dd komutu sonrası usb bellek sorunu

Başlatan nesimi14, 27 Eylül 2015 - 23:22:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nesimi14

Arkadaşlar geçen dd komutu ile iso dosyasını usb ye yazdırdım fakat usb de sorun oluştu. Pc ye takıyorum fakat görünmüyor. Minitool partition programı ile formatlıyorum  fakat usb yazma hızı bayağı düştü üstelik usb bellek içine  bir şey atarken pc donuyor.  Neden böyle oluyor bir çözüm yolu var mı? 

Reverser

Gparted ile FAT32 olarak biçimlendirmeyi denedin mi ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ata1

aynı sorun bende de oldu önce fat 32 ve ext4 harici bir şekil de formatlayıp sonrasında fat32 ile dene

parduscix

dınanımla alakalı olabilir.
kuzenimin flaşı gitti birdaha çalışmaz hale geldi.
unetbootin dışında flaşa iso yazdırmıyorum şimdilik sorun çıkmadı.

ata1

dd linux terminal komutudur @parduscix bu komutla formatlar sonrasında terminalden yakarız isoyu .bu bir program değil kısaca

bytan

"Komut" denen de bir programdır.

Makinaya taktığında fdisk çıktısında ne görünüyor? Yine aynı şekilde taktıktan sonra dmesg çıktısı da bilgi verebilir.

sudo badblocks -w -s -o usb.log /dev/sdX
Komutu sonrasında oluşan usb.log dosyanın içeriğini de buraya aktarabilirsin. Yalnız uygulamadan önce usb belleğinin bağını (umount) ayırmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: nesimi14Arkadaşlar geçen dd komutu ile iso dosyasını usb ye yazdırdım fakat usb de sorun oluştu. Pc ye takıyorum fakat görünmüyor. Minitool partition programı ile formatlıyorum  fakat usb yazma hızı bayağı düştü üstelik usb bellek içine  bir şey atarken pc donuyor.  Neden böyle oluyor bir çözüm yolu var mı? 
Şu ana kadar dd ile yazdırdığım hiçbir bellekte sorun yaşamadım ancak arada istisnai durumlar olabilir. Önce şunu sorayım, kurulum UEFI ile mi yapılacak? Eğer böyleyse dd ile hazırlanmıyor bellekler, doğrudan kopyalama yapılıyor sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

betseg

Alıntı yapılan: heartsmagicÖnce şunu sorayım, kurulum UEFI ile mi yapılacak? Eğer böyleyse dd ile hazırlanmıyor bellekler, doğrudan kopyalama yapılıyor sanırım.
Ben UEFI ile kurulum yaparken de dd ile yaptım, sorun olmuyor pek.

heartsmagic

Doğrudan bastın yani öyle mi, tamamdır aklımda olsun bu konu. Teşekkürler.

nesimi14

Alıntı yapılan: Reverser - 27 Eylül 2015 - 23:28:25
Gparted ile FAT32 olarak biçimlendirmeyi denedin mi ?

evet denedim fakat değişen bir sonuç yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2015 - 21:36:40

Alıntı yapılan: eral - 27 Eylül 2015 - 23:31:44
aynı sorun bende de oldu önce fat 32 ve ext4 harici bir şekil de formatlayıp sonrasında fat32 ile dene

hocam harici bir şekilde derken anlamadım da ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2015 - 21:38:05

Alıntı yapılan: bytan - 28 Eylül 2015 - 10:40:46
"Komut" denen de bir programdır.

Makinaya taktığında fdisk çıktısında ne görünüyor? Yine aynı şekilde taktıktan sonra dmesg çıktısı da bilgi verebilir.

sudo badblocks -w -s -o usb.log /dev/sdX
Komutu sonrasında oluşan usb.log dosyanın içeriğini de buraya aktarabilirsin. Yalnız uygulamadan önce usb belleğinin bağını (umount) ayırmalısın.

Hocam şuan sistemimde herhangi bir linux işletim sistemi kurulu değil. Anlık öfke ile sildim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2015 - 21:39:28

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Eylül 2015 - 11:14:04
Alıntı yapılan: nesimi14Arkadaşlar geçen dd komutu ile iso dosyasını usb ye yazdırdım fakat usb de sorun oluştu. Pc ye takıyorum fakat görünmüyor. Minitool partition programı ile formatlıyorum  fakat usb yazma hızı bayağı düştü üstelik usb bellek içine  bir şey atarken pc donuyor.  Neden böyle oluyor bir çözüm yolu var mı? 
Şu ana kadar dd ile yazdırdığım hiçbir bellekte sorun yaşamadım ancak arada istisnai durumlar olabilir. Önce şunu sorayım, kurulum UEFI ile mi yapılacak? Eğer böyleyse dd ile hazırlanmıyor bellekler, doğrudan kopyalama yapılıyor sanırım.

Hayır sorun uefi li kurulum yada sistemin usb üzerinden kurulamaması değil. İso dosyasını usb ye yazdırmamdan sonra usb bellekte sorunlar oluşmaya başladı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2015 - 21:43:06

Ve şuan Windows üzerinden usb belleğe ulaşamıyorum.
disk yönetimi kısmında görünüyor fakat biçimlendirme veya sürücü harfi atama işlemi yapamıyorum hata veriyor.

ata1

cfdisk ile biçimlendirmeyi denedin mi harici dediğim ext3 ext2 gibi aynı sorunu şimdi yaşadım .Gparted ile ext2 yaptım ardından fat32 ile bende sorun düzeldi .20 dakika önce aynısı oldu ..
linux tarafında isen Gparted ile biçimleme işe yarıyor öncesinde içinde dosya varsa sil ardından formatla .benim kisi 32 mb şeklinde gözüküyordu 16 gb flash diskim

heartsmagic

Alıntı yapılan: nesimi14 - 28 Eylül 2015 - 21:36:05
Hayır sorun uefi li kurulum yada sistemin usb üzerinden kurulamaması değil. İso dosyasını usb ye yazdırmamdan sonra usb bellekte sorunlar oluşmaya başladı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Eylül 2015 - 21:43:06

Ve şuan Windows üzerinden usb belleğe ulaşamıyorum.
disk yönetimi kısmında görünüyor fakat biçimlendirme veya sürücü harfi atama işlemi yapamıyorum hata veriyor.

Emin ol ya garip bir durum olmuştur ya da bellek sorunludur. dd gayet kararlı ve sorunsuz bir uygulamadır. Sorun hiç olmaz demiyorum, olmuş en azından sende. Fakat geri dönülmeyecek bir noktaya sokacağını sanmıyorum, cidden geri dönülmeyecek bir nokta ise sorun büyük ihtimalle donanımsaldır. Windows'un kendi araçlarıyla değil de, daha maharetli harici araçlarla biçimlendirmeyi dene.

gecegezen

gparted ile (msdos) yeni disk tablosu olusturmayı dener misiniz?
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw