Manjaro Linux

Başlatan lnxdev, 16 Eylül 2015 - 15:07:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lnxdev

Merhaba arkadaşlar,

İçinizde manjaro linux dağıtımını deneyen varmı ? Varsa görüşleriniz nelerdir ?

ulupınar

Alıntı yapılan: devbaris - 16 Eylül 2015 - 15:07:43
Merhaba arkadaşlar,

İçinizde manjaro linux dağıtımını deneyen varmı ? Varsa görüşleriniz nelerdir ?

Denemedim lakin buradan kısa bir bilgi paylaşayım. Aşağıdaki linkten alıntıdır.

http://ismaildemiral.net/manjaro-linux/

Manjaro Linux, bağımsız olarak geliştirilen Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımıdır. Arch Linux, ileri seviye kullanıcı kitlesini hedeflerken, Manjaro Linux ileri seviye kullanıcıların yanında giriş ve temel seviye kullanıcıları da hedefliyor. Manjaro Linux da Arch Linux gibi "Rolling Release" olarak adlandırılan dağıtım geliştirme modelini benimsiyor. Bu model, kullanıcılar için sürümler arası geçişi, yeniden kurulum seçeneği dışında, periyodik güncellemeler aracılığı ile de olağan kılmasıyla biliniyor. Manjaro Linux'da sistem güncellendikce, en son dağıtım sürümü kullanıcıların bilgisayarlarına yüklenmiş oluyor.  Örneğin, Ubuntu'da "Standart Release"  modeli benimseniyor ve her 6 ayda bir yeniden kurulum veya yükseltme yapılarak sürümler arası geçiş sağlanabiliyor. Kısa zaman aralıklarında yeniden kurulum yapmak can sıkıcı ve uğraştırıcı olabiliyor.  Bu sebepten dolayı, Manjaro Linux, benimsediği dağıtım geliştirme modeli ile yeniden kurulum veya yükseltme gerektirmeden sadece güncellemeler aracılığı ile işletim sistemlerini herzaman en son sürümde kullanmak isteyenler için birebir bir dağıtım olarak dikkat çekiyor. Manjaro Linux, test edilmiş ve kararlı paketler içeren zengin paket depolarına ve topluluk desteğine sahip olmasıyla da birçok GNU/Linux dağıtımı arasında öne çıkıyor. Ayrıca, kolay grafiksel kurulum arayüzü seçeneğine sahip olması, en yeni çoklu ortam destek paketlerini ve donanım tanıma paketlerini resmi sürümle beraber içermesi ve bağımlılık denetleyen ve çözümleyen bir paket yöneticisine sahip olması gibi sebepler Manjaro Linux'u kullanıcı dostu bir işletim sistemi yapıyor.

Manjaro Linux, Arch Linux geliştiricileri tarafından geliştirilen "pacman" paket yöneticisini kullanıyor.

Pacman kullanılarak, basitçe aşağıdaki komut ve seçenek ile bir paket ve bağımlılıkları yazılım deposundan sisteme yüklenebiliyor.

pacman -S paket_adı

Ayrıca, Manjaro Linux "pacman" için, "pamac" adında, grafiksel paket yönetim arayüzüne ve yüklü paketleri otomatik olarak güncelleyebileceğiniz grafiksel güncelleme yöneticisi arayüzüne de sahip.

Manjaro Linux 0.8.5.x sürümü varsayılan masaüstü olarak XFCE ve OpenBox masaüstü ortamlarını destekliyor. Diğer ileri düzey masaüstü ortamlarına, dağıtımın topluluk paket depolarından ulaşmak mümkün. Manjaro Linux'u dilerseniz, bilgisayariniza yüklemeden doğrudan bir ortam (DVD, USB Disk) üzerinden de kullanabilirsiniz. Firefox, Libre Office, VLC Media Player, Gimp, GParted, Gedit, Document Viewer, Xfburn, Pidgin, Adobe Flash Player ve Çoklu Ortam Kodekleri gibi yaygın olarak kullanılan paketler de resmi dağıtım ile birlikte geliyor. Ayrıca, Steam oyun platformu da dağıtımda varsayılan olarak yüklü geliyor.

Manjaro Linux Resmi Ağ Sayfası: http://manjaro.org

Manjaro Linux İndirme Sayfası: http://manjaro.org/get-manjaro

Manjaro Linux Vikipedi Belgeleme Sayfası: http://wiki.manjaro.org

Manjaro Linux Resmi Forumu: http://forum.manjaro.org

Manjaro Linux Türkiye Topluluk Forumu: http://manjaro-tr.org

ata1

manjaro ve arch kullanmaktayım .arch tabanlı oluşundan dolayıdır ki benim ilk tercihim olmuştu daha sonra archa geçmiştim .distrolar farklıda olsa genel olarak arch tadında denilebilir.
uzun süredir basıt sorunlar haricinde bir sorun yaşamadım ayrıca yuvarlanan sürüm oluşuda oldukça iyi genel anlamda ben memnunum tavsiye ederim .

lnxdev

Alıntı yapılan: eral - 16 Eylül 2015 - 17:27:40
manjaro ve arch kullanmaktayım .arch tabanlı oluşundan dolayıdır ki benim ilk tercihim olmuştu daha sonra archa geçmiştim .distrolar farklıda olsa genel olarak arch tadında denilebilir.
uzun süredir basıt sorunlar haricinde bir sorun yaşamadım ayrıca yuvarlanan sürüm oluşuda oldukça iyi genel anlamda ben memnunum tavsiye ederim .

teşekkürler bu akşam kurulumu yapcağım bakalım

betseg

Arch Debian'sa Manjaro Ubuntu'dur. :D

mthnzbk

Daha dün kurdum. Kurduğuma pişman oldum. Öncelikle live olarak başladığında kde çökme hatalarıyla sadece grafik olarak yükleme yöneticisi çalıştı. Kurulumu başarılı olarak tamamladım ve boot sorunu falan yaşadım mı hatırlamıyorum(çünkü başka dağıtımları da deniyordum) grubundan seçip açılmasını bekledim. Açıldı, ama kurulumdaki gibi plasma çöktüğü için grafik hiç bir şey yok, ama yakuake açılıyordu ön tanımlı olarak. Konsoldan da hiç bir şekilde wifi bağlantısı kuramadığımdan güncelleme ile kurtulurum umudu gerçekleşmedi. Kuracaksan kde olmayanını kur. Az sövmedim ve uğraşmadım çünkü.

ata1

Alıntı yapılan: mthnzbk - 16 Eylül 2015 - 19:09:19
Daha dün kurdum. Kurduğuma pişman oldum. Öncelikle live olarak başladığında kde çökme hatalarıyla sadece grafik olarak yükleme yöneticisi çalıştı. Kurulumu başarılı olarak tamamladım ve boot sorunu falan yaşadım mı hatırlamıyorum(çünkü başka dağıtımları da deniyordum) grubundan seçip açılmasını bekledim. Açıldı, ama kurulumdaki gibi plasma çöktüğü için grafik hiç bir şey yok, ama yakuake açılıyordu ön tanımlı olarak. Konsoldan da hiç bir şekilde wifi bağlantısı kuramadığımdan güncelleme ile kurtulurum umudu gerçekleşmedi. Kuracaksan kde olmayanını kur. Az sövmedim ve uğraşmadım çünkü.

daha dün sana manjaro formunda yardım ediyordum ama sen doğal olarak ile lafa saygısızca başladığından bende en doğal olan susma hakkımı kullandım .kurulum hatanı manjaroya atamazsın bu 1
ikincisi kde ile yaşanan masaüstü sorunudur manjaronun sorunu değildir  bu 2

V-K

Manjaro henüz olgunlaşmamış, son kullanıcıyı çileden çıkaran bazı hataları henüz giderilmemiş. Pacman'da ise anlayamadıgım bir sorun var, program adı ile bagımlılıkların adını karıştırıyor, örnegin virtualbox yüklenecekse virtualbox yazısına yükle dediginde virtualbox'un kendisi degil de bagımlılıgı karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla manjaro'yu önermek için bu basit hatalardan arınması gerekir...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

YöneticiBey

Bir kaç ay kullandım. Tavsiye ederim. Hiç bir sorun yaşamadım.

decent

@devbaris,
Yayımlandığından bu yana kullanıyorum. XFCE, LXDE veya MATE gibi bir masaüstü seçerek bilinen yoldan gidebilirsin.

Gnome veya KDE kullanacaksan bir süre kullanıp görmende fayda var.

Bu arada uzun zamandır Gnome kullanıyorum.

İyi forumlar.

lnxdev

4 günlük bir deneme sürecinden sonra manjaro yu çok iyi buldum zaten linux haşinalığım oldugundan sıkıntı çekmedim gayet kararlı. 2 bilgisayarda test ettim bir masaüstü diğeri ise laptop masaüstü süper *kararlı çalışırken laptopta ara zamanlı kitlenmeler yaşıyorum kernel kaynaklı olabileğinden düşünerek kernel değişitrmeme rağmen sorun devam ediyor.

@decent, önerin için teşekkürler xfce kurarak devam ettim

ata1

kurduğunuz masaüstü nedir kde ise dizüstünde kasması normaldir . kde daha fazla görsele hitap ettiğinden bende de xfce kurulu dizüstünde şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım

lnxdev

Alıntı yapılan: eral - 20 Eylül 2015 - 03:50:13
kurduğunuz masaüstü nedir kde ise dizüstünde kasması normaldir . kde daha fazla görsele hitap ettiğinden bende de xfce kurulu dizüstünde şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım

kurduğum masaüstü xfce. Tam anlamıyla kasma diyemem 1-2 saniylik sistemin tamamen kitlenmesi gibi bir olay yaşanıyor klavye,mouse çalışmıyor sonra tekrar düzeliyor ve bunu 30 saniyede bir aralıklarla gerçekleştiriyor

ata1

uname -a çıktısı geçer misin  dizüstünden