[Çözüldü] ilk kullanım ekran kartı sorunu

Başlatan mandrafilozofu, 23 Eylül 2015 - 02:28:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mandrafilozofu

*dizüstü bilgisayarıma Ubuntu 15.04 yükledim ancak sürekli donmalar ve kasmalar yaşıyorum yan menüde bazı simgelerde parazitler var ekran kartıyla ilgili bir sorun olabilir bilemiyorum lütfen yardımcı olun... Laptopun modelini ve işinize yarayabilecek bazı resimleri atıyorum :
Lenova G50 70 i7

Alttaki resimde ki üç seçeneği de denedim ama değişen bişey olmadı

Ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum ? Her yere baktım ama bi çözüm bulamadım. Ubuntu kullanmak istiyorum windowstan gerçekten sıkıldım, Linux işletim sitemlerine hep ilgim olmuştur ve ubuntu ile ilk adımı atmak istiyorum...
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

plazma

mandrafilozofu

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  kde-l10n-engb kde-l10n-tr
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 7 paket yükseltilmeyecek.
30,5 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 141 kB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor: 1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ vivid/universe mesa-utils amd64 8.2.0-1build1 [30,5 kB]
0 sn.'de 30,5 kB alındı (170 kB/s)
Daha önce seçili olmayan mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 227872 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açma hazırlığı .../mesa-utils_8.2.0-1build1_amd64.deb ...
Paket açılıyor mesa-utils (8.2.0-1build1) ...
Tetikleyiciler işleniyor man-db (2.7.0.2-5) ...
Ayarlanıyor mesa-utils (8.2.0-1build1) ...

mandrafilozofu@mandrafilozofu-Lenovo-G50-70:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
03:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun LE [Radeon HD 8550M / R5 M230]

mandrafilozofu@mandrafilozofu-Lenovo-G50-70:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 8500M
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

mandrafilozofu@mandrafilozofu-Lenovo-G50-70:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
eDP1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerini güzel güzel kurmuşsun ve çalışıyor görünmekte. Parazitten kastın tam olarak nedir ve hangi simgelerde var bu parazit? Donma ve kasma ne zaman oluyor örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mandrafilozofu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2015 - 04:01:40
Grafik kartı sürücülerini güzel güzel kurmuşsun ve çalışıyor görünmekte. Parazitten kastın tam olarak nedir ve hangi simgelerde var bu parazit? Donma ve kasma ne zaman oluyor örneğin?

Çalışıyorum o yüzden ayrıntılı fotoğrafı 12den sonra gönderebilirim... prazitten kastım simgelerin bazılarında pixeller gözle bariz bir şekilde görülebiliyor. donma ve kasma durumları da birden fazla uygulama açıkken, arka planda video açıkken, masaüstü resmini değiştirirken oluyor. Kimi zaman donduğunda restart atana kadar düzelmiyor.  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Eylül 2015 - 01:31:05

Bu arada Bayramınız Kutu Olsun

heartsmagic

İyi bayramlar.

Simgelerdeki bu durum bazen oluyor bazen olmuyor mu? Sürekliyse acaba simgenin kendisinden midir diyeceğim ama Clementine'in simgesi bir resimde bozuk, diğerinde düzgün gibi.

dpkg -l  | grep fglrx

ne diyor?

mandrafilozofu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2015 - 11:33:24
İyi bayramlar.

Simgelerdeki bu durum bazen oluyor bazen olmuyor mu? Sürekliyse acaba simgenin kendisinden midir diyeceğim ama Clementine'in simgesi bir resimde bozuk, diğerinde düzgün gibi.

dpkg -l  | grep fglrx

ne diyor?

İkisinde de aynı sürekli bu durumda amazonda ve bazı sonradan yüklenen uygulamalarda var...

mandrafilozofu@mandrafilozofu-Lenovo-G50-70:~$ dpkg -l  | grep fglrx
rc  fglrx                                                2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-amdcccle-updates                               2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Catalyst Control Center for the AMD graphics accelerators
rc  fglrx-core                                           2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Minimal video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-updates                                        2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-updates-core                                   2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Minimal video driver for the AMD graphics accelerators

Bi süredir ubuntu kullanmaya devam etttim sisteme fazla yüklenmemeye çalışıyorum... Web Tasarım ve Grafik Tasarımla uğraşıyorum Ubuntuyu kurduktan sonra sanal işletim sistemi kurarak devam etmeyi düşünüyordum ama sonra bu tür durumlarla karşılaşınca alternatifleri öğrenmeye başladım diyebilirim... (Bluefish,Gimp,Inkscape,metin düzenleyici...) Inkscape de biraz sorunum var adam gibi bi ders de bulamadım internette :-\  ( Aslında eğlenceli bile geçiyo diyebilirim, web tasarımda işin kolayına kaçardım hep WebX5 gibi programlar kullanır ufak tefek değişitirmeler yapardım Bluefish'i görünce bildiklerimin çoğunu unuttuğumu farkettim şimdi sıfırdan kod öğrenmeye başladım tekrar :D )

heartsmagic

Simgeler sürekli o haldeyse tam emin olamıyorum. Neticede düzgün görünenler de var değil mi? Belki ilgili simgelerde sorun vardır.

Sürücüler içinse acaba -updates değil de normal sürücüleri denesek ne olur diye düşünüyorum. Eğer denemek istersen:
sudo apt-get purge fglrx*
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
sudo amdconfig --adapter=all --initial
sudo reboot

mandrafilozofu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2015 - 12:01:47
Simgeler sürekli o haldeyse tam emin olamıyorum. Neticede düzgün görünenler de var değil mi? Belki ilgili simgelerde sorun vardır.

Sürücüler içinse acaba -updates değil de normal sürücüleri denesek ne olur diye düşünüyorum. Eğer denemek istersen:
sudo apt-get purge fglrx*
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
sudo amdconfig --adapter=all --initial
sudo reboot

Kodları sırayla uyguladım  ne yaptığımın pek farkında değilim açıkcası  ;D ama işler daha kötüye giderse nasıl geri dönücem ? Yada ekran kartını test etme imkanımız varmı (Bu arada Simgelerde bi değişiklik yok hala )

heartsmagic

Geri dönmek çok zor değil :)

fglrxinfo

ne diyor şu an? Amazon ve Clementine haricinde başka hangi uygulamalarda sorun var örneğin?

mandrafilozofu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2015 - 15:11:42
Geri dönmek çok zor değil :)

fglrxinfo

ne diyor şu an? Amazon ve Clementine haricinde başka hangi uygulamalarda sorun var örneğin?

Sen yokken biraz takıldım bilgisayarda test ettim hafif kasmalar vardı 720p 1080p çözünürlüklü videolarda hafif gürültü oluyordu  tekrar update ye geçtim simgelerde hala problem sürüyor ama sistemsel olabilir bilemiyorum şuanlık iyi gibi ama yakın zamanda 3d grafikler ve sanal işletim sistemi deniyeceğim ozaman bi problem varsa muhtemelen çıkar ;D Sana ne kadar teşekkür etsem azdır çok yardımcı oldun. Ubuntuya baya alıştım yavaş yavaş öğreniyorum  :) şimdi tek sorunum var oda Inkscape öğrenecek biyer bulmak internette baktım ama ayrıntılı bir ders bulamadım :( illustratora göre çok farklı çözemedim bi türlü...

Şuan ki Çıktı:
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL version string: 4.4.13374 Compatibility Profile Context 15.20.1013

dpkg -l  | grep fglrx
mandrafilozofu@mandrafilozofu-Lenovo-G50-70:~$ dpkg -l  | grep fglrx
rc  fglrx                                                2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-amdcccle-updates                               2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Catalyst Control Center for the AMD graphics accelerators
rc  fglrx-core                                           2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Minimal video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-pxpress                                        1:0.4.5                                    amd64        transitional package for ubuntu-drivers-common
ii  fglrx-updates                                        2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-updates-core                                   2:15.200-0ubuntu4.2                        amd64        Minimal video driver for the AMD graphics accelerators

sudo apt-get install mesa-utils
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  kde-l10n-engb kde-l10n-tr
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 7 paket yükseltilmeyecek.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
03:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun LE [Radeon HD 8550M / R5 M230]

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
eDP1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

heartsmagic

Rica ederiz.
Sürücü olarak yine güncel olanı kurmuş ama sorun ortadan kalktıysa bunun bir önemi yok. Simgelerdeki durumu cidden bilemiyorum, bir ara deneyip görmek lazım.

Inkscape konusunu farklı bir başlıkta konuşsak daha güzel olur :) Ancak kaynak olarak sadece Türkçe arayıp aramadığını da belirt lütfen. İngilizce bolca vardır büyük ihtimalle.