Hiçbir şey kuramıyorum

Başlatan frknksp, 14 Eylül 2015 - 15:16:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frknksp

Sorunum 3 gündür var ve çözümünü bulamadım inşallah beraber çözebiliriz, ubuntu yazılım merkezinden * bir şey kuruyorum ve şifreyi yazdıktan sonra hata veriyor terminaldende aynı şekilde fotoğraflarını atıyorum daha iyi olur inşallah çözebiliriz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Komut çıktılarını ekran görüntüsü olarak aktarma, doğrudan kopyala yapıştır lütfen şu şekilde: kodetiketi
Çıktıların tamamını buraya aktarırsan bakarız duruma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frknksp

furkan@frknksp:~$ sudo apt-get install steam
[sudo] password for furkan:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  kde-l10n-engb kde-l10n-tr linux-headers-3.19.0-25
  linux-headers-3.19.0-25-generic linux-image-3.19.0-25-generic
  linux-image-extra-3.19.0-25-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  steam:i386
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
0 B/837 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 2.797 kB ek disk alanı kullanılacak.
Paketler önyapılandırılıyor ...
dpkg: error: `/var/lib/dpkg/updates/' güncelleme dizini taranamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'opera-stable.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-java-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'playonlinux.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'opera-stable.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-java-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'playonlinux.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Eylül 2015 - 16:30:39

Acaba ilk başta kurulumda ingilizceydi şimdi türkçe yaptım ondanmıdır  ? :(

dj_psk

Şu komutu gir terminalden

sudo apt-get install --reinstall aptdaemon

Güncelleme merkezi ayarlarına reset atmanı sağlayacaktır.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

frknksp

Alıntı yapılan: dj_psk - 14 Eylül 2015 - 16:50:57
Şu komutu gir terminalden

sudo apt-get install --reinstall aptdaemon

Güncelleme merkezi ayarlarına reset atmanı sağlayacaktır.

furkan@frknksp:~$ sudo apt-get install --reinstall aptdaemon
[sudo] password for furkan:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  kde-l10n-engb kde-l10n-tr linux-headers-3.19.0-25
  linux-headers-3.19.0-25-generic linux-image-3.19.0-25-generic
  linux-image-extra-3.19.0-25-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 1 paket yeniden kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
0 B/13,5 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
dpkg: error: `/var/lib/dpkg/updates/' güncelleme dizini taranamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)
]
Malesef bunda da hata :(

dj_psk

şuraya bak https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33571.0 Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code hatası için. Baştan sona bak en son olmadı bu mesajda denileni yap https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33571.msg402047#msg402047

frknksp

Malesef ardakaşın çözdüğü (linux-image-3.2.0-23) dosyası bende yok klasördede arattım , en üstteki arama menüsündede arattım yok

dj_psk

Alıntı yapılan: frknksp - 14 Eylül 2015 - 17:10:55
Malesef ardakaşın çözdüğü (linux-image-3.2.0-23) dosyası bende yok klasördede arattım , en üstteki arama menüsündede arattım yok

Şu
uname -r

komutla kernel sürümünü öğrenir misin?

frknksp

Alıntı yapılan: dj_psk - 14 Eylül 2015 - 17:13:36
Alıntı yapılan: frknksp - 14 Eylül 2015 - 17:10:55

Şu uname -r komutla kernel sürümünü öğrenir misin?

3.19.0-28-generic

dj_psk

sudo apt-get update
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

temizlik yap

frknksp

Alıntı yapılan: dj_psk - 14 Eylül 2015 - 17:16:19
sudo apt-get update
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

temizlik yap

Update dışındakileri yapmadı aynı hatayı verip duruyor kafayı yiyecem updatelerdende en sonda translateyi yoksaydı ondada verdi hata

dj_psk

Ayrı bir terminal penceresinde dene

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

heartsmagic

Elle bir şeyleri silmişsin sen, durduk yere olmaz bu sorun.

ls -ld /var/lib/dpkg
ls -l /var/lib/dpkg

ne diyor?

frknksp

Alıntı yapılan: dj_psk - 14 Eylül 2015 - 17:21:05
Ayrı bir terminal penceresinde dene

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

Malesef denedim şimdi gene olmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Eylül 2015 - 17:24:38

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Eylül 2015 - 17:22:22

Elle bir şeyleri silmişsin sen, durduk yere olmaz bu sorun.

ls -ld /var/lib/dpkg
ls -l /var/lib/dpkg

ne diyor?

furkan@frknksp:~$ ls -ld /var/lib/dpkg
drwxr-xr-x 2 root root 4096 Eyl 14 17:05 /var/lib/dpkg

furkan@frknksp:~$ ls -l /var/lib/dpkg
toplam 11852
-rw-r--r-- 1 root root      11 Eyl  4 16:48 arch
-rw-r--r-- 1 root root 2369751 Eyl 10 22:08 available
-rw-r--r-- 1 root root 2369751 Eyl 10 22:01 available-old
-rw-r--r-- 1 root root       8 Ağu  5 08:12 cmethopt
-rw-r--r-- 1 root root    1759 Eyl  5 10:53 diversions
-rw-r--r-- 1 root root    1678 Eyl  5 10:53 diversions-old
-rw-r----- 1 root root       0 Eyl 14 17:17 lock
-rw-r--r-- 1 root root     163 Ağu  5 08:21 statoverride
-rw-r--r-- 1 root root 2454184 Eyl 10 22:09 status
-rw-r--r-- 1 root root 2454779 Eyl 10 22:08 status-old
-rw-r--r-- 1 root root 2454184 Eyl 14 17:05 status.yedek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Eylül 2015 - 17:36:55

Sanırım kurarken ingilizce kurmuştum ve türkçeye çevirdim çevirirken hatalı * bir şey yapmışım çünkü masaüstü ve desktop var Sizce sorun bumu yoksa başka bi sorunmu var ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicElle bir şeyleri silmişsin sen, durduk yere olmaz bu sorun.
Sildin mi? İlgili hiçbir dizin yok orada, hayati dizinler onlar. status.yedek nedir örneğin? Elle kurcalamadan o dosya o şekilde isimlendirilmez.
alternatives,info,parts,triggers,updates dizinlerin eksik, kısacası tüm dizinler. dpkg'nin kendisi sistemin bel kemiklerinden, bu dizinler de paketlerin bilgilerini tutan önemli dizinlerden. Kolay kolay çözebileceğimizi sanmıyorum. Mümkünse temiz kuruluma gidebilirsin. Yok illa uğraşmak istiyorum diyorsan da kısa sürede çözebileceğimizi (çözebileceksek tabi) sanmıyorum. Boşa kürek çekecek bile olabiliriz zira o dizinleri yeniden oluşturtmak (doğru bilgilerle) mümkün mü bilmiyorum.

sudo mkdir /var/lib/dpkg/{alternatives,info,parts,triggers,updates}
sudo apt-get update
ls -l /var/lib/dpkg

frknksp

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Eylül 2015 - 00:33:38
Alıntı yapılan: heartsmagicElle bir şeyleri silmişsin sen, durduk yere olmaz bu sorun.
Sildin mi? İlgili hiçbir dizin yok orada, hayati dizinler onlar. status.yedek nedir örneğin? Elle kurcalamadan o dosya o şekilde isimlendirilmez.
alternatives,info,parts,triggers,updates dizinlerin eksik, kısacası tüm dizinler. dpkg'nin kendisi sistemin bel kemiklerinden, bu dizinler de paketlerin bilgilerini tutan önemli dizinlerden. Kolay kolay çözebileceğimizi sanmıyorum. Mümkünse temiz kuruluma gidebilirsin. Yok illa uğraşmak istiyorum diyorsan da kısa sürede çözebileceğimizi (çözebileceksek tabi) sanmıyorum. Boşa kürek çekecek bile olabiliriz zira o dizinleri yeniden oluşturtmak (doğru bilgilerle) mümkün mü bilmiyorum.

sudo mkdir /var/lib/dpkg/{alternatives,info,parts,triggers,updates}
sudo apt-get update

ls -l /var/lib/dpkg

Teşekkürler yardımın için ubuntunun 15 sürümüne geçtim :D Düzeldi gibi fakat pc ilk açılışında siyah ekran oluyor kapatıp açmak zorunda oluyorum sonrada seçneklerden ubuntuyu seçiyorum çözümünü biliyorumusun ?

parduscix

sistemde bozuk yada hatalı paket var
bağımlılıkları düzelt olmazsa bozuk paketleri kaldır.
buda işe yaramazsa format atmak zorundasın.(dün yanlışlıkla ubuntuya debianın paketini kurdum dpkg ile formakla düzeldi sakın ubuntuya başka dağıtımın paketini yüklemeyin)

frknksp

Format attım 15.04 ubuntu yaptım fakat bi sorunum daha var  pc açılırken siyah ekran geliyor ve 2 3 dk kalıyor (heralde hep duruyor) sonra pcyi kapatıyorum açarken seçenekler çıkıyor ubuntu, ubuntu 86 felan felan sonra ubuntuyu seçince açılıyor.

parduscix

Siyahlık varken bekledin mi
Ben dual boot yaptım
Windows legacy
Ubuntu uefi ile açılıyor.
Bende de donuyor biraz ama sorun değil.

xdiagnose açıp disable bootloader graphics yapıp dene sırun devam ediyor mu

Birda yine xdiagnose açıp display boot messages yapıp dene sorun geçiyor mu

Sorun geçiyorsa hangisini yapınca geçti

frknksp

Sorunu format atarak çözdüm . Sorun : diske şifre koymuşum neyse çok teşekkürler ilginiz için şuan herşeyim tamam :D

heartsmagic

Etiketi kaldıralım, yeniden kurulumlarda etiketleme yapmıyor ve konuyu doğrudan kapatıyoruz. Ben her ne kadar sorularıma cevap alamadıysam da klasik öneriyi sunayım: Bilmediğin hiçbir şeyi silme.