[Çözüldü] Casper Nirvana N360 Grub Önyükleme Ekranı Gelmiyor,Es Geçiyor.

Başlatan zacop, 15 Eylül 2015 - 02:16:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zacop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2015 - 10:15:20
Sen kurulumdan sonra Boot-Repair yapıyor musun?

Ben ubuntu veya linux diger dagitimlarini direk kuramiyorum.flashi taktigimda direk geciyor.yani hic yukleme ekrani falan yok ama gparted acabiliyorum live ile

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2015 - 13:32:38

Ben su an isteyim 2-3 saat sonra ne yaptigimi nasil kurmaya calistigimi videoya cekip upload edip burada paylasirim daha aciklayici olur.

heartsmagic

Video için zahmete girme bence, daha fazlaca bilgi vermeyecektir bize. Sorun şu ki, sen hiç kuruluma geçemiyorsun. Konu büyük ihtimalle UEFI, "Secure Boot", "Fast Boot" konusu. O konuda biraz makineye bakıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zacop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2015 - 14:17:49
Video için zahmete girme bence, daha fazlaca bilgi vermeyecektir bize. Sorun şu ki, sen hiç kuruluma geçemiyorsun. Konu büyük ihtimalle UEFI, "Secure Boot", "Fast Boot" konusu. O konuda biraz makineye bakıyor.
aynen oyle o yuzdende zaten konuyu acarken bios setting fotolarını koymustum.ama su windowsun içinden swcure boot u kağatma olayını bılmiyordum , burada ogremdim ,yaptım ama sonuç yine aynı.Fakat dediğim gibi live usb ile gparted ı acabiliyorum.Zannediyprum ki gparted da bir l'nux daüıtımı gibi birşey.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2015 - 22:54:58

bu arada casper a mail de attım iki gün önce ve açtığım bu konu linkinide veedim.Bakalım geri dönecekler mi öerak ediyorum.

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: zacop - 10 Kasım 2015 - 22:51:54
Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2015 - 14:17:49
aynen oyle o yuzdende zaten konuyu acarken bios setting fotolarını koymustum.ama su windowsun içinden swcure boot u kağatma olayını bılmiyordum , burada ogremdim ,yaptım ama sonuç yine aynı.Fakat dediğim gibi live usb ile gparted ı acabiliyorum.Zannediyprum ki gparted da bir l'nux daüıtımı gibi * bir şey.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Kasım 2015 - 22:54:58

bu arada casper a mail de attım iki gün önce ve açtığım bu konu linkinide veedim.Bakalım geri dönecekler mi öerak ediyorum.

dostum işte secure boot'un kapatıldığından eminim ben. Yine de kurulum sorun çıkarıyordu önce windows 7 yükledim, sonra ubuntu kurabilmiştim.

zacop

yan' secure bpot u kapamış olsan da yine de windows u tamamen kaldır ve oyle linux kurmayaa devam et mi diyorsun bana

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: zacop - 10 Kasım 2015 - 23:01:52
yan' secure bpot u kapamış olsan da yine de windows u tamamen kaldır ve oyle linux kurmayaa devam et mi diyorsun bana

Ben de secure boot ve fast boot'u kaldırdıktan sonra bazen usb disk görmüyordu, bazen usb disk görüp kuruluma başlayıp kurulum esnasında disk bölümlemede hata veriyordu, bazen de doru bir şekilde kurulup bittikten sonra ubuntu açılmıyordu.

Sonra hala bir pisliklerin döndüğünü farkettim göremediğim bir şey devamlı engelliyordu, en sonu diske full windows 7 kurdum sonrasında ubuntuyu sorunsuz kurdu.

seron

Merhaba,

night glam flow'un  (önceki, ben yazana kadar yeni yorum gelmiş) tavsiyelerine aynen uymakla beraber, UEFI seçeneğini bence devre dışı bırakın.
Ayrıca RUFUS yerine Universal USB Installer (UUI) kullanmanızı tavsiye ederim. Neden?
Daha önce ben de benzer sorunlarla karşılaştım ve kendimce, yanılıyor olabilirim, en iyi bootable disk yazıcısının UUI olduğuna kanaat getirdim. Ve yine bana göre RUFUS daha çok windows'da, UUI ise daha çok linuxlarda başarılı sonuçlar veriyor. UUI kullanmaya başladığımdan beri bu tip sorunlarım tamamen bitti diyebilirim.

Bir deneyin bakalım...

zacop

Su anda yeni birsey ogrendim windows power shellden.biosum secure boot ozelligini zaten desteklemiyormus,yokmus yani. Ayrica biosumda uefi kapama secenegi yok. Simdi ben gparted dan diski gpt yapip normal sekilde mi kurulum yapmaya calisayim, yada hic ellemeyeyimde diak mbr kalsin ve de uefi modunda mi kirulum yapayim ya daaa once win 7 kurup ondan sonra mi linux kurmayi deniyeyim?

seron

Eeeee? peki güvenli boot özelliği yoksa nasıl UEFI'li kurulum gözüküyor? daha doğrusu Bios seçeneklerindeki UEFI ibaresi ne? anlamadığımdan soruyorum UEFI demek bir anlamda güvenli boot demek değil mi?  ::) :o ???

zacop

Ama flow un dedigi gibi windows un icinde f8 ile kapattim secure bootu. Fakat power shell den baktiginda ve adamin dedigi komutlari oraya yazip enterladiginda eger ekranda kirmizili birsuru sey cikarsa secure boot desteklemiyor,eger ayni komut u yazip enter a bastigimizda false yaziyorsa sadece secure boot var ama devre disi demekmis bende kirmizili yazilar yazdi adamin gosterdigi resimdeki gibi

ata1

dual boot yapacaksanız önce windows kurmanız sizin grubu onarma gibi bir dertten de kurtarır .
ayrıca şurayı detaylı okursanız bazı cevaplarıda bulursunuz
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

zacop

Alıntı yapılan: eral - 11 Kasım 2015 - 00:00:14
dual boot yapacaksanız önce windows kurmanız sizin grubu onarma gibi bir dertten de kurtarır .
ayrıca şurayı detaylı okursanız bazı cevaplarıda bulursunuz
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu
Su anda windows 8 yuklu .simdi ben windows 7 kurarsammi grub repair olmus olur yoksa windows 8 var su an bende su anda da grub rrpair limidir?

ata1

bakın verdiğim link ilk başında size ne güzel anlatmış

UEFI nedir?
UEFI (ya da EFI), özellikle 2010 yılı sonrasında üretilmiş olan bilgisayarlarda bulunan bir aygıt yazılımı arayüzüdür. Daha eski bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmakta olan BIOS aygıt yazılımı arayüzünün yerini alması niyetiyle oluşturulmuştur. Bu yazı, EFI modunda Ubuntu kurulması ve çalıştırılması ve ayrıca Ubuntu'yu kullanarak UEFI ve eski BIOS modu arasında geçiş yapılması ile ilgili bilgi sağlamaktadır.

Ubuntu'nun EFI modunda kurulmasını gerektiren durumlar nelerdir?
Bilgisayarınızda EFI aygıt yazılımı olması, Ubuntu'yu EFI modunda kurmanız gerektiği anlamına gelmez. Önemli olan noktalar şunlardır:

Eğer bilgisayarınız öntanımlı olarak Windows 8 yüklü olarak gelmişse ve yanına Ubuntu kurmak istiyorsanız Ubuntu'yu EFI modunda kurmanız gereklidir. Çünkü Windows 8 yüklü olarak piyasaya sürülen bilgisayarlarda Windows EFI modunda kurulmuştur.
Eğer bilgisayarınızdaki diğer işletim sistemi (Windows Vista / 7 / 8, Linux...) EFI modunda kurulmuşsa, Ubuntu'yu da EFI modunda kurmanız gerekir.
Eğer bilgisayarınızdaki diğer işletim sistemi (Windows Vista / 7 / 8, Linux...) eski sistem (EFI olmayan) modda kurulmuşsa, Ubuntu'yu da aynı modda kurmanız gerekir. Mesela, bilgisayarınız 2010 yılından önce üretilmişse, 32 bit ise veya üzerinde Windows XP kurulu olarak satın alınmışsa eski sistem BIOS kurulu demektir.
Eğer bilgisayarınızda kurulu olan tek işletim sistemi Ubuntu'ysa o zaman fark etmez; EFI modunda veya eski modda kurulum yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız öntanımlı olarak Windows 8 yüklü olarak gelmişse ve yanına Ubuntu kurmak istiyorsanız Ubuntu'yu EFI modunda kurmanız gereklidir. Çünkü Windows 8 yüklü olarak piyasaya sürülen bilgisayarlarda Windows EFI modunda kurulmuştur

edit : kurulu windows 8 yanına kurarsanız uefı kurmalısınız ha derseniz ki ben win 8 silip win 7 kuracağım sonrasında ubuntu kurarım o zaman bıos kurulum yeterli olur

zacop

Ben ubuntuyu ilk geldigi zaman fast bootu kapatarak efi modundada kurmaya calistim. Gparted dan diski komple silip gpt yapip normal yolla kurmaya da calistim hemde bunlari hem 32 bit hem de 64 bitlik ubuntu versiyonlari ile denedim ama sonuc ayni hep usb yi bios da gordu ama sanki usb yokmus gibi davranip windowsu acti grubla veya linux ile ilgili hicbirseye ulasamadim kurmadan onceki onyukleme ekranina dahi.

ata1

sizin sorununuz boot etmek ile yani flash yada dvd ile başlatmak konusun da bu bios ile ilgilidir .bios ayarları bunları google de pc modeli ve markası ile aratırsanız bulmanız daha kolay olur .
örnek bir anlatım buldum bakın
Şimdi Laptopu Komple Kapatıyoruz Ve Yeniden Başlatıyoruz
Burda Dikkat Edeceğiniz Nokta Açma Düğmesine Basar Basmaz
Casper Logosu Gelmeden F2 Tuşuna 1 Saniye Aralıklarla Basıyoruz
Ve Karşımıza Bios Ekranı Gelicek Burda Hiç Bir Ayarla Oynamayın
F7 Tuşuna Basın Ve Yes Deyip Enter layın Böylelikle Sistem Format Atma
Moduna Geçicek Şimdi Fotmat CD Veya DVD mizi Takıyoruz Ve F10 Tuşuna
Basıp Yes Diyip Ayarları Kaydedip Çıkıyoruz Ve Nihayet Kurulum Ekranı Karşımıza
Geldi Yükle Diyoruz İlerliyoruz Sözleşmeyi kabul Ediyoruz İlerliyoruz Özel (Gelişmiş) Diyoruz Karşımıza Disk ler Gelicek Eğer Burda Şöle Bir Hata Alıyorssanız Windows Bu Bölüme Yüklenemez Bu Bölüm Gpt bölümü Sitilinde Bunun Tek Bir Çözümü Var Oda Diskleri Silmek Hemen Ortalarda bir Yerde Dikler İçin Gelişmiş Seçeneği Var Ona Tıklayın Ve önce Küçük Boyutlu
Disklerden Başlayarak Hepsini Silin Sadece Tek Bir Bölüm Kalacak İlerle Düğmesi
Belirdiyse Tamadır Sorun Çözüldü Artık Kuruluma Geçebilirsiniz.

Not : Eğer Diskleri Sildiniz Ve Hala Aynı Hatayı Alıyorsanız Shift+F10 Basın Karşına CMD Konsol Gelicek Oraya Şu Kodları Yazın...

1. diskpart - Enter Tuşuna Basın
2. list - Enter
3. select disk 0 - Enter
3. clean Yazıp Enterlemeyin Esc ye Basıp Çıkın

http://www.pcnet.com.tr/forum/yazilim/330559-casper-laptop-format-atma-bios-ayari.html

plazma

Şuan son durum nedir, windows 8 kısmı duruyor ve UEFI sistemde hem usb hemde cd/dvd ile kurulum kısmına geçemiyormusunuz ?

zacop

Alıntı yapılan: plazma - 11 Kasım 2015 - 00:43:19
Şuan son durum nedir, windows 8 kısmı duruyor ve UEFI sistemde hem usb hemde cd/dvd ile kurulum kısmına geçemiyormusunuz ?
şu anda durum şu windows 8.1 with bing kurulu ve ve ayrıca netbook olduğundan cd/dvd rom yok o yüzden yalnız usbstick ile yapmam gerekiyor.işlemcim 64 bit mimarisinidestekliyor.daha once de dediğim gibi ne yaptıysam olduramadım şu live olarak mı açmak istersin yoksa tamamen mi yüklemek istersin bölümünü bir türlü açamıyorum.uefi modundausbstick oluşturdugumda bios goruyor 1. sıraya alıp fast boot u disable ediyorum yeniden başlattığımda usb yi tanımıyor ve windows a devam ediyor.Kurabildiğim işletim sistemi yalnızca windows 8 ve gparted ı live açmak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2015 - 01:57:36

ayrıca yeni cihaz olduğundan bios güncellemesi de yok dediler

ata1

arkadaşım bak bios için yapman geerekenleri ayrıntılı açıklanmış bir metin verdim bura da dvd cd yerine flash belleği göstermen yeterli olacak

zacop

Alıntı yapılan: eral - 11 Kasım 2015 - 01:58:12
arkadaşım bak bios için yapman geerekenleri ayrıntılı açıklanmış bir metin verdim bura da dvd cd yerine flash belleği göstermen yeterli olacak

ne yazık ki o bios ile benim bios ayarları aynı değil yaptım onları dediğiniz zaman şimdi yine yaptım ama değişen * bir şey yok.Lütfen geri zekalı muamelesi de yapmayın allah aşkına 3 aydır uğraşıyorum yani az da olsa araştırmışlığımız var.o beni yonlendirdiğiniz sayfayı defalarca kez okuduktan sonra buraya konuj açtım zaten.yardımlarınız için teşekkürler :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2015 - 02:17:52

yani sizin dediğiniz gibi yapılabiliyor olsaydı eğer şu an çoktan kurmuştum bile linux u.O kadar çok usb yükleyicisi ile o kadar çok dağıtım ı 64 ve 32 bit versiyonları ile hem gpt ye hem mbr ye o kadar çokğişik varyasyonlar denedim ki anlatamam. yani kesin olurdu herhalde

ata1

sana herhangi muamele yapmıyoruz bizler sana yardım etmeye çalışıyoruz senin hangi konuyu neleri araştırdığını bilmeden yardıma çalışıyoruz senin bu türde düşünmen beni üzdü
neyse hayırlı forumlar

zacop

Alıntı yapılan: eral - 11 Kasım 2015 - 02:18:55
sana herhangi muamele yapmıyoruz bizler sana yardım etmeye çalışıyoruz senin hangi konuyu neleri araştırdığını bilmeden yardıma çalışıyoruz senin bu türde düşünmen beni üzdü
neyse hayırlı forumlar
ya hayır abi allah razı olsun yanlış anladın beni.ama ben konuda biosu mu vermişim resimlerini her tab ını tek tek çekip.Daha sonra ilk sayfada neleri denediğimi yazmışım tartışılmış.Üzerine 2-3 kez ısrarcı olunca biraz şüphelenmiyorda değil insan salakmıyım acaba diye :)yani yardımcı oluyorsun gerçek ten güzel birşey gecenin bu yarısında kimse kimseye yardımcı olmaz yani çok sagolasın :-*

plazma

Bios kısmı tamamsa vikideki gibi uefi için ayarlı ise

İndirdiğiniz ubuntu kalıpları (iso) md5 doğruluk kontrolü yapın ilk olarak,
Windows tarafında rufus ile hazırlarken rufusu yönetici olarak çalıştırın ve ayarları şu şekilde olsun
https://www.vanstechelman.eu/content/creating-an-uefi-bootable-linux-usb-stick
Bir diğer hususta windowsta komut istemini yönetici olarak çalıştırıp şu komutu girin
powercfg.exe /hibernate off

zacop

Alıntı yapılan: plazma - 11 Kasım 2015 - 02:21:45
Bios kısmı tamamsa vikideki gibi uefi için ayarlı ise

İndirdiğiniz ubuntu kalıpları (iso) md5 doğruluk kontrolü yapın ilk olarak,
Windows tarafında rufus ile hazırlarken rufusu yönetici olarak çalıştırın ve ayarları şu şekilde olsun
https://www.vanstechelman.eu/content/creating-an-uefi-bootable-linux-usb-stick
Bir diğer hususta windowsta komut istemini yönetici olarak çalıştırıp şu komutu girin
powercfg.exe /hibernate off

hemen deniyor ve haberdar ediyorum teşekkürler.

ata1

Alıntı yapılan: zacop - 11 Kasım 2015 - 01:55:36
şu anda durum şu windows 8.1 with bing kurulu ve ve ayrıca netbook olduğundan cd/dvd rom yok o yüzden yalnız usbstick ile yapmam gerekiyor.işlemcim 64 bit mimarisinidestekliyor.daha once de dediğim gibi ne yaptıysam olduramadım şu live olarak mı açmak istersin yoksa tamamen mi yüklemek istersin bölümünü bir türlü açamıyorum.uefi modundausbstick oluşturdugumda bios goruyor 1. sıraya alıp fast boot u disable ediyorum yeniden başlattığımda usb yi tanımıyor ve windows a devam ediyor.Kurabildiğim işletim sistemi yalnızca windows 8 ve gparted ı live açmak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2015 - 01:57:36

gpartedi live açmak demişsin nasıl açıyorsun gparted flasha yazdırıp mı açıyorsun bu kısım ilgimi çekti lıve olarak ubuntu üzerinden mi açıyorsun bu kısımı açıklarmısın .

zacop

"powercfg.exe /hibernate off" dediğimde şu uyarıyı verdi

'an unexpected error condition has ooccurred. Unable to perform opeeration.You may not have permission to perform this operation.'

sanırım birşeylere iznin yok diyor bu operasyonda ama kullanıcım yönetici hesabı ve rufus daha boot luyor usb stick i

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Kasım 2015 - 02:31:48

Alıntı yapılan: eral - 11 Kasım 2015 - 02:29:08
Alıntı yapılan: zacop - 11 Kasım 2015 - 01:55:36

gpartedi live açmak demişsin nasıl açıyorsun gparted flasha yazdırıp mı açıyorsun bu kısım ilgimi çekti lıve olarak ubuntu üzerinden mi açıyorsun bu kısımı açıklarmısın .

gparted ı unetbootin ile flash a bootladıktan sonra açıyorum

ama diğer linuxları açamıyorum banada garip geldi ama işte :D