Ubuntu Touch'ın depoları ile normal Ubuntu'nun depoları aynı mı?

Başlatan ckursadturk, 22 Ekim 2015 - 20:14:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ckursadturk

Ubuntu touch ile Bilgisayarda kullanılan depo  aynı mı ?
yani bilgisayarda kullanılan depoyu Ubuntu touch da kullanabilir miyim ?
ϜϓſϞ EY TÜRK!
Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir TİTRE ve KENDiNE DÖN !
(Bilge Kağan)ϜϓſϞ

heartsmagic

Hayır.

Diğer başlıkta @tlg'nın anlattığı üzere kendisi henüz geliştirilen ve cihazlar için tam hazır olmayan bir sistem. Normal kullanım için düşünmemek gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ckursadturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2015 - 01:10:54
Hayır.

Diğer başlıkta @tlg'nın anlattığı üzere kendisi henüz geliştirilen ve cihazlar için tam hazır olmayan bir sistem. Normal kullanım için düşünmemek gerekiyor.

Teşekkür ederim .
Peki nezaman son kullanıcıya sunarlar acaba ,son kullanıcıya sunduklarında android e karşı güçlü bir rakip olur mu sizce ?
Son bir soru daha sormak istiyorum .android e Muadil Cyanogenmod  diye bir sistem var duymussunuzdur .ben bu cyanogenmod u kullanmak istiyorum ama bazi çekincelerim var sizin bu konuda yorumunuz nedir.
ϜϓſϞ EY TÜRK!
Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir TİTRE ve KENDiNE DÖN !
(Bilge Kağan)ϜϓſϞ

neynefes

Cyanogenmod ekibi, AOSP diye tabir edilen açık kaynak kodlu android projesi ile uğraşıyorlar. Genel itibariyle firmaların stock romlarından daha güvenilirdir. Ubuntu touch android'e rakip olabilir mi zaman gösterecek. Ubuntu güçlü bir sistem ama alması gereken daha çok yol var.

heartsmagic

Ne zaman olacağını ne yazık ki bilmiyorum, varsa bir yerlerde yol haritası oradan bilgi alınabilir. Ancak, zannımca biraz daha zamana ihtiyaç var ve şıp deyince farklı sistemlerin yerini alamaz. Yanında bir seçenek olur tabi orası ayrı. Sonrasında arkasına alacağı rüzgâra bağlı biraz da olay.

Cyanogenmod dediğimiz şey Android'e muadil bir sistem değildir, kendisi bir Android özelleştirmesidir. Diğer birçok başka ROM'lar gibi kendisi de saf Android'in üzerine yapılan değişikliklerden ibarettir. Bu değişiklikler ekleme, çıkartma, iyileştirme gibi şeyler olabilir. Kaldı ki, markalı telefonları aldığımızda kullandığımız şeyler de birer Android özelleştirmesinden ibarettir.

Bu konudaki fikrim değişmedi @mert06:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48921.msg558448#msg558448

Alıntı YapBu karar sana kalır, için rahat etmeyecekse ve bu konularda oldukça hassassan telefonuna yabancı hiçbir şeyi kurma. Başkalarını da kendine örnek alarak karar veremezsin. Şimdi ben de sana telefonu ilk üç ay root hakkım olmadan, sonrasında bu hakkı alarak, muhtemelen altıncı ayın sonunda da ROM'u Cynagonenmod'a geçirerek kullandığımı, ardından da kendisinden soğuyup daha hafif ROM'lara yöneldiğimi söyleyeceğim. Ancak bu senin kişisel kararını nasıl etkileyebilir ki?

:) Anladığım kadarıyla sen bir arayış içindesin. Kimse yap ya da yapma diyemez, kendi tecrübelerini aktarır sadece. Madem merakım var diyorsun, zamanın da varsa seç bir ROM kendine kur telefonuna. Sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemeyiz tabi bizler. Bu işe girişeceksen de öncesinde güzel güzel kaynakları okuyup neyin ne olduğunu anlamaya çalış. Her ihtimale karşı bir de B planın olsun.

Telefonu root'layıp sonrasında bir kurtarma uygulaması kurmak (TWRP, Clockworkmod gibi), ardından bir tam yedek almak seni oldukça rahatlatır. O aşamadan sonra kurduğun ROM çalışmasa bile bir iki tıkla yedekten geri dönmen mümkün olur.

betseg

Bu arada bildiğim kadarıyla Ubuntu Touch uygulamaları QML ve HTML5 ile yapılıyor.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

neynefes

Alıntı yapılan: meda - 23 Ekim 2015 - 20:52:29
Ubuntu Touch bu saatten sonra Android'e yaklaşamaz bile. :)

O kadar da karamsar olmamak lazım bence :) Belli olmaz hızlı değişiyor bu dünya :)

meda

Karamsarlık değil de gerçekçi olmak diyelim.  10-15 yıl öncesinde PC sistemleri arasındaki rekabet gibi Android-Windows, Ubuntu Touch-Linux olarak düşündüğümüzde Linux kullanım oranları o zamandan bu zamana ne kadar değişmiş. Mobil platform içinde aynı durum söz konusu. Umarım en kıssa zamanda şehir efsanesine dönen Mir, Unity 8,  Ubuntu Next projeleri kullanıcı bularak Linux dünyasına hareket katar. :) Son sürümlerde Ubuntu eski sürüm heyecanı yaratmıyor. :(
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ckursadturk

Alıntı yapılan: neynefes - 23 Ekim 2015 - 15:09:45
Cyanogenmod ekibi, AOSP diye tabir edilen açık kaynak kodlu android projesi ile uğraşıyorlar. Genel itibariyle firmaların stock romlarından daha güvenilirdir. Ubuntu touch android'e rakip olabilir mi zaman gösterecek. Ubuntu güçlü bir sistem ama alması gereken daha çok yol var.

Teşekkür ederim .  Cyanogenmod yüklemek istiyordum ama güvenlik nedeni ile çekiniyordum , sizin yorumunuzdan sonra yüklemeye karar verdim . artık güveniyorum
Teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2015 - 21:13:31

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2015 - 15:14:31
Ne zaman olacağını ne yazık ki bilmiyorum, varsa bir yerlerde yol haritası oradan bilgi alınabilir. Ancak, zannımca biraz daha zamana ihtiyaç var ve şıp deyince farklı sistemlerin yerini alamaz. Yanında bir seçenek olur tabi orası ayrı. Sonrasında arkasına alacağı rüzgâra bağlı biraz da olay.

Cyanogenmod dediğimiz şey Android'e muadil bir sistem değildir, kendisi bir Android özelleştirmesidir. Diğer birçok başka ROM'lar gibi kendisi de saf Android'in üzerine yapılan değişikliklerden ibarettir. Bu değişiklikler ekleme, çıkartma, iyileştirme gibi şeyler olabilir. Kaldı ki, markalı telefonları aldığımızda kullandığımız şeyler de birer Android özelleştirmesinden ibarettir.

Bu konudaki fikrim değişmedi @mert06:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48921.msg558448#msg558448

Alıntı YapBu karar sana kalır, için rahat etmeyecekse ve bu konularda oldukça hassassan telefonuna yabancı hiçbir şeyi kurma. Başkalarını da kendine örnek alarak karar veremezsin. Şimdi ben de sana telefonu ilk üç ay root hakkım olmadan, sonrasında bu hakkı alarak, muhtemelen altıncı ayın sonunda da ROM'u Cynagonenmod'a geçirerek kullandığımı, ardından da kendisinden soğuyup daha hafif ROM'lara yöneldiğimi söyleyeceğim. Ancak bu senin kişisel kararını nasıl etkileyebilir ki?

:) Anladığım kadarıyla sen bir arayış içindesin. Kimse yap ya da yapma diyemez, kendi tecrübelerini aktarır sadece. Madem merakım var diyorsun, zamanın da varsa seç bir ROM kendine kur telefonuna. Sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemeyiz tabi bizler. Bu işe girişeceksen de öncesinde güzel güzel kaynakları okuyup neyin ne olduğunu anlamaya çalış. Her ihtimale karşı bir de B planın olsun.

Telefonu root'layıp sonrasında bir kurtarma uygulaması kurmak (TWRP, Clockworkmod gibi), ardından bir tam yedek almak seni oldukça rahatlatır. O aşamadan sonra kurduğun ROM çalışmasa bile bir iki tıkla yedekten geri dönmen mümkün olur.

Teşekkür ederim . Birkaç kez cyanogenmod adlı romu kurmuştum ama güvenlik nedenleri ile silmiştim , ama artık  yorumlardan sonra güveniyorum ve yükledim kullanıyorum . Sadece tek bir sorum kaldı o da bu romu kurduğumuz gereken  Gapps paketlerine güvenebilir miyiz ? Cyanogenmod un wikisinden indiriyorum  bu sorumuda çözersem rahatlayacağım

Teşekkür ederim .
ϜϓſϞ EY TÜRK!
(Bilge Kağan)ϜϓſϞ

heartsmagic

@mert06, sorduğun "güvenebilir miyiz" sorusunun net bir cevabı yok ki. Hani biz şimdi sana güvenebilirsin desek, yarın bir gün başına bir şey gelse ne deriz sana? Başınıza gelen bir şey var mı diye soruyorsan cevap verebiliriz ama, gelmedi. Kaldı ki o uygulamalar da topluluklara açık bir şekilde paketleniyor yanlış bilmiyorsam.

Bu kadar paranoya ile yaşamak bir işkence olur insana :) Tamam, devir fena bir devir, kim ne yapıyor belli değil ama daha önceki iletimde, burada alıntıladığım yerde de söylemeye çalıştım o birilerinin arasında telefon üreticileri de var. Cyanogenmod veya Gapps tarafı ne kadar güvenli diye düşünüyorsun, sence üreticiler ne kadar güvenli?