Linux'ta virüs?

Başlatan -DıLgEş-, 30 Eylül 2015 - 17:44:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Linux'ta virüs olur, olur ama nasıl işler... Herhalde windows'Taki gibi değildir. Linux'ta ve windowsta virüsün etkisini anlatan güzel bir yazı: http://www.enginkuzu.org/linux-virusler.php
Dün gece okudum, kısacası beğendiğimi söyleyebilirim. Bir kez daha Linux'u sevmeye başladım.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

FireSwords

En tehlikeli virüs kullanıcının kendisidir. Ben orijinal Windows 8.1'ime Mart 2015'den beri bir kere format atmadım. Bu süre zarfında Windows 10 yükseltmesi de yaptım. Sistemde herhangi bir anti virüs kurulu değil. Ben ne kullanıcılar gördüm anti virüs kullanıp PC'si çöplük olan.

Yazıyı okudum ve pek çok hata gördüm. Ev kullanıcılarını hedef alan zararlı bir yazılım yapmak istiyorsunuz. %93 kullanım payıyla Windows, %6 kullanım payıyla OS X ve %1 kullanım payıyla Linux var. Doğal olarak en çok kişiye hasar vermek istersiniz.

Hem artık Windows eskisi gibi güvensiz virüslerin rahatça cirit atabildiği bir işletim sistemi değil.

1-Windows Vista'dan beri UAC adı verilen UNIX benzeri bir izin kontrol sistemi var. Eğer 3.parti bir uygulama sistemde müdahale etmek isterse sizin izniniz gerekiyor.

2-Sistem dosyaları herhangi bir silme işlemine karşı korumalı.

3-Windows Vista'dan beri Windows Defender adlı tehlikeli virüslere karşı temel savunma sağlayan bir güvenlik yazılımı var.

Ayrıca söyleyeyim UNIX türevi olan OS X'de de anasayfa değiştiren zararlı yazılımlar var. Bunun sebebi ise yine kullanıcıların bilinçsizliği.

Eğer internette gördüğü her şeye tıklayan gördüğü her yazılımı indiren biri Linux'a da zararlı yazılım bulaştırabilir.

Unutmadan söyleyeyim virüslerin neredeyse tamamı kullanıcının rızası ile çalışır.

D@bbe

Alıntı yapılan: Ustadharak - 30 Eylül 2015 - 21:35:28
En tehlikeli virüs kullanıcının kendisidir. Ben orijinal Windows 8.1'ime Mart 2015'den beri bir kere format atmadım. Bu süre zarfında Windows 10 yükseltmesi de yaptım. Sistemde herhangi bir anti virüs kurulu değil. Ben ne kullanıcılar gördüm anti virüs kullanıp PC'si çöplük olan.

Yazıyı okudum ve pek çok hata gördüm. Ev kullanıcılarını hedef alan zararlı bir yazılım yapmak istiyorsunuz. %93 kullanım payıyla Windows, %6 kullanım payıyla OS X ve %1 kullanım payıyla Linux var. Doğal olarak en çok kişiye hasar vermek istersiniz.

Hem artık Windows eskisi gibi güvensiz virüslerin rahatça cirit atabildiği bir işletim sistemi değil.

1-Windows Vista'dan beri UAC adı verilen UNIX benzeri bir izin kontrol sistemi var. Eğer 3.parti bir uygulama sistemde müdahale etmek isterse sizin izniniz gerekiyor.

2-Sistem dosyaları herhangi bir silme işlemine karşı korumalı.

3-Windows Vista'dan beri Windows Defender adlı tehlikeli virüslere karşı temel savunma sağlayan bir güvenlik yazılımı var.

Ayrıca söyleyeyim UNIX türevi olan OS X'de de anasayfa değiştiren zararlı yazılımlar var. Bunun sebebi ise yine kullanıcıların bilinçsizliği.

Eğer internette gördüğü her şeye tıklayan gördüğü her yazılımı indiren biri Linux'a da zararlı yazılım bulaştırabilir.

Unutmadan söyleyeyim virüslerin neredeyse tamamı kullanıcının rızası ile çalışır.
windows defender bir işe yaramıyor ki... Linux için zararlı yazılım çok uzak ihtimal... unix için olay farklı...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

AguilaNegra

İlgili yazı artık güncelliğini yitirmiş,konu ettiği son sürüm Xp,bu konuyu atlamayalım.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

parduscix

Antivirüsler crack ve kişisel dosyalara zarar vermekten başka işe yaramıyor.

dosya koruması bir uşe yaramaz. çünkü bulaşan virüs onu kapatıyor zaten.

Linuxta uygulamalar depodan indirildiği için gördüğümüz herşeyi yüklesek dahi virüs bulaşmaz.

3. parti yazılım çalıştırınca izin isteme olayı sadece yönetici olarak çalıştırmada geçerli. Virüslerin tek amacı pc çökertmek değildir. Kişisel bilgi sızdıranlar için bu engel sayılmaz bile.
ayrıca takılan flaş belleklerin otomatik kullan özelliği yüzünden virüsler hızla bulaşıyor. linuxta bu yok size soruyor mutlaka.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ekim 2015 - 12:24:35

mesela benim a2 adında yaptığım bir windows virüsü vardı.
hiçbir antivirüs bulamadı.
herhangi bir yetkilendirme mesajı gelmedi.
çok rahat dosya korumasından etkilenmeden sisteme saldırdı.
10dk sonra çöktü zaten format atmak zorunda kaldım.
şu an linux kullanıyorum memmunum windows izole kullanıyorum sadece oyun için.

(Not a2 bulaşma mekanızması olmadığı için bulaşıcı değil fakat yapabilirdim bulaşma mekanızması.

bu arada a2 kodlarını vermem boşuna istemeyin☺)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ekim 2015 - 12:26:13

mesela benim a2 adında yaptığım bir windows virüsü vardı.
hiçbir antivirüs bulamadı.
herhangi bir yetkilendirme mesajı gelmedi.
çok rahat dosya korumasından etkilenmeden sisteme saldırdı.
10dk sonra çöktü zaten format atmak zorunda kaldım.
şu an linux kullanıyorum memmunum windows izole kullanıyorum sadece oyun için.

(Not a2 bulaşma mekanızması olmadığı için bulaşıcı değil fakat yapabilirdim bulaşma mekanızması.

bu arada a2 kodlarını vermem boşuna istemeyin☺)

ekremsenturk

Windows'un kendisi bir Virüs. Bu nedenle bilinçli kullanıcılar, yeni bir Bilgisayar satın altıklarında, ilk olarak Windows'u kaldırıp, başka bir sistem kuruyorlar. Bu başka sistem de genelde Linux oluyor

https://www.youtube.com/watch?v=vgGY4zzbe1I   

http://www.technobuffalo.com/2013/08/22/nsa-windows-8-exploit/ 

http://www.computerworld.com/article/2521889/security0/microsoft-denies-it-built--backdoor--in-windows-7.html 

http://www.gnu.org/proprietary/proprietary-back-doors.en.html

Reverser

Linux çekirdeği üzerinde virüs kaygısı yaşamayın artık.
Zira sistemin işleyişi çok farklı öyle Win32 tojanleri gibi zararlılar yok bizim tarafta.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

parduscix

ben bir keresinde linuxa virüs yazayım dedim yaptığım en güçlü virüs dvd romun kapağını açtı

ekremsenturk

Virüs dediğiniz bildiğimiz bir program. Bu programı sizin isteğiniz dışında cihazınıza yükletebilmenin en etkili yolu da, "Arka kapı"lar (Backdoor) Bu açıkları da Apple ve Microsoft (ve de pek beklemediğim Google) kapalı kaynaklı olan sistemlerine, ve de bu nedenle de kimsenin kolay keşif edemeyeceği, ve kullanıcılardan gizlenebilen bu uygulamarı, kendileri ekliyorlar. Önceki iletimde verdiğim bağlantılarda da bu anlatılıyor. Bu "arka kapılar" başkaları tarafından da keşf edildikçe, bir Antivirüs programı kurulu olsa dahi, Windows'a virüs bulaşabiliyor. Veya NSA'nın her yeni çıkardığı casusluk yazılımı, sizin bilginiz dışında, anında size ulaştırılabiliyor. Windows kullanıpta, virüsüm yok diyen, kendini kandırıyor.

betseg

Google derken, Android'den mi bahsediyorsunuz? Kaynak kodları açık diye biliyorum.

parduscix

android stock romları root kullanıcısız olduğu için virüs bulaşamaz veya çökemez.En fazla stabilite kaybeder .

heartsmagic

Yine elmalar, armutlar meselesine dönmüş ortalık. Neyse.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: parduscixben bir keresinde linuxa virüs yazayım dedim yaptığım en güçlü virüs dvd romun kapağını açtı
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

MoShic

Windows izole nedir ? Kastedilen şey, Wine mı ?
Eski ID: Mar yJuana

plazma

Sanmıyorum, izole olarak windwos kullanıyorum demek istemiş herhalde kullanıcı orada.

MoShic

İşte izole edilmiş hali nasıl oluyor, onu anlayamadım.. İlk defa böyle bir tabir duyuyorum.
Eski ID: Mar yJuana

plazma

Yalıtılmış olarak düşünün başka bir bilgisayar yada harici aytgıt ile bağı yok ve herhangi bir ağ ve nete dahil olmayan kendi başına çalışan bilgisayar.

parduscix

Alıntı yapılan: plazma - 08 Aralık 2015 - 04:56:35
Yalıtılmış olarak düşünün başka bir bilgisayar yada harici aytgıt ile bağı yok ve herhangi bir ağ ve nete dahil olmayan kendi başına çalışan bilgisayar.
Windowsu sadece bu şekilde kullanıyorum.
wifi sürücüsü bile kurmadım gerek yok diye.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Aralık 2015 - 08:46:13

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 02 Ekim 2015 - 10:13:57
http://www.computerworld.com/article/2506557/security0/google-throws--kill-switch--on-android-phones.html   

Buraya bir bakın.
Burada kastedilen yazılım virüs değildir.
zararlı yazılım olarak geçer.
kullanıcının kendisi yüklemediği sürece bulaşamaz.
Ayrıca bu tür uygulamalür google play store içerisinde barındırılmaz.
Bir uygulama yüklerken istediği izinlere daha dikkatli bakarak kurun.
Zararlı yazılım çökertmez fakat açılmama veya kimlik bilgilerinizin başkasının eline geçmesine neden olabilir.
Factory reset ile zararlı yazılımdan kurtulabilirsiniz.
(root yetkisi olmadan kök dizinde değişiklik yapılamaz. bu yüzden android sistemine virüs bulaşma riski yoktur. Kullanıcı uygulaması olarak yüklenen uygulamalür ise sadece sınırlı yetkilere sahiptir. bu yetkiler kurulurken size bildirilir.)

ekremsenturk

O bağlantıda virüs ile ilgili bir şey yok. Konu başka yerlere dağılmıştı ve o bağlantıda sahipli bir yazılım olan (Kısmen açıkkaynak) Android'de Google'in birilerinin cihazlarına yüklemiş oldukları programları kullanıcı isteği dışında cıhazlardan kaldırabildiği belirtiliyor. Arka kapılar, kullanıcının bilgisi olmadan cihazlara veya sisteme erişim sağlayan ve üreticinin eklediği erişim imkânları.

parduscix

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 08 Aralık 2015 - 10:49:11
O bağlantıda virüs ile ilgili bir şey yok. Konu başka yerlere dağılmıştı ve o bağlantıda sahipli bir yazılım olan (Kısmen açıkkaynak) Android'de Google'in birilerinin cihazlarına yüklemiş oldukları programları kullanıcı isteği dışında cıhazlardan kaldırabildiği belirtiliyor. Arka kapılar, kullanıcının bilgisi olmadan cihazlara veya sisteme erişim sağlayan ve üreticinin eklediği erişim imkânları.
İşte benim anlatmak istediğim bu.
uygulama yüklerken erişim izinlarine iyi bakın.
zararlı yazılım olabilir.

seron

Kevin MITNICK'in "Aldatma Sanatı" adlı kitabını okuyan arkadaş var mı?

Kitabın bir yerinde, linux tabanlı bir server'de bir kullanıcının hesabına girmek istediğini, ancak parolayı bilmediğini; linux sistemlerde sisteme müdahale etmek için yönetici parolasının girilmesi gerektiğinin şart olduğunun zannedildiğini söylüyor ve "Saçma! basit bir sözlük saldırısı ve kapı zorlaması(ya da adı neyse) tekniği ile bir saat içinde sisteme sızarak amacıma ulaştım" gibi bişeyler söylüyor. Bunu söyleyen herif, dünyanın en iyi bilgisayar korsanlarından idi ve güvenlk birimlerince yıllarca kovlanadıktan sonra yakalanıp yargılanarak cezaevine girdi. Bir süre sonra herhangi bir bilgisayar ve türevine DOKUNMAMAK şartıyla serbest bırakıldı. Bu nedenle kitabını başkasına yazdırdığını anlatıyor.

Ben çok bilgili birisi değilim. Hayatımda bir kez virüs yazdım, o da .bat dosyası olarak kaydeder kaydetmez ESET tarafından karantinaya alındı. Ama şunu söyleyebilirim: kırılamayacak sistem yoktur; bu nedenle işi bilen birisi linux'u da enfekte eder.

ata1

@seron kullanıcı niyeti önemlidir . birisi kafasına takmış ve kötü niyetli ise ne güvenlik duvarı nede bir virüs programı onu engeller . kullanılan sistem ne olursa olsun korsan olan kişi yapacaklarını biliyor ve bilinçli davranıyorsa engellemek zor . sadece bizler korunmak için önlem alırız ama bu aşılamaz en güvenlikli olduğumuz anlamına gelmez. aslında kullanıcı niyeti önemlidir.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ata1@seron kullanıcı niyeti önemlidir . birisi kafasına takmış ve kötü niyetli ise ne güvenlik duvarı nede bir virüs programı onu engeller . kullanılan sistem ne olursa olsun korsan olan kişi yapacaklarını biliyor ve bilinçli davranıyorsa engellemek zor . sadece bizler korunmak için önlem alırız ama bu aşılamaz en güvenlikli olduğumuz anlamına gelmez. aslında kullanıcı niyeti önemlidir.
Gerçek anlamda güvenli sistem yoktur.. Her sistemin elbet bir zayıf noktası vardır..