[Çözüldü] Windows'un yanına mint 17.2 kurarken harddisk hatası veriyor.

Başlatan hakan93, 09 Ekim 2015 - 19:23:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakan93

Merhaba arkadaşlar. Şu an bilgisayarımda Windows 7 yüklü. Ben de yanına linux mint 17.2 kurmaya karar verdim fakat kurulum sırasında önce uzun bir süre takılıyor sonra da harddisk de hata var diyor. Daha önceden linux kullanirken de böyle bir hata veriyordu yalnız linuxu kullaniyordum. Kısacası sorum şu; tamam harddiskimde bir iki bad spot olabilir fakat bilgisayarımda  windows 7 kullanabilirken linux neden kuramiyorum?

dexter

eğer o bozuk sektörler linux için ayırdığın harddisk bölümüne geldiyse öylye hata vermesi normal. bozuk sektörleri kurulumdan önce işaretlersen hata vermez diye düşünüyorum.

hakan93

neynefes

Bad sector bir iki olarak kalmaz. Ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar da ölmeye devam ediyor donanım. En kısa sürede yeni bir HDD alın. Verilerinizi kaybetmemek adına.

hakan93

Şu an yeni hdd alacak durumum yok. Zaten verilerimin hepsini harici harddiskimde tutuyorum.

fsutil

badsector taraması yaptınız mı ?

Usb'den linux kullanarak badsector taraması yapabilirsiniz

sudo badblocks -sv /DiskinKonumu

Bu [1] makaleye bakmanızda fayda var

[1] http://www.aydinyakar.com/2014/09/ubuntu-ile-bozuk-sektor-tarama.html

hakan93

Evet bu makale işime yarayabilir.Tabi önce linux u kurmalıyım bu işlemler için. Şu an windowsu kaldırıp linux kurmayı deniyorum.

dexter

linuxu usb'ye(veya cd'ye)yazdırıp deneme imkanın varsa öylede deneyebilirsin. windowsu kaldırmana gerek kalmayabilir.

hakan93

Windowsu kaldırıp linux kurdum bile. Şu an gerekli güncellemeleri yapıyorum vaktim olduğunda bad sector tarama işlemini de yapacağım. Sonuçları burada yazarım.
Teşekkür ederim cevap veren herkese ilginiz için.

neynefes

@hakan93, sorunu nasıl hallettiniz? Kurulumu yaptıysanız geri bildirim yapıp başlığı etiketleyin lütfen.

hakan93

Kurulumu yaptım. Yani benim bir sorunum kalmadı çünkü windowsu kaldırdım. Lakin linux mint bad sactor olduğu zaman windowsun yanına kurulamıyor... Bad sector temizleme olayı bununla alakalı olmadığı için konuyu kilitleyebiliriz :)