Çalışma Alanları (Workspace) İle İlgili Bir Soru

Başlatan MertKamit, 12 Ekim 2015 - 15:05:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MertKamit

Merhaba arkadaşlar,

Linux'da bildiğiniz gibi çoklu çalışma alanları var. Şimdi ben Ubuntu da ikinci bir çalışma alanına geçiyorum ancak ilk çalışma alanımdan açık olarak tarayıcı, kod editörü vs. 2. çalışma alanında da oluyor. Yani başlatıcı da 1. alandan kalan uygulama açık duruyor.

Benim istediğim 2. veya 4. bir çalışma alanına geçtiğimde öteki çalışma alanlarından açık bir program, tarayıcı görmemek. Bunu nasıl sağlarım?

heartsmagic

"Açık" kelimesinden kastın nedir? Eğer pencere ön planda iken ikinci çalışma alanına geçiyorsan ve orada da bu pencere karşına çıkıyorsa ortada bir sorun var demektir. Yok, ben hiç açık görmeyeyim diyorsan onun imkânı sanırım yok şu an.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tlg

MertKamit

Alıntı yapılan: tlg - 12 Ekim 2015 - 21:25:24
Sanırım ne demek istediğini anladım.
İstediğini şunu yükleyerek yapabilirsin.
http://www.webupd8.org/2015/04/organize-your-unity-launcher-based-on.html

Benzeri bir şey hocam. Şöyle söyliyim o video da izlersen 1. pencerede Firefox açık, 2. pencereye geçtiğinde de Firefox açık.

Benim istediğim 1. pencere de Firefox açıksa 2. pencereye geçtiğimde Firefox açık durmasın. Firefox'u kullanmak istiyorsam ikona basıp açayım.

gnukarabatak

Bu çalışma alanları sıkıntısını bende yaşamaktayım. Kısaca ben de özetleyecek olursam "1 nolu çalışma alanı ile 2 nolu çalışma alanı birbirinden tamamen izole olmalı".  Bu olay xfce, mate ve cinnamon gibi ortamlarda problemsiz bir şekilde yani istediğimiz şekilde çalışıyor. Fakat unity de çalışma alanları arasında izolasyon yok. Şöyle biraz daha açacak olursak; 1 nolu çalışma alanında ben firefoxda ubuntu-tr.net, lazarus.org vs. açık. Aynı zamanda kwrite programı ile bir yazı yazıyorum. Evdeki diğer bireylerden gelip facebook'a girmek istiyor. Bende hemen onun için 2 nolu çalışma alanını seçiyor, aktif ediyorum. Böyle o eleman tamamen açık pencere olmayan sıfır çalışma alanı görüyor. Bu eleman firefox a tıklıyor ve facebook'a giripi farmville sini oynayama başlıyor. Dolayısıyla benim 1 nolu çalışma alanında açtığım hiçbir sayfayı yada diğer pencereleri görmüyor. Normalde olması gereken bu xfce ve mate ortamlarında olduğu gibi. Ancak unity masaüstü yöneticisinde siz 2 nolu masaüstünü açıyorsunuz, farmville oynayacak vatantaş firefox a tıkladığında küt benim 1 nolu çalışma alanına önce bir geçiş yapıyor (kimseye sormadan) ve benim açık ubuntu-tr.net sayfamı ve lazarus.org sayfamı görüyor. Sıkıntı özet olarak bu. Bu unity de düzeltilemezmi?

Not: Verilen linkteki uygulamayı yükledim ama ne çalıştırabildim nede yüklenebildiğini anlayabildim. Ayrıca bu işi yapıp yapmadığı da videosunda anlaşılmıyor.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Mesele orada Unity'den daha çok Gnome ile alakalı sanırım. O kadar temel bir bileşene de el atmaz Ubuntu tarafı muhtemelen. Esasında bu istenen olayın en temiz şekli ikinci bir kullanıcı, her şey bağımsız olur, bir iki tıkla diğer oturuma geçilir. Evet, diğerinden daha zahmetli fakat tam yalıtım sağlar.

gnukarabatak

Farklı kullanıcıya geçiş yapmak alternatif bir çözüm gibi gözüksede mantıklı değil (bana göre en azından). Fakat düşünüyorum eğer çalışma alanları yada sanal masaüstlerini birbirinden izole edemiyorsa bu çalışma alanını unity de kullanmanın mantığı yada amacı ne olaki? :) Bu amaca hizmet etmiyorsa çalışmıyor demektir (?). Başka türlü acaba xfce, mate gibi yöneticilerin çalışma alanı yada sanal masaüstü mekanizmaları unity üzerinde ödünç alınıp kullanılamazmı? Misal mintmenu yöneticisini ubuntuMate için ödünç alıp kullandığımı hatırlıyorum. Nede olsa linux fazlasıyla esnek bir sistem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2016 - 23:38:35

Acımasızca unity'e yöneltmiş olduğum eleştiri oklarından sonra galiba olayın "yiğidin yoğurt yeme usulu" ile alakalı olduğunu farkettim. :) Tabiki yukarıda bahsettiğim uygulama izolasyonlarının xfce veya mate gibi bir ek seçeneğe sahip olmaması bence bir eksiklik olarak görülebilir, bu ayrı bir konu. Unitydeki çalışma alanı kullanımında da aslında uygulamalar izole edilebiliyor (başka çarem kalmadı en iyisi kıvırıp kurtulmak :) ). Sadece unity çubuğunda misal firefox a tıkladık çalıştı. Aynı firefox penceresi üstünde birden fazla sekme de açtık, bu da tamam. 2 nolu çalışma alanında da farmville (nefret ettiğim bir oyundur kendileri) için (buraya dikkat) "yeni bir firefox penceresi" açmak için unity çubuğunda sağ tıklıyor ve "yeni pencerre aç" diyoruz. Bu açtığımız yeni firefox penceresini 2 nolu çalışma alanına taşıyoruz. Artık çalışma alanları arasında geçtiğimizde iki ayrı firefox penceresi bir birine karışmamış ve dolayısıyla uygulamalar arası izolasyonu sağlamış oluyoruz. Dikkat edilmesi gereken en temel şey uygulamaların yeni kopyalarını bizzat unity üzerinden fareye sağ tıklayarak oluşturmak (yada terminalden vs.). Bu konuda bana fikir veren videoda aşağıdadır.
https://www.youtube.com/watch?v=cHymRgYxBvc

heartsmagic

Cevabı sen vermişsin aslında :) Herkes tam yalıtım istemeyebilir, hani olan şekli bile bana yetiyor. Bir tarafta müzik uygulamam oluyor, diğer tarafta tarayıcı, ne bileyim üçüncü bir tanesinde disklerimle iş görüyorum vs. Tam yalıtım benim ihtiyacım olan bir şey değil örneğin. Senin anlattığın gibi bir mesele için hâlâ ısrarcıyım en temizi ikinci bir oturum :) Kimse bir şeyleri kurcalayamaz, ne açtı ne yaptı, neyi silmeye çalıştı gibi bir derdin olmaz.

gnukarabatak

Ben şu an unity de tam yalıtımı sağlamış durumdayım yani benim açımdan sıkıntı yok :) Aynı anda şimdi firefox'un 3 ayrı kopyası çalışır durumda. Her bir firefox kopyasını/penceresini ayrı çalışma alanlarına taşıdım. Artık unity çubuğunda firefox simgesine tıkladığımda sadece açık/aktif olan çalışma alanının firefox u açılmakta. Sonuç olarak sıkıntı yok, herkes mutlu :)

heartsmagic

gnukarabatak

Tam tamamdır diyemeyeceğim :) Şöyle bir gariplik oldu onu da burada bahsetmek isterim. 3 tane ayrı çalışma alanında yayılmış çalışırken 2 nolu çalışma alanındaki firefoxta banka işlemleri için internet bankacılığına tıkladım. Fakat tıkladığım sayfa görünmüyor. Birde baktımki gitmiş 1 nolu çalışma alanında açılmış bu sayfa. Hadi neyse firefoxları şaşırdı bu dedim. Sonra flamerobin veritabanı yöneticini yine bir çalışma alanında açtım. Onun da yeni tablo create etmek maksatlı script (betik) penceresi açılmasını bekliyorum. Baktımki o da tutmuş kendi çalışma alanında değilde gitmiş flamerobinin olmadığı çalışma alanında açmış pencereyi. Artık 2 nolu da tıklayıp 1 nolu da açılanı tekrar tutup 2 noluya taşıyorum fakat yinede bu gariplikler yaşanmaya devam ediyor. Bende vazgeçtim unity de çalışma alanı kullanmaktan. Sırf bunun için farklı masaüstü yöneticisi kullanmayı düşünüyorum. Seninde bahsettiğin gibi galiba bu konuda yapılabilecek birşey yok. Tabi bunu unity geliştirme ekibi bir eksiklik olarak görüp düzeltmezse..

heartsmagic

Unity değil, Gnome ekibi :) Unity ekibi Gnome'u o denli değiştirmeyi istemez zira her Gnome sürümünde tekrar sorun var mı yok mu diye bakmaları gerekir. Kaldı ki Unity masaüstünün kendisi değil, sadece kabuğu. Temelde yine Gnome var yani. Hani bu söylenen basit bir şey olsa belki kendileri yamalayıp idare ederler ama çok temel bir özellikten bahsediyoruz burada. İstiyorsan bunu Ubuntu tarafına bir istek olarak geç, geliştiriciler cevaplasın :)

Söylediğim gibi, farklı kullanıcılar için farklı oturumlar en mantıklısı. Öyle istemem deniyorsa senin durumunda olduğu gibi ve bu durum sık sık yaşanıyorsa elbette farklı masaüstleri tercih edilebilir. Neticede seçenekleri bol bir dünya burası :)

gnukarabatak

Biraz önce "pear Os 9.1" dağıtımını canlı cd olarak denedim. Anladığım kadarıyla gnome3 üzerinden geliştirilmiş. Burada çalışma alanlarını denedim. Unity de kullanılanla neredeyse aynı (belkide aynıdır bilemiyorum sonuçta gnome3). Unity deki gibi geçişler aynı. Fakat 2 çalışma alanında açtığım firefox üzerinden aynı bankanın internet bankacılığına tıkladığımda gidip 1. çalışma alanında açılmadı :) İşin ilginci unity masaüstündeki aynı çalışma alanı modülü olduğuna neredeyse eminim. Unity ekibinin olmaması kötü, çünkü ben olmasını hayâl etmiştim :) Aslında geliştirici ekibe (herhalde launchpad dedir) not bırakmayı çok isterim fakat konuşma ingilizcesinde pek iyi olduğum söylenemez :) Ayrıca problemi anlatması bir dert, takibi ayrı bir dert vs. Ama birileri benim yerime geri bildirim yaparsa hayır da demem :P

lynxcode

İdare ediyor ama sanırım. :) linuxların en sevdiğim özelliği workspacesler ama hiç kullanmadım. ubuntu 12 de gnome classic kullanıp isimlendirme bile yapmıştım. Tabii hiç isimlendirmeye uygun kullanmadım. kullanışlı bir özellik olabilir ama alışkanlık istiyor. http://unity.ubuntu.com/contact-us dan iletişime geçebilirsiniz. Bazen firefox pencerelerinden hangiisine yenisini açacağını bilemiyor çok önceden benimde başıma geliyordu. Birden fazla pencerede yeni sekmeyi en istemediğimde  açmışlığı vardır. http://design.canonical.com/2015/12/helsinki-sdk-sprint/ geliştirme ekibide mac hayranı çıkınca neden os x temasına benzediği anlaşılıyor.

heartsmagic

@gnukarabatak, yanlış anlaşılma olmasın, Unity ekibi vardır elbette. Ben sadece temel değişikliği onların değil de Gnome tarafının yapması gerektiğini söylemiştim. Sen denemiş ve aynı sıkıntıyı yaşamamışsın, demek ki Unity aynı uygulamanın farklı pencerelerini Gnome gibi yönetmiyor. Fakat temelde çalışma ortamları bağımsız değil her iki ortamda da.

gnukarabatak

Bir böcek(bug) kaydı düştük bakalım. ( Bundan sonra dünya daha iyi bir yer olacak bundan eminim :) ) https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/unity/+bug/1537887 Fakat ingilizcemin berbat olduğunu peşinen söylemiştim benden günah gitti. @heartsmagic dediğini hususu çok iyi anladım lâkin konuyu biraz sulandırıp cehaletimi örtme çabasıdır benimkisi :) Elbette o kadar büyük proje ekiplere bölünmeden zaten sağlıklı bir yazılım geliştirilemez.

kötükurt

14.04 sürümünde bir sorun yok, 15.10 ile ilgili bir sorun sanırım.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

gnukarabatak

Alıntı Yap@ahmet_matematikci
14.04.03 de de sıkıntı yok.
Alıntı Yap@kötükurt
14.04 sürümünde bir sorun yok, 15.10 ile ilgili bir sorun sanırım.
Bunu öğrendiğimiz iyi oldu. Zaten 16.04 ü bekliyorum. Muhtemelen LTS sürümde bu problem olmayabilir.

heartsmagic

İngilizce sorun değil, anlamazlarsa zaten tekrar soru sorar geliştiriciler :) @seron'un bir önerisi var, onu hayata geçirebilirsek bu türde konuları sanırım daha rahat hallederiz.

if

"Ben de" demek için hata kaydına baktım da elden geçmesi gerekiyor:) Bu konuda yardımcı olurum ben @gnukarabatak. Önce bu çalışma alanları meselesine bakayım. Daha önce benzer bir hata kaydı açılmıştır.

gnukarabatak

Esasında okuduğumu anlayacak kadar İngilizcem iyidir, ancak Türkçesini İngilizcesine çevirme işinde çarşı karışıyor :) Sevgili @if, böyle bir çalışma gerçekten faydalı olur. Zira milyonlarca linux gönüllüsü gibi bizde ufakta olsa katkıda bulunmak istiyoruz.

if