Domain kontroller ve mail sunucu kurulumu

Başlatan Blackcloudy, 02 Ekim 2015 - 11:47:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Blackcloudy

bende yaklaşık olarak 40 kullanıcılı bir ortama active directory ile domain controller yapmak istiyorum ayrıca birde mail server kuracağım mail server için zimbra düşünüyorum ancak domain controller için ne yapmalıyım hiç bir deneyimim yada fikrim yok yardım ederseniz sevinirim.

neynefes

Her konu farklı başlıkta konuşulsun diye iletinizi ayırdım. Bilgili arkadaşlar yardımcı olacaklardır size.

heartsmagic

AD diyorsan eğer Windows'tan başka çaren yok gibi zaten. AD dediğimiz şey bir Windows çözümü. Yok, LDAP ile çalışacağım ne yapmalıyım diye soruyorsan orada da Samba girecektir devreye. Fakat AD kadar rahat olmayacaktır diye düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Blackcloudy

evet dediğiniz gibi ad için windowstan başka çare yok kurmayı istediğim yapıda gpo ile kıstlamalar olacak ancak yapıda windows linux ve mac clientler var yazdığım gpolar sorunsuz bir şekilde uygulanır mı? tereddüt ediyorum açıkçası kuruluma başlamadan önce test etmek için sanalda aynı ortamı kurmayı düşünüyorum bakalım ne sonuç alacağım :)

heartsmagic

Diğer tarafta başlık açmışsın bunun için, orada da ifade etmeye çalıştım. Windows tarafındaki politikalar diğer istemcileri etkilemez, o boyutta bir bütünleşme olmuyor bildiğim kadarıyla. Sadece kimlik doğrulama gibi işlemlere imkân var. Varsa daha farklı bir şey ben de bilmek isterim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

blitzm

Blackcloudy kardeşim

Ubuntuya samba AD domain controller kurup windows client ı domaine eklersin. Rsat kurup GPO DNS ayarlarını yapabilirsin. Süper olur. Bedava oluşuda cabası. GPO linux clientlarda iş görmez muhtemelen (Samba olduğu için emin değilim belki görebilir!) ancak windows makinelerde şıkır şıkır çalışır.
Mesleğinde zekatı olur