[Çözüldü] Güç kesintisi sonrası Masa üstü açılmıyor Kubuntu 15)

Başlatan sametatabasch, 12 Ekim 2015 - 17:15:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sametatabasch

Merhabalar,
Bilgisayarımın bataryası 5 dk dayanabiliyor. Fişe takmayı unutup bilgisayarı açtım, tam oturum açma sayfası geldipinde(yada şifreyi yazıp onayladıktan hemen sonra) batarya tükenip bilgisayar aniden kapandı. Bu olaydan sonra bilgisayarı tekrar açmak istediğimde oturum açma ekranında şifreyi yazıp onayladıktan sonra KDE simgesi geliyor alttaki  çubuk doluyor  fare imleci geliyor ve bu notkada tıkanıp kalıyor. başka hiç bir işlem yapılamıyor. CTRL+1 e basıp  yeni komut satırı oturumu açarak .Xauthority dosyasını ve .xsessions_errors dosyasını silip yeniden bilgisayarı başlattım fakat değişen bir şey olmadı. Daha sonra home dizininde .kde/ dizininin ismini değiştirip tekrar başlattım fakat yine değişiklik olmadı.

Bu sorunu nasıl  çözebilirim ? Neden kaynaklanıyor olabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Canlı bir sistemle açıp diski denetle bence fsck ile. Gerçi sorun disk olsa oturum açma ekranına kadar gelmesi de pek ihtimal dahilinde değil ama o maddeyi bir elemiş oluruz. İkinci deneme de yeni bir kullanıcı oluşturmak olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sametatabasch

yeni bir kullanıcı oluşturduğumda yeni kullanıcıya giriş yapabiliyorum. Yeni kullanıcı oluşturup  devam etmek yarıya format atmak gibi oluyor. Tüm ayarları panellerimi tekrar dan oluşturmam gerekiyor. Sorunun ne olduğunu  hangi dosyadaki  bozulmadan dolayı oturumun açılamadığını (daha doğrusu KDE masa üstünün açılmadığını) gösterebilecek bir yöntem olsa çok daha iyi olur.

Bu durum bilgisayarımın fişini ve bataryasını çıkartınca (tam güç kesintisi) tekaralanacak büyük ihtimal. Yada beklemedeyken fişin çıkartılıp bataryanın bitmesi durumunda da aynı durumla karşılaşıyorum. Kubuntunun eski  sürümlerinde böyle bir sorun oluşmuyordu. Nedenini bulmak lazım.

heartsmagic

~/.xsession-errors dosyasında bir şeyler görünüyor mu?

sametatabasch

http://pastebin.com/wQ5S33Xs

Çok uzun bir çıktısı var

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2015 - 00:08:45

Çalışan ve çalışmayan oturumların hata çıktılarının farkı.
sol taraf çalışan(test)  |  sağ taraf hatalı(sametatabasch)
https://www.diffchecker.com/d3fgxtrf

heartsmagic

.cache/ksycoca5 dizin ya da dosyasını silmeyi denedin mi?

sametatabasch

bütün .cache/ didinini ismini  değiştirirerek devre dışı bıraktım. değişen bir şey olmadı.

heartsmagic

Yeni kullanıcı ile giriş yapılabiliyorsa haliyle tek tek kullanıcıya ait her şeyi yedekleyerek, ismini değiştirerek denemekten başka bir çözüm önerisi gelmiyor aklıma. .kde kısmını, .cache kısmını denemişsin. KDE'ye ait farklı bir dizin kullanılmıyor değil mi? Uzun süredir KDE kullanmadığım için durumu bilmiyor, bu nedenle soruyorum. 

Dosyaya baktım ancak açılışı engelleyecek bir şeyleri -varsa da- ben göremedim. Hani hatalar görünmekte ancak bunlar normal oturum yüklemelerinde alınıyor da olabilir.

sametatabasch

@heartsmagic cevabını  yeni gördüm dediğin gibi tek tek denemekten başka çare kalmadı. Bende Kullnıcıya ait tüm dosyaları yedek aldım, kullnıcıyı sildim ve tekra oluşturdum. Sonrasında tek tek dosyaları atarak denedim ve sorunun kaynağının .config dosyaındaki "kwinrc.lock" isimli dosya olduğunu gördüm. Bu dosyayı eklediğimde açılmıyor sildiğimde açılıyor. dosya 0 bay ve kate ile açılınca boş olarak gözüküyor. Ani  kapanmalarda oturumu kilitlemek gibi birşey yapıyor galiba. Bence saçma . İlgin için teşekkürler

heartsmagic

Bir yerlerde bir "lock" dosyası olduğu gelmişti aklıma ancak ben KDE ile ilgili bir dizinde olacağını düşünmüştüm. Demek ki genel dizinleri de ellemek gerekiyor böyle durumlarda. Geri bildirim için teşekkür ederiz. Çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Bu seferlik ben yapıyor ve konuyu kapatıyorum.