkat etmedim. Ekran kartınız nedir? Tarayıcı üzerinde donanım ivmelendirme açık mı?

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: if - 25 Ekim 2015 - 02:42:03
@MuhbirKedi, Chrome kullandığınıza göre flash yüklüdür. Buna dikkat etmedim. Ekran kartınız nedir? Tarayıcı üzerinde donanım ivmelendirme açık mı?
@if Geforce 840M kullanıyorum zaten Ubuntu'da iken ekran kartında sorun yaşıyorum. Steam oyunlarında kapanmalar oluyor. Oyun ya Steam ile birleşik olarak açılıyor ya da başlatıcı çubuğunda oyunun simgesi olup ayrı bir şekilde açılıyor. Bazen de oyunun simgesi soru işareti şeklinde oluyor. O donanım ivmelendirme nedir hiç bilmiyorum. Fakat Windows kullanırken böyle sorunlarla karşılaşmıyorum. Ayrıca Parole ortam oynatıcısı ile film felan izlerkende saydam şekilde ayrılmalar oluyor ve ekranın(Filmin çevre kenarlarında renkli karlanmaya benzer renk ve görüntü parazitlenmesi oluyordu onu silip VLC kurdum onda sorunlar kalktı.

if

@MuhbirKedi, Parole kararlı bir uygulama değil. Ona göre kıyas yapmayalım. Chrome sürümü nedir?

cat /etc/lsb-release
lspci | grep -E "Video|3D|Display"
dpkg -l | grep -E "nvidia|nouve"

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: if - 25 Ekim 2015 - 17:23:46
@MuhbirKedi, Parole kararlı bir uygulama değil. Ona göre kıyas yapmayalım. Chrome sürümü nedir?

cat /etc/lsb-release
lspci | grep -E "Video|3D|Display"
dpkg -l | grep -E "nvidia|nouve"

emre@emre-Lenovo-Z50-70:~$ cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=14.04
DISTRIB_CODENAME=trusty
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 14.04.3 LTS"
emre@emre-Lenovo-Z50-70:~$ lspci | grep -E "Video|3D|Display"
03:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 840M] (rev a2)
emre@emre-Lenovo-Z50-70:~$ dpkg -l | grep -E "nvidia|nouve"
Bunlar çıktı ama?

neynefes

Sistemde tek ekran kartı var ve açık kaynak grafik sürücülerini kullanıyorsunuz. Ek sürücülerden sahipli nvidia sürücüsünü yükleyiniz.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 25 Ekim 2015 - 23:45:24
Sistemde tek ekran kartı var ve açık kaynak grafik sürücülerini kullanıyorsunuz. Ek sürücülerden sahipli nvidia sürücüsünü yükleyiniz.
Şimdi baktım sahipli olarak gözüküyor fakat aynı seçenekten 3 tane var. Ayrıca hem intel grafik kartım hem de nvidia kartım var.

neynefes

Şu ikisini tekrar rica edebilir miyim?
glxinfo | grep render
lspci | egrep "VGA|3D|Display"

ata1

yanlış hatırlamıyorsam nvidia kartın sorunluydu .bir bildirim dahi yapmıştın diye hatırlıyorum .
arkadaşıma da bu konuda bilgi verirsen daha iyi yardımcı olur

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Ekim 2015 - 00:09:25
Şu ikisini tekrar rica edebilir miyim?
glxinfo | grep render
lspci | egrep "VGA|3D|Display"

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
emre@emre-Lenovo-Z50-70:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
03:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 840M] (rev a2)

Bu sefer başka aynı olan seçeneği işaretlediğimde bunu kurun dedi. Öncekinde dememişti.

neynefes

Tmm şimdi oldu.

Bumblebee veya prime kurulumu yapmışmıydınız?

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Ekim 2015 - 00:57:18
*tamam şimdi oldu.

Bumblebee veya prime kurulumu yapmışmıydınız?
Bumblebee kurup sildim tekrar prime kullandım. Fakat burada * bir şey yükleyin diyor verdiğim kodda onu yükleyeyim mi? Ayrıca neden prime yada bumblebee deniyor Transformers'la alakası var mı?

neynefes

O paketi yükleyebilirsiniz.

Transformers?
Optimus teknolojisi linux üzerinde çalışmıyor. Daha doğrusu bu kart geçişlerini elle yapmanız gerekiyor. Bu geçişleri yapabilmeniz içinde bumblebee veya prime kurulumu şart. Gnome masaüstü kullanıyorsanız prime kurmayın. 15.10 beni bu konuda üzdü çünkü. Bumblebee kurulumu yapalım.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 26 Ekim 2015 - 01:17:29
O paketi yükleyebilirsiniz.

Transformers?
Optimus teknolojisi linux üzerinde çalışmıyor. Daha doğrusu bu kart geçişlerini elle yapmanız gerekiyor. Bu geçişleri yapabilmeniz içinde bumblebee veya prime kurulumu şart. Gnome masaüstü kullanıyorsanız prime kurmayın. 15.10 beni bu konuda üzdü çünkü. Bumblebee kurulumu yapalım.
Prime otomatik olduğu için kullanıyorum. Fakat bumblebee de optirun ile oyunu açmak zorunda kalacağım. Ayrıca bumblebee yi denediğimde oyunlar kasmaya başlamıştı. Normal ubuntu masaüstü kullanıyorum o gnome oluyor galiba değil mi?

neynefes

Prime otomatik değildir. Profili seçip oturumu kapatıp acmaniz lazım. Normal masaüstü unity'dir. Prime kurulumu yapabilirsiniz. Eğer unity ise..

heartsmagic

Yeni konuya gerek yokmuş aslında, şu açılmama meselesine buradan devam edebilirmişiz. Neyse, önce diğer tarafta sistemi ayağa kaldıralım sonra buradan devam ederiz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir başka konun daha vardı senin, oldu sanırım üç konu. Birazdan onu da görüp yorumlarım muhtemelen. Konuları çatallamak emin ol sana zarar verir. Bizler sorun neydi, hangi konuya bakacağız diye şaşırırız, sen de acaba hangi konuma öneri geldi diye deli tavuk gibi dolanırsın ortalarda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ekim 2015 - 14:05:47
Yeni konuya gerek yokmuş aslında, şu açılmama meselesine buradan devam edebilirmişiz. Neyse, önce diğer tarafta sistemi ayağa kaldıralım sonra buradan devam ederiz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir başka konun daha vardı senin, oldu sanırım üç konu. Birazdan onu da görüp yorumlarım muhtemelen. Konuları çatallamak emin ol sana zarar verir. Bizler sorun neydi, hangi konuya bakacağız diye şaşırırız, sen de acaba hangi konuma öneri geldi diye deli tavuk gibi dolanırsın ortalarda.
;D Doğru. Bu arada foruma cüzi miktarda bağış yapabilir miyiz? Mesela zaman zaman 3-5 lira. Öğrenciyiz en fazla bu kadar :D

neynefes

Sen kendine harca o parayı daha makbule geçer :) Forumun veya bizlerin maddi desteğe ihtiyacı yok  teşekkür ederiz ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: MuhbirKediBu arada foruma cüzi miktarda bağış yapabilir miyiz? Mesela zaman zaman 3-5 lira. Öğrenciyiz en fazla bu kadar

Derslerine çalış, arada Linux'u öğren ve ardından insanlara yardım et, on numara yardım olur :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.