[Çözüldü] windows 10un yanina ubuntu kurdum 2sinede giremiyorum

Başlatan anıl5353, 12 Ekim 2015 - 15:10:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anıl5353

windows 10 un yanina ubuntu kurdum ilk basta ubuntuya girebiliyordum grubda windows gozukmuyodu sonra boot repair yaptim bios baslama yerinde 2 secenek var biri windows un onu acinca onarima atiyo beni doluyo bise cikmiyo diger secenek ubuntu onu secince kirmizi bi yazi *geliyor beni baslama ekranina onarima geri atiyor suan try ubuntudan giriyorum bu sorunu nasil cozebilirim? grub 2 kurmayi denedim grub-install /dev/sda bu komuttan sonra ( Installing for x86_64-efi platform.grub-install: error: cannot find EFI directory.) boyle bir hata verdi

heartsmagic

EFI ile kurulmuştur sistem o nedenle doğrudan Grub'u deneme. Eğer şansını deneyeceksen yine Boot-Repair ile dene bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

anıl5353

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ekim 2015 - 20:59:30
EFI ile kurulmuştur sistem o nedenle doğrudan Grub'u deneme. Eğer şansını deneyeceksen yine Boot-Repair ile dene bence.
bot repairi     
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair   
          sudo apt-get update
           sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &

bu kodlarla acip denedim Boot successfully repaired.

Please write on a paper the following URL:
http://paste.ubuntu.com/12765249/

In case you still experience boot problem, indicate this URL to:
boot.repair@gmail.com or to your favorite support forum.

You can now reboot your computer.

If your computer reboots directly into Windows, try to change the boot order in your BIOS.
If your BIOS does not allow to change the boot order, change the default boot entry of the Windows bootloader.
For example you can boot into Windows, then type the following command in an admin command prompt:
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi

boyle bise dedi ama olmadi yine

dexter

ubuntu kurulumunu nasıl yaptın bilmiyorum fakat ubuntuyu kurmadan önce biosu efi moda alıp kuruluma başlaman lazım.daha sonra kurarken windowsun yanına ubuntu kur değilde başka birşey seçeneğini seçip kurman gerekiyor diye biliyorum. bunu yaptıktan sonra gup menüsünde problem olursa  boot-repairi iso kalıbını usb veya cd'ye yazdırıp bilgisayarı (yine efi modda) bu usb (veya cd'yle) açman lazım. zaten boot-repair sana ne yapacağını söylüyor. işlem biraz sürüyor. Daha sonra grub menüsünün düzelmesi lazım. Ubuntu konusunda çok tecrübeli olmamakla beraber bu benim naçizane önerim. Eğer ubuntuda önemli dosyaların yoksa ve bu şekilde kurmadıysan ubuntuyu formatlayıp bu yöntemi deneyebilirsin. En azından birşey kaybetmezsin :)

anıl5353

Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 21:23:57
ubuntu kurulumunu nasıl yaptın bilmiyorum fakat ubuntuyu kurmadan önce biosu efi moda alıp kuruluma başlaman lazım.daha sonra kurarken windowsun yanına ubuntu kur değilde başka * bir şey seçeneğini seçip kurman gerekiyor diye biliyorum. bunu yaptıktan sonra gup menüsünde problem olursa  boot-repairi iso kalıbını usb veya cd'ye yazdırıp bilgisayarı (yine efi modda) bu usb (veya cd'yle) açman lazım. zaten boot-repair sana ne yapacağını söylüyor. işlem biraz sürüyor. Daha sonra grub menüsünün düzelmesi lazım. Ubuntu konusunda çok tecrübeli olmamakla beraber bu benim naçizane önerim. Eğer ubuntuda önemli dosyaların yoksa ve bu şekilde kurmadıysan ubuntuyu formatlayıp bu yöntemi deneyebilirsin. En azından * bir şey kaybetmezsin :)
efi moduna almamistim biosu yuklerken ubuntuya format atarsam windows 10a geciyomu direk

dexter

emin olmamakla beraber ubuntuyu sildiğin için bilgisayarın  direk windowsla başlaması gerekir diye düşünüyorum.

anıl5353

Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 21:35:38
emin olmamakla beraber ubuntuyu sildiğin için bilgisayarın  direk windowsla başlaması gerekir diye düşünüyorum.
neden windows suan kendini onarima atiyo ki ?

dexter

yanına kurulmuş olan işletim sistemi uyumlu bir şekilde ( yani efi ile ) kurulmadığı için olabilir.

anıl5353

Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 21:40:01
yanına kurulmuş olan işletim sistemi uyumlu bir şekilde ( yani efi ile ) kurulmadığı için olabilir.
os-uninstaller ile kaldiriyorum ozaman ubuntuyu bitince yazarim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2015 - 21:51:46

Alıntı yapılan: anıl5353 - 12 Ekim 2015 - 21:47:43
Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 21:40:01
os-uninstaller ile kaldiriyorum ozaman ubuntuyu bitince yazarim
2 secenek var windiows boot bide ubuntu windows boot benim windowsmu oluyor

dexter

os-unintaller nedir bilmiyorum ama ubuntu yeniden kurarken ext4 dosya sisteminin kurulu olduğu yeri formatlayabilirsin. Bu şekilde ubuntuyu silmiş olursun zaten.

anıl5353

Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 21:58:14
os-unintaller nedir bilmiyorum ama ubuntu yeniden kurarken ext4 dosya sisteminin kurulu olduğu yeri formatlayabilirsin. Bu şekilde ubuntuyu silmiş olursun zaten.
formatlayip kurulumdan cikicammi nasil olucak

dexter

zaten ubuntuyu kur dedikten sonra gelen ekranda başka bir şey dedikten sonra karşına disk tablosu gelecek orada ext4 olarak biçimlendirdğin disk bölümünü seçip formatlayacaksın ve o disk bölümünü seçip devam et diyeceksin. Yani hatırladığım kadarıyla :)

anıl5353

Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 22:33:38
zaten ubuntuyu kur dedikten sonra gelen ekranda başka bir şey dedikten sonra karşına disk tablosu gelecek orada ext4 olarak biçimlendirdğin disk bölümünü seçip formatlayacaksın ve o disk bölümünü seçip devam et diyeceksin. Yani hatırladığım kadarıyla :)
dostum benim dedigim program ile ubuntuyu kaldirdim olmadi sonra windows bootu da kaldiriyim dedim onuda kaldirdim artik biosda ne secersem seciyim usbyi aciyo onarim seyide gelmiyo :D
windows 10 duruyo ama kurtarabilirmiyiz burdan

dexter

ubuntuyu dvd veya usbye yazdır ve biostan boot cihazı olarak dvdye yazdırdıysan dvd-rw'yi usb'ye yazdırdıysan usb'yi seç ubuntu kurulum ekranının gelmesi lazım.  eğer gelmiyorsa ya sen bir hata yapıyorsun yada sistemde ciddi bir sorun var (bu düşük ihtimal) Eğer ciddi bir hata varsa daha deneyimli arkadaşların yardımına ihtiyacın olacak.

anıl5353

Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 22:44:45
ubuntuyu dvd veya usbye yazdır ve biostan boot cihazı olarak dvdye yazdırdıysan dvd-rw'yi usb'ye yazdırdıysan usb'yi seç ubuntu kurulum ekranının gelmesi lazım.  eğer gelmiyorsa ya sen bir hata yapıyorsun yada sistemde ciddi bir sorun var (bu düşük ihtimal) Eğer ciddi bir hata varsa daha deneyimli arkadaşların yardımına ihtiyacın olacak.
yok geliyor ubuntuyu sildim zaten windows bootuda sildim ama biosda duruyolar boot kisminda seciyorum usbye atiyo beni ordan baslatiyo

dexter

anlayamadım problemini yani böyle birşey olmaması lazım.benim bilgim buraya kadar :)

anıl5353

Alıntı yapılan: anıl5353 - 12 Ekim 2015 - 22:49:02
Alıntı yapılan: dexter - 12 Ekim 2015 - 22:44:45
yok geliyor ubuntuyu sildim zaten windows bootuda sildim ama biosda duruyolar boot kisminda seciyorum usbye atiyo beni ordan baslatiyo
neyse kardesim sagol ilgilendigin icin ben en iyisi windowsu bicimlendirip ubuntuyu kurup onu kullaniyim .

heartsmagic

Windows'taki EFI bölümünü neden sildin? Başta EFI ile kurulum yapmadığın için yapacağın şey basit bir şekilde EFI ayarlaması yapıp Ubuntu'yu buna göre kurmaktı. Şu aşamada muhtemelen bir de EFI bölümü oluşturmak için uğraş vereceksin. Tavsiyem, yapabiliyorsan Windows'u yeniden kur, sonra Ubuntu'yu UEFI ile kur. Windows'u yeniden kurmak istemiyorum dersen EFI bölümünü düzeltmenin bir yolunu aramak lazım.

anıl5353

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ekim 2015 - 23:28:18
Windows'taki EFI bölümünü neden sildin? Başta EFI ile kurulum yapmadığın için yapacağın şey basit bir şekilde EFI ayarlaması yapıp Ubuntu'yu buna göre kurmaktı. Şu aşamada muhtemelen bir de EFI bölümü oluşturmak için uğraş vereceksin. Tavsiyem, yapabiliyorsan Windows'u yeniden kur, sonra Ubuntu'yu UEFI ile kur. Windows'u yeniden kurmak istemiyorum dersen EFI bölümünü düzeltmenin bir yolunu aramak lazım.
Windowsu bicimlendirip ubuntu kuruyorum suan efi duzeltmesek ne olur

heartsmagic

Düzeltmezsen her seferinde BIOS tarafından işletim sistemleri arasından seçim yapman gerekecektir muhtemelen.

anıl5353

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ekim 2015 - 23:37:39
Düzeltmezsen her seferinde BIOS tarafından işletim sistemleri arasından seçim yapman gerekecektir muhtemelen.
Usta cok gec yanit verdin ya bende yaptim biseler neyse ubuntu kuruldukdan sonra efiyi nasıl duzeltebilirim ?

heartsmagic

Düzeltmek derken? EFI istiyorsan kendisi için ayarlamaları yapıp Ubuntu'yu kuracak, sonra Boot-Repair kullanacaksın.

anıl5353

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ekim 2015 - 23:43:25
Düzeltmek derken? EFI istiyorsan kendisi için ayarlamaları yapıp Ubuntu'yu kuracak, sonra Boot-Repair kullanacaksın.
Ben simdi biosa hic bise yapmadan ubuntuyu kurdum simdi boot repair kullaninca duzelicekmi?

heartsmagic

anıl5353

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ekim 2015 - 23:50:03
Olmaz öyle, BIOS tarafında şurada anlatılan değişikliklerin yapılması gerekiyor:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu
ubuntu yüklendi şimdi ama biostan seçmiyom açarken direk açılıyo

2.5 Bir EFI bölümü oluşturma

Ubuntu'yu otomatik değil de özel kurulum ile EFI modunda kurmak istiyorsanız sabit diskte bir EFI bölümü gereklidir.

Ubuntu 12.04'ten beri var olan bir Windows 7 EFI bölümünü biçimlendirmeden yeniden kullanmak mümkündür. Eğer Ubuntu'nun daha önceki bir sürümünü kullanıyorsanız veya halihazırda EFI modunda birkaç farklı Linux dağıtımı kuruluysa yeni bir EFI bölümü oluşturmak daha sağlıklıdır.

Bir EFI bölümü GParted yazılımının güncel bir sürümü kullanılarak oluşturulabilir. Oluşturulan bölüm şu özellikleri taşımalıdır:

Bağlanma noktası: /boot/efi (Not: Elle bölümleme kullanılırken bu bağlanma noktasını oluşturmak önemli değildir. Ubuntu kurucusu tarafından otomatik olarak algılanacaktır.)
        Boyut: 100 MB ile 250 MB arası
        Tür: FAT32
        Diğer: Bir GPT diskinin başında yer almalıdır ve "boot" bayrağına sahip olmalıdır.

bu işlemi ubuntudan yapsam düzelirmi efi