Ekran karıncalanıyor

Başlatan hakantrg, 22 Eylül 2015 - 10:51:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakantrg

merhaba arkadaşlar. Herhalde uyku modu oluyor. İşte o moda girdikten sonra pcyi açtıgımda, ekran karıncalı (RENKLİ olarak ) olarak açılıyor.Nedendir acaba?

sudo apt-get install mesa-utils

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  kde-l10n-engb kde-l10n-tr
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
The following NEW packages will be installed:
  mesa-utils
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded.
Need to get 34,4 kB of archives.
After this operation, 133 kB of additional disk space will be used.
Get:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty/universe mesa-utils amd64 8.1.0-2 [34,4 kB]
Fetched 34,4 kB in 1s (17,5 kB/s)     
Selecting previously unselected package mesa-utils.
(Reading database ... 211031 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../mesa-utils_8.1.0-2_amd64.deb ...
Unpacking mesa-utils (8.1.0-2) ...
Processing triggers for man-db (2.6.7.1-1ubuntu1) ...
Setting up mesa-utils (8.1.0-2) ...

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Whistler LE [Radeon HD 6610M/7610M]

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD TURKS
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,

xrandr

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
LVDS connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1366x768       60.0*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

natgho

Bilgisayarınız dizüstü mu masaüstü mu?
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

hakantrg

natgho

O zaman HDMI kablo aracılığıyla bilgisayarınızı bir ekrana bağlanıp kontrol edermisiniz, sorun devam ederse bilin ki sorun ekran kartınızda, aksi durumda sorun laptop ekranındadır, her iki durumdada sorun donanımsal temelli olacaktır. Yine de bir deneyin, inceleyelim.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

if

@hakantrg, karıncalı ekran çıkınca ctrl+alt+f1 ardından ctrl+alt+f7 tuşlarına basınca düzeliyor mu?
Açık kaynak sürücü kullandığınız görülüyor. fglrx kurup sorunun çözülüp çözülmediğine bakabiliriz.

hakantrg

Alıntı yapılan: natgho - 22 Eylül 2015 - 13:30:03
O zaman HDMI kablo aracılığıyla bilgisayarınızı bir ekrana bağlanıp kontrol edermisiniz, sorun devam ederse bilin ki sorun ekran kartınızda, aksi durumda sorun laptop ekranındadır, her iki durumdada sorun donanımsal temelli olacaktır. Yine de bir deneyin, inceleyelim.

karıncalı ekranın ekran görüntüsünü almak için screenhost yaptım ama çektigi resimde hata gözükmüyor...

Alıntı yapılan: if - 22 Eylül 2015 - 15:29:29
@hakantrg, karıncalı ekran çıkınca ctrl+alt+f1 ardından ctrl+alt+f7 tuşlarına basınca düzeliyor mu?
Açık kaynak sürücü kullandığınız görülüyor. fglrx kurup sorunun çözülüp çözülmediğine bakabiliriz.

deneyim bakalım
tşk ettim size..

natgho

O zaman probleminiz ekranin kendisindedir.
Hdmi olayını fırsatınız varsa deneyip dönüş yaparmisiniz