[Çözüldü] Casper Nirvana N360 Grub Önyükleme Ekranı Gelmiyor,Es Geçiyor.

Başlatan zacop, 15 Eylül 2015 - 02:16:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zacop

@unixmania 'ya çok teşekkürler yemedi içmedi 3-4 gün boyunca geceli gündüzlü çalıştı,uğraştı benimle.@casper ın kendi teknik servisi bu cihaza hiç bir şekilde linux kuramazsınız gonderin 500tl ye anakart ı değiştirelim demesine rağmen linux u boot ettirdik ve terminal i açabildik.Yalnız, ethernet kartını tanımadığı için şu an tam anlamı ile tamamlanamadı.Hala çalışmaya devam ediyoruz.yardım severliğinden ötürü bu forum'a herkese ve yöneticilere çok teşekkür ediyorum.

Merhaba,

Öncelikle herkese iyi geceler.http://www.casper.com.tr/nirvana-n360 bu link te gördüğünüz özelliklerde bir casper netbook aldım.Fakat ne yaptım ettiysem bir türlü linux kuramadım(vmware dışında).bu 2 in 1 netbook u tam 1 ay önce aldım ve linux un ubuntu dağıtımını kurmak için yola koyuldum.Ben uğraştıkça o olmadı, ben tekrar uğraştıkça tekrar olmadı.Başımdan geçenleri birde burada ki abilerime anlatayım belki derdime derman olurlar dedim.

İlk önce ubuntu'nun kendi sitesinden 14.04 ve 15.04 sürümlerinin 32 ve 64 bitlik iso kalıp dosyalarını indirdim ve bu isoları unetbootin ve rufus programları ile bootladım.Netbook bios u uefi.rufus ile usb boot stick yaparkende denildiği üzere gpt yi secerek bootladım ki disk boluntuleme tablom gpt zaten.Daha sonra netbook'u yeniden başlattım ve boot options a girdim.Orada secure boot secenegi yoktu fakat fast boot vardı,onu kapattım.Usb yi gormüştü bilgisayar ilk sıraya da getirdim.Daha sonra save and exit ile netbook yeniden başladı.Bilgisayar açıldı ve Grub önyükleyici(şu linux u tamamen kurduğumuz ya da live olarak kullanacığımızı seçtiğimiz ekran)gelmedi.Sanki hiç usb stick takmamışım gibi windows a devam etti.Bunun üzerine disk bölüntüleme tablosunu gparted ile mbr ye cevirip diğer türlü boot ettiysemde yine aynı sorun:"usb stick yokmuş gibi davranma".Ama gariptir ki şöyle de bir durum var usb stick'e gParted bootlayıp ,bilgisayar açılışında usbden onu tanıdı.Windows'uda usb stick ile kurabiliyorum.

Velhasıl kelam, ben tamıtamına 1 aydır bu işle uğraşıyorum.Ne yaptıysam olduramadım.Akıl ve ruh sağlığımı bu yüzden yitireceğim sanırım fakat bir çözüm bulamamış bulunmakla birlikte birde siz abilerime sorayım dedim.Yardımcı olabilirsinizde beni de benim gibi birsürü insanıda bu dertten kurtarmış olursunuz inşallah.Teşekkürler...

[NOT:Bu arada ubuntu wiki ve bir çok internet sayfasından pekçok araştırma yaptım ve bunun üzerine çözemeyince ve hiçbir yerde(yabancı sayfalarda dahil)konu bulamadığım için buraya konu açma ihtiyacı hissettim]

--BIOS OPTIONS RESIMLERI--

<Buradaki fast boot seçeneğini kapatıyorum normalde ama alt seçeneklerini görün diye açtım>

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

heartsmagic

Merhaba, hoş geldin.

Şu "Boot Option Priorities" altındaki 1 numaralı alanda Windows Boot Manager haricinde ne olabiliyor? Konu kesin UEFI ile alakalı, bir yerlerde bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Makine de Casper olunca o yönde bir araştırma yapamıyoruz ne yazık ki.

Not: Daha okunaklı olması açısından koyu harflere el atıverdim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zacop

efi Shell var.Ayrıca efi ile bootlanmış usb stick takarsam o da geliyor oraya

heartsmagic

Tamam EFI ile hazırladığın kurulum USB'si oraya gelirse başlamıyor mu kuruluma?
Kaç sene sonra resmen bu işin acemisi olduk, standart yok tam bilgi yok, çile resmen.

zacop

Biosdaki boot seçme tab ı na efi li usb stick geliyor geliyor gelmesine ama baslarken grubu açmıyor,direk Windows a bağlıyor.Aslında efisiz usb yi de goruyor.Yani usb yi herturlu goruyor.anlayamadım bende.Bir de beni dusun bilgisayar bir de turk malı olunca casper la ilgili dokuman yalnızca turk sitelerde ki yeni çıkan urun olduğu için forumlardada pek bir bilgiyok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2015 - 16:32:34

yabancı sitelerde intel trail bay atom işlemcilerle Linux optimizasyon sorunu olduğuna değiniyor fakat bu benim yükleyemeyeceğim anlamına gelmez sanırım. Ya da benim bilşmediğim bir şekilde netbooklara farklı şekilde mi kurulur bilmem. disk im gpt ve efi modda Linux kurabilmem için 64 bit lik iso yu indirip rufus ile gpt düzeni ile kur seçeneği ile boot ladım flash ı ama sonuç bu işte yok sayıyor.Dediğim gibi win8 ve gparted boot lu usb yi boot ediyor ama Linux ta sıkıntılı

V-K

Üstadımız varken bana söz düşmez ama aynı durum benim başıma çok geldigi için önerim belki tutar.
Bilgisayarın usbye attıgın hangi işletim sistemiyle açılıyorsa iso indirme ve isoya yazma işini o şekilde yapabilirsin, ancak bir usb daha gerekir, aynı sorunları ben böyle atlatmıştım.
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

zacop

Alıntı yapılan: V-K - 15 Eylül 2015 - 16:43:58
Üstadımız varken bana söz düşmez ama aynı durum benim başıma çok geldigi için önerim belki tutar.
Bilgisayarın usbye attıgın hangi işletim sistemiyle açılıyorsa iso indirme ve isoya yazma işini o şekilde yapabilirsin, ancak bir usb daha gerekir, aynı sorunları ben böyle atlatmıştım.

anladım dediğinizi fakat ikinci bir usb neden gerekli onu pek anlayamadım :)

V-K

Tam anlatamadım kusura bakma, şimdi ayrıntılı anlatmaya çalışayım.
Bildiginiz gibi linux işletim sistemleri özellikle ubuntu ve ubuntu tabanlılarda kurulumdan önce deneme şansımız var. İşte windows'ta yaptıgın bütün işi o deneme pozisyonunda yapacaksın, deneme yaptıgın usbde sistem yüklü oldugu için bir tane daha usb gerekiyor. Belki biliyorsun ama ben yine de anlatayım, deneme pozisyonundayken, indirdigin iso kalıbının md5sum kodunu dogrula, daha sonra internetten mintstick adlı programı indir gdebi ile kur, isoyu mintstick ile diger usbye boot et.
Mintstick'i gdebi ile kurmadan önce gdebi eksik bagımlılıkları gösterir o bagımlılıkları kurmadan mintstick'i kurma.
Aynı şeyi windows'ta yapıyorken neden bunca zahmet derseniz, windos'ta bazen herşey yolunda gözükse de yanıltabiliyor, işte ben bu yanılgılarla karşılaştıgım için bu yöntem işe yaradı.

zacop

Alıntı yapılan: V-K - 15 Eylül 2015 - 17:09:04
Tam anlatamadım kusura bakma, şimdi ayrıntılı anlatmaya çalışayım.
Bildiginiz gibi linux işletim sistemleri özellikle ubuntu ve ubuntu tabanlılarda kurulumdan önce deneme şansımız var. İşte windows'ta yaptıgın bütün işi o deneme pozisyonunda yapacaksın, deneme yaptıgın usbde sistem yüklü oldugu için bir tane daha usb gerekiyor. Belki biliyorsun ama ben yine de anlatayım, deneme pozisyonundayken, indirdigin iso kalıbının md5sum kodunu dogrula, daha sonra internetten mintstick adlı programı indir gdebi ile kur, isoyu mintstick ile diger usbye boot et.
Mintstick'i gdebi ile kurmadan önce gdebi eksik bagımlılıkları gösterir o bagımlılıkları kurmadan mintstick'i kurma.
Aynı şeyi windows'ta yapıyorken neden bunca zahmet derseniz, windos'ta bazen * her şey yolunda gözükse de yanıltabiliyor, işte ben bu yanılgılarla karşılaştıgım için bu yöntem işe yaradı.

gedbi ve mintstick linkleri paylaşabilirmisiniz acaba.Birde iso nun md5 kodlarını doğruladım.yalnız  gdebi'yi nasıl kurarım nasıl o isoyu sonra usbye boot ederim Windows ta o işi anlayamadım pek biraz daha açıklayıcı olursan çok sevinirim.
teeşekkurkler

V-K

Bu işlemleri windows'ta yapıyorsanız, isoyu rufus ile boot edin, ancak burası çok önemli, rufus işini iyi yapan bir programdır, ne var ki,  arka planda çalışan bazı ögeler siz farkına varmadan rufus'a müdahale ediyor, örnegin antivirüs bunlardan sadece biri, ben windows'ta aynı işlemi yaparken, "Bazı programlar usbyi ve yaptıgınız işlemi izliyor, yine de devam etmek istiyor musunuz?" uyarısıyla çok karşılaştım.

Bu işlemleri bir önce anlattıgım yöntemle yapıyorsanız, gdebi'yi synaptic veya yazılım merkezi ile kurabilirsiniz. Mintstick indirme adresi  http://www.ubuntuupdates.org/package/mint_main/olivia/main/base/mintstick

Kolay gelsin...

zacop

Alıntı yapılan: V-K - 15 Eylül 2015 - 18:32:10
Bu işlemleri windows'ta yapıyorsanız, isoyu rufus ile boot edin, ancak burası çok önemli, rufus işini iyi yapan bir programdır, ne var ki,  arka planda çalışan bazı ögeler siz farkına varmadan rufus'a müdahale ediyor, örnegin antivirüs bunlardan sadece biri, ben windows'ta aynı işlemi yaparken, "Bazı programlar usbyi ve yaptıgınız işlemi izliyor, yine de devam etmek istiyor musunuz?" uyarısıyla çok karşılaştım.

Bu işlemleri bir önce anlattıgım yöntemle yapıyorsanız, gdebi'yi synaptic veya yazılım merkezi ile kurabilirsiniz. Mintstick indirme adresi  http://www.ubuntuupdates.org/package/mint_main/olivia/main/base/mintstick

Kolay gelsin...

teşekkürler.Yani ben şimdi 1 usb ye gdebi ile mintstick diğerine de rufus ile ubuntu iso su bu kurmam gerekir onu alnlayamadım birazcık.Eğer öyleyse daha sonrasında ne yapacağım?önce mintstick ile live açıp daha sonra oradan mı ubuntu kuracağım.Biliyorum çok ağrıttım başınızı benim kalın kafam yüzünden ama kusura bakmayın lütfen :(

V-K

Dedigim yöntem kolay ama işte bilmeyince haliyle zor gelir, o halde daha kolay bir yöntem daha var, bir de onu deneyin isterseniz.

Virtualbox kullanmayı biliyorsan, boot ettigin usbyi onda deneyebilirsiniz, bilmiyorsan şimdilik onu boşver.
İsoyu dogruladıgına göre, yani isonun 32 karakterli md5sum kodu dogruysa isoyu rufus ile boot ederken, geri planda çalışan antivirüs-firewall ve gereksiz gördügün ögeleri devredışı bırak, bir de öyle dene...

zacop

Alıntı yapılan: V-K - 15 Eylül 2015 - 18:55:44
Dedigim yöntem kolay ama işte bilmeyince haliyle zor gelir, o halde daha kolay bir yöntem daha var, bir de onu deneyin isterseniz.

Virtualbox kullanmayı biliyorsan, boot ettigin usbyi onda deneyebilirsiniz, bilmiyorsan şimdilik onu boşver.
İsoyu dogruladıgına göre, yani isonun 32 karakterli md5sum kodu dogruysa isoyu rufus ile boot ederken, geri planda çalışan antivirüs-firewall ve gereksiz gördügün ögeleri devredışı bırak, bir de öyle dene...

bunu daha önce denemiştim ama olmamıştı.birde güvenlik duvarını kapatarak yapayım.ayrıca yaptığım usb ler başka efi li bilgisyarlarda çalışıyor.Yani problem benim makinede olduğunu düşünüyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2015 - 19:17:13

Rufus ile boot ettikten sonra bios boot secenekleri burada goruyor usb yi fakat save and exit dedigimde gormuyorda acmiyorda

V-K

O halde ubuntu tabanlı no-pae sürümleri dene, şimdilik aklıma gelen Makululinux var...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2015 - 19:24:48

Şimdi hatırladım rufus'ta bios veya efi ayarı var o ayarları degiştirerek deneyebilirsin...

zacop

Alıntı yapılan: V-K - 15 Eylül 2015 - 19:20:38
O halde ubuntu tabanlı no-pae sürümleri dene, şimdilik aklıma gelen Makululinux var...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2015 - 19:24:48

Şimdi hatırladım rufus'ta bios veya efi ayarı var o ayarları degiştirerek deneyebilirsin...

valla benim disk'im gpt ve bios uefi , bende seçeneği gpt düzenine göre uefi bios a gore boot et seçeneğini işaretledim ama olmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Eylül 2015 - 19:44:43

initrd yi  bios okumuyor.sorunum bu olabilir.o yüzden farklı bir Linux dağıtımı deneyeceğim.EFI yi keşke legacy e çevirebilsek.o zaman kesin hallolurdu gibi geliyor.

zacop

yok mu yardımcı olabilecek? casper n360 ile tanışma lütfuna erişmiş ve bu cihaza linux un herhangi bir dağıtımını kurabilmiş olankimse varmıforumda?Ben hala bulamadım haftalardır ancak vmware ile açabiliyorum linux dağıtımlarını.Teşekkürler :)

[not:bu arada cihazım cidden çok iyi yani ortalama ram in 1.5-2 gb raminin kullandığı programı 2-3 hafta hiç kapatmadan sürekli çalışır vaziyette açık bıraktım geldiğimde herhangi bir yavaşlama veya ısınma olmadı.Tek ısınma usb socket inin olduğu yerin üzeri oradada mouse takılıydı internet sayfası dosya geçişleri vs. gayet hızlıdır öneririm.]

enesutku07

bende casper bilgisayarım vardı. uefi kapatarak kurdum. ancak açılış ekranı gelmeden esc yaparak açılış yerini seçerek açıyordum.

zacop

Alıntı yapılan: enesutku07 - 09 Kasım 2015 - 21:45:57
bende casper bilgisayarım vardı. uefi kapatarak kurdum. ancak açılış ekranı gelmeden esc yaparak açılış yerini seçerek açıyordum.
ahh ahh sorun da o zaten uefi yi kapatamıyorum ve cd rom surucu yok.uefi modunda yuklemeye calısıyorum o zamanda bios ayarlarına girdiğimde usb yi görüygrub u or.yeniden başlatıyorum f10 ile usb yi tanımadan gormeden direk windows yükleme ekranına geçiyor.Grubu bi açabilse sıkıntı kalmaz gibime geliyor ama işte :S

Night Glam Flow

Kardeş sanırım ben çözümü biliyorum. Aynı süreçten 1 ay önce de ben geçtim.

Öncelikle bilgisayarına ilk geldiğinde ne kuruluydu? Windows 8.1 mi?

Şu anda neler kurulu?

şu an hdd'deki bölümleri tek tek yazar mısın?

Şu ana kadar hiç bir şekilde grub önyükleme ekranına gelemedin mi?

zacop

Alıntı yapılan: Night Glam Flow - 09 Kasım 2015 - 22:06:30
Kardeş sanırım ben çözümü biliyorum. Aynı süreçten 1 ay önce de ben geçtim.

Öncelikle bilgisayarına ilk geldiğinde ne kuruluydu? Windows 8.1 mi?

Şu anda neler kurulu?

şu an hdd'deki bölümleri tek tek yazar mısın?

Şu ana kadar hiç bir şekilde grub önyükleme ekranına gelemedin mi?

Disk bu sd kart ı göz önüne alma

evet ilk geldiğinde 8.1 with bing ile geldi,linux ile ilgili hiçbir önyükleme ekranına gelemedim, windows 8.1 with bing i kurdum tekrardan ve eğer olursa seni teşekkür manyağı yaparım :)))) teşekkürler

Night Glam Flow

Kardeş yapman gereken bir kaç şey var:

1- Windowsa gir, eski denetim masasından güç seçenekleri> solda panelde güç düğmelerine bastığımda ne yapacağımı seç > üstte görünmeyen diğer ayarlar seçeneğini tıkla> aynı ekranın aşağısındaki hızlı başlat seçeneğini kapat ( Bunu ubuntuyu windowsun yanına kurabilmen için yapıyoruz, çünkü eğer bunu yapmazsan ubuntu windows bölümüne ulaşamıyor)

2- Windows 8.1 de yeni ayarlar bölümünde sistem güncelleme ve kurtarma bölümünde > sistem kurtarma >bilgisayarı gelişmiş seçeneklerde aç

bilgisayarın kapanıp açılacak.

Gelişmiş seçenekler menüsünde > daha çok seçnek göster > gelişmiş başlangıç ayarlarını değiştirin

Daha sonra tekrara kapanıp açılacak orada bios veya uefi güvenliği için önyükleme korumasını kaldır gibi bir seçenek olacak. Genellikle 8. sıradadır. 8 veya f8 tuşlayarak onu kaldıracaksın.

Bundan sonra artık bilgisayarı usb bellekten başlatınca (boot) bellekten açılmaya başlayacaktır. Sonra eğer ubuntu yükle dedikten sonra ekran siyaha dönüp kapanıyorsa başka işlemler daha yapacağız. Umarım öyle olmaz.

zacop

peki uefi modunda mı kurayım ve hangi usb boot programı ile kurayım tavsiyelerin varmıdır? ayrıca bu tablet pc hangi ubuntu sürümünü yüklersem daha efektif olur ilk kurulum için.teşekkürler

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: zacop - 09 Kasım 2015 - 22:52:19
peki uefi modunda mı kurayım ve hangi usb boot programı ile kurayım tavsiyelerin varmıdır? ayrıca bu tablet pc hangi ubuntu sürümünü yüklersem daha efektif olur ilk kurulum için.teşekkürler

Artık hangi modda kuracağın farketmez. Bence 15.10 ubuntu 64 bit kur.

Sen denedin mi ? Sonuç nedir?

Eğer

ubuntu dene
ubuntu kur

seçeneklerinden sonra siyah ekran geliyorsa onun için de uğraşacaz.

zacop

ubuntu 14.04 64 bit rufus ile flash ladım dediklerini de yaptım fakat olmadı yine grub önyükleyiciyi tanımayıp windows u açtı :(( . işlemcimi araştırdım x64 e uygun ama birde 32 bit indiriyorum ubuntu bakalım ne olacak. teşekkürler tavsiye için.

heartsmagic