Java OOP

Başlatan codemaster, 15 Eylül 2015 - 21:28:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

codemaster

1-Javada bir class,ı kalıtım ile miras almak yerine direk import ile ekleyip nesne oluşturup kullanmanın ne farkı var?
2-Javada bir değişkeni o sınıfın tipinde oluşturmak yerine direk o sınıfın nesnesini oluştursak öyle kullansak ne farkı olur?

natgho

Merhabalar;
1) Kalıtım ile miras aldığınızda zaten import etmiş gibi oluyorsunuz ancak kalıtımın zaten amacı class'ı özelleştirip yeni özellikler eklemek olduğundan, bu amaç doğrultusunda kullanılmakta, import etmek ise varolanı kullanmak üzere kullanılan bir yöntem, aralarındaki yegane fark, kalıtımda class'ın üzerine birşeyler eklemek için kalıtılması durumu.
2)Siz zaten o sınıfın tipinde oluşturduğunuzda, OOP mantığı yani "her nesne bir objedir"'den dolayı aslında arkaplanda o sınıftan bir nesne oluşturuyor derleyici. Sadece sizin kolayca tanımlamanız için o şekilde kullanıyoruz.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

codemaster

Alıntı yapılan: natgho - 15 Eylül 2015 - 21:52:48
Merhabalar;
1) Kalıtım ile miras aldığınızda zaten import etmiş gibi oluyorsunuz ancak kalıtımın zaten amacı class'ı özelleştirip yeni özellikler eklemek olduğundan, bu amaç doğrultusunda kullanılmakta, import etmek ise varolanı kullanmak üzere kullanılan bir yöntem, aralarındaki yegane fark, kalıtımda class'ın üzerine *bir şeyler eklemek için kalıtılması durumu.
2)Siz zaten o sınıfın tipinde oluşturduğunuzda, OOP mantığı yani "her nesne bir objedir"'den dolayı aslında arkaplanda o sınıftan bir nesne oluşturuyor derleyici. Sadece sizin kolayca tanımlamanız için o şekilde kullanıyoruz.
Mesela hocam

class Araba{

}
Araba arac;
Araba arac1 = new Araba();

Bu ikisi arasındaki tanımlama farkı nedirki

natgho

Alıntı yapılan: codemasterKod: [Seç]class Araba{

}
Araba arac;
Merhabalar;
1.si tanımlama normalde çalışmaz, ancak kullandığınız derleyici siz ;
Araba arac;
şeklinde tanıttığınız zaman, onu otomatik olarak;
Araba arac = new Araba();
olarak tamamlamakta, bu kullandığınız IDE'nin güzelliği aslında :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

codemaster

Alıntı yapılan: natgho - 15 Eylül 2015 - 22:30:17
Alıntı yapılan: codemasterKod: [Seç]class Araba{

}
Araba arac;
Merhabalar;
1.si tanımlama normalde çalışmaz, ancak kullandığınız derleyici siz ;
Araba arac;
şeklinde tanıttığınız zaman, onu otomatik olarak;
Araba arac = new Araba();
olarak tamamlamakta, bu kullandığınız IDE'nin güzelliği aslında :)
Ama en basitinde system.out.println() komutunda bile o şekilde bir kullanım var out değişkeni printStream türünde oluşturulmuşl bir değişken ve printstream clasının metodlarını kullanıyor. PrintStream out; şeklinde oluşturulmuş.

Amenofis

Alıntı yapılan: codemaster - 15 Eylül 2015 - 22:13:07
Alıntı yapılan: natgho - 15 Eylül 2015 - 21:52:48
Merhabalar;
1) Kalıtım ile miras aldığınızda zaten import etmiş gibi oluyorsunuz ancak kalıtımın zaten amacı class'ı özelleştirip yeni özellikler eklemek olduğundan, bu amaç doğrultusunda kullanılmakta, import etmek ise varolanı kullanmak üzere kullanılan bir yöntem, aralarındaki yegane fark, kalıtımda class'ın üzerine *bir şeyler eklemek için kalıtılması durumu.
Mesela hocam

class Araba{

}
Araba arac;

Java çalıştığın kaynak bunun açıklamasını yapmamış ise değiştirmeni tavsiye ederim. Gerçi açıklamasını yapsa bile java başlangıç için en kötü dil olduğundan dolayı her zaman zorluk çekeceksin.