[Çözüldü] 2 tane linux kurmak.

Başlatan Kaleihan, 12 Eylül 2015 - 21:40:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaleihan

Bilgisayarımda windows 8.1 ve kısa süre önce yüklediğim Ubuntu var. Windows işletim sisteminin yanına (Ubuntu varken) başka bir windows kurabiliyorum. Sırf meraktan denedim :D Bu linuxu çok sevdim ve 2. bir linux yüklemek istiyorum. Ubuntunun yanına bilgisayarda Windows varken, Kali veya Backtrack kurabilir miyim ?

2.olarakta linuxun hafızasını arttırmak istiyordum. KDE den 50 gblik ayrılmamış bir alanı linuxun ext4 formatındaki diskine eklemek istiyordum. Lakin acemiliğim saolsun bilgisayarı çökerttim :D Güçbela toparladım. Bunu anlatan bir video felan var mı ? Pek karıştırmadan ne gördüysem onu yapmak istiyorum. Şimdiden Teşekkürler.

betseg

1. sorunun cevabı olarak, tabi ki aynı şekilde kurabilirsiniz. Ama GRUB'u düzenlemek gerekebilir. Ayrıca sorunun devamı, Backtrack (yeni adıyla Kali) bilgisayara kurmak amacıyla tasarlanmış bir dağıtım değil. Daha çok sadece live olarak güvenlik testleri için tasarlanmış bir dağıtım.

2. soru ile ilgili bir bilgim yok.

Kaleihan

Peki bu Grub u nasıl düzenlicez. 2. işletim sistemini kurduktan sonramı düzenlicez. Birde live derken neyi kasteddiniz anlamadım.

siberoloji

1. windows+Ubuntu nun yanına başka Linux kurulabilir. Burada şunu düşünün, her yeni kurduğunuz işletim sistemi Kendi Grub yöneticisini kurulum esnasında nereye kurmak istediğinizi sorar. Burası da genelde sda yani diskin en baş tarafı olur.
1.a: Windows kurdunuz, bootloader programını diskin en başına yazdı ve Win kurulu diski listesine ekledi.
1.b: Ubuntu kurdunuz, Grub'u kurulum esnasında diskin başına kur dediniz (demeseniz dahi varsayılan olarak seçilidir.) kurdu. Yani Windows bootlader silindi üstüne GRUB yazıldı ve bu grub diski tarayıp bütün işletim sistemlerini listesine ekledi.
1.c: Kali kurulumda da GRUB'u nereye kuracağınızı soracak ve siz sda dediniz. Kalinin grubu kurulacak ve diskinizi tarayıp bulduğu işletim sistemlerini listesine ekleyecek. (DİKKAT: Grub kurma derseniz, işte o zamana en son geçerli olan Ubuntu nun GRUBUnu elle düzenleyip Kaliyi listeye eklemeniz gerekecek.)

2. Şimdi siz Ubuntu alanını büyütmek istiyorsunuz ancak Ubuntu açık iken kullandığı diske müdahale edemezsiniz. Bunun için bilgisayarı kurulum CD/USB ile açıp DENE seçeneği ile başlatırsınız. Bu CD/USB ile başlattığınız sisteme Live denir. Biz CANLI sistem diyoruz. Bu canlı sistem açık iken diskiniz (yani Ubuntu ve diğer bölümler) kullanım dışı olduğu için üzerinde yeniden boyulandırma yapabilirsiniz. İşte canlı sistem içerisindeki gparted uygulamasını çalıştırıp istediğiniz boyutlandırmaları yapabilirsiniz.

3. ÖNEMLİ UYARILAR:
3.a: 1 numaralı anlatımda Kali kurar iken Windowsunuzun uyku modunda (hibernate) olmamasına dikkat edin yoksa GRUB bulamaz ve listeye ekleyemez.
3.b: Ubuntu ile Kali aynı sistemde bir problem çıkarmasa da aynı şeyi Ubuntu ve Linux Mint için söylemiyorlar. Bir boot partition çakışması yaşanabiliyor. Bu ekstra bilgiydi.
3.c: Diskinizi bu işlemler sonucunda bir çok parçaya bölerseniz ve işletim sistemi kurulu bölümler, başlangıç disk sektörlerinden çok uzağa kurulmuşlarsa GRUB bunları bulamayabilir. O zaman da elle GRUB düzenleme devreye girer.
3.ç: Uzun zamandır böyle cevap yazmamıştım.

Kaleihan

1- Beni aydınlattığınız için teşekkürederim  :) Bir sorum daha *olacak. Windows işletim sisteminde diski genişletmek için bir şart var. İlla üstüne eklemek istediğimiz ayrılmamış kısım, eklemek istediğimiz kısmın yanında *olacak. İkisinin arasına başka bir bölüm girmemesi gerekiyor yani.
Benim Bilgisayarda gördünüz üzere istemesemde baya bir bölüm var. Windowstaki bu kural linuxtada geçerlimi yoksa aralarında ne olursa olsun ayrılmamış bölümü ,eklemek istediğim bölüme ekleyebilir miyim ?

2- Birde bu 2.linuxu bilgisayara kurarken kurulum aşamasında ne yapıcazda ubuntunun yanına kurulacak. Kuracağımız bölümümü seçicez yoksa windowsun yanına kuru mu seçicez ?

siberoloji

1. Resminiz üzerinden neyi küçültüp neye eklemek istediğinizi bir tarif eder misiniz?
2. Kurulum esnasında BAŞKA BİRŞEY demeniz ve yüklenecek bir bölüm seçmeniz ve ext3,4 dosya sistemi seçmeniz ve bölümü formatlamanız ve bağlanma noktası olarak / seçmeniz gerekiyor.

Kaleihan

Alıntı yapılan: siberoloji - 13 Eylül 2015 - 16:37:55
1. Resminiz üzerinden neyi küçültüp neye eklemek istediğinizi bir tarif eder misiniz?
Zutayı 39GBlik linuxun kurulu olduğu sağlam birincil bölüme eklemek istiyordum. Artık istemiyorum çünkü oraya 2. işletim sistemi olan kaliyi yükleyeceğim ama yüklemeden önce sadece öğrenmek için zutayı oraya ekleyebilirim :) Daha sonra yine eski haline getirir kaliyi kurarım.

betseg

Alıntı yapılan: betsegAyrıca sorunun devamı, Backtrack (yeni adıyla Kali) bilgisayara kurmak amacıyla tasarlanmış bir dağıtım değil. Daha çok sadece live olarak güvenlik testleri için tasarlanmış bir dağıtım.

Kaleihan

Alıntı yapılan: betseg - 13 Eylül 2015 - 17:27:07
Alıntı yapılan: betsegAyrıca sorunun devamı, Backtrack (yeni adıyla Kali) bilgisayara kurmak amacıyla tasarlanmış bir dağıtım değil. Daha çok sadece live olarak güvenlik testleri için tasarlanmış bir dağıtım.
Bilgisayara kursam bi sıkıntı çıkar mı yani. Backtrack kursam daha iyi olur mu ?

betseg

Backtrack (yeni adıyla Kali) öyle günlük kullanım için, bilgisayara kurmak için bir dağıtım değil. Onu profesyonel yazılımcılar/sistem yöneticileri pentest işlemlerinde sistemlerin sağlamlığını test etmek için kullanıyorlar, çoğunlukla bir sanal makinede veya USB çubuğuyla.

Günlük kullanım için Ubuntu, Mint, Fedora, Manjaro, Pisi gibi dağıtımlar var.

Kaleihan

Bana cazip gelmesinin nedeni içindeki programlar. Yeni şeyler öğrenirken bunlarıda araştırmak istiyorum.

ShangriLa

Backtrack kurmayla hacker olunmuyor, bu forumda her sayfaya un en uste buyuk puntoyla yazmak lazim bunu.
Ubuntu Mate Trusty

dj_psk

Arkadaşa yüklenmemek gerekir. Çünkü bu tip sistemlerle bir şeyler yaptığını iddia eden yahut gerçekten yapan kişilerin önerileri bu. Hacker bilgi sitesi diyebileceğimiz sitelerde önerilmekte kali linux sebebi o yani. Eminim o da biliyordur hacker olunmanın basit bir şey olmadığını. Fakat varsa niyeti bir yerden başlamak istemeside gayet normal ve bizi ilgilendirmez bu kısmı.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

Kaleihan

Yazımda 'hacker' kelimesi geçmedi... Şuana kadar yapmak istediğim en büyük hackerlik yan taraftaki komşunun wi-fi şifresini kırmaya çalışmak. Neden bu kadar büyük tepki verdiniz anlamıyorum.

betseg

Şu ana kadar bu forumda Kali kurmak isteyenlerin neredeyse hepsi "abi ben heçkır olcam kod yazcam heklicem ehe ehe" kafasındaydı. O yüzden olabilir.

Kaleihan

Forumun amacı bu mu? Birisi bi konuda yardım ister sizde birlik olur onu terslersiniz. Şuan konudan o kadar saptık ki. Ben bilgisayara 2 tane lniux kurmak istiyorum mümkünse kali istiyorum diyorum. Siz de sen hacker olamazsınki diyorsunuz. Ne diyeyimki moderatöre rapor ediyorum bundan sonrası beni aşıyor. Mümkünse bundan sonrakı mesajlar konuya odaklı olsun...

parduscix

Alıntı yapılan: betseg - 12 Eylül 2015 - 22:06:42
1. sorunun cevabı olarak, tabi ki aynı şekilde kurabilirsiniz. Ama GRUB'u düzenlemek gerekebilir. Ayrıca sorunun devamı, Backtrack (yeni adıyla Kali) bilgisayara kurmak amacıyla tasarlanmış bir dağıtım değil. Daha çok sadece live olarak güvenlik testleri için tasarlanmış bir dağıtım.

2. soru ile ilgili bir bilgim yok.
Kali kurulabilir.(hatta arkadaşım kullanıyor.) kurulumu Debiana benziyor. sadece Live olarak kullanıma uygundur demek bekte mantıklı değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Eylül 2015 - 20:39:48

Grubu mbr yerine linuxun kurulu olduğu diske yüklediğin sürece istadiğin kadar linuxu kurabilirsin.
Her kurduğun dağıtımdan sonra boot flag ayarlaçve tüm değitimlarda update-grub yapmayı unutma...
Live usb ile gparted kullanarak ayrılmamış bölümü resize ile ex4 bölüme ekleyebilirsin (yapmadım hiç ama olur diye biliyorum)

Kaleihan

Teşekkür ederim 1.sorum çözülmüştür. 2.sorumu farklı bir başlık altında sorarım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: KaleihanForumun amacı bu mu? Birisi bi konuda yardım ister sizde birlik olur onu terslersiniz. Şuan konudan o kadar saptık ki. Ben bilgisayara 2 tane lniux kurmak istiyorum mümkünse kali istiyorum diyorum. Siz de sen hacker olamazsınki diyorsunuz. Ne diyeyimki moderatöre rapor ediyorum bundan sonrası beni aşıyor. Mümkünse bundan sonrakı mesajlar konuya odaklı olsun...
Forum zaten bir yere kadar sana yardımcı olmaya çalışmış ve üstteki ifadeleri kullanmamış. Yardıma ek olarak da Kali Linux'un ne olduğunu sana anlatmaya çalışmışlar. Şu belli ki Linux'a yabancısın, bu yabancı kimlikle ne hedefliyorsan hedefle yapamazsın. Kali Linux günlük kullanım amaçlı değildir, arkadaşların önerisi gayet yerinde. Verdikleri örnekler de senin şahsına yönelik değil, fark ettiysen geçmiş tecrübelerden alıntılar.

Kali konusunu şurada da netleştirelim, eklemek istediğin bir şey varsa oraya eklersin:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48816.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.