Linux uzerinde GUI programlamak

Başlatan TopKek, 13 Eylül 2015 - 00:46:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TopKek

Ben genelde Terminal uzerinde calisabilen uygulamalar yazarim. Su ana kadar hic GUI ile calisan bir program yazmadim. Sizce nereden baslamaliyim? Hangi IDE'leri kullanmaliyim?
Arch Linux mu Gentoo mu?

oasln

IDE'den çok UX kütüphanesi önerebilirim. Keşke kullandığın dili de yazsaydın. Önerebileceğim 3 mainstream dil için cross-platform GUI araç setleri:

--

parduscix

Monodevelop c# c c++
Gambas3 gambas(virtualbasice benzer ama farkları vardır. Kaptanı bununla yazdım mesela.)

Bunları Gui için kullanabilirsin.

Sh4oTT

@parduscix hocam monodevelop anladigim kadariyla bir derleyici, peki ben linux sistemimde monodevelop ile C de windows.h gibi kutuphaneleri calistirabilirmiyim merak ettim?

ekremsenturk

Alıntı yapılan: ShaoTT - 13 Eylül 2015 - 10:29:19
@parduscix hocam monodevelop anladigim kadariyla bir derleyici, peki ben linux sistemimde monodevelop ile C de windows.h gibi kutuphaneleri calistirabilirmiyim merak ettim?

Monodevelop, Mono için bir İDE (Çok işlevli editör)  Monodevelop'un kendi kütüphaneleri var ve derleme için varsayılan derleyicileri kullanıyor. Mono ise bir Netframework alternatifi. Neden illa windows'u Linux'a aktarmaya çalışıyorsun? Gcc kütüphanelerini öğrenmeye ne dersin.? Gcc Windows'ta da çalışıyor. Mac'te de çalışıyor.

Reverser

Alıntı yapılan: ShaoTT - 13 Eylül 2015 - 10:29:19
windows APIlerini Linux üzerinde kullanmak isteme amacın nedir ? :)

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Sh4oTT

@ekremsenturk, @Reverser sormamın sebebi bazı ornekleri denemek istiyorum ama bakıyorum adam <windows.h>, <conio.h> eklemis ben bunu calıstıramayacagım ıcın vazgecıyorum o yuzden soruyorum :)

Amenofis

windows.h isminden de anlaşılacağı üzere sadece windowsta çalışır ve en düşük seviye sistem fonksiyonlarını sağlar. win32 api ile gui uygulaması yapmak insanı hayattan soğutur onu söyleyeyim. Sadece boş bir pencere için 50 satır kod yazarsınız.

C ile gui çalışmak için GTK ya göz atın. Hem kolay, hem de her sistemde derlenir.

ekremsenturk

Windows'u temel almayan başka bir kaynak bulmaya çalış. C ve C++ için kaynak sıkıntısı olmaz. Veya, Wine ile "Borland C++ 5.5" i kurup, deneyebilirsin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Amenofiswindows.h isminden de anlaşılacağı üzere sadece windowsta çalışır ve en düşük seviye sistem fonksiyonlarını sağlar. win32 api ile gui uygulaması yapmak insanı hayattan soğutur onu söyleyeyim. Sadece boş bir pencere için 50 satır kod yazarsınız.

C ile gui çalışmak için GTK ya göz atın. Hem kolay, hem de her sistemde derlenir.
Ben QT ile başladım. C++ ile oldukça kolaydır. Kaynak için, https://ufukuzun.files.wordpress.com/2014/03/qt-4-ile-cpp-gui-programlama1.pdf sanırım bu idi. Süper bir kaynaktır. Qt4 ile Qt5 arasında büyük farklar yok diye biliyorum.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

iskenderoguz

Eğer yeni başlıyorsanız bence en kolay çözüm Qt. şimdiye kadar kullandığım frameworkler içerisinde dökümantasyon ve destek olarak bence en ileride olanı.

parduscix

Gui olarak sadece android programlıyorum.
Bence android güzel fakat pc uçin bir anlam ifade etmez

TopKek

Ben o zaman Monodevelop'a bakayim
Arch Linux mu Gentoo mu?

Reverser

@Web_Monster, Monodevelop ile GTK# kullanabilirsin.

XFCE ROCKS !