Kubuntu 15.10 rastgele donmalar.

Başlatan kubilayk, 19 Ekim 2015 - 15:14:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kubilayk

Selamlar,

İlk Beta sürümlerinden beri Kubuntu 15.10 kullanıyorum ve bir süredir canımı cıkan bir durum hakkında parlak fikirlere ihtiyacım var.
Konu şu; Bilgisayarımda zaman zaman sabit disk ışığı sürekli yanıyor ve bilgisayar bir süre sonra tamamen donuyor. Ctrl+Alt+F1 tty1 'e geçip ile kullanıcı girişi yapıyor ve top komutu ile çalışan uygulamalar bakıyorum. Ama anlamlı bir durum göremedim ve bir sonuca ulaşamadım. Komut ekranında sabit diski hangi uygulamanın okuyup yazdığını gösteren bir uygulama var mı? Benzer durumlar yaşayanlar var mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Kubilay

neynefes

Hocam hdd badsector taraması hiç yaptınız mı? Kesin yazılımsaldır da diyemiyorum. Aklıma ilk gelen benim bilgisayar düştükten sonra sizinkine benzer bir olayla karşılaşmıştım. Bir tarama yapıp donanımsal olup olmadığına bakalım.

heartsmagic

Güncellemeleri alıp bir süre daha gözlemlemeni öneririm. Tam anlamıyla kararlı olmayan bir sistemde bu durumların yaşanması normal. Diskten şüpheleniyorsan kesin olarak:
iotop
ile biraz daha ayrıntılı inceleyebilirsin durumu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kubilayk

Alıntı yapılan: neynefes - 19 Ekim 2015 - 16:09:35
Hocam hdd badsector taraması hiç yaptınız mı? Kesin yazılımsaldır da diyemiyorum. Aklıma ilk gelen benim bilgisayar düştükten sonra sizinkine benzer bir olayla karşılaşmıştım. Bir tarama yapıp donanımsal olup olmadığına bakalım.

Sabit Diski hem Kubuntu hemde Windows ortamında denetledim, donanımsal bir sorun yok. Öneri için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2015 - 09:16:31

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2015 - 20:05:55
Güncellemeleri alıp bir süre daha gözlemlemeni öneririm. Tam anlamıyla kararlı olmayan bir sistemde bu durumların yaşanması normal. Diskten şüpheleniyorsan kesin olarak:
iotop
ile biraz daha ayrıntılı inceleyebilirsin durumu.

iotop tam aradığım komut. Teşekkürler.