ubuntu 14.04.03 üzerine Zimbra 8.6.0 GA Kurulumu

Başlatan krallls, 20 Eylül 2015 - 13:07:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krallls

Arkadaşlar Herkese merhaba,

Ubuntu server üzerine zimbra mail server kurulumunu en detaylı şekilde anlatmaya çalıştım umarım faydalı olur.

Başlıca işlenen temel konular

•   Zimbra Mail Server nedir,
•   Zimbra Mail Server Özellikleri
•   Ubuntu Server 14.04 Kurulumu ve Zimbra Server Kurulumu için yapılandırması
•   Active Directory üzerinde DNS server da HostA ve Mx Kayıtlarının oluşturulması
•   Zimbra Mail Server Kurulumu

http://www.serdarbayram.net/ubutunu-server-14-04-uzerine-zimbra-server-8-0-6-kurulumu-bolum-1.html

http://www.serdarbayram.net/ubutunu-server-14-04-uzerine-zimbra-server-8-0-6-kurulumu-bolum-2.html

http://www.serdarbayram.net/ubutunu-server-14-04-uzerine-zimbra-server-8-0-6-kurulumu-bolum-3.html

konu sabitlenirse yeni kuracak arkadaşlar içinde faydalı olabilir.

Reverser

anlatımınız ve emeğiniz için teşekkürler.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

heartsmagic

Eline sağlık, konuyu sabitledim. Gönül ister ki bu anlatımlar forumda veya daha güzeli Vikimizde de olsun. Sonra aradan bir süre geçiyor ve başlığa gelen yeni kullanıcılar "bağlantı ölmüş" diyorlar :) Günlüğünün uzun soluklu olmasını diliyorum.

Bu arada, Zimbra sunucu adresi olarak 192.168.1.150 geçiyor ya hani, kurulumu da o şekilde yapıyorsun. Kurulum çıktılarındaysa 192.168.1.90 görünmekte haberin olsun. Görenlerin kafası karışmasın sonra.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krallls

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Eylül 2015 - 00:26:31
Eline sağlık, konuyu sabitledim. Gönül ister ki bu anlatımlar forumda veya daha güzeli Vikimizde de olsun. Sonra aradan bir süre geçiyor ve başlığa gelen yeni kullanıcılar "bağlantı ölmüş" diyorlar :) Günlüğünün uzun soluklu olmasını diliyorum.

Bu arada, Zimbra sunucu adresi olarak 192.168.1.150 geçiyor ya hani, kurulumu da o şekilde yapıyorsun. Kurulum çıktıların daysa 192.168.1.90 görünmekte haberin olsun. Görenlerin kafası karışmasın sonra.

merhaba wikiye eklemek isterseniz dosyaları ve word halini gönderebilirim. bu arada dediğiniz gibi kurulum çıktısının ip adresi farklı bir kaç farklı makinede test ettiğim için hazırdaki makineden çıktıları aldım ip dışında tüm çıktılar aynı sayılır.

if

@krallls, Ubuntu-TR wikisine herhangi bir üye wikiye üye olup makale ekleyebilir:) Wikiye katkıda bulunan üye sayısı az maalesef. Makaleyi ekleyerseniz, size zahmet olacak tekrar, bir katkı da siz yapmış olursunuz:)

Blackcloudy

hocam elinize sağlık güzel paylaşım sayenizde kurulumu gerçekleştirdim. sanal ortamda hiçbir sıkıntı yok ancak digitaloceans dan çalışma yaptığımda Cannot allocate memory at /opt/zimbra/bin/zmcontrol line 583 hatası alıyorum bu sorunu çözemedim. birde zimbrayı restart ettikten sonra

amavis                  Stopped
                amavisd is not running.
        antispam                Stopped
                zmamavisdctl is not running
        antivirus               Stopped
                zmamavisdctl is not running
                zmclamdctl is not running
        dnscache                Running
        ldap                    Stopped
        logger                  Running
        mailbox                 Stopped
                zmmailboxdctl is not running.
        memcached               Running
        mta                     Running
        opendkim                Running
        service webapp          Stopped
        snmp                    Running
        spell                   Running
        stats                   Stopped
        zimbra webapp           Stopped
        zimbraAdmin webapp      Stopped
        zimlet webapp           Stopped
        zmconfigd               Stopped
                zmconfigd is not running.

bu hataları alıyorum nerede yanlış yapıyorum bulamadım bir türlü videolardan birebir takip ederek 5 sefer kurdum ama hep aynı hata alıyorum. digitaloceans ile ilgili bir problemmi yoksa benden kaynaklımı anlam  veremedim. meramımı anlatabildim mi bilemiyorum yardım ederseniz sevinirim.

heartsmagic

Videoya hiç bakmadım ama okumanın faydaları şöyle oluyor: :)

Alıntı Yap2 GB RAM önerilen – 4 GB, Mailbox ihtiyacınıza göre bu miktarı arttırmanız gerekiyor bu minimum değer sadece zimbra server ın kurulumu için gereklidir. Mail box başına ram hesabı yapmak için                                                                 
http://www.msexchange.org/articles-tutorials/exchange-server-2010/management-administration/exchange-2010-sizing-cheat-sheet.html linkinden yararlanabilirsiniz.

Kaldı ki aldığın hatada da yeterli bellek ayıramadığından yakınmış Zimbra.

Düşük seviyeli bir VPS ile bu istediğini yapman çok zor. Ayrıca sırf DO dediğin için şöylece bir baktım:
https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-vmware-zimbra-open-source-on-a-digitalocean-droplet

Alıntı YapDuring testing, we couldn't get Zimbra to install on a $5 or $10 VPS, most likely to due to the memory limitation. We started to get lucky on the $20 VPS; the system worked well, however, 2GB is below the minimum requirements. Therefore a $40 Droplet (4GB) is recommended when deploying Zimbra in a production environment.

Ayrıca Zimbra'yı DO'na kurma amacın nedir?

Blackcloudy

cevap için teşekkür ederim
amacım sadece test yapmak ubuntu server tarafına merak ettiğim için yeni kullanmaya ve denemeler yapmaya başladım.

heartsmagic

O zaman denemeleri yerelde yap bence, bu türde bir şey için DO pek uygun değil gibi :)

plazma

Zimbra masil sunucusunu bizim okulda da kullanıyorlarmış bu seneye kadar sonra gmail üstünden gitmeye karar alınmış. Hızı iyi galiba üniversitede kullanıldığına göre

Blackcloudy

haklısınız aslında ancak çalıştığım firmanın talebi üzerine deneme yaptım zaten :)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ekim 2015 - 23:21:39
O zaman denemeleri yerelde yap bence, bu türde bir şey için DO pek uygun değil gibi :)

oguzhanocal

apt-get install libperl5.14 dediğimde bana bu hatayı verip libperl5.14 u yüklemiyor ne yapmam lazım

root@mail:/# apt-get install libperl5.14
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Unable to locate package libperl5.14
E: Couldn't find any package by regex 'libperl5.14'

if

@oguzhanocal, libperl5.14 paketi bulunamamış çünkü öyle bir paket mevcut değil. Yapmanız gereken libper kütüphanesinin güncel sürümünü bulup onu kurmak. Bunun için apt-cache search libperl5 komutunu; Ubuntu Paketleri[1] sitesini ya da Synaptik paket yöneticisini kullanabilirsiniz. İşlemlerinizi root olarak yapmanıza gerek yok, sudo ile yapın.

[1] http://packages.ubuntu.com/

oguzhanocal

Alıntı yapılan: if - 11 Kasım 2016 - 10:40:05
@oguzhanocal, libperl5.14 paketi bulunamamış çünkü öyle bir paket mevcut değil. Yapmanız gereken libper kütüphanesinin güncel sürümünü bulup onu kurmak. Bunun için apt-cache search libperl5 komutunu; Ubuntu Paketleri[1] sitesini ya da Synaptik paket yöneticisini kullanabilirsiniz. İşlemlerinizi root olarak yapmanıza gerek yok, sudo ile yapın.

[1] http://packages.ubuntu.com/

Dediğinizi yaptım depo listesine deb http://security.ubuntu.com/ubuntu precise-security main ekleyince kurulumu yaptı
teşekkürler

if

@oguzhanocal, yanlış bir şey yaptınız. Kullandığınız sürüm 14.04 (Trusty Tahr) değil mi? Fakat siz 12.04 sürümünün (Precise Pangolin) deposunu eklemişsiniz. Farklı sürümlerin deposunu eklemek sıkıntılara yol açacaktır. 14.04 sürümü için libperl5.18 sürümü bulunmakta. Bunu kurmalıydınız.

oguzhanocal

Alıntı yapılan: if - 11 Kasım 2016 - 11:00:20
@oguzhanocal, yanlış bir şey yaptınız. Kullandığınız sürüm 14.04 (Trusty Tahr) değil mi? Fakat siz 12.04 sürümünün (Precise Pangolin) deposunu eklemişsiniz. Farklı sürümlerin deposunu eklemek sıkıntılara yol açacaktır. 14.04 sürümü için libperl5.18 sürümü bulunmakta. Bunu kurmalıydınız.
@if , Depoyu ekledim libperl5 ide yükledim sonra depoyu sildim. Mail serveri sorunsuzca yükledim. DNS den mx ayarlarınıda yaptım. Şu an sorunsuzca mail alıp verebiliyorum.

Bilginiz için teşekkürler

if

@oguzhanocal, çalışsa da ileride bu kurulan paket yüzünden başka sıkıntılar yaşabilirsiniz. 14.04 kullanıyorsanız bu sürümün paketlerini kullanmalısınız.

Blackcloudy

merhabalar bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.

zimbra üzerinde mail relay izni nasıl verebilirim admin panelinde yeri varmı yoksa console üzerinden mi yapmam gerekiyor. yerini yada kodunu söylerseniz sevirim.

şimdiden teşekkürler

pulseria

ben bu zimbrayı her kurmak istediğimde kurulum esnasında
"DNS ERROR resolving mail.sunucuadı.local
It is suggested that the hostname be resolvable via DNS"
hatasını alıyorum.
AD ve DNS aynı makine üzerinde çalısıyor ve test ettiğimde sorun gözükmüyor.
sorunun nerede olduğunu bulamadım bir türlü. Bu sorunun üzerinden nasıl gelebiliirm acaba hangi dosyaları kontrol etmeliyim.

if

@pulseria, hangi dağıtımı kullanıyorsunuz? Zimbra'nın hangi sürümünü kurmaya çalışıyorsunuz? Buradaki eski bir anlatım, bunun üzerinden kurulum yapmayın.

pulseria

Alıntı yapılan: if - 15 Aralık 2019 - 22:01:48
@pulseria, hangi dağıtımı kullanıyorsunuz? Zimbra'nın hangi sürümünü kurmaya çalışıyorsunuz? Buradaki eski bir anlatım, bunun üzerinden kurulum yapmayın.

14.06 üzerine zimbranın uyumlu versiyonunu kuruyorum.

if

echo "192.168.?.?(sunucu adresi)  mail.sunucuadı.local  hostname " >> /etc/hosts

komutunu uygulayınca deneyin. hotname'i bulmak için hostname komutunu kullanın.