Foruma uyum sorunu

Başlatan V-K, 19 Eylül 2015 - 19:16:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V-K

Merhaba arkadaşlar...

Forumun amacı ile benim yapımda olan paylaşma özelligi aynı olsa da uyumsuzluk oldugunu farkettim. Uyumsuzluk özellikle ustalar ve acemiler arasındaki bakış açısından kaynaklanmakta. Aslında bu olay insanın oldugu her alanda az veya çok yaşanmaktadır ve dogal sayabiliriz. Konumuz forum-uyum ve usta-acemi ilişkisi oldugundan dikkate değer buldum...
İnsanların konumuyla yapısı ve bunu yansıtması farklı olabilir. Sadece acemi üyeler değil, linux ile ilgilenen herkes ustaların yönlendirmesine göre hareket etmektedir. Bunun için de sadece ustalık yetmiyor aynı zamanda olaylara geniş bakma sorumluluğu getiriyor. Ne var ki, ustalarımızın büyük çogunlugu bu sorumluluktan ziyade kişisel hisleriyle davranmaktadır. Bir çogunuz tepki gösterecektir bunu biliyorum, ancak tepki göstermek yerine insanların olaylara bakış açılarını değerlendirmek size daha çok yakışacaktır...
Saygılarımla...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

Reverser

Alıntı yapılan: V-K - 19 Eylül 2015 - 19:16:24
Ne var ki, ustalarımızın büyük çogunlugu bu sorumluluktan ziyade kişisel hisleriyle davranmaktadır. Bir çogunuz tepki gösterecektir bunu biliyorum, ancak tepki göstermek yerine insanların olaylara bakış açılarını değerlendirmek size daha çok yakışacaktır...
merhaba, bu forumda bahsettiğini kanıtlayacak tek bir argüman gösterebilir misin ?
@heartsmagic, "ifadelerin kullanılmadığı bu sanal ortamda duyguların tam anlamıyla karşı tarafa iletilemediğini" hep belirtir.
Biz, Ubuntu forum tr topluluğu olarak, herkese aynı mesafede yaklaşmaya ve kucaklamaya çalışıyoruz.

Ek olarak, konuyu daha doğru olacak şekilde öneri ve istekler bölümüne taşıyorum.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

V-K

Kanıtlayacak bir argüman..
Robolinux ve sparkylinux bildiginiz gibi debian tabanlı dağıtımlardır, bunları nasıl Türkçeye çevirebilirim adlı dün bir başlık açmıştım, ustalarımızdan en azından bir öneri beklerdim. ama maalesef bırakın öneriyi konuyu okuma zahmetinde bile bulunan olmadı. Bana konuyu açanın başında V-K olmasına önyargılı davranıldı gibi geliyor, bunu başka türlü izah edecek bir konu bulamıyorum. Elbette mecbur degilsiniz, ama farklı davranışlar insana farklı hisler getiriyor, zira forumda sevilmedigimi biliyorum, ancak nedenini tam olarak anlayabilmiş degilim. Üstelik ustalarımızı kırmak gibi bir niyetim yok, sadece görüşümü açıklamak istedim...

Reverser

Neden alınganlık edip "sevilmediğini" düşünüyorsun anlam veremedim. Burada hepimiz zaman bulukça, dilimiz döndükçe yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biraz sabır, elbet konuya bakan biri olacaktır.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ulupınar

Alıntı yapılan: V-K - 19 Eylül 2015 - 19:58:52
Robolinux ve sparkylinux bildiginiz gibi debian tabanlı dağıtımlardır, bunları nasıl Türkçeye çevirebilirim adlı dün bir başlık açmıştım, ustalarımızdan en azından bir öneri beklerdim. ama maalesef bırakın öneriyi konuyu okuma zahmetinde bile bulunan olmadı. Bana konuyu açanın başında V-K olmasına önyargılı davranıldı gibi geliyor, bunu başka türlü izah edecek bir konu bulamıyorum. Elbette mecbur degilsiniz, ama farklı davranışlar insana farklı hisler getiriyor, zira forumda sevilmedigimi biliyorum, ancak nedenini tam olarak anlayabilmiş degilim. Üstelik ustalarımızı kırmak gibi bir niyetim yok, sadece görüşümü açıklamak istedim...

Bu dağıtımlarda kullanılan masaüstelerinin dil paketleri olmalı, onları paket yöneticisinden aratıp kurabilirsiniz, bu arada en fazla Türkçe konuşan KDE masaüstüdür, onu diğerleri takip eder.

earas

Yani dün açtığın bir konu için 1 gün boyunca kimse konuna yazmadı diye mi ilk mesajındaki sonuçlara vardın? Sevilmediğin sonucuna? Sana şahsi olarak olumsuz düşünceler besledikleri için konuna yazmadıkları sonucuna? Bir kaç hayalet linux forumu biliyorum. Oralara konu açsan, aylarca kimse konuna yazmasa sanırım seni intihara sürükleyecek...  ;D Neyse dostum şaka bir yana eğer böyle düşünmenin başka sebepleri varsa onları söyleyerek kendini daha iyi ifade etmeni öneririrm. Yok eğer konuna 1 gün yazılmadı diye böyle düşündüysen gereksiz alınganlık yapmışsın. Ek olarak başka bir nedenin yoksa, ilk mesajında söylediğin şeyi (kişiselleştirerek hisleriyle hareket etmek) sen yapmış olacaksın. Umarım başka nedenlerin vardır  :)

ulupınar

Sorunuza cevap verilmediğini varsayarak şöyle bir tavsiyeden bulunabilirim. Sorunuz anlaşılmamış olabilir, sorunuzu daha da detaylandırarak tekrar yazabilirsiniz.
Forumlarda soru sorma tekniğinizi geliştirebileceğiniz bir kaç not paylaşayım.

Alıntıdır.

Sormadan Önce

Bir İnternet sitesindeki foruma teknik bir soru sormadan önce, şunları yapın:

İnterneti arayarak bir cevap bulmaya çalışın.
Kılavuzları okuyarak bir cevap bulmaya çalışın.
SSS'leri (Sık Sorulan Sorular) okuyarak bir cevap bulmaya çalışın.
Araştırarak ve deneyerek bir cevap bulmaya çalışın.
Yetenekli ve deneyimli bir arkadaşınıza sorarak bir cevap bulmaya çalışın.
Şayet bir yazılımcı iseniz, uygulamanın kaynak kodlarını okuyarak bir cevap bulmaya çalışın.

Sorunuzu sorarken, yukarıda sayılanları yaptığınızı belirtin. Böylece sizin tembel teneke olmadığınız ve insanların zamanlarını boşa harcamayacağınız anlaşılsın. Daha iyisi, bunları yaparak neler öğrendiğinizi de gösterin. Cevaplardan bir şeyler öğrenebileceğini göstermiş olan kişilerin sorularına cevap vermeyi severiz.

Almış olduğunuz hata iletilerindeki metni kullanarak Google'da probleminizi aratın (ayrıca Google gruplarını da aratın). Bu sizi doğruca, sorunun çözümü olan belgeye veya sorunuza yanıt verilen eposta listesi iletisine götürebilir. İşe yarar bir sonuç alamasanız bile, bir posta veya haber grubunda: "Google'da hata iletisini arattım ama işe yarar bir sonuç elde edemedim" şeklinde bir e-posta ya da haber göndermek oldukça iyi bir artıdır.

Sorunuzu hazırlayın. İyice düşünün. Acele hazırlandığı belli olan sorular acele cevaplar alırlar ya da hiç cevap alamazlar. Sorunuzu göndermeden önce sorunu çözmek için daha çok çaba göstermek ve bunu ortaya koymak gerçek yardım alma ihtimalinizi artırır.

Yanlış soru sormayın. Hatalı kabullere dayalı bir soru sorduğunuzda herhangi bir üstadın size baştan savma bir cevap vermesine ve "ne aptalca bir soru" şeklinde düşünmesine sebep olursunuz. Üstatlar bu tür cevaplarında, sizin sorununuzun çözülmesini değil, yaptığınız aptallıktan ders almanızı umarlar.

Asla cevap alma hakkınız olduğunu düşünmeyin. Böyle bir hakkınız yok. Bu tür servisler için bedel ödemediğiniz sürece de olmayacak. Şayet kazanabilirseniz, bir cevap kazanacaksınız. Bunun için sağlam, ilginç, kışkırtıcı bir soru sormalı ve topluluğun bilgisine ihtiyaç duyan değil, bu bilginin artmasını sağlayan biri gibi davranmalısınız.

Diğer taraftan, sorunu açıklayıcı bir hale getirmek ve çözümün üretilmesi aşamasında yardımcı olmaya niyetli olduğunuzu göstermek iyi bir başlangıç sayılır. "Birileri bir başlangıç noktası verebilir mi?", "Benim çalışmamdaki eksiklik nedir?" ve "Hangi siteyi kontrol etmeliyim?" tarzındaki sorular "lütfen bana tam süreci anlatın" şeklindeki bir sorudan daha iyidir ve cevap alma şansınız daha yüksektir. Çünkü doğru cevaba ulaşmak için çaba göstermek ve bunu belirtmek, şayet birisi size başlangıç noktasını gösterirse sonuca gidebileceğinizi göstermek her zaman daha uygundur.

V-K

Sevgili arkadaşlar, iyi niyetinizi saygıyla karşılıyorum, ancak konuyu zaman ve cevap noktasına sınırlamanız çok yanlış.
Burada sorun olan zaman ve cevap değil o sadece bir örnektir ve insan hiç yardım görmeyebilirde bunu ciddiye alacak biri degilim.
Sizden ricam konuya genel itibariyle bakmanız, ben burada foruma uyum sorunundan bahsediyorum. Eleştirebilirim ama özel olarak birilerini suçlama gibi bir çalışma içinde değilim, belki ben foruma uyum sağlayamayabilirim, ancak bahsettigim konuyla ilgili herkes önce kendini yargılamalı...

heartsmagic

Alıntı yapılan: V-K - 19 Eylül 2015 - 19:58:52
Robolinux ve sparkylinux bildiginiz gibi debian tabanlı dağıtımlardır, bunları nasıl Türkçeye çevirebilirim adlı dün bir başlık açmıştım, ustalarımızdan en azından bir öneri beklerdim. ama maalesef bırakın öneriyi konuyu okuma zahmetinde bile bulunan olmadı.

Ben okudum, cevap yazmadım. Sebep:İlgili dağıtımlar hakkında en ufak bir fikrim yok. Forumda olan var mıdır bilemiyorum. Haliyle bilgim olmayan bir dağıtım hakkında geçtim yönetici olma durumumu, normal kullanıcı bile olsam cevap yazacak vaktim mevcut değil.

Alıntı Yap
Bana konuyu açanın başında V-K olmasına önyargılı davranıldı gibi geliyor, bunu başka türlü izah edecek bir konu bulamıyorum. Elbette mecbur degilsiniz, ama farklı davranışlar insana farklı hisler getiriyor, zira forumda sevilmedigimi biliyorum, ancak nedenini tam olarak anlayabilmiş degilim. Üstelik ustalarımızı kırmak gibi bir niyetim yok, sadece görüşümü açıklamak istedim...

Bu kanıya nereden kapıldın?

Gelelim ilk iletideki şu yoruma:

Alıntı YapBunun için de sadece ustalık yetmiyor aynı zamanda olaylara geniş bakma sorumluluğu getiriyor. Ne var ki, ustalarımızın büyük çogunlugu bu sorumluluktan ziyade kişisel hisleriyle davranmaktadır.

Ben de bunun için örnek veya sağlam argüman beklerdim ancak sağlam argüman yerine kişisel bir şey çıktı ortaya. Ben yine de yorumlayayım, bizler usta çırak ilişkisi yürütmüyoruz burada. Keşke yürütebilsek, keşke o kadar rahat olsak. Birilerine uzun uzun bir şeyler anlatarak öğretebilmek hem yüksek enerji hem de vakit gerektiriyor. Ha yaparız bunu yapmasına belki ama sonra insanlar çıkıp "Neden benim başlıklarımla ilgilenmiyorsunuz" diye serzenişte bulunurlar. Tanıdık geliyordur sanırım bir yerlerden.

Kısacası forum esasında sorun çözme alanı şu an. Geçenlerde bizi alttan alta eleştiren, her bulduğunda sopayla vuran sonra da yasaklanan bir arkadaş söylemişti bunu: "Tek yaptığınız sorunları çözmek, başka da bir şey yok". Öyle cidden, şu an elden bu geliyor. Daha iyisini yapabilen varsa internet kocaman bir mecra, buyursun yapsın.

Cevap gelmiş sonradan, yargılanacak veya yargılayacak bir durum yok burada. Beş altı kişi (senin ifadenle usta dediğin) yüzlerce kişi için empati yapamaz, o yüzlerce kişi beş altı kişi için empati yapar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

V-K

Sayın üstadım, bir başlıga istisna dışında hiç kimsenin girip okumaması sağlam argüman olmuyor mu sizce?
Herkes kendini yargılasın demem, bir üyenin görüşünü herhangi bir önyargıyla değil, çözüm noktasında bakılmalı anlamında kullandım.
Foruma uyum konusunda  yanlış-dogru kavramının burada tartışmaya açılmasını dogru buldugum için görüşlerimi veya hislerimi paylaşmaya çalıştım. Ancak görüyorum ki, halen hedef seçiliyorum ve suçlu bulunmuştur davranışıyla karşılaşıyorum. Oysa belirttigim gibi benim de yanlışım olabilir ama istedimki herkes biraz da olsa kendini de yoklasın, çünkü her görüş bir anlık olmuyor ilerisi-berisi vardır mantıgıyla hareket edilmeli...

ersinkandemir

Rasyonel temelleri olmayan veya bizim anlayamadığımız bir alınganlık ile fevri bir serzenişte bulunmuşsunuz. Şahsınıza veya ilgilendiğiniz konuya kolektif bir tavır alınmadığını anlatmak, neden kişisel aldığınızı öğrenmek için yine suçlayıcı olmayan bir dille yanıt vermiş arkadaşlar. Yanıt almayan başlığınız çok spesifik bir konu. Ben forumun yeni mesajlar bölümüne hemen her gün 4-5 kere bakarım göz ucuyla; çoğu zaman doğrudan bilgim olan, yardımcı olabileceğim konular değilse girip okumuyorum doğrusu. Az çok göz aşinalığım varsa da başlık sahibi arkadaşın gözünden kaçmış bir şey varsa diye sorunla ilgili arama yapıp "böyle böyle denilmiş" şeklinde yönlendiriyorum vs. Foruma uyum konusunu da başlığınızın özelinde tartıştık ama siz de genişletmediniz olayı, tam olarak sorunu anlayamadık veya anlatamadınız sanırım.
Where there's a shell, there's a way.

heartsmagic

Alıntı yapılan: V-KSayın üstadım, bir başlıga istisna dışında hiç kimsenin girip okumaması sağlam argüman olmuyor mu sizce?

Olmuyor ne yazık ki. Neden olmadığını da anlatmaya çalıştım, çalıştık. Tek bir başlık üzerinden bu yargıya varmak ne kadar doğru? Kaldı ki başlıkta adı geçen dağıtımlar hiç bilinmezken? Birilerinin bilmiyor olma ihtimali yok mudur? Vakit sıkışıklığı olmuş olamaz mı? Sözün özü argüman sağlam değil.

Alıntı YapAncak görüyorum ki, halen hedef seçiliyorum ve suçlu bulunmuştur davranışıyla karşılaşıyorum. Oysa belirttigim gibi benim de yanlışım olabilir ama istedimki herkes biraz da olsa kendini de yoklasın, çünkü her görüş bir anlık olmuyor ilerisi-berisi vardır mantıgıyla hareket edilmeli...

Neden hedef seçilesin? Ortaya bir iddia koydun, bizler de güzel güzel meselenin neden yanlış olduğunu kendi tarafımızdan açıklamaya çalışıyoruz. Sağlam, oturaklı argümanlar istiyoruz ancak @ersinkandemir'in söylediği gibi meseleyi genişletemiyor, tek bir başlık üzerinden yürüyorsun. Başlık da sana ait olunca haliyle insanlar kişiselleştirdiğini düşünüyorlar.

ulupınar

Alıntı yapılan: V-K - 19 Eylül 2015 - 23:02:39
Sayın üstadım, bir başlıga istisna dışında hiç kimsenin girip okumaması sağlam argüman olmuyor mu sizce?
Herkes kendini yargılasın demem, bir üyenin görüşünü herhangi bir önyargıyla değil, çözüm noktasında bakılmalı anlamında kullandım.
Foruma uyum konusunda  yanlış-dogru kavramının burada tartışmaya açılmasını dogru buldugum için görüşlerimi veya hislerimi paylaşmaya çalıştım. Ancak görüyorum ki, halen hedef seçiliyorum ve suçlu bulunmuştur davranışıyla karşılaşıyorum. Oysa belirttigim gibi benim de yanlışım olabilir ama istedimki herkes biraz da olsa kendini de yoklasın, çünkü her görüş bir anlık olmuyor ilerisi-berisi vardır mantıgıyla hareket edilmeli...

Forumda yazdıklarınızın okunması ve ilgi çekmesi sizin elinizde, şöyle ki bilgilendirici ve öğretici metinleri kimse göz ardı edemez bana göre, bu bakımdan bende öğrenebileceğim şeyleri ilgi alanım içindeyse mutlaka okumaya çalışırım, kesin okurum demiyorum. Mutlaka sizin açtığınız başlıklar ile ilgili o anda tahmin edemediğiniz bir durum oluşmuştur, belki tesadüfen size denk geldi. En son düşüneceğiniz konu size komplo kurulması olmalı. Yine bir bilgi paylaşayım, konuyu takip eden arkadaşlara faydası olabilir.

Alıntıdır.

Açık, dilbilgisi kurallarına uygun ve sözdizimlerine dikkate ederek yazın

Deneyimlerimiz sonucu ilgisiz ve dağınık kişilerin, genellikle, düşünme ve kodlama işlerinde de ilgisiz ve baştan savma davrandıklarını öğrendik. Bu tür insanların sorularına cevap vermenin bir ödülü yoktur. Bu nedenle zamanımızı başka yerlerde harcamayı tercih ederiz.

Bu nedenle sorunuzu açıkca ve düzgün bir biçimde ifade etmeniz çok önemlidir. Şayet bunu yapmaya niyetiniz yoksa, bizden sizin sorununuza eğilmemizi beklemeyin. Kullandığınız dili "parlatmak" için biraz çaba harcayın. Çok resmi ve katı olmak zorunda değilsiniz. Aslında üstat kültürü; esprili, bilgilendirici ve argo yapıya değer verir. Fakat bunlar tam olmalıdır. Düşündüğünüze ve dikkatinizi bir şeylere yoğunlaştırdığınıza dair izler taşımalıdır.

Sözdizimleri, noktalama işaretleri ve büyük-küçük harf kullanımdaki doğruluklar önemlidir. "yanlız" değil "yalnız", "yada" değil "ya da", "tabi ki" değil "tabii ki"... Her şeyi BÜYÜK HARFLER İLE YAZMAYIN!

Daha genel olarak eğer eğitimini tamamlamamış biri gibi yazarsanız, muhtemelen kimse sizi ciddiye almaz.

Problemin belirtilerini tanımlayın, kendi tahminleriniz değil

Sorunun nelerden kaynaklandığını düşündüğünüzü söylemek, üstatlara yardımcı olmaz. (Madem ki sorunun kaynağını biliyorsunuz, o halde kendi başınıza çözümü de bulabilirsiniz, değil mi?) Bu nedenle, teorileriniz yerine, problemin belirtilerini söyleyin ve üstatların yorum ve teşhis yapmasına izin verin. Eğer tahmininizi söylemenin önemli olduğunu hissediyorsanız, onu açıkça dile getirin ve bu çözümün neden işe yaramadığını açıklayın.

Amacınızı belirtin, yaptıklarınız değil

Şayet derdiniz bir şeyin nasıl yapılacağını bulmak ise (hata raporlamasının tam tersi bir davranışla) amacınızı belirtmekle işe başlayın. Daha sonra tıkandığınız noktaya giden adımları tarif edersiniz.
Teknik yardıma ihtiyaç duyan kişiler, genellikle, büyük bir amaça sahip olan ve gittikleri yolun doğru olduğunu düşünüp oraya saplanmış kişilerdir. Onlar yaptıkları basamakları anlatmakla işe başlarlar ama gittikleri yolun yanlış olabileceğini hiç düşünmezler. Bu yeteneği kazanmak epeyce çaba gerektirir.

V-K

@ersinkandemir, @ulupınar ve @heratsmagic ustalarıma son yorumları için teşekkür ederim.

İlerisi-berisi vardır noktasını sizleri üzmemek adına detaya inmek istemem, ancak bir upucu vermek adına şunları söyleyebilirim.
Karşılaştıgım paylaşım sitelerinde genel hava forumdaki ustaların tavırlarının begenilmedigi yönündedir. Üyeligim süresince izledigim kadarıyla eleştiriyi pek kabullenmediginiz ve o yorumları tam dogrulamasa da o izlenimi aldım. Aslında bu durumu her işin ustası yogun ve biraz asabi olura bağladım. Bu anlamda açtıgım başlıgın okunmamasına takılmak yerine genel kanıyı değerlendirmeniz inanın daha sağlıklı sonuç getirir.
Örnegin bu kadar gönüllü ve yardımcı olmaya çalışan insanlar neden eleştirilir sorusuna cevap aramak gibi...

Tekrar saygılar sunarım...

matrax_41

Alıntı yapılan: V-K - 20 Eylül 2015 - 00:07:05

Örnegin bu kadar gönüllü ve yardımcı olmaya çalışan insanlar neden eleştirilir sorusuna cevap aramak gibi...

Bu kadar gönüllü insan, burayı yöneten veya usta olarak tabir ettiğin insanların da senin veya diğer gönüllüler gibi gönüllü olarak bunları yürüttüklerini unuttukları için. Genelde tepki gösterilen insanlar burayı yöneten insanları buradan para kazanıyormuş gibi eleştiriyor çünkü. Burayı yönetenler senden, benden daha fazla burası için uğraşıyor ama bizim gibi hiçbir çıkarları yok buradan.

Senin tabirinle usta mıyım bilmiyorum linux konusunda ama 7 yıldır linux kullanıyorum ve bahsettiğin dağıtımlar konusunda bir bilgim yok. Ben de @heartsmagic gibi okudum konuyu fakat cevap yazamadım bu nedenle. Herkesin her dağıtımı deneme veya onunla ilgili bilgi sahibi olma gibi bir durumu yok. Ancak şu yapılabilir. Ben veya başka bir gönüllü aslında senin yapman gereken şekilde google'da sorduğun sorunun cevabını arayabilirdi. Ancak bu da zaman meselesi. Hepimiz önce iğneyi kendimize batırmayı unutuyoruz çoğu zaman @V-K.

alquirel

Alıntı yapılan: V-K - 19 Eylül 2015 - 19:16:24
Bir çogunuz tepki gösterecektir bunu biliyorum, ancak tepki göstermek yerine insanların olaylara bakış açılarını değerlendirmek size daha çok yakışacaktır...

Alıntı yapılan: V-K - 20 Eylül 2015 - 00:07:05
Karşılaştıgım paylaşım sitelerinde genel hava forumdaki ustaların tavırlarının begenilmedigi yönündedir. Üyeligim süresince izledigim kadarıyla eleştiriyi pek kabullenmediginiz ve o yorumları tam dogrulamasa da o izlenimi aldım.

Sırf bu tezi ispatlamak adına açılmış bir başlık gibi geldi bana. "Ortaya bi laf atayım, onlar da kabullenemesinler tepki göstersinler, ben de peşine zaten ustaların tavırları genelde beğenilmez diye kapak yapayım" denmiş resmen.

İnsanlar yanlış argüman üzerine temellenmiş düşüncene cevap veriyorlar, ama sen bu cevabı eleştiriyi kabullenemiyorsunuz şeklinde yorumluyorsun.

ShangriLa

Burada kimsenin robolinux ve sparkylinux çevirilerinin nasıl yürüdüğünü bildiğini zannetmiyorum. Bu nedenle başlığın sevgi görmemiş olabilir :)
Ubuntu Mate Trusty

V-K

@matrax_41  tamamen katılıyorum ve teşekkür ediyorum...

@ShangriLa   daha önce belirttigim gibi o noktaya takılmak konunun amacına herhangi bir çözüm getirmez...

@alquirel  işte bahsettigim nokta burası; siz şimdi ne yaptınız, yardımcı olmaya çalışan insanlar neden eleştirilir sorusuna bir fikir üretmek yerine bende kasıt aradınız. Arayın ama aynı zamanda da olumlu fikirler üretmeye çalışın. Sizler hakkında olumsuz görüşleri dogrular nitelikte davrandınız ve kendinize yanlış yaptınız. Oysa insanlara bunca yardım etmeye çalışan sizler haketmediğiniz yanlış algıyı yoketmek gibi bir yaklaşım içinde olmalıydınız...

ata1

ne yapalım yorum yazmadan sessizce bekleyip olanları mı izleyelim .ve birkaç senin gibi düşünen insandan dolayı diğer insanlara yardımı keselim mi .
sıkıştıklarında yardım edin stadım işibitince tamam anladım kardeş diyeni . çocuğu gibi yada işcisi gibi azarlayanı ve en önemlisi burada sadece yazarak yardım ediliyor .sorun yanızda olan birisinin hareketlerini ve mimik lerini görebilir ve ne demek istediğini anlaya bilirsiniz . ama sadece iki satır yazı ile kişiyi anlamak zordur . burada olan ve olması gereken karşılıklı anlayış ve yardım için ne gerekiyorsa o yapılmalı .eksik yada fazla değil

V-K

@eral hocam, son yorumumu bir kez daha oku lütfen...

ata1

merak etmeyin bizler formdaki her noktayı okuyoruz .ayrıca ben bir hoca yada üstat değilim .basit bir kullanıcıyım ayrıca ben ubuntu bile kullanmıyorum .manjaro ve arch kullanıyorum .
ama elimden geldikçe bu formda olan her konuyu okuyorum işe yarar yada çöp olsun her konuyu okurum .okumak öğrenmenin yarısıdır bence
aynen buradaki gibi her linux konusunu okurum
http://manjaro-tr.org/forum/index.php?topic=1279.msg8706;topicseen#msg8706

Sh4oTT

İnsanlarla ugrasmak zor zor millet parayla bu ısı yapamıyorken su ortamda gonullu olarak bızlere hızmet sunan ustalar nasıl tavır alırlarsa alsınlar hıc bır kelıme soylemeye bence hakkımız yoktur.

alquirel

Usta değilim, bu forum için acemi bile değilim, sadece forumun yazılım altyapısıyla ilgilenen kişiyim. Hatta bilgisayar başındaki vaktimin önemli bir kısmı Windows üzerinde geçiyor diyebilirim. Yani senin bu başlıkta sunduğun "eleştiri"yi üzerime alınarak sana cevap vermedim. Öncelikle bunu söyleyeyim.

Ve tekrar belirteyim. Sen bu başlıkta bir eleştiri yaptığını düşünüyorsun ve insanlardan olgunlukla şapkalarını öne koyarak bu eleştiriyi enine boyuna düşünüp nihayetinde kabullenmelerini bekliyorsun. Ancak kaç kişi sana yaptığının eleştiri olmadığını, hiçbir sağlam argüman üzerine temellenmediğini söylüyor ama sen yine de bildiğini okuyorsun. Eleştirmek/eleştirilmek tek taraflı değil ve farkettiğin üzere (inşallah farketmişsindir) bu başlıkta "eleştiri kabullenmeyen" asıl kişi sensin.

Şunu da söyleyeyim. Biz (yönetim ekibi olarak) bize yöneltilen mantıklı eleştirileri kabullenmemezlik yapmadık hiçbir zaman. Mesela bir anasayfa ve dergi sorunumuz var, bir türlü üzerine eğilip de ortaya güzel istikrarlı bir ürün koyamıyoruz. Her fırsatta da bu konudaki eksiğimizi dile getiriyor ve insanlardan da özür diliyoruz.

Bak aklıma geldi. Yahu eleştiri kabullenmeyecek, her cümleyi gerisin geriye püskürtecek kafada insanlar olsak yönettiğimiz forumda niye şöyle bir başlık açalım?
Eksik ve Hatalarımız

heartsmagic

Ben konu neden bu kadar uzadı anlamış değilim. @V-K, kimse seni suçlamıyor, kimse sende kasıt aramıyor. Yapılıyorsa bir şeyler ama bunun müsebbibi sensin. Durduk yere, hiçbir şey yokken bizleri eleştiri kabul etmiyor pozisyonuna sokmak için gayret gösteriyorsun. Bizler bunu sorguladıkça da "Bakın işte eleştiri kabul etmiyorsunuz" demeye getiriyorsun. Tamam, bu iş böyle olmayacak basit bir şekilde gidelim.

1. Bir başlık açtın ve bizi eleştirdin değil mi? Burası kesin, hatta ustalar, üstatlar her neyse bu insanlar yeni insanları anlamamayla suçladın. Tamam mıdır, bu cebimizde mi?
2. Örnek istendi senden konuşalım, durumu değerlendirelim diye. Tuttun kendi açtığın başlığa cevap gelmemesini gösterdin. Tamam mıyız? Bu konuyu açıkladık, sonra dedin ki "Bu konuyu unutalım". Kabul, senin başlığını, yani kişisel meseleyi unuttuk.
3. Eleştiri kabul etmiyorsunuz demeye devam ettin, bir nevi itham yani. Şimdi tekrar soralım, örneğin nedir kabul etmediğimiz şey?

Lütfen meseleyi genelleme, topu çevirme. Örnek ver ve biz de kendimizi savunabiliyorsak savunalım. Örnek vermediğin sürece de  tutup eleştiri kabul etmiyorsunuz, bu başlık da ispatı, beni suçluyorsunuz, beni sevmiyorsunuz deme. Seni neden sevmeyelim ya da sevelim? Neden seni suçlayalım, senle zorumuz ne olabilir? Bu konuları bir kenara bırakarak cidden faydalı bir şekilde bu başlığı ilerletmek istiyorsan bizlere örnek ver.

Şu bu tutumunuz hoş değil de, bak şurada şu üyeye neler söylemişsiniz de, şunu bunu beceremiyorsunuz de. Bizler de sebeplerimizi açıklayalım, kabul görsün veya görmesin o saatten sonra. Ancak lütfen, ama lütfen havanda su dövmeyelim. Bak başlıkta kaç ileti olmuş aldığımız yol sıfır. Sen diyorsun eleştiri kabul etmiyorsunuz, biz diyoruz örnek, sen diyorsun aha işte beni suçladınız. Lütfen, yararlı olma çabasındasın diye ümit ediyor ve eleştirilerini sağlam bir şekilde yapmanı rica ediyorum.

Ayrıca, @alquirel'in bir önceki iletisindeki eleştiri konusunu da sakince okumanı öneririm.

V-K

Konuyu dagıtmamak adına ben de dahil yorumlardaki artı ve eksilerden bahsetmeyecegim.
@heartsmagic üstadım, yapıcı olmaktan bahsederken, konunun püf noktasını da yakalamış oldunuz.

Yapıcı Olmak Veya Çalışmak...

Yapıcı olmaya çalışmak bir sanattır, bildiginiz üzere sanatçı karakteri her insanda olmayan nadir özelliklerden biridir. Örnegin çok şey biliyor olmak bu özellik için yeterli olmayabilir. Tersi de söz konusu, her sanatçı çok şey biliyor anlamı taşımaz, ancak sanatını destekleyecek bazı birikimlere ihtiyaç duyar. İhtiyacı karşılayacak yüzlerce kitap da olabilir bir anda hislerine yansıyan maddi-manevi ilham da olabilir. Yine bildiginiz üzere her sanatçı çok iyi eserler üretemeyebilir veya asır ötesi eser üretmiştir takdir edecek topluma sahip değildir.
Forumda yaşadıklarımızı bir anlamda bu sanat ve çelişkiler yumagına benzetiyorum, ortada bir eser var fakat onu bir türlü sınıflandıramıyoruz...

Forum

Yapıcı olma örnegimizden devam edersek, Linus Benedict Torvalds'dan tutun üyeler de dahil @heartsmagic'e varana kadar bir çok sanatçının eseridir forum. Hepimiz linux'un bir şekilde bir parçasını oluşturuyoruz. Söz konusu linux oldugunda ve yapıcı anlamında forumun önemi bir adım öne çıkıyor. Foruma uyum sorunu başlıgını atmam belki de forumu çok önemsememden kaynaklanan aşırı duygusallıgın da bir parça payı olabilir  ya da foruma uyumsuzluk konusunda kendimden şüphe duymuş olabilirim, çünkü yapıcı olma konusunda kendi kurallarım diger insalarca pek anlaşılmadıgından genelde dışlanırım ve sevilmem. Genel kurallara karşı asi bir yapım var. Bunun nedeni, genel kuralları "Mutlak ve kesin dogru" olarak kabul etmediğimdendir. Böyle bir yapım oldugu için kendimi çok yargılarım ve herkesten de aynısını beklerim. Ezelden beri alışılagelmiş olan karşı atak alışkanlıgı maalesef toplumu tek taraflı yargıdan kurtaramamıştır...

Tek Taraflı Yargı Alışkanlıgı...

Tek taraflı yargı alışkanlıgı aslında savunma dürtülerinden kaynaklanır. Öyle ki, konu fikirle ilgiliyse savunma esnasında insanların en güçlü silahı olan mantık, zaafa dönüşür ve genelde hata olarak sonuçlanır. Oysa mantıgın en önem kazandıgı nokta savunma anıdır. Bu gerçegi de göz önünde bulundurarak, yapıcı olmak adına bahsettigim eseri sınıflandırmaya çalışalım.
@V-K yeni üye ve linux bilgisi kullanıcı olmakla sınırlı, bu haline bakmadan usta, müdavim ve üstadları bir anda eleştiriverdi, üstelik sağlam bir kaynagı da yok. İlk akla böyle şeyler gelir ve genelde savunma mekanizması mantıgın önüne geçer. Maalesef bu tür önyargılar az veya çok hepimizde var...

Ciddi Kaynak

Eserimizi sınıflandırmaya devam ediyoruz. Arkadaşlar eleştiriye haklı olarak ciddi kaynak istiyor. Öyle ya elle tutulur kaynak yoksa kişisel duyarlılıktan öte geçmeyen bir anlam ifade etmez. Önce ciddi kaynak nedir onu bulmaya çalışalım. Orta Anadolunun bazı yöresinde sevdikleri kişilere "Lan" diye hitap ederler, Akdeniz bölgesinde ise lan kelimesi ölüm sebebidir, toplumca bir anlayış farkı örnegi. Büyük gökbilimci Galileo dünya dönüyor dedi diye zindana atacaklar, böyle şeyler söylemezsen serbestsin diyorlar, Galileo söylemeyecegini söylese de çıkış kapısına geldiginde "Ben söylemesem de dünya dönüyor" demiş, burada da Galileo'nun kaynaklarını ispat kabul edecek kadar gelişmemiş bir ortaçağ dramı...

Yaşamı Anlamlı Yapan Sır Küçük Ayrıntılarda Saklıdır

Bu sözü nereden duydum hatırlamıyorum ama onayladığım egitici bir sözdür.
Arkadaşlar, kaynagım ve biraz dolaylı sayılabilecek görüşlerim bütün yorumlarımın içinde saklıdır, onları değerlendirmek ve ciddi kaynak olup-olmadıgı sizin görüşünüze kalmıştır. Ayrıca şunu da ifade etmenin yapıcı olmaya faydası olacağını düşünüyorum, takdir edildiğiniz kadar eleştirilme nedenlerini sorgulamanızı istedigim için de böyle bir konu açmış olabilirim.
Bu konuyu kendi adıma noktalıyor ve benim için her zaman değerli insanlar oldugunuzu bilmenizi istiyorum...
Saygılarımla...