Ubuntu 16.04 LTS - Kod Adı "Xenial Xerus"

Başlatan decent, 22 Ekim 2015 - 03:29:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Bugün yayımlanacak olan Ubuntu 15.10 Wily Werewolf sürümünden bir sonraki LTS sürüm yani Ubuntu 16.04 için kod adı açıklandı.

Nisan 2016' da kullanıcısıyla buluşacak olan yeni sürümün kod adı alfabetik sırayı takiben "x" harfi ile başlıyor.

Alıntı YapAll of these are coming together beautifully, making Ubuntu the fastest path to magic of all sorts. And that magic will go by the codename... xenial xerus!

Duyuru : http://www.markshuttleworth.com/archives/1479

Softpedia ||| OMG! Ubuntu!

meda

Bu sürümde beklediğim Mir, Unity 8 ve Ubuntu Next projeleri 16.10 sürümüne ertelenmiş. Tabii daha da ertelenmesi muhtemel.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

MuhbirKedi

Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

Tilki

Alıntı yapılan: medaBu sürümde beklediğim Mir, Unity 8 ve Ubuntu Next projeleri 16.10 sürümüne ertelenmiş. Tabii daha da ertelenmesi muhtemel. 
Aslında bu mantıklı bir karar olabilir @meda. Zira 16.04, 5 yıl desteklenecek bir LTS. Bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumsal kullanıcılar tarafından da kullanılacak. Henüz yeterli kararlılığa ulaşmamış yeni teknolojileri ara sürümlerde hayata geçireceklerdir.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: medaBu sürümde beklediğim Mir, Unity 8 ve Ubuntu Next projeleri 16.10 sürümüne ertelenmiş. Tabii daha da ertelenmesi muhtemel. 
Sanırım üzerinde hala hatalar mevcut. Ondan ertelenmiştir. Karalı sürümleri bir de bakarız 18.04'te ertelenmiş...:)
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

FireSwords

Half-Life 3 gibi bir şeye dönüştü bu Mir ve Unity 8 olayı. 13.10'da çıkacak deniyordu ilk başta sürekli ertelendi daha ertelenmeye devam ediyor. Tepki gösteren de yok. GTA V'in PC'ye çıkması sürecindeki ertelenmeleri hatırladım. 4 kere filan ertelenmişti 14 Nisan'da çıktı ve bu bekleme süresince çok tepki aldı oyunu yapan Rockstar Games. 14.04 ile 16.04 sürümleri arasında hiçbiri fark olmayacak gibi. Cannoncial ne yapıyor bu kadar zamanda? Microsoft ve Apple hızla büyüyor PC piyasasında Windows 10 ve OS X El Capitan ile kullanıcıları memnun ediyor bir firma. En büyük rakip olan Canoncial ise iyice yılan hikayesine dönmüş bir projede takılı kaldı.

eronis

Unity 8 gelmesede olur bence, unity 7 son derece güzel :)

@Ustadharak dostum maxpayne 3'ü 2008'de bekledik, taa ne zaman çıktı.

Alıntı Yap
Cannoncial ne yapıyor bu kadar zamanda? Microsoft ve Apple hızla büyüyor PC piyasasında Windows 10 ve OS X El Capitan ile kullanıcıları memnun ediyor bir firma. En büyük rakip olan Canoncial ise iyice yılan hikayesine dönmüş bir projede takılı kaldı.

Dostum alınma ama canonical bugün dünya genelinde linux deyince akla gelen ilk şirkettir. Red Hat, Novell gibi büyük firmalar da var ama canonical linux camiasında gerçekten çok emeği olan bir firma.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

if

Alıntı yapılan: Ustadharak - 23 Ekim 2015 - 20:08:10
13.10'da çıkacak deniyordu ilk başta sürekli ertelendi daha ertelenmeye devam ediyor.
Alıntı Yap
Currently the Ubuntu Touch "phablet" images use Mir, as of 13.10 and beyond...Pre-14.04 development has also been able to demonstrate Unity8 "convertible" on this architecture,...
[1]

[1] https://wiki.ubuntu.com/Mir/Spec?action=show&redirect=Touch%2FSpecs%2FMir

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: Ustadharak - 23 Ekim 2015 - 20:08:10
Half-Life 3 gibi bir şeye dönüştü bu Mir ve Unity 8 olayı. 13.10'da çıkacak deniyordu ilk başta sürekli ertelendi daha ertelenmeye devam ediyor. Tepki gösteren de yok. GTA V'in PC'ye çıkması sürecindeki ertelenmeleri hatırladım. 4 kere filan ertelenmişti 14 Nisan'da çıktı ve bu bekleme süresince çok tepki aldı oyunu yapan Rockstar Games. 14.04 ile 16.04 sürümleri arasında hiçbiri fark olmayacak gibi. Cannoncial ne yapıyor bu kadar zamanda? Microsoft ve Apple hızla büyüyor PC piyasasında Windows 10 ve OS X El Capitan ile kullanıcıları memnun ediyor bir firma. En büyük rakip olan Canoncial ise iyice yılan hikayesine dönmüş bir projede takılı kaldı.

MIR ve Unity 8'i bekleyene kadar yaşlandık. Wayland MIR'den daha hızlı gelişiyor ve Ubuntu'da bir gün Wayland kullanacak bence. MIR projesi bir yerde tamamen takılıp kalacak diye düşünüyorum. Conanical altından kalkamayacağı bir işe girişti. Şimdide karar kara düşünüyor nasıl niçin neden ne zaman :)
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

mthnzbk

gecegezen

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

if

Alıntı yapılan: FLooD - 24 Ekim 2015 - 19:26:59
MIR ve Unity 8'i bekleyene kadar yaşlandık. Wayland MIR'den daha hızlı gelişiyor ve Ubuntu'da bir gün Wayland kullanacak bence. MIR projesi bir yerde tamamen takılıp kalacak diye düşünüyorum. Conanical altından kalkamayacağı bir işe girişti. Şimdide karar kara düşünüyor nasıl niçin neden ne zaman :)

:)

Mir ve Unity8 satışa sunulan şimdilik 3 farklı akıllı telefonda kullanılmakta. Masaüstünde de kullanılabilir. Hedefe ulaşılmadı henüz ama kullanılabilir.

heartsmagic

Tamam Mir patlarsa patlasın, çatlarsa çatlasın, Wayland alsın başını yürüsün ne var bunda :) Neden bu kadar sabırsızız anlamıyorum. Evet, gecikmiş gibi görünüyor, öteleniyor ancak bana çok normal geliyor bu durum. Hatta daha erken ortaya çıkacağını duyurduklarında yadırgamıştım. Senelerin X'i gidecek ve yerine yeni bir görüntü sunucusu gelecek, şıp deyince olmuyor bu. Wayland'in de kendince sorunları vardır muhtemelen, gerçi Fedora 22 kullanıyor galiba kendisini, tecrübe eden varsa ayrı bir başlıkta paylaşsın bizler de değerlendirelim durumu.

Şunu söylemek istiyorum, verilen tarihler konusunda haklısınız şaşmalar oluyor, fakat bu demek değildir ki Mir öldü veya ölecek. Canonical'ın farklı planları var, bana zamanında Apple'ın yaptığı planlar gibi geliyor. Şu an birileri çıkıp MacOS'ların arayüzüne "taş" gibi, hızlı diyorsa bu planlar yüzündendir. Tabi Apple kendi sınırlı donanımı içinde sağladı bunu, Canonical'ın işi çok daha zor. Bu nedenle hem sabır gerekiyor hem de elimizden geliyorsa geri bildirim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

isimweb

Şimdi bu unity8 ve mir server durumu çok karışmış durumda. Şöyle ki eğer Eğer 16.04'de mir server kullanılmayacak ise 2018 yılına kadar beklemek zorunda kalacağız. Çünkü çoğunluk, lts sürüm kullanmak istiyor ve ara sürümlere fazla önem vermiyor. En azında 16.04 sürümünde opsiyonlu olarak kullanıma sunulsa çok iyi olur diye düşünüyorum.

Tabi ki durumun çok vahim olduğunu da düşünmemek lazım. Netice itibari ile windows ve osx tarafında da bir çok eleştiri geliyor. Önemli olan istikrarlı ilerelemek.

Ayrıca 30 Ekim 2015 tarihi itibari ile mir server'ın 0.16.0  sürümü yayınlanmış durumda.

İyi çalışmalar.

Tilki

Mir ve Unity 8 kolay yutulacak lokmalar değil gibi geliyor bana. O yüzden sabırlı olmamız gerekecek gibi. Yalnız en azından insanlara "Hah, işte bir şeyler değişmeye başladı" dedirtecek küçük kozmetik dokunuşlar, 16.04'ün için farklı bir etki yaratmasına yardımcı olabilir. Açık renkli ve cilalanmış bir pencere temasının varsayılan olması, simge setinin değiştirilmesi (mesela Faience setiyle) gibi ilk anda göze görünen değişiklikler. Hatırlıyorum da 14.04 ile pencere kenarlıklarının ortadan kalkması gibi küçük bir değişiklik bile görsel deneyim üzerinde ne kadar etkili olmuştu.

meda

Windows ve OSX tarafında Linux gibi geliştirici sürümleri yayınlıyarak masaüstü ortamlarındaki değişim 2-3 içinde bu hale geldi. Ubuntu ara sürümlerde kullanılsa da deneyimleyip geri bildirim yapsak.
Fedora, Wayland kullanıyormuş gitsinler ilk önce Wiki'sini düzeltsin. Bir de Linux dünyasındaki bu dağınıklıktan bıktım usandım.  >:(  KDE, XFCE, Gnome Shell ... bu masaüstü ortamlarındaki hatalar dağıtıma göre geri bildirim yapılıyor. Nedir bu ya  :o onca dağıtım onca işgücü varken. Geri bildirim yapacaksın onda da doğru düzgün bir araç geliştirip kullanılan dağıtıma eklenip havuz bir yere toplanması gerek. Ayrıca geliştirici ekip benim cahil kafamla düşündüğüm şeyleri düşünmezler mi. Linux çekirdeği kararlılık namına almış başını gitmiş.  8)
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Masaüstlerinde de esasında tek yere bildirim yapılır, projenin kendisine. Dağıtım içinse dağıtımsal sorunları bildirmek gerekiyor. Kaldı ki genel sorunu ilettiğimizde bunu üste (upstream) taşır geliştirici. 

Tilki

Konuyu değiştirmek gibi olacak ama 16.04 ile ilgili ilgi çekici bir habere rastladığımdan burada paylaşmak istedim. Xenial Xerus'ta Ubuntu Yazılım Merkezi yerine Gnome Software yüklü olarak gelecekmiş. Gnome Software, Gnome 3 anlayışına uygun olarak, gayet sade tasarıma sahip bir uygulama.
Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

heartsmagic

Ayrıca, Snappy'nin de yavaş yavaş sisteme sokulması planlanıyor 16.04 ile. Tabi, tam anlamıyla geçiş olmaz fakat Snappy ile paketlenen bazı uygulamaları göreceğimizi düşünüyorum.

sireno52

isterimki  Canonical çığır açacak bir  sürümle gelsin  ubuntuyu  açtığım zaman  vaaaay adamlar yapmış helal olsun   demek isterim   birilerini örnek almasını değilde  birilerine örnek olmasını isterdim sizler benden   daha tecrübeli ve bilgi sayibisiniz hatalıysam kusura bakmayın  unıty masa  üstüne geçtiğinden   beri  görsellikte bir değişen yok görseliğine sözüm yok güzel çok güzel onun haricinde  beni şok edecek bir şey göremiyorum arka tarafta sizin görüpte benim göremediğim bir şeyler vardır elbet.  ne bileyim   Canonical`ın başında Steve Jobs karakterinde  birilerinin olmasını  isterdim :) yani  hayal dünyası geniş  birilerinin olmasını isterdim :)
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

meda

Alıntı yapılan: sireno52 - 15 Kasım 2015 - 08:57:17
isterimki  Canonical çığır açacak bir  sürümle gelsin  ubuntuyu  açtığım zaman  vaaaay adamlar yapmış helal olsun   demek isterim   birilerini örnek almasını değilde  birilerine örnek olmasını isterdim sizler benden   daha tecrübeli ve bilgi sayibisiniz hatalıysam kusura bakmayın  unıty masa  üstüne geçtiğinden   beri  görsellikte bir değişen yok görseliğine sözüm yok güzel çok güzel onun haricinde  beni şok edecek bir şey göremiyorum arka tarafta sizin görüpte benim göremediğim bir şeyler vardır elbet.  ne bileyim   Canonical`ın başında Steve Jobs karakterinde  birilerinin olmasını  isterdim :) yani  hayal dünyası geniş  birilerinin olmasını isterdim :)
Söylediklerinize kısmen katılsam da bazı noktalar için ekleme yapmak gerek. Ücretli sistem hatta kapitalizm kralı adam ile Canonical vakfı kurucusu karşılaştırılamaz. Adamlar karıncadan yağ çıkartır cinsten işler yapıyor. Adamların kestiği tırnak bile parayken bu karşılaştırmayı yapmanız yanlış.

neynefes

@meda'ya katılıyorum. Mark Shuttleworth'un de hakkını yememek lazım.

grayloop

Alıntı yapılan: sireno52 - 15 Kasım 2015 - 08:57:17
... ne bileyim   Canonical`ın başında Steve Jobs karakterinde  birilerinin olmasını  isterdim :) yani  hayal dünyası geniş  birilerinin olmasını isterdim :)

Steve Jobs karakterinde biri olsaydı Ubuntu kapalı ve ücretli bir yazılım olurdu sanırım.

Bir de ekip meselesi var; her işi Steve Jobs tek başına yapmadığı gibi Mark Shuttlerworth de tek başına yapmıyor. Yani, Jobs (filmlerle, kitaplarla) bir ikon haline getiriliyor ancak gerçek konumu nedir, onu tam olarak bilemiyoruz. Mesela, Çin'deki çocuk işçiler sırtından kazanılan IPhone paralarını düşünecek olursak çok da masum görünmüyor. Bu durum benim cihazımdaki yeniliğe katkı sağlayacaksa öyle bir katkıyı da istemem doğrusu. Sony, Ipod tasarımını Sony'den aldıklarını açıklamıştı uzun zaman önce, Ix tarafında yalanlanmamıştı bu.

Neyse, konu dışı konuşmaya devam etmeye gerek yok.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

sireno52

karakter kelimesi evet biraz yanlış olmuş olabilir kabul ediyorum   ama  hayal gücü geniş illeriyi gören birisi olsa hiç fena olmaz  tamam Steve Jobs paracı birdir milleti sömürmüşte olabilir   ama yiğidi öldürüp hakkınıda vermek lazım değilmi  bir şeyi sıfırdan yapmak  dünya markası yapmak   hatta hatta yaptığı şeyden kovulup   ta   yeniden  sıfırdan  başlayıp tekrar belli bir yere gelmek adam apple dan kovulmuş pixar ı  kurmuş ve next computer ı kurmuş  ve tekrar applenin başına geçmiş
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )