Pil Ömrü windows 10 ve Ubuntu 15.04 karşılaştırması

Başlatan ugurca41, 20 Eylül 2015 - 13:49:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugurca41

Merhaba,

Lenova ve IBM markasını beraber kullanıyorsunuz fakat Lenova Ibm in dizüstü  bölümünü satın almış Çİnli bir şirkettir.

herneyse,  windows 10 ve Ubuntu 15.04 64 bit kullanıyorum eskiden ubuntu kullanırdım tekrar başaladım yeni bir kullanıcıyım.

ubuntu'nun pil ömrü Windows 10 un neredeyse yarısı. çok büyük bir fark var bu yeni sürüme ait * bir şey mi yok sa bukadar fark olması normal mi

glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils

To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

uca@uca-Lenovo-Z710:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK208M [GeForce GT 740M] (rev a1)
uca@uca-Lenovo-Z710:~$
uca@uca-Lenovo-Z710:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
uca@uca-Lenovo-Z710:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1600 x 900, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected primary 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 382mm x 215mm
   1600x900       60.0*+
   1440x900       59.9 
   1360x768       59.8     60.0 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

bunlar yazıyor?

Reverser

merhaba, foruma hoşgeldin.
şuradaki komutların çıktılarını [1] yine şuradaki kod etiketini kullanarak [2] buraya geçer misin ?
[1] ekrankomut
[2] kodetiketi

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ugurca41

Alıntı yapılan: Reverser - 20 Eylül 2015 - 13:58:44
şuradaki komutların çıktılarını [1] yine şuradaki kod etiketini kullanarak [2] buraya geçer misin ?
[1] http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari
[2] http://kb.ubuntu-tr.net/http://kb.ubuntu-tr.net/kodetiketi

hoşbuldum

anlayamadım ne demek istediğinizi

fsutil

Alıntı yapılan: ugurca41 - 20 Eylül 2015 - 18:13:50
Alıntı yapılan: Reverser - 20 Eylül 2015 - 13:58:44
[1] http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari
[2] http://kb.ubuntu-tr.net/http://kb.ubuntu-tr.net/http://kb.ubuntu-tr.net/kodetiketi 

hoşbuldum

anlayamadım ne demek istediğinizi

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

glxinfo | grep render

xrandr

Çıktılarını istemiş Reverser. Yani komutları terminale yazıp sonuçlarını buraya kod etiketi ile atmanızı istemiş.

ugurca41

hoşbuldum
glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:

----------------------------------

To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

uca@uca-Lenovo-Z710:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
uca@uca-Lenovo-Z710:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
uca@uca-Lenovo-Z710:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1600 x 900, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected primary 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 382mm x 215mm
   1600x900       60.0*+
   1440x900       59.9 
   1360x768       59.8     60.0 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

anlayamadım ne demek istediğinizi.

parduscix

pil ömrü ne kadar az ise performans o kadar fazla demektir.

benim laptop windowsta 6 saat modlu pardus toplulukta (hem kde hem gnome aynı anda çalıştırıyor) 15 dk pil ömrü var.

linuxtan aldığım performans windowsun 100 katı kadar.

ugurca41

tabi kullandığım bir performans değil

yeni bir kullanıcı özellikle sistemi yeni öğrenen biri ne kadar sınırları zorlar ki şarjın hızlı tükenmesi yeni bir kullanıcı için bir dezavantaj. yani windowsla aynı şeyleri yaparken şarjım hızlı bitiyor

natgho

lspci | grep VGA
Bu komutun sonucunu paylaşır mısınız
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

fsutil

Alıntı yapılan: ugurca41 - 20 Eylül 2015 - 19:12:26
tabi kullandığım bir performans değil

yeni bir kullanıcı özellikle sistemi yeni öğrenen biri ne kadar sınırları zorlar ki şarjın hızlı tükenmesi yeni bir kullanıcı için bir dezavantaj. yani windowsla aynı şeyleri yaparken şarjım hızlı bitiyor

Bilgisayarınızda iki ekran kartı varsa düşük performanslar için olanı kullanın (intel), ekran kartı parlaklığını düşürün, güç ayarlarından pasif durumdayken askıya alma ve ekranı karartma gibi ayarları ayarlayın süre uzayacaktır.

91011

Bende daha fazla harcıyor ubuntuda illa performans demek değil sistemin ağırlığına da bağlı.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

Nirvana4

Ekran kartı sürücülerinin desteği Windows kadar güçlü olmadığı Linux sistemlerde pil ömrünün daha az olduğu söyleniyor

heartsmagic

@ugurca41, başlıklarının ilk iletilerini düzenlemeden yeni ileti olarak ekleme yaparsan herkes fark eder. Bu şekilde konuya yeni ileti gelmediği sürece insanlar senin iletini güncellediğini bilmezler. Çıktıları ilk iletiye eklemişsin, sonraki çıktılar için şu yöntemi kullanırsan çok daha okunaklı olur: kodetiketi

Makinede çift kart var, şu başlığımıza bak lütfen: optimuskonusu

Konuyu buradan devam ettirebilirsin ama. O başlığı okuyup ilgili yönergeleri uygula ve çıktıları buraya aktar.

Lenovo'nun IBM'in PC bölümünü satın aldığını biliyoruz. Zamanında bölüm böyle açılmış, büyük bir mesele değil yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ugurca41

@natko için paylaşıyorum

sonuç yukarıdaki gibidir

evet çift ekran kartlı ama ekonomik olana geçmiyor diye düşünmüştüm fakat  yukarıda yazan intel.  performans ekran kartı ise nvidia gerçi Çİpseti mi yazıyor yukarda anlamadım.

herneyse  bence ubuntu ekran kartı geçişini desteklemiyor. ama ben sadece ekran kartından kaynaklanan bir durum olduğunu sanmıyor, işlemcii kullanımı da ubuntuda daha fazla gibi

aynı sorun şimdi pyeni geçiş yapan windows 10 larda var ekran kartı geçişini desteklemiyor. ekonomik olan ekran kartı ile başlayıp değişmiyor. biostan kapatmana rağmen ikinci kartı etkin bir şekilde kullanmıyor. windows 10 a geçen çoğu insan oyun oynayamıyor özellikle çift ekran kartı olanlar. konu windows değil:) ama ubuntuda geçişi desteklemiyor gibi duruyor. biliyorsunuz ki win7 de fişi çektiğinizde ekonomik olan ekran kartına geçer taktığınızda performansa..

Forum yazım kuralları ile ilgili özür diliyorum.

if

Alıntı yapılan: ugurca41 - 22 Eylül 2015 - 01:07:18
@natko için paylaşıyorum

sonuç yukarıdaki gibidir

evet çift ekran kartlı ama ekonomik olana geçmiyor diye düşünmüştüm fakat  yukarıda yazan intel.  performans ekran kartı ise nvidia gerçi Çİpseti mi yazıyor yukarda anlamadım.

@ugurca41, lspci komutu bilgisayara bağlı PCI aygıtları listeler sadece. Hangi aygıtın kullanıldığını göstermez direk. Çıktıda Nvidia ekran kartı da görünüyor:

herneyse  bence ubuntu ekran kartı geçişini desteklemiyor. ama ben sadece ekran kartından kaynaklanan bir durum olduğunu sanmıyor, işlemcii kullanımı da ubuntuda daha fazla gibi

Hayır, destekliyor. Sizin gibi çift ekran kartı olup da kullanan bir çok üyemiz mevcut. @heartsmagic sizi Nvidia ve Intel çiftinin beraber kullanılmasını sağlayacak bir konuya yönlendirmiş. O konudaki adımları uyguladınız mı?

aynı sorun şimdi pyeni geçiş yapan windows 10 larda var ekran kartı geçişini desteklemiyor. ekonomik olan ekran kartı ile başlayıp değişmiyor. biostan kapatmana rağmen ikinci kartı etkin bir şekilde kullanmıyor. windows 10 a geçen çoğu insan oyun oynayamıyor özellikle çift ekran kartı olanlar. konu windows değil:) ama ubuntuda geçişi desteklemiyor gibi duruyor. biliyorsunuz ki win7 de fişi çektiğinizde ekonomik olan ekran kartına geçer taktığınızda performansa..

Forum yazım kuralları ile ilgili özür diliyorum.

Nvidia ekran kartını direk kullanmaz Ubuntu, Intel kullanılır öntanımlı olarak. Herhangi bir uygulamayı Nvidia ile kullanmak için çeşitli yöntemler var. Bu yöntemlerden biri de @heartsmagic'in yönlendirdiği bağlantıda yazılıyor.

Herhangi bir GNU/Linux dağıtımında pilin diğer işletim sistemlerine göre daha çabuk tüketilmesinin çeşitli sebepleri var. BIOS'un Windows işletim sistemine göre yazılması meselâ.

Bunlar aşılabilecek sorunlardan. Önce optimus başlığındaki adımları uygulamanızı öneririm.