Neden ubuntu ?

Başlatan eronis, 09 Ekim 2015 - 23:13:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Diğer bütün dağıtımların neden onların dağıtımlarını kullanmamız gerektiğini anlatan bir dökümanlarının olup, ubuntu'nun olmadığını farkettim.

https://www.debian.org/intro/why_debian

https://en.opensuse.org/openSUSE:Why_openSUSE

https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_compared_to_other_distributions

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Manjaro:_A_Different_Kind_of_Beast

Farkındaysanız hatta bunlardan çoğu ilk olarak ubuntu'ya üstün geldiklerini kendi bakış açılarından kanıtlamaya çalışmış, hepsinin ortak hedefi ubuntu'dan iyi olmak. Aslında sadece bu bakış açısını insanlara farkettirmek bile ubuntu'nun ne denli iyi bir seçim olacağını gösterecektir. Her dağıtım kendine göre avantajları vardır ve kullanıcısına göre güzeldir ama bunu tartışırsak zaten çok uzun sürer ve sonuçsuz olur. İnternette "Neden Ubuntu ?" diye aradığımda neden windows değil, linux kullanmalısın (o da tartışılır tabii) sorusuna bir ton cevap yazıyor. Hiçbir yerde neden diğer linux dağıtımlarının yerine ubuntu'yu seçmeliyiz? Diğer dağıtımlardan ne farkı var ubuntu'nun ? Ne avantajı var, ne dezavantajı var ? Bunların hiçbirine cevap veren 1 satır metin göremedim. Peki sizin fikriniz nedir ? Neden diğer linux dağıtımları değil ubuntu ? Bununla ilgili biz de kendimizce küçük de olsa bir döküman yapsak fena olmaz ha ? :)

http://discourse.ubuntu.com/t/for-what-purpose-do-we-use-ubuntu/1655

Şöyle bir sayfa buldum ama bu sayfa bir forum konusu gibi, kullanıcıların kendi yorumlarını insanlar herhangi bir forumda görebilir. Ayırca hiçbir kullanıcı diğerinin dediklerine %100 katılmaz. Dolayısıyla taraflaşma olup kafa karışıklığına sebep olur. Biraz daha launchpad'i, ubuntu software center'ı, unity arayüzünü ve diğer dağıtımlardan farklarını, güncelleme yapmayı ve program kurmayı inceleyen bir döküman yapsak daha faydalı olur sanıyorum :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ulupınar

Alıntı yapılan: eronis - 09 Ekim 2015 - 23:13:17
Hiçbir yerde neden diğer linux dağıtımlarının yerine ubuntu'yu seçmeliyiz? Diğer dağıtımlardan ne farkı var ubuntu'nun ? Ne avantajı var, ne dezavantajı var ? Bunların hiçbirine cevap veren 1 satır metin göremedim. Peki sizin fikriniz nedir ? Neden diğer linux dağıtımları değil ubuntu ? Bununla ilgili biz de kendimizce küçük de olsa bir döküman yapsak fena olmaz ha ? :)
Bu konu ile ilgili hiçbir yazı bulamazsınız çünkü açık kaynak yazılımlarla tanışan herkes cevabını bilir. Açık kaynak ve Linux dağıtımları aynı ağacın dalları gibidir. Birini diğerine tercih etmek herkesin kendi bileceği bir meseledir. Bir ağaçta iki farklı meya aşısı var diyelim. İsteyen armut yer isteyen elma yer, üstünlük denen şeyler kullanıcı deneyimlerinden başka bir şey değildir.

eronis

Ubuntu fixed release bir dağıtımdır ve kararlı çalışır. Kararlılığı tartışılır olsa da (Ki ben arch'ın oldukça kararlı olduğunu düşünüyorum) rolling release olan arch yerine çoğu kullanıcı ubuntu'yu seçiyor. Ancak bir o kadar insan da paketlerin en son sürümlerini kullanmak istediği ve arch'ın politikasını sevdiği için arch kullanıyor. İkisinin de birbirinden avantajları var. Arch linux dünyanın en büyük deposu olan AUR'a sahipken ubuntu launchpad + doğrudan üreticinin desteğine sahip. Gibi gibi. Örnekler artar.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ulupınar

Alıntı yapılan: eronis - 10 Ekim 2015 - 01:56:56
Ubuntu fixed release bir dağıtımdır ve kararlı çalışır. Kararlılığı tartışılır olsa da (Ki ben arch'ın oldukça kararlı olduğunu düşünüyorum) rolling release olan arch yerine çoğu kullanıcı ubuntu'yu seçiyor. Ancak bir o kadar insan da paketlerin en son sürümlerini kullanmak istediği ve arch'ın politikasını sevdiği için arch kullanıyor. İkisinin de birbirinden avantajları var. Arch linux dünyanın en büyük deposu olan AUR'a sahipken ubuntu launchpad + doğrudan üreticinin desteğine sahip. Gibi gibi. Örnekler artar.

Bana göre arch paketçilerinin paket inşa için kullandığı yöntemler çok ilkeldir. Pisi Linux paketçileri KDE dağıtımını pakatlemek için sadece üç komut yazar. Bunlar sırası ile kde5.configure(), kde5.make(), kde5.install() dır.

ata1

Alıntı yapılan: ulupınar - 10 Ekim 2015 - 02:17:12
Alıntı yapılan: eronis - 10 Ekim 2015 - 01:56:56

Bana göre arch paketçilerinin paket inşa için kullandığı yöntemler çok ilkeldir. Pisi Linux paketçileri KDE dağıtımını pakatlemek için sadece üç komut yazar. Bunlar sırası ile kde5.configure(), kde5.make(), kde5.install() dır.

Bir kere arch dağıtımını kurup denedim, bende çalışıp çalışmamak arasında kalan kararsız bir dağıtım izlenimi bıraktı.

bunu denemelisin   ;D
makepkg -g >> PKGBUILD

ulupınar

Alıntı yapılan: eral - 10 Ekim 2015 - 02:20:35
bunu denemelisin   ;D
makepkg -g >> PKGBUILD

O komutun Pisi Linux eşdeğeri

pisi build pspec.xml

yada

pisi bi pspec.xml

ata1

sen benden iyi bilirsin ki kde kullanıyor isen kde oldukça sorun yaratabilir .arch hızlı olsun istiyorsan xfce dene .ben uzun zamandır arch kullanıyorum
ve oldukça memnunum ki bir çok sistem denedim. ama arch kadar kararlı olanına  denk gelmedim .

neynefes

@ulupınar, hocam iyi giriş yapmışsın katıldım da sözlerine ama yine dönderip pisi'ye bağlamışsın.

Sonra da bu kararlı şu değil diye konuşulmaya başlanmış mesajda. Bir sistemin kararlılığını nasıl değerlendiriyorsunuz? Elle tutulur kanıtlara dayalı hiçbirşey yok. Rica ediyorum daha fazla dağılmasın mevzu.

Neden Ubuntu sorusu biraz kullanıcıya bakıyor. Bu tür soruların net cevaplarını vermek kolay değil. İlla kişisel fikirler devreye girecektir.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Arkadaşlar son kullanıcıyım sizler kadar akademik bilgim yok sıkıntıya düşünce formu kullanarak destek bulup çözüm üretiliyor sağolsunlar son kullanıcı olarak naçizane fikrimi beyan edeceğim ;

unix den ayrılanlar tarafından  1991'li yıllarda linux kurulmuş ve geçen zaman içinde bir çok türev ve çatallamalar çıkmış kimi yok olmuş kimi yeni bir isimle çıkmış vs...

insanoğlu hep arayış içindedir; beceri, yetenek, merak, rüştü ispat, ego tatmini, bıkkınlık, inat vs. işte bu nedenselliklerden ötürü sanal Dünya'ya girdiğinde arayışları devam eder kanısındayım...

Linux deneyenler eğer devam dediler ise mutlaka diğer sürümleri de denemiştir ve kendine en yakın hissettiği sistemi benimser bu beğenidir içinizde diğer sürümleri denemeyen yok sanırım arada döner dolaşır yine dener :)

linux dağıtımların virüs sıkıntısı yok gibi üstelik ücretsiz ve amatör ruh taşıyan kullanıcıya sınırsız bilgi sunuyor paylaşımcı az bir bilgi ile destek olunduğunda sıkıntı ve promlemlere çare üretiliyor en önemli faktör devamlı gelişiyor kendini yeniliyor kullanıcıya dikta zorlama baskı yok :)

2004 yılında ilk sürümü piyasa yapan Ubuntu ( 11 ) yılda alkışı hak eden bir yükseliş sergiledi şimdi kendi telefon yapısı ile ön planda ben burada Dünya genelini değil Türkiye gerçeğinde Ubuntu Türkiye Formunun katkısına bakıyorum ; şu an bildiğim kadarı ile Türkiye'miz de en aktif katılımı olan en çok yazışma yapılan hatta diğer dağıtım ve sürümlere bile el atan çözüm üretmeye çalışan bu forma gecesini gündüzünü veren kendi iş güç ve zamanını forma adayan yürekli kardeşlerim ( yaşça hepinizden büyüğüm ) sayesinde ubuntu Türkiye de en çok kullanılan linux türevi diye düşünüyorum işte neden Destek, Türkçe çeviri ve yardım dayanışma.

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''