Ati Mobility Radeon HD 5470 driver kurulumu olmuyor

Başlatan burak2002, 22 Eylül 2015 - 13:42:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak2002

Arkadaşlar iyi günler, ubuntu 15.04 kurdum çok güzel ama şuan pcnin çözünürlüğü vs berbat durumda. Ek sürücülerden fglrx-updates ve fglrx'i sırayla kurdum ama ikisindede siyah ekran oldu açılışta, bende recovery moddan kaldırdım eski hale döndü şuan xserver-xorg video paketini kullanıyor ama cidden vasat bi çözünürlük var. İnternette mobility radeon hd 5470'in ubuntunun en son 14.10 sürümüne driver çıkardıgını gördüm yada ben yanlış anladım şu sorunuma yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekran kartı modelim

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]

Ekran kartını sürücüsünün adı ve kullanılan sürücü

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_query_renderer, GLX_OML_swap_method, GLX_SGIS_multisample,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 128 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

Çözünürlük ve yenileme hızı bilgileri

xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1024 x 768, current 1024 x 768, maximum 1024 x 768
default connected primary 1024x768+0+0 0mm x 0mm
   1024x768       76.0*

if

@burak2002, önce fglrx paketinden arta kalan bir şey olmaması için temizlik yapalım. Bunun için bu[1] konudaki komutları dikkatlice okuyarak uygulayın. Komutları uyguladıktan sonra yeniden başlatın. Sonra

sudo apt-get install linux-headers-generic
sudo apt-get install fglrx
sudo amdconfig --initial
fglrxinfo

komutlarını uygulayın.

Bütün bu komutların çıktısını buraya geçerseniz işlemlerin sorunsuz gerçekleşip gerçekleşmediğini görme imkânımız olur.

[1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43214.msg505059#msg505059

-DıLgEş-

Dikkat! fglrx paketini 3.19 çekirdek sürümüne kurmayınız. Sistem birdaha açılmaz. Önce 3.17 çekirdek sürümünü yükleyin. Daha sonra fglrx ve fglrx-amdcccle paketlerini kurabilirsiniz.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

lnxdev

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 22 Eylül 2015 - 15:09:00
Dikkat! fglrx paketini 3.19 çekirdek sürümüne kurmayınız. Sistem birdaha açılmaz. Önce 3.17 çekirdek sürümünü yükleyin. Daha sonra fglrx ve fglrx-amdcccle paketlerini kurabilirsiniz.

Benim çekirdek sürümüm 3.19 ve fglrx paketleri düzgün bir şekilde kuruldu ve çalışıyor. Sizin bilgisiyarınızdan kaynaklanan bir problem olabilir.

burak2002

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
linux-headers-generic zaten en yeni sürümde.
linux-headers-generic elle kurulmuş olarak ayarlandı.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 8 paket yükseltilmeyecek.

sudo apt-get install fglrx
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki ek paketler de kurulacak:
  fglrx-amdcccle fglrx-core
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  fglrx-updates-core
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  fglrx fglrx-amdcccle fglrx-core
0 paket yükseltilecek, 3 yeni paket kurulacak, 1 paket kaldırılacak ve 8 paket yükseltilmeyecek.
0 B/115 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 182 MB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] e
(Veritabanı okunuyor ... 211482 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Kaldırılıyor fglrx-updates-core (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
Removing all DKMS Modules
Done.
update-alternatives: /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GFXCORE.conf (x86_64-linux-gnu_gfxcore_conf) alternatifini sağlaması için /usr/lib/fglrx-core/unblacklist_ld.so.conf otomatik kipte kullanılıyor
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Tetikleyiciler işleniyor initramfs-tools (0.103ubuntu15) ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.19.0-28-generic
Tetikleyiciler işleniyor libc-bin (2.21-0ubuntu4) ...
Daha önce seçili olmayan fglrx-core paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 211391 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açma hazırlığı .../fglrx-core_2%3a15.200-0ubuntu4.2_amd64.deb ...
Paket açılıyor fglrx-core (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
Daha önce seçili olmayan fglrx paketi seçiliyor.
Paket açma hazırlığı .../fglrx_2%3a15.200-0ubuntu4.2_amd64.deb ...
Paket açılıyor fglrx (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
Daha önce seçili olmayan fglrx-amdcccle paketi seçiliyor.
Paket açma hazırlığı .../fglrx-amdcccle_2%3a15.200-0ubuntu4.2_amd64.deb ...
Paket açılıyor fglrx-amdcccle (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
Tetikleyiciler işleniyor gnome-menus (3.10.1-0ubuntu5) ...
Tetikleyiciler işleniyor desktop-file-utils (0.22-1ubuntu3) ...
Tetikleyiciler işleniyor bamfdaemon (0.5.1+15.04.20150202-0ubuntu1) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
Tetikleyiciler işleniyor mime-support (3.58ubuntu1) ...
Tetikleyiciler işleniyor systemd (219-7ubuntu6) ...
Tetikleyiciler işleniyor ureadahead (0.100.0-19) ...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Ayarlanıyor fglrx-core (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
update-alternatives: /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GFXCORE.conf (x86_64-linux-gnu_gfxcore_conf) alternatifini sağlaması için /usr/lib/fglrx-core/ld.so.conf otomatik kipte kullanılıyor
Loading new fglrx-core-15.200 DKMS files...
Building only for 3.19.0-28-generic
Building for architecture x86_64
Building initial module for 3.19.0-28-generic
Done.

fglrx:
Running module version sanity check.
- Original module
   - No original module exists within this kernel
- Installation
   - Installing to /lib/modules/3.19.0-28-generic/updates/dkms/

depmod....

DKMS: install completed.
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Ayarlanıyor fglrx (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
update-alternatives: /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) alternatifini sağlaması için /usr/lib/fglrx/ld.so.conf otomatik kipte kullanılıyor
update-alternatives: /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) alternatifini sağlaması için /usr/lib/fglrx/alt_ld.so.conf otomatik kipte kullanılıyor
Ayarlanıyor fglrx-amdcccle (2:15.200-0ubuntu4.2) ...
Tetikleyiciler işleniyor initramfs-tools (0.103ubuntu15) ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.19.0-28-generic
Tetikleyiciler işleniyor libc-bin (2.21-0ubuntu4) ...
Tetikleyiciler işleniyor systemd (219-7ubuntu6) ...
Tetikleyiciler işleniyor ureadahead (0.100.0-19) ...

sudo amdconfig --initial
Found fglrx primary device section
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-1

fglrxinfo
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  154 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  3 (X_GLXCreateContext)
  Value in failed request:  0x0
  Serial number of failed request:  17
  Current serial number in output stream:  18

Cevabınız için teşekkür ederim ama olmadı galiba  :-\ @if

heartsmagic

Bazı kartlar ve ATI sürücüleri 3.19 serisi çekirdeklerle cidden sorun çıkartıyor. Hani kartlar olduğu hakkında bir fikrim yok. Gerçi sürücüler kartlara özel çalışmıyor ama gördüğümüz üzere bir kullanıcı sorun yaşamıyorum derken diğer bir başkası ise sorun yaşıyor.

Son çıktılardan sürücülerin sorunlu olduğu görünüyor. Tekrar bir temizlik yapıp bu sefer son yaptığın işlemleri fglrx-updates için yapar mısın?

İşin içine X sürümü falan da giriyor sanırım. Olmadı ATI'nin kendi sürücülerini elle kurdurmayı deneriz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burak2002

Aynı işlemleri yaptım fakat bu sefer yine siyah ekran oldu açılmıyor ses geliyor ama görüntü yok silsemde olmadi

heartsmagic

Sildiğinde düzelmesi lazım. ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düş ardından kullanıcınla giriş yap. Parolan yazarken görünmez, dikkatlice yaz ve gir. Sonra

sudo apt-get purge fglrx*
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf
sudo reboot

Sistem bir açılsın, elle kurulumu sonra değerlendiririz.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: burak2002Aynı işlemleri yaptım fakat bu sefer yine siyah ekran oldu açılmıyor ses geliyor ama görüntü yok silsemde olmadi
Ben demiştim, sistem açılmaz. Kendim denedim. 3.17 çekirdek sürümüyle tekrar denersiniz.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

samisener71

Arkadaşlar forumda yeniyim, yazmaya başlamadan önce benim yaşadığım soruna benzer sorunlar yaşayan arkadaşların yazılarını dikkatlice okudum. Anladığım kadarı ile Linux dağıtımlarını kurduktan ve ekran kartı güncellemesi yaptıktan sonra benim yaşadığım gibi herkes aynı sorunu yaşamış.  PC yi yeniden başlatınca siyah ekrana düşüyor. Bir çok yabancı makale okuduktan ve defalarca Linux'u yeniden kurduktan sonra anladım ki bu sorun LCD monitörümüzün çözünürlük desteği ile alakalı. Çünkü güncelleme sonrası ilk açılışta siyah ekrana düştüğünde monitörde "out of range" (frekans aralığı dışında) yazıyor. Ben de kasayı söküp frekans aralığı yüksek olan bir görüntü kaynağına yani LED TV ye HDMI kablo ile taktım. Sistem normal bir şekilde kendini açtı. Her şey kararlı bir şekilde çalışıyor. Çözünürlük değerleri;
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1920 x 1800, maximum 16384 x 16384.
Tek sıkıntı çözünürlük değerini düşüremiyorum. Sistem ayarları/donanım/ekranlar dan ayarlamaya çalışıyorum ama destekleyen diğer çözünürlük değerleri silik yani tıklayamıyorum. Eğer monitörün desteklediği çözünürlük değerini sistemin açılışta okuyacağı bir dosyaya yazabilsek bu sorun çözülür kanaatindeyim.
Sonuç oladak ben Full HD bir monitör alana kadar LED TV de sistemi kullanmaya devam edeceğim :)

NOT: ekran kartım Radeon HD 6570

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ekim 2015 - 06:54:16

Ekran kartı ile olan denemelerim devam ediyor. Kullandığım LED TV nin VGA/PC çıkışına PC yi bağladığımda çözünürlük 1600 x 1200 olarak görülüyor. Düşürmek istediğimde buna izin vermiyor. Buradan da anlaşılıyor ki yazılım merkezinden ATI ekran kartı güncellemesi yaptıktan sonra çözünürlüğü 1600 x 1200 e sabitliyor. Monitör de bu çözünürlüğü desteklemediği için açılıştan sonra siyah ekrana düşüyor.
İlerleyen saatlerde ekran kartı sürücülerini silip manuel okarak kurmayı deneyeceğim. Sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ekim 2015 - 07:56:31

Aşağıdaki bağlantıda yer alan uygulamayı kurunca çözünürlüğü 1366 x 768 olarak ayarlamayı başardım. Eğer evde LED ya da LCD TV niz varsa PC yi bağlayıp bağlantıda yer alan programı kurmak sureti ile siyah ekrana düşme sorunundan kurtulabilirsiniz.

http://packages.ubuntu.com/tr/trusty/lxrandr

NOT: Benim PC ilk açılışta CTRL + ALT + T ile uç birime geçemedi, bu yüzden başka bir görüntü aygıtı kullanmak zorunda kaldım.

heartsmagic

@samisener71, geri dönüş için teşekkürler. Senin sorunun da özel bir sorun anladığım kadarıyla, hani her LCD ekranda bu sorun oluşmuyor tabi. Eski bir ekran mıydı elindeki?
Kurmuş olduğun uygulama da esasında başka bir masaüstüne ait yapılandırma uygulaması. Kısacası çözünürlüğü bir şekilde ayarlamak yeterli olacaktır bu gibi bir durumda.

samisener71

Doğrudur LCD monitör biraz eski, Benq GL950 model. Maksimum çözünürlük 1366 x 768 / 60hz. Asıl sıkıntı yaratan durum güvenli mod ile açılışta komut penceresine geçiyorum ama orada da sadece "read-only" olduğundan işlem yapamıyorum. Bu yüzden 2 kez ubuntu 3 kez de elementary os kurdum. Şimdi sıkıntı yok, her şey yolunda gibi. Kesinlikle söylemek isterim ki ATI ekran kartları Linux'a göre değil.
:(

heartsmagic

Güvenli kip ile kabuğa düştükten sonra yazılabilir yapabilirsin sistemi, aklında bulunsun:

mount -o rw,remount /

samisener71

:) Denedim daha önce ama olmadı ne yazık ki.
Belki de elementary OS kullandığım için olsa gerek. Ubuntu'da olabilir belki.

heartsmagic

Dağıtım gözetmemesi lazım bu yöntemin. Eğer normal bir kurtarma kipiyse yazdırılabilir olarak bağlanabilir dosya sistemi.

ahmetguvenn

aynı sorun bendede gerçekleşiyor peki bu ati 5470 için fglrx 3.17 nasıl yükleyebiliriz.

heartsmagic

@ahmetguvenn, Ubuntu sürümü nedir?
uname -r
ne diyor?

ahmetguvenn

@heartsmagic Ubuntu 15.10 kulaniyorum

heartsmagic

Uğraşma bence, 16.04 ile zaten fglrx paketleri olmayacak. Diğer sürücülere yönlendiriyor AMD/ATI, kısacası sistemle ne gelirse onu kullanacaksınız şimdilik. İleride farklı gelişmeler olabilir. 16.04 çıktığında sistemi yükseltirsin.