Ubuntu Login Ekranı Değiştirme ve .tab uzantısı hk;

Başlatan ajafya, 03 Ekim 2015 - 14:18:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ajafya

Merhaba,

Benim iki sorum bulunmakta. Öncelikle CentOS işletim sisteminde login ekranı /etc/motd içinde düzenlenebiliyor. Debian ile aynı yoldadır Ubuntu dedim ama değilmiş.
Nasıl login ekranındaki çıktı bölümünü değiştiririm? Ekte örnek ekledim. (select)

İkinci sorumsa .tab uzantısı nedir? Ayrıca kırmızıyla yazılmış dizinlerin anlamı nedir? (tab)

Teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

kırmızı ile belirtilen root yetkileri ile terminalde olman .şifre girdiğin de root olursun

ajafya

Yeniden merhaba,

Eklediğim ekler gözükmüyor sanırım, o nedenle bu yanıtı iletmekteyim.
Select ismiyle belirttiğim içerik:

tab ismiyle belirttiğim içerik:

@eral,
Anladığım kadarıyla root yetkisiyle düzenlenebilen içerikler mi o şekilde gözükmektedir?
Galiba cümlenizi anlayamadım.

Saygılarımla

ata1

hayır sadece ilk resim görülüyordu ve oradaki kırmızı olan root bölümünü anlattığınızı sandığımdan bu şekil de cevapladım .diğer sorulara arkadaşlarım yanıt verebilir bu kali olduğundan ben yanıtlamak istemiyorum

tlg

Kırmızı renkte gösterdiği, bağlantı dosyası, kısayol gibi düşünebilirsin. Orada hangi dizindesin bilmiyorum ama --> işareti ile asıl dosyanın nerede olduğu belirtiyor.
blkid.tab disk bölümlerinin, UUID bilgilerinin yer aldığı dosyadır.

ajafya

Merhabalar,

Kırmızı renkte olanlar arşiv dosyalarını göstermekteymiş. Ayrıca .tab içeriğiyle ilgili de biraz araştırma yapınca bunun Ubuntu'ya has bir şey olmadığını buldum.
Bu nedenle bu cevaplarım merak eden olursa meraklarını giderebilir.

Geriye tek sorum kaldı, Kali Linux veya CentOS üzerinde (select) diye eklediğim VOC içeriğini Ubuntu'da root / pass ekranında nasıl oluşturabilirim?
Daha önce CentOS, Debian, Kali Linux ve BlackArch kullandım. Ubuntu'yu da yeni deniyorum, o yüzden sormaktayım.

@eral ve @tlg yardımlarınız için teşekkür ederim.

tlg

Root olur olmaz çıkıyor mu? .bashrc dosyasına bakmak lazım. Resimdeki görselde Kali Linux var, onun .bashrc dosyasına bakalım.
cat ~/.bashrc

heartsmagic

Kırmızı gördüğün şey kırık sembolik bağa işaret ediyordur. Sembolik bağın işaret ettiği dosya artık yerinde değildir.
.tab doğrudan bir dosya uzantısı değil, muhtemelen sadece blkid ile ilgili bir dosya kendisi.

Diğer konuda ise @tlg'nın dediği gibi istediğin şeyi neyin getirdiğine bakmak lazım. Ubuntu tarafındaki motd biraz karışık, ekleme yapılabilir ancak öncesinde çıkan bilgiler için ayrıca uğraşmak lazım. Centos için de bakılabilir, fakat senin o istediğin ifadeyi neyin sağladığını bulman lazım. Centos+ascii+motd araması yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.