Opensuse benim hayallerimdeki dağıtım mı ?

Başlatan eronis, 14 Eylül 2015 - 20:33:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meda

Bu zamana kadar deneyimlemem sonucunda her sistem her masüstünde iyi bir kararlılık ya da kullanıcı deneyimi sağlamıyor. Arch-Gnome ile birkaç kez sorun yaşadım. Sonra KDE5 duyuruldu ahan da benim istediği ve de temasıda dahil değiştirmeden kullabileceğim ortam dedim. : )
Cinnamon-Mint
Unity-Ubuntu
KDE-Mageia,Opensuse,Arch
XFCE-Manjaro
Gnome Shell-Fedora
gibi bir sıralamam var. Dağıtım seçiminde ilk karar vereceğim şey masaüstü ortamı olur. Onun dışında taban veya paket yöneticisi ... farketmez bir şekilde bukalemun misali sisteme uyum sağlar yoluma devam ederim. :)

@eral sorun olunca zaten nükleer reaksiyon gibi 1 şey öğrenmek için başlayıp sorun çözülünce 100 şey öğrenmiş oluyorsun.  :)   
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ata1

xfce benim değişmezim kde çömeler ve güncelleme sonrası sorun çıkarma olasılığı yüksek ayrıca gnome de sorunlar yaşandığı da biliniyor . henüz xfce ile bir sorun yaşamadım
evet dediğin gibi 1 sorunu çöz 100 ve fazl şey öğren ben bunu seviyorum

meda

Alıntı yapılan: eral - 30 Ekim 2015 - 22:53:14
xfce benim değişmezim kde çömeler ve güncelleme sonrası sorun çıkarma olasılığı yüksek ayrıca gnome de sorunlar yaşandığı da biliniyor . henüz xfce ile bir sorun yaşamadım
evet dediğin gibi 1 sorunu çöz 100 ve fazl şey öğren ben bunu seviyorum
Dediğn gibi XFCE deneyimlerim ve  kullanıcı görüşleri olarak çöktüğüne ya da hata veriyor diye diğer ortamlarda olduğu  gibi pek bir şikayet okumadım. XFCE sıkıntısı kaynak kullanımı eskiye nazaran bir hayli artmış olması şeklinde yazılar görmüştüm. Neyse kim nerde ve hangi sistemde onu kullansın. :)

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

cokomoko

Alıntı yapılan: eronis - 30 Ekim 2015 - 22:18:24

Açıçası bir neden de arch ve manjaro forumdaki kişilerin tutumları, davranışları, ettikleri kelimeler beni bazen gerçekten rahatsız ediyor. Bunu forum görevlileri daha çok yapıyor. Bu forumda bir saygı ortamı var, herkes birbirne karşı hoşgörülü, nazik. İnsanlar kaliteli ve saygılı. Destek de güzel. Aslında bir neden de bu. Bunun için bu foruma teşekkür etmem gerekiyor aslında, burada çok şey öğrendim. Sadece bilgisayar bilgisi anlamında değil, kişilik olarak da çok şey kattı bu forum bana :)
@eronis
Kendi adıma konuşuyorum, kendimi foruma yeni üye olan bir kullanıcıdan farklı görmedim.Eğer ben de bu kişilerden isem özür dilerim, hiçbir kullanıcıyla kişisel bir çekişmem olmadı, olmayacakta.Genel anlamda arch ve benzeri linux forumlarına yeni üye olanlara daha ılımlı yaklaşılması gerektiğini, gençlerin de bu bayrağı bizden devralması konusunda görüşlerim olduğunu hep belirtmişimdir.Hatta ben bu forumlarda artık 12-30 yaş arasının daha etkin olması gerektiğine inanıyorum, onlardan yeni şeyler öğrenmek istiyorum.
Çoğu linux forumunu az çok biliyorum, gerçekten çok değerli insanlar var, onların sizi bilerek rahatsız edeceğini sanmıyorum, bazen üslup, mizaç ve yaş farkından dolayı anlaşmazlık oluyor, olmuyor değil.
Bu arada bu eleştirinizi de belirttiğiniz için teşekkür ederim.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

ahmet ferid

üstadım konu hortlayacak ama bu ara yine işletim sistemi derdine düştüm.
PC donanımı:
Asus ATX kasa, 400 watt 20cm fan Power supply
AsusX board üzerinde Amd athlon 64x2 dual core processor 4200 2.21ghz 32bit işlemci,                                       
1gb 667 mghz kingston, 2adet 500mb 800mhz Kingston toplamda 2gb ram,
320 gb Samsung hdd,
512mb Ati radeon harici ekran kartı,
22" Samsung wide screen monitör mevcut,
Hp Laserjet 1018 yazıcı

Evde Kullanım alışkanlığımız; Windows kullanım seviyesi 8 yaşından 50 yaşına kadar her seviye kullanıcı var.
genelde wi-fi internetten webden tv ve film izleme, gerektiğinde officede dosya yaz yazdır gibi öğrenciler için
bazı işlemler ve de şahsen androide custom rom indir flashla merakı hepsi bu.

Size göre bu kombinasyona göre hangi Linux kullanmalıyım ki hem kurulumu kolay ve
hemde kullanımı kolay bahsettiğim ihtiyaçlara uzun süre cevap verebilsin.

Çok denedim ama bir türlü win7 nin alışkanlığını yakalayamadım.
Daha yeni denedim elementaryOS, ubuntu ki dosyaları yüklerken çöküyor ve an son pardus5 yükledim, ama hala kararsızım. 
hazırda bekleyen linux mint 18 32bit mate ve cinnamon mu yoksa opensuse mi yüklesem mi diye bekliyorum
Bilgi verirseniz memnun olurum.

eronis

Alıntı yapılan: ahmet ferid - 05 Ağustos 2016 - 12:27:31
üstadım konu hortlayacak ama bu ara yine işletim sistemi derdine düştüm.
PC donanımı:
Asus ATX kasa, 400 watt 20cm fan Power supply
AsusX board üzerinde Amd athlon 64x2 dual core processor 4200 2.21ghz 32bit işlemci,                                       
1gb 667 mghz kingston, 2adet 500mb 800mhz Kingston toplamda 2gb ram,
320 gb Samsung hdd,
512mb Ati radeon harici ekran kartı,
22" Samsung wide screen monitör mevcut,
Hp Laserjet 1018 yazıcı

Evde Kullanım alışkanlığımız; Windows kullanım seviyesi 8 yaşından 50 yaşına kadar her seviye kullanıcı var.
genelde wi-fi internetten webden tv ve film izleme, gerektiğinde officede dosya yaz yazdır gibi öğrenciler için
bazı işlemler ve de şahsen androide custom rom indir flashla merakı hepsi bu.

Size göre bu kombinasyona göre hangi Linux kullanmalıyım ki hem kurulumu kolay ve
hemde kullanımı kolay bahsettiğim ihtiyaçlara uzun süre cevap verebilsin.

Çok denedim ama bir türlü win7 nin alışkanlığını yakalayamadım.
Daha yeni denedim elementaryOS, ubuntu ki dosyaları yüklerken çöküyor ve an son pardus5 yükledim, ama hala kararsızım. 
hazırda bekleyen linux mint 18 32bit mate ve cinnamon mu yoksa opensuse mi yüklesem mi diye bekliyorum
Bilgi verirseniz memnun olurum.

Bilgisayardan bilgisayara değişir, dağıtımın izlediği yola göre değişir, senin alışkanlıklarına göre değişir. Kısaca değişir babam değişir. Şahsen ben sana eğer imkanın varsa biraz daha oturmuş bir işletim sistemi kullanmanı tavsiye ederim. Misal 14.04 tabanlı bir şey deneyebilirsin. 16.04'de benim bilgisayarım tamamen kapanmıyor misal, düğmeden kapatmalıyım. Manjaro XFCE'de şık diye açılıp kapanıyor. Kısaca deneme yanılma ile bulmalısın. A bilgisayarında Manjaro çok iyi çalışırken B bilgisayarında çalışmayabilir. B bilgisayarına bu yüzden Ubuntu kurman gerekebilir.

Sana tek tavsiyem; Mate, Xfce ve Lxde masaüstlerinden başkasına bakma. Nedenleri;
- Donanımın güçsüz
- Bu söylediğim masaüstleri yuvarlanan sürüm olan dağıtımlarda bile sıfır sıkıntı ile çalışacaklardır oturmuş yazılımlar oldukları için.

Yuvarlanan sürümden kaçınmak isteyebilirsin. Şahsen sana tavsiyem şunlara bak;

Ubuntu
Debian
openSUSE

Eğer yuvarlanan sürüm istiyorum dersen de direk Manjaro Linux derim. En azından kullanıcı dostu ve oldukça geniş ve yardım sever bir topluluğu var.

Tek tavsiyem, tek bir dağıtımla sınırlama kendini. Onca seçeneğin var zaten, niye hepsinden yaralanma ? :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds